ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2011
ÎNSCRIS: 18.01.11
JUN-2010

Limnionas - betia de culori

Toata lumea care a fost in Zakynthos, sau marea majoritate, o numesc insula paradisului. Eu m-am intanlit cu paradisul la Limnionas. Atatea culori ale marii n-am mai intanlit nicaieri.

Limnionas este situata in partea nord - vestica a insulei, la aproximativ 20 km de orasul Zakynthos.

Accesul este relativ usor, din Zakynthos se merge spre vest pana la Pantokratoras si apoi mergand spre nordul insulei, intanlesti un indicator care te indruma spre Limnionas.

Drumul este bun, dar ca toate drumurile de pe insula este ingust si serpuitor, coborand inspre mare si se opreste intr-o parcare destul de maricica. Din parcare se coboara pe scarile sapate in stanca si treptat se dezvaluie privirii minunatia golfului albastru-verzui.

Stanca de jur imprejur este alba si presarata din loc in loc cu pini verzi, care coboara pana aproape de nivelul marii. Combinatia de culori scaldate in soare te nauceste. Cel putin eu am fost pe veci fermecata.

Exista, in capatul lagunei o platforma stancoasa, mai neteda, care serveste de plaja celor doritori. Amatorii de sarituri in apa sunt in locul cel mai nimerit, nu exista alta posibilitate de a intra in apa.

Pe apa plutesc cateva barcute. Apa este atat de limpede ca uneori ai impresia ca sunt suspendate in aer.

In partea de sus a lagunei, exista un restaurant...

Interiorul este frumos amenajat, cu multe decoratiuni, cu semineu, dar terasa, cu privelistea pe care o ofera asupra lagunei este minunata.

Aici se poate servi masa si poti sa te racoresti cu oarece bauturi. Personalul este amabil si se straduieste sa multumeasca pe toata lumea, iar preturile sunt rezonabile.

N-am facut baie, nu sunt atat de viteaza sa ma arunc de pe stanci, dar am stat si-am privit si m-am “imbatat” de culori si susur de greieri.

Am facut o multime de poze aici si chiar si in poze mi se pare un loc paradisiatic. Acest review este un pretext pentru a vi le arata.

Am facut si un filmulet, care se poate vedea aici http://www.youtube.com/watch? v=oe-zJsa4r8o sau poate fi pus ca fond muzical.

Pentru cei ce au fost, un moment de readucere aminte, pentru cei ce se vor duce…o avanpremiera la ce va fi.

Vacante de neuitat!

Trimis de nicoletass in 20.05.11 10:32:10
Validat / Publicat: 20.05.11 12:19:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5242 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicoletass); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 privelistea de pe terasa este minunata
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 25 voturi)

[20.05.11 11:12:16]

Am atasat videoclipul indicat!

nicoletassAUTOR REVIEW
[20.05.11 11:22:29]

webmaster 13, multumesc!

laura81
[20.05.11 16:39:13]

da superb Zakynthos, e cea mai frumoasa mare care am vazut o vreodata, avea multe culori si cea mai calda

motaneata
[20.05.11 17:38:21]

@nicoletass,

Tu ai localizat Limnionas in nord-vestul insulei Zakynthos. Eu as zice ca este mai degraba in vestul insulei, la jumatatea distantei dintre Keri si Navagio. Oricum, nu conteaza, locul este intr-adevar foarte frumos.

@laura81,

Marea nu este cea mai calda in jurul insulei Zakynthos. Sa vezi ce senzatie de "ciorba" este in jurul insulelor Argo- Saronice (Aegina).

georgiana
[03.06.11 15:45:27]

Imi scapase acest review, de obicei subiectul Zakynthos a fost si a ramas preferatul meu! Cand ti-am vazut pozele, am crezut la un moment dat ca sunt ale mele! Pentru ca si eu am fost acolo. Imi amintesc ce ingust era drumul din apropierea restaurantului, daca venea o masine din fata... o ''incurcai electric''! Eu am dat acolo peste un grup mare de maghiari si eu, care stau si traiesc intre ei, la frontiera, am crezut ca am gresit destinatia

Da, mi-a placut si mie, asa pentru o zi, dar daca ar trebui sa stau acolo o vacanta, sa fac plaja doar pe stanci, nu m-ar incanta deloc! Dar e un loc care merita vazut, daca tot Zakynthosul a fost denumit ''Paradisul secret al Greciei''... candva! Pentru ca acum a ramas doar paradis... secret nu mai e!

nicoletassAUTOR REVIEW
[03.06.11 16:14:17]

@georgiana

Nu m-am gandit la Limnionas ca fiind un loc de petrecere a vacantei, ci ca la un loc de relaxare si linistire, un loc in care ai putea face terapie prin culori.

Se spune ca albastrul are efect linistitor si protector, iar de culoarea verde, ca este culoarea echilibrului, a armoniei si are efect asupra echilibrului interior.

Pentru mine a fost ca si o terapie vizita la Limnionas si in definitiv, cam acesta este, in general, scopul unei vacante, linistire si relaxare.

Nu stiu cand ai fost tu acolo, dar si cand am fost eu, erau multi unguri. O fi vreun loc preferat de agentiile maghiare.

[07.10.14 03:09:05]

Mutat în rubrica "Zakynthos - locuri ,,must see", ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

georgiana, laura81, motaneata, nicoletass
Alte impresii din această RUBRICĂ[Alte] Plaje în #Zakynthos: