ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2011
APR-2011
single

O saptamana prin Iordania 2011

JESSE COOK - Red-

Dupa ce am tot citit si recitit impresiile celor care au fost in Iordania, am decis ca trebuie sa vad si eu aceasta tara. Am profitat de biletul cu reducere de la Tarom, si in seara de paste am decolat spre Amman. Mi-am organizat traseul singur, cu rezervari de pe net la cazare si transport.

Primele 2 zile le-am petrecut in Petra, unde tariful a crescut la 50 euro o zi si 55 pt 2 zile! Dar consider ca a meritat, Petra e fascinanta, isi merita pe deplin titlul de minune a lumii antice. Iar febra mea musculara nu a facut decata sa confirme acest titlu. De acolo am fost in desertul WadiRum, o zi printre beduini si nisip, am explorat desertul si cu jeepul, si pe jos. Iar seara cand ne-am reunit 14 persoane din 6 tari, murmurul de admiratie si surpriza ca au intalnit un roman prin Iordania, m-a umplut de fericire.

Urmatoarele 2 zile le-am petrecut in sudul statiunii Aqaba, in reciful de corali. Am facut snorkelling pana la epuizare, reciful e magnific si nu costa nimic! La 20 metri de la intrarea in mare, cu ochelari si tub intri intr-o lume magica, corali de toate formele si pesti de toate culorile si marimile.

Ultimele 2 zile am facut traseele mai modeste zic eu: M. Moarta, mtNebo, Amman, Madaba, raul Iordan.

Un popor foarte amabil, peisaje si zone de vis, mancare buna, toate acestea la 700 euro cu transport si cadouri incluse! Este o destinatie accesibila, recomandata pt cei care calatoresc singuri. Transportul l-am facut cu autobuze (8 euro Amman-Petra, sau Aqaba -Amman), cazare in hoteluri de 2 stele (20 euro cu mic dejun- single). Si pe deasupra o multime de cunostinte din toata lumea: Norvegia, Canada, Argentina, Irlanda etc.

Asa ca, face-ti rezervari la avion, octombrie e recomandat!

Trimis de vgaby in 16.05.11 21:21:52
Validat / Publicat: 16.05.11 22:19:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ORIENTUL MIJLOCIU

VIZUALIZĂRI: 4254 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vgaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.05.11 22:17:10]

Mutat la rubrica "Descoperind Iordania" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

[17.05.11 10:14:13]

splendide imagini, pentru acestea am atasat melodia de mai sus... priviti admirati si ascultati

Zumza
[17.05.11 20:19:51]

Absolut superb! As fi vrut sa vad mai multe fotografii.

Recomanzi luna octombrie din punct de vedere meteorologic sau al preturilor?

vgabyAUTOR REVIEW
[17.05.11 20:51:16]

Octombrie si noiembrie sunt recomandate datorita caldurii placute (25-30 grade). Atunci e bine si in desert, si la mare. Preturile sunt la fel tot timpul

vgabyAUTOR REVIEW
[17.05.11 21:18:27]