ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2011
ÎNSCRIS: 20.12.09
MAY-2011

Biserica "Sfintii Imparati" din Ploiesti

enigma-sadness

Motto: « Iertarea este indemnul lui Dumnezeu » (Martin Luther)

Biserica Sfintii Imparati Constantin si Elena (site oficial: click aici) reprezinta una dintre cele mai importante biserici din Ploiesti, putand fi asemuita cu o catedrala, dupa dimensiunile sale. In acelasi timp, ne poate aduce aminte de Manastirea Curtea de Arges, avand patru turle. Daca le privim din acelasi unghi si facem exceptie de ornamentele exterioare, cele doua biserici seamana izbitor de mult.

Aflata in centrul Ploiesti-ului, pe strada Ion Luca Caragiale nr. 9, biserica a fost construita la sfarsitul secolului al XIX-lea pe locul unde mai fusesera alte doua biserici vechi si a fost renovata in 1941, dupa ce fusese grav deteriorata datorita unui cutremur.

Biserica produce o impresie puternica prin monumentalitatea sa, dar si prin bogatia si paleta coloristica a picturii in stil bizantin, care pe mine m-a fascinat.

Urcand treptele impresionante ale bisericii, am patruns in interiorul acesteia, inainte sa aiba loc evenimentul fericit la care urma sa asist.

Patru coloane impresionante sustin pridvorul deschis al bisericii, bogat ornamentat in picturi, care acum, in plina primavara, erau infrumusetate de flori atarnate.

Interiorul acesteia este bogat in stucaturi aurii ce accentueaza bogatia picturilor, culminand cu altarul si iconostasul, de o frumusete covarsitoare.

Nu des mi-a fost dat sa fiu captivata de interiorul unei biserici in asa masura, insa aceasta biserica a avut acest dar.

Intr-un asemenea lacas de cult, sentimentul care te incearca atunci cand iti legi destinul cu al altcuiva trebuie sa fie unic...

Numai maretia unui astfel de eveniment poate sa insufle inimii si mintii sentimente inaltatoare ca acelea care te incearca atunci cand privesti si admiri icoanele frumos pictate.

Scene biblice, cum ar fi aceea ca a « inmultirii painilor » sunt prezente peste tot pe peretii bisericii.

De aceasta biserica se leaga si un eveniment mai putin fericit, acela al slujbei de inmormantare al regretatei artiste Madalina Manole, care a avut parte de o ceremonie mai putin obisnuita, tinuta in afara acesteia, datorita imprejurarilor in care cantareata a trecut in nefiinta.

In acele momente, grandioasa biserica nu a fost suficient de incapatoare pentru sufletul ei chinuit. Privirile sfintilor din icoanele si picturile frumos zugravite ale bisericii nu au luminat-o. Daca au ajutat-o in lumea de dincolo, numai Cel de Sus poate sti.

Noi nu avem decat puterea de a intelege, de a ierta si de a ne ruga pentru cei care nu mai sunt si pentru cei de langa noi, sa ne fie cat mai mult alaturi si sa ne bucuram impreuna de darul vietii pe care numai Dumnezeu il poate lua, iar aceasta biserica are harul de a ne face sa rezonam cu divinitatea...

Avand in vedere ca Biserica Ortodoxa Romana ii praznuieste pe data de 21 de mai pe Sfintii Constantin si Elena, care reprezinta hramul acestei biserici, exista un motiv in plus pentru a iesi din casa si a vizita acest sfant lacas.

Trimis de magdalena in 20.05.11 14:19:17
Validat / Publicat: 20.05.11 17:40:04

VIZUALIZĂRI: 6209 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Ploiesti - Biserica Sfintii Imparati Constantin si Elena
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

magdalenaAUTOR REVIEW
[20.05.11 15:09:23]

As dori acest fond muzical: http://www.trilulilu.ro/ankz/8d5007cd3345e9

Multumesc!

mecut
[20.05.11 19:13:00]

@magdalena

Frumos!

Esti in Ploiesti si nu spui!

Pedeapsa?

Un rw. despre biserica Curtea Domneasca (tot de aici).

Ce zici?

Ti-ar placea?

magdalenaAUTOR REVIEW
[20.05.11 19:23:53]

@mecut, in ultima vreme m-am dus mai rar in Ploiesti, altfel, Ploiesti-ul e ca un al doilea oras pentru mine, am si locuit cateva luni in el acum vreo 15 ani...

Am dat si eu o fuga de cateva ore intr-o duminica, cu o invitatie.

RobertCodescu
[01.06.11 15:32:20]

Auzi am aşteptat să vii tu cu reviewul ăsta să-mi dau seama ce biserică avem la Sfinţii Împăraţi şi-am fost deja de 3 ori în ultimii doi ani dar NU mi-am dat seama de ceea ce-ai relatat tu!!!

FELICITĂRI şi te mai aştept p-acilea pe la noi la PLOIEŞTI!!!

Mihai18
[18.07.15 23:07:40]

La acest review punctul forte sunt fotografiile, una mai bună ca alta. Este motivul pentru care am votat cu FB acest review, plus unul sentimental. La această biserică am oficiat cununia religioasă cu soția, dar au trecut mulți ani de atunci. Felicitări Magdalena pentru talentul și munca depusă.

Mihai18
[28.08.15 16:03:37]

@Mihai18 - Mulțumesc @ Magdalena pentru acest review. Iți fac o mărturisire. Azi se împlinesc 50 de ani de când eu cu soția am oficiat căsătoria la această biserică. Deci această biserică poartă noroc celor care îi trec pragul. Sincer, eu cu soția îți urăm ție și soțului tău să ajungeți la o asemenea zi aniversară și tot împreună să rămâneți în continuare. Cu bine.

magdalena, mecut, Mihai18
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Ploiești și împrejurimi: