ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.05.2011
FEB-2011
3 AD. + 2 COPII -- v: 11/13

Muntii Padurea Neagra, izvorul Dunarii

VANESSA MAE - BACH STREET PRELUDE

Locuind in Marea Britanie si, fiind o familie de 5 (cu mama soacra!!!), ideea unui zbor spre a petrece o vacanta undeva este destul de... costisitoare, mai ales in perioada de vacanta a copiilor cand, aici in UK preturile la orice vacanta cresc cu macar 50%.

Asadar, ideea unui sejur cu masina, prin Europa, apare desigur ca ceva usor realizabil.

Anul acesta, in Februarie, a fost sa fie Germania, zona Padurea Neagra, din motive cred, mai degraba sentimentale, de acolo adicatelea izvoraste Dunarea noastra.

Homelidays.com este un site ce deja i-l mai folosisem, asadar, am cautat/gasit o vila, ce poate acomoda 5 persoane, pt cca 400Euro/saptamana.

Vila se afla in localitatea Titisee-Neudstadt, care de fapt este o unificare a celor doua localitati. Foarte important, in acesti bani, nemtii ofera transport gratuit tuturor participantilor la sejur, in zona delimitata "Black forest" la tren (doar clasa a2a), autobuz, plus, numeroase reduceri la mai toate atractiile din zona.

A fost o super saptamana desi, cam cu grija, masina cu care trebuia initial sa calatorim, un Hyundai Santa Fe, mi s-a defectat cu o zi inainte de calatorie, asa ca, a trebuit sa plecam cu Matrix-ul sotiei, fara cauciucuri de iarna, fara lanturi...

Zona respectiva este absolut superba, am reusit sa vizitam destule locatii, incluziv Freiburg-ul, cu renumita catedrala de acolo,

am reusit sa mancam superbii carnati nemtesti si, sa bem din berea rece.

Dar, ce ne-a impresionat cel mai mult, a fost piscina indoor proaspat deschisa (in Noiembrie) din Titisee,

cum sa va spun, am mai fost in piscine indoor, asta, este ceva de vis!

Poate acomoda pana la 3000 de vizitatori, impartita in doua, o parte pt copii si adulti, cu tobogane/slide-uri/etc/etc,

o alta parte, doar pt "over 16" de marimea cam a unui teren de fotbal, cu apa termala, paturi cu jacuzzi in ele, bar acvatic, iesire afara, in aer liber, desigur, fiind Februarie, temperaturile erau ceva intre -2/+ 3 grade Celsius, asadar, stateai in apa termala dar, in frig, ceva cam ca la Felix, daca nu ma insel.

La etajul acestei chestii, se aflau 4 saune, de temperaturi diferite,

unde toata lumea intra nud, si, la racorit se iese, ori pe terasa ce da spre padure, ori sub jet de apa rece!

Absolut superb!

Am mai ajuns intr-un loc numit Todnau, cu un tobogan pe sine, super experienta si acolo!

Per total, un sejur excelent, great fun, am apucat desigur sa ajungem si in Elvetia, la Cascadele Rinului, la Zurich apoi, in aceeasi zi.

Mancarea in zona destul de ieftina, medicamentele insa, sunt ff scumpe, vorbesc chiar de ceva simplu ca aspirina!

Trimis de icata24 in 13.05.11 22:43:24
Validat / Publicat: 14.05.11 05:57:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GERMANIA

VIZUALIZĂRI: 11233 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (icata24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Toboganul pe sine de la Todnau, in dreapta se vad stalpii de la telescaunul ce te duce sus.

[14.05.11 05:57:03]

@icata24

Fiind review plasat la o rubrica de calatorie si avand in vedere ca nu ne-ai spus prea multe despre unitatea de cazare, am anulat notele date la acest capitol.

[14.05.11 08:20:10]

am atasat melodia de mai sus, este propunerea muzicala, se poate inlocui!

Cristian_h*
[14.05.11 09:31:48]

Nemtii sunt foarte mandrii de aceasta regiune si este prezentata intotdeauna la superlativ, cu toate acestea am prieteni care locuiesc acolo si-mi spuneau ca exista locuri mult mai frumoase in Germania insa mult mai putin mediatizate, ma tot cheama acolo pentru a-mi arata localitatea Triberg unde au un muzeu al prelucrarii lemnului, au cel mai mare ceas cu cuc din lume, si in apropriere cea mai mare cascada din Germania, de fapt o serie de cascade care se intind pe cativa kilometri si se viziteaza pe poduri suspendate, ati fost acolo?

icata24AUTOR REVIEW
[14.05.11 11:53:48]

@Cristian h

Din pacate nu am ajuns la Triberg, am observat insa "nebunia" vizavi de ceasurile cu cuc, atat la nemti cat si la elvetieni.

Si preturile desigur sunt pe masura, ceva de ex ce chiar sa merite agatat pe perete, altceva decat un suvenir ieftin ma refer, te poate cu usurinta costa 300/500 Euro.

Zona Black Forest este intr-adevar f mediatizata insa, functionarii (doi) cu care am avut de a face ca sa-i intreb despre o destinatie la care doream sa ajungem au fost total neajutatori, chiar neprietenosi, unul in gara la Titisee, altul in gara la Freiburg.

O fi fost din cauza ca ne-au crezut englezi, nu stiu, dar, efectiv, nu au dorit sa ne ajute.

Am capatat mai multe informatii de la niste sasoaice ce vorbeau romaneste perfect intr-un mic restaurant cu specific pescaresc din Freiburg.

De mentionat deasemenea ca, asteptand la semafor in fata garii din Freiburg, o prostituata cu pestele ei, vorbeau desigur, romaneste.

icata24AUTOR REVIEW
[14.10.12 19:11:25]

Ne-a placut asa de mult incat, anul acesta, am hotarat sa mai mergem odata, in exact aceeasi locatie, a contat si faptul ca Europa Park a putu fi accesat intr-o ora de condus doar.

icata24
Alte impresii din această RUBRICĂMunții Pădurea Neagră: