ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2011
ÎNSCRIS: 12.05.11
FEB-2011
3 AD. + 2 COPII -- v: 11 & 13 [ani]

Cascadele Rinului

Suntem o familie de 4 persoane, romani dar, locuim in UK. Iarna trecuta am hotarat sa ne deplasam pt o saptamana in Germania, in vacanta din luna Februarie a copiilor, unde am ajuns impreuna cu mama sotiei, calatorind cu masina din UK in Germania, zona "Black Forest".

In cadrul acestui sejur, am hotarat sa facem si o excursie de o zi in Elvetia, sa vedem "cascadele Rinului". Desi februarie, am avut norocul sa prindem o zi absolut superba, insorita, iar privelistea de acolo este nemaipomenita.

Cascadele sunt cea mai inalta cadere de apa din Europa, zona este incercuita de o alee cu banci, pe care poti desigur sta si admira/asculta in voie privelistea/sunetul apei.

Doar la cca o ora si jumatate de condus apoi, se poate ajunge la Zurich, care merita cu prisosinta vizitat!

Trimis de icata24 in 12.05.11 12:50:02
Validat / Publicat: 12.05.11 14:03:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ELVEȚIA

VIZUALIZĂRI: 3383 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (icata24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cascadele Rinului, foto facuta de la nivelul apei din lacul de acumulare.

[12.05.11 14:03:00]

fiind review plasat la o rubrica de calatorie si avand in vedere ca nu ne-ai spus prea multe despre unitatea de cazare, am anulat notele date la acest capitol.

[12.05.11 14:09:16]

Da, scuze, abia m-am logat, am crezut ca este irelevant unde am fost cazat, impresia (prima) generala despre site-ul dvoastra a fost alta,

incep sa inteleg mai bine insa ce si cum, pot afisa eventual link-uri deci cu ce am folosit pt a calatori, sau sunt considerate publicitate?

Multumesc.

[12.05.11 15:07:34]

Depinde de linkurile in sine...

In general vorbind, insa, calea cea mai simpla si fireasca este sa povestiti cu cuvintele proprii experientele din vacante, eventual sa incarcati un set de fotografii din acea vacanta. Linkuri se adauga doar in masura in care pot aduce informatii suplimentare, din surse oficiale sau semi-oficiale, despre acea destinatie.

PS: Daca locuiti in Anglia sunteti probabil familiarizati (sau in orice caz, puteti consulta usor) tripadvisor.com.

Ei bine, puteti asimila acest site un fel de tripadvisor in limba romana.

dorgo
[12.05.11 21:08:15]

@icata24... ce-au avut cei 4 Beatles-i cu orasul tau? ... niciodata n-am stiut la ce se refera titlul acestei frumoase melodii a lor... poate ma lamureste, in fine, cineva... aici s-a inventat sportul cu balonul oval?

"The Beatles - Eleanor Rugby"

nicollec
[12.05.11 21:08:20]

@icata24: Bun venit pe site! Multumim pentru poze si review, asteptam si altele!

O mentiune despre informatiile publicate, pentru ca si noi planuim anul asta sa vedem cascadele Rinului: nu sunt cea mai inalta cadere de apa din Europa, de fapt au sub 30 de metri ca inaltime, in schimb au cea mai mare latime (150m) si probabil si cel mai mare volum. Cea mai inalta cascada e prin Norvegia, are vreo 800m.

Mai puteti detalia, ati ajuns si pe pietroiul din mijloc sau nu se poate ajunge iarna?

[12.05.11 21:22:24]

[@dorgo]:

Beatles-ii au scris/cantat despre Eleanor Rigby, si nu Rugby,

oricum, acest orasel, spre oras, Rugby, cca 75.000 locuitori, este orasul de bastina al sportului cu balonul oval, de aici si, muzeul respectiv plus, magazine de specialityate

[12.05.11 21:27:12]

Scuze, fiind prima mea zi aici, cred ca am incurcat nitel cui si ce am raspuns.

Scuze deci...

[@nicollec]

Vizavi de "cea mai inalta" posibil sa fi incurcat eu traducerile.

Pe pietroiul acela din mijloc se poate ajunge daca urmati traseul indicat, noi nu am reusit sa o facem din lipsa de timp dar, am vazut persoane acolo, exista si o mica taxa de trecere din cate am inteles, de cca 6 Euro. Din nou, imaginile sunt SUPERBE, merita cu prisosinta efortul!

[12.05.11 21:35:03]

@icata24: observa te rog micile ajustari facute de mine in raspunsurile tale de mai sus -- folosind notatia conventionala @(utilizatorul_caruia_ii_rsp), adrisantul devine mult mai usor de identificat (si raspunsul, astfel, mai clar de interpretat)

[12.05.11 21:48:34]

@webmaster

multumesc de rectificari/ajutor,

sper sa o iau pe calea cea buna cat mai repede!

Costi
[12.05.11 23:15:44]

@dorgo

Este o vorbă: dacă tăceai, filozof rămâneai...

dorgo
[13.05.11 21:47:30]

@Costi and @icata24

Ia intrati pe "youtube music" si veti vedea scris cam asa... (am facut copy-paste)

video lang: en

Translate

View original

(Translation disabled) The Beatles - Eleanor Rugby

by MrVassetski | 1 year ago | 15,894 views

am intrebat pentru ca nu sunt deloc lamurit, se scrie ba "rigby" ba "rugby"... dilema pentru mine, nu e de azi de ieri, ci din copilarie... cred ca numai The Beatles au stiut ce-au vrut sa spuna...

[13.05.11 22:11:02]

@ dorgo

Nu vreau sa nasc o polemica aiurea, nu stiu ce zice youtube-ul dar, daca zice Eleanor Rugby, este gresit, este vorba despre Eleanor Rigby

en.wikipedia.org/wiki/Eleanor_Rigby

Intr-adevar, aici la Rugby s-a nascut acest sport, aici este muzeul rugby-ului, din pacate, nu prea se omoara lumea la vizitat, ca sa compar de ex cu Stratford-upon-Avon!

[04.12.12 18:14:24]

Articolul a fost mutat, la reorganizare, în rubrica "Cascadele Rinului [Neuhausen am Rheinfall]" (deja existentă pe site)

Costi, dorgo, icata24, nicollec
Alte impresii din această RUBRICĂCascadele Rinului [Neuhausen am Rheinfall]: