ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2011
ÎNSCRIS: 20.12.09
MAY-2011

Zbor prin paradis...

Silver Convention - Fly Robin Fly

Trebuie sa recunosc ca am avut oarece temere atunci cand am decis sa zbor spre Antalya, deoarece nu mai fusesem cu avionul din copilarie si ideea de a fi « in aer » la propriu nu imi suradea atat mie, cat mai ales alor mei care nu mai zburasera niciodata.

Am citit multe impresii pe site vizavi de drumurile cu masina personala sau cu autocarul, insa nu am gasit informatii distincte vizavi de calatoria cu avionul.

Prin urmare, mi-am propus sa vorbesc despre acest aspect, al calatoriei cu avionul, deoarece pentru familia mea a fost in acest an prima experienta de acest gen si a trebuit sa cautam informatii in mai multe parti, astfel incat sper sa ajut pe cei care purced la drum pentru prima data la fel ca noi.

In momentul in care am ridicat de la agentia Premium Holidays premiul oferit pentru activitatea mea de anul trecut pe acest site si care continea biletele de sejur ce includeau si transportul cu avionul, urmatorul lucru important a fost acela al incheierii unei asigurari de sanatate, care este obligatorie in Turcia. In afara de asta, este preferat ca sa facem asigurarea pentru cel putin 30.000 de euro, asa cum ne sfatuiesc si cei de pe site-ul MAE cu privire la calatoria in Turcia. Cat priveste compania de asigurari, tot MAE ne sfatuieste sa incheiem asigurarea la o agentie de asigurari care colaboreaza cu societatile de asigurari din Turcia.

Avand toate aceste elemente in minte, am intrebat in stanga si in dreapta pe cei care au fost acolo unde ar fi mai bine sa inchei asigurarea. Culegand toate informatiile si incercand sa discern unde este mai bine, am reusit sa incheiem asigurarea de calatorie la o companie foarte cunoscuta si care nu intampina probleme in Turcia, pe care o voi comunica celor interesati.

Vizavi de tipul de asigurare, noi am preferat sa facem o asigurare « tip sejur » care acopera asigurarea pe un an peste tot in lume, mai putin in SUA si Canada, pentru care nu am platit decat dublul asigurarii obisnuite pentru cele 8 zile, tinand cont ca intentionam sa mai iesim din tara cel putin o data intr-un an calendaristic (aproape 200 de ron 2 adulti si 1 copil de 9 ani – pentru un copil pretul este dublu).

Biletele de avion ni s-au inmanat la agentie si au fost sub format electronic, urmand sa decolam la ora 7.15 dimineata... Desi am ajuns cu mai bine de doua ore pe aeroportul Otopeni (asa cum se cere), am tras concluzia ca am ajuns prea devreme, sau poate nu prea era multa lume la 5 dimineata in aeroport sa plece prin lumea asta mare...

Primul pas de la intrarea in aeroportul Otopeni – check in

M-am gandit ca o sa imi fie greu sa ma descurc, dar peste tot sunt panouri informative, astfel incat nu ai cum sa te incurci, desi sotul meu a facut o confuzie asezandu-se la check-in-ul de Antalya la alta companie de zbor care pleca la aceeasi ora cu a noastra.

Am asteptat pana ce pe tabela s-a afisat in dreptul zborului nostru numarul ghiseului de check-in, unde urmau sa ne fie scanate pasapoartele si cantarite bagajele (pe biletul de avion scrie numarul zborului si pe acesta trebuie sa il urmariti pe toate panourile informative). Noi am avut o valiza mare pe care urma sa o lasam la cala si nu stiam daca depaseste sau nu greutatea de 20 de kilograme, cat era permis fara sa platim ceva suplimentar. Am avut noroc ca era de 20.9 kilograme! In rest, am avut cate un rucsac de fiecare cu care am urcat in avion, insa am observat ca se putea urca si cu niste trolere mai mici, care ar fi putut depasi 10 kilograme cu usurinta, greutatea maxima admisa in avion/bagaj/persoana. In afara de asta puteam avea o geanta sau un laptop, ori aparatele de fotografiat agatate la gat.

Valiza noastra de cala era infoliata de acasa (cu folie alimentara, dar se poate infolia si in aeroport contracost), ca masura de precautie, asa cum am primit si noi sfaturi, dar foarte putine erau asa. Unele nu aveau nici lacatele, nu prea se agita lumea la siguranta bagajului...

Insa pentru a fi la curent cu greutatea admisa/bagaj de fiecare companie in parte si de ceea ce este admis la bordul aeronavei, trebuie sa consultati site-ul acesteia inainte de plecare.

Dupa cantarire ni s-a pus eticheta pe bagajul de cala. Pentru cele de mana nu am primit etichete decat pe aeroportul din Antalya, la intoarcere.

Al doilea pas – vama si controlul bagajelor

Dupa ce am facut check-in-ul ni s-au dat niste tichete pe care era scrisa poarta la care sa ne prezentam. Inainte ne-am prezentat la ghiseul de vama unde s-a facut o alta verificare a pasapoartelor si apoi am fost controlati sa nu avem ceva interzis la noi. Bagajele noastre au fost puse pe o banda, urmand a fi scanate, impreuna cu o tavita in care am pus tot ce era metalic pe noi (mai putin bijuteriile), iar pe mine m-au si descaltat ca tiuia catarama de la incaltaminte! Nu este nicio problema daca aveti in bagajul de mana ceva metalic (bani, capse, etc.), dar sa nu fie obiecte ascutite. La turci, cand m-am intors, nu m-au lasat sa ma descalt si dupa ce am trecut prin scanner m-a « pipait » din cap si pana in picioare o doamna din staful aeroportului.

Controlul nostru a durat putin, totul se desfasoara pe banda rulanta. Trebuie sa te misti foarte repede si este destul de dificil atunci cand dai jos dupa tine anumite lucruri pe care trebuie sa le pui la loc dupa aceea.

Aici este locul unde lasi orice este interzis la bord, gen sticle cu apa, alte recipiente cu lichide care depasesc limita de 100 ml si nu sunt sigilate sau inflamabile, etc.

Al treilea pas – imbarcarea

Inainte de a ajunge la poarta de imbarcare puteti cumpara ce doriti, inclusiv apa, insa va precizez ca este foarte scumpa (10 lei la 0.5 l), dar si sandwich-uri care sunt la fel de scumpe (20-30 de lei).

Poarta pentru imbarcarea noastra avea numarul... 13 si nu vreti sa stiti ce grimasa a facut sotul meu care nu mai fusese niciodata cu avionul! Aici am asteptat destul de mult, cam o ora asezati cuminti si adormiti in sala de asteptare, iar imbarcarea s-a facut cu numai 15 minute inainte de plecarea avionului, cand ni s-au verificat iar pasapoartele si cei de la agentia noastra ne-au inmanat alte bilete de avion pentru intoarcere, urmand sa zburam cu alta companie.

Mai intai s-au imbarcat pilotii si stewardesele, dupa care am urmat si noi. Trebuie sa precizez ca am avut locurile 12A,B si C, care ne-au pozitionat langa motor si ne-a obturat oarecum imaginea din avion, iar la intoarcere am avut locurile 18A,B si C, care au fost in dreptul unei aripi si la fel, am avut imaginea putin obturata.

Calatoria propriu-zisa

Prima reactie pe care am avut-o cand am urcat in avion a fost aceea ca am patruns intr-unul de jucarie... Asa de mic mi s-a parut si de ingust! Desi eu mai zburasem in urma cu 30 de ani, pot spune ca a fost ca o prima experienta, amintirile mele fiind destul de incetosate la varsta copilariei.

Marturisesc ca, in momentele premergatoare decolarii si in timpul decolarii, cand avionul se zdruncina din toate incheieturile, mi-am adus aminte de toate filmele in care am vazut dezastre in aer!

Decolarea a decurs, insa, rapid si atunci cand ne aflam deasupra norilor fi-mea a exclamat: parca zbor prin paradis! , cel putin asa i s-au parut ei norii pufosi pe care i-a vazut prin hublonul avionului, de parca eram deasupra unei plantatii de bumbac…

Imaginea este greu de descris in cuvinte, o mare de vata pufoasa se perinda deasupra ochilor pana spre linia orizontului, iar atunci cand am putut zari marea de sus era fantastica, uimitoare, stralucitoare, ca si cand ar fi o panza de cristale swarovski. Muntii sunt si ei ametitori si parca « pudrati cu zahar », cum iar si-a imaginat fata mea.

In timpul zborului ni s-au explicat atat verbal, cat si prin gesturi ce sa facem in caz de pericole, cum sa folosim vesta de salvare daca ne prabusim in apa... si cum sa folosim mastile de oxigen care cadeau automat la nevoie, cu amanuntul ca mai intai trebuie ca adultii sa se ocupe de ei si apoi de copii... Pe urma, stewardesele ne-au adus apa, sucuri, cafea, vin, un baton de ciocolata si un sandwich. La intoarcere, cu cealalta companie am avut ceva similar, mai putin bauturi alcoolice, care erau contra cost. Fiecare companie ne-a oferit si un pliculet cu un servetel umed sa ne putem igieniza inainte sa mancam.

Toaleta in avion este foarte ingusta si in timpul zborului este dificil sa te descurci, asa ca e bine sa aveti acest lucru in vedere cand sunteti inca in aeroport si sa o folositi numai daca este absolut necesar. Exista toalete peste tot in aeroport, inclusiv in zona portilor de imbarcare.

Zborul a fost placut, lejer, senzatie de rau am incercat la decolare si mai mult la aterizare. In rest, a fost ok, in nici doua ore eram la 1500 de kilometri distanta de casa, in minunata Antalya! Antalya pe care o cunoasteam din povestirile prietenilor mei si din ceea ce citisem pe AFA, dar pe care mi-o doream sa o vad de mult timp, fara sa banui ca acest lucru va fi posibil mai devreme decat credeam!

Am ajuns la destinatie, in aeroportul din Antalya, mult mai mare decat al nostru si ne-am descurcat fara probleme... Exista panouri care te informeaza unde sa mergi daca ai bagaje sau ceva de declarat. Am luat bagajul de pe banda unde exista un panou informativ cu zborul nostru si la iesirea din aeroport am fost intampinati de reprezentantul agentiei partenere agentiei Premium Holidays, care ne-a oferit sejurul de 7 nopti in Antalya.

Usor, usor, incepea sa miroasa a mare si sa ne incerce acea atmosfera de concediu specifica.

Transferul catre hotel s-a facut cu un autocar micut si a durat cam mult, avand in vedere ca mai trebuia sa faca un ocol in Belek pentru a lasa alti turisti, la un alt hotel, unde am facut un popas.

Incet, dar sigur, am realizat ca la nici 4 ore de la plecarea din Romania eram in Turcia si ne astepta o vacanta frumoasa, dupa soarele ce incepuse sa bata cu putere si vantul ce ne aducea marea in nari...

La 9 eram in aeroport si la 11.30 eram la hotelul Holiday Park Resort, aflat la 85 de kilometri de Antalya. Ghida agentiei a fost foarte draguta si ne-a prezentat Antalya si excursiile optionale pe care le puteam face pe durata sejurului nostru.

La intoarcere am retrait aceeasi experienta, insa ne-am fi descurcat mai greu in aeroportul turcesc daca nu ne-ar fi indrumat ghida agentiei noastre direct catre ghiseul de check-in si mai apoi spre cele de vama (am plecat de la terminalul 2).

In aeroport poti cumpara o serie de suveniruri in caz ca mai doresti acest lucru sau daca ai uitat ceva.

Calatoria cu avionul a fost o experienta placuta, iar concluzia pe care am tras-o a fost aceea ca nu se merita sa te zbati doua zile pe drum cu masina pentru a ajunge la mare in Turcia, cand doua ore prin « paradis » te duc acolo unde numai nisipul si marea iti definesc prioritatile...

Trimis de magdalena in 12.05.11 08:23:49
Validat / Publicat: 12.05.11 09:38:54

VIZUALIZĂRI: 13778 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Cu avionul spre Antalya - spre biroul de control

mecut
[12.05.11 09:59:26]

@Magdalena

Tot ce ai povestit am trait si eu cand am zburat prima oara cu avionul! Asta s-a intanplat in noienbrie 2010 cand am fost in Sicilia. Si eu am avut emotii ca nu ma descurc in aeroport dar am constatat ca nu este atat de greu. Este drept si aeroporturile au fost mititele. Rw este util celor care sunt la primul zbor!

[12.05.11 10:04:46]

melodia atasata este propunerea muzical pentru aceste impresii!

[12.05.11 10:05:52]

@web13, mi-ai luat-o inainte! O melodie cautam si eu!!! Ms!

[12.05.11 10:07:49]

Oameni buni, se vede că aţi trecut direct la Mercedes... Păi ia să fi zburat domniile voastre pe cursele interne cu bietele AN-uri, să vedeţi acolo senzaţii tari! Mai că nu dădeau din aripi aeronavele astea.

Eu am zburat anul trecut de la Viena către Bucureşti cu un 737-300 de la Blue Air. Nu ne-au dat voie deloc să desfacem centurile pentru că erau turbulenţe de-a dreptul îngrozitoare. Ce sa va zic? Ne-a zdruncinat ca rău de tot. Cred că nu v-aţi mai fi urcat în avion, dacă aveaţi parte de aşa ceva la prima experienţă.

[12.05.11 10:16:42]

@santana, mare dreptate ai! Oricum s-au simtit diferente intre cele doua companii de zbor... La un moment dat mi-l imaginam pe Mr. Bean cu masina cand incepea sa se dezmembreze... La intoarcere, dinspre Antalya spre Romania se auzea uneori un semnal sonor ciudat ca o sirena si ma gandeam, stai sa vezi ca ne anunta ceva nasol...

Nici acum nu stiu ce a reprezentat acel semnal! S-au mai simtit turbulente atunci cand cand am strapuns norii, cand avionul se pregatea de aterizare.

Drumul efectiv prin nori, acea bucata de cand trece de deasupra norilor, dedesubt, nu este prea placuta, trebuie sa recunosc. La intoarcere era urat in Romania si de unde era soare deasupra norilor, cand i-am strapuns erau negri si urati si ma gandeam ca e negru cerul la noi, dar nu era, insa se vedea ca plouase.

Vizavi de centuri, la intoarcere ni s-a recomandat in permanenta sa stam cu centurile...

biancuta
[12.05.11 10:26:32]

Limita de kg pentru bagaj de cala si pentru cel din avion este aceeasi pentru ambele companii?

[12.05.11 10:29:15]

Da. La intoarcere bagajul de cala a avut 18.7 kilograme. Asta ca am incercat noi sa il mai golim si nu mai aveam cremele de plaja.

Cele de mana nici nu ti le cantareste. Ei presupun ca sunt sub limita maxima admisa...

Inaintea mea, niste romani aveau 43 de kilograme la un troler....Pe biletul care ti-l da e o rubrica unde se trec si kilogramele bagajului de cala, in caz ca depaseste limita.

Ellada_sagapo
[12.05.11 10:57:00]

Eu la primul meu zbor, dar spre Atena nu am avut nicio senzatie de rau, n-am trait nicio turbulenta.

Pot spune ca am fost norocoasa. Spre deosebire de sandwich-ul tau eu am avut parte de o cina in avion, dar de una liliput. Nu m-am putut abtine sa nu zambesc cand am vazut ca nu depasea cu mult marimea unei conserve, dar nu ma pot plange am avut chiar si carne: doi carnati, impreuna cat degetul meu mic de lungi si tot atat de subtiri!

La intoarcere, micul dejun. Abia asteptam sa vad ceva de genul o coaja de paine si un ceai (in paharele, bineinteles liliput) dar spre surprinderea mea a fost atat de bogat ca nu am putut manca tot.

Se pare ca merg pe sistemul micul dejun, cea mai bogata masa. Eu una preferand sa dorm mai mult dimineata, ii acord putin timp, de aceea celelalte doua mese ale zilei sunt sfinte.

[12.05.11 11:00:52]

Adevarul e ca atunci cand pleci la prima ora si nu o faci de acasa ca sa poti manca, te ia o foame pana ajungi in avion de nu e adevarat!

Bine ca se da totusi ceva, orice, mai ales ca nu poti avea la tine ceea ce doresti.

Nu stiu cum este la calatoriile lungi si ce se ofera. Pana in Antalya faci cu putin peste o ora jumate in avion, asa ca nu e chiar bai, iti ajunge.

Mi-am adus aminte ca la dus am avut si un mar!

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[12.05.11 11:13:44]

REF: greutatea admisa a bagajelor.

Foarte rar se intampla ca la cursele charter (spre Turcia, cel putin) sa se tina *riguros* cont de greutatea bagajelor.

Daca totusi intalniti un asemenea caz si aveti "depasire" la nr de kilograme: "grupati-va" cu alte familii sau cupluri, care au mai putine bagaje.

Exemplu: sunteti doua persoane si aveti doua bagaje, de 19 si 25 de kilograme --> depasiti totalul admis de 40.

Cautati un alt cuplu sau familie, care sunt cu "totalul" sub limita lor admisa, si formati un "grup" ad-hoc de 5 persoane, sa zicem --> cu limita totala de 100 kg.

E o metoda destul de folosita in asemenea cazuri.

[12.05.11 11:18:07]

Varianta pe care am gasit-o noi rapid in caz ca depaseam a fost aceea sa mai luam din bagajul de cala si sa punem in rucsac, avand in vedere ca unul nu avea mai mult de 5-7 kilograme.

Sfat: puneti in bagajul de mana incaltamintea, pentru ca este mai greoaie! Si imbracamintea din materiale mai "grele", gen o pereche de blue jeans! Sau cartile de citit in vacanta...

mariana.olaru
[12.05.11 11:19:17]

Ei, uite un review care mie una îmi este extrem de util. Și eu am zburat o singură dată în copilărie, dar cu un elicopter, iar emoțiile trăite atunci îmi sunt și acum vii, motiv pentru care am evitat în orice ocazie să aleg avionul ca mijloc de transport. Destinația la care visez anul ăsta e însă cam departe, așa că soluția să ajung acolo zburând cu avionul ar putea fi luată serios în calcul.

Așadar, mulțumesc @magdalena pentru descrierea zborului tău, care mi-a dat curaj și despre detaliile foarte utile celui ce ajunge pentru prima dată într-un aeroport ca profan călător.

[12.05.11 11:22:19]

@mariana. olaru, eu cred ca amanam foarte mult o calatorie cu avionul daca nu ar fi fost premiul oferit pe site. Tot timpul m-am fofilat incercand sa gasesc o solutie terestra multumitoare...

Chiar si in Turcia luasem in calcul un drum cu masina, atunci cand urma sa plec prima oara.

Am reusit sa depasesc acest impediment si sa vad in calatoria cu avionul un mod util de a ajunge repede la o destinatie indepartata, mai ales la una greu accesibila cu alte mijloace de transport.

Insa nu cred ca as putea sa accept psihic si fizic o calatorie care sa dureze mai mult de 3-4 ore...

roth
[12.05.11 11:37:39]

@santana te contrazic, daca i-mi dai voie, si zic ca sunt una dintre persoanele care au zburat intai pe intern cu faimoasele AN-uri, care dupa aterizare am povestit mamei ca e un pic mai rau ca atunci cand cade liftul (cand nu tin frinele sau ce o fi prea bine si te zgaltiie rau --se intampla la blocurile ceausiste). Care vorba ta stand la geam vedeam aripa flamband de ziceai ca acum acum incepe sa filfiie.

A trecut, acum zbor cu div companii dar e o lectie de viata, pt mine utila la vremea aceea.

Avantajul meu e --poate--ca nu prea ma sperie nimic.

@magdalena

cati dintre noi nu am zburat, insa in era luminii, vitezei, multora poate ni s-a parut banal sa descriem acest episod al calatoriei. Tu insa ne-ai dat o lectie si ai scris cu lux de amanunte despre un lucru f util pt multi.

Frumos din partea ta.

Iti urez sa ai parte de cat mai multe zboruri placute

[12.05.11 11:53:59]

@ Magdalena

Acum am citit mai atent. Nu am încercat să fac vreo comparaţie între cele două companii, cea de stat, Tarom şi cea privată, Blue Air. Am zburat cu ambele, serviciile sunt cam la fel, însă cei mai buni piloţi sunt cei de la cea privată, întrucât mai toţi s-au mutat cu arme bagaje şi cai aici după povestea cu cumul pensiei cu al salariului. Turbulenţele de care-ţi spuneam vin de la vremea proastă nu din pricina piloţilor. Singura diferenţă ar fi aeroporturile. Faza cu mâncarea nu mă interesează. Ce să fac eu mâncarea lor la casoleta, când pe mine mă frige buza de un Rothamans pe durata călătoriei? La călătoria spre Barcelona de anul trecut nu am mâncat nimic, doar nu eram fraier sa-mi stric foamea cu orezul lor când ştiam că mă aşteaptă ditamai Paelia cu fructe de mare la terasele de pe plajă, iar la întoarcere nu vedeam decât mici pe grătar în faţa ochilor. Călătorii frumoase!

[12.05.11 11:58:36]

@santana, nu am zburat cu Blue Air, dar urmeaza in august!...

cosminap
[12.05.11 13:26:46]

Foarte incurajator review-ul tau!!! Desi mi-am dorit ca vacanta 2011 sa ne-o petrecem la Kusadasi... n-am reusit sa trecem de "stresul" primului zbor al sotului meu, iar varianta cu masina am exclus-o din start! Deci tot la vecinii bulgari ajungem! Sigur o sa-mi pun sotul sa-ti citeasca review-ul (pana-n 2012 are timp sa-l si-nvete) ! Un vot!

[12.05.11 15:35:22]

@magdalena...

"In timpul zborului ni s-au explicat atat verbal, cat si prin gesturi ce sa facem in caz de pericole, cum sa folosim vesta de salvare daca ne prabusim in apa... "

Parafrazand pe cineva, eu as fi intrebat daca n-au in dotare, pe langa vesta de salvare, si spray-uri contra rechinilor, o masura necesara, dar care, de cand nu mai e voie cu spray-uri in avion, a cazut... dar sunt sigur ca stewardesa mi-ar fi dat de inteles zambind ca o sa ma parasuteze la prima statie daca nu tac si ca avionul de faţă nu dispune de parasute...

[12.05.11 15:37:30]

@dorgo, eu nu stiu daca intr-un astfel de caz mai gaseam vesta de salvare pusa sub scaun...

Asa ca pana la rechini, mai e cale lunga!

[12.05.11 18:14:40]

@santana... nu exista piloti buni sau rai ci piloti care te pus la sol, chiar daca au ratat examenul la privat si te trantesc pe pista de-ti gasesti cerceii prin buzunare, plombele prin stomac si-apoi te scot din scaun cu levierul si... piloti care n-au ratat examenul la privat, dar au ratat pista de aterizare si-o iau pe aratura, de unde te duc direct la laboratorul de testare ADN ca sa vada dac-ai fost si tu prin avion...

savastefania
[13.05.11 09:25:01]

Foarte frumoasa si detaliata descrierea. Si eu am fost destul de speriata cand am zburat prima data cu avionul acum 3 ani.

Sunt sigura ca review-il tau este foarte folositor pt. cei care isi planifica sa zboare pt. prima data cu avionul.

Calatorii cat mai multe cu avionul!

Cristian_h*
[14.05.11 20:07:24]

Si totusi este CEL MAI SIGUR mijloc de transport, greu de crezut insa statistic o simpla calatorie cu masina pe autostrada de la Bucuresti la Pitesti este mult mai riscanta decat un zbor Bucuresti - Londra

[16.05.11 11:58:24]

@Magdalena.

Referitor la concluzia ta din final... Până la urmă zborul cu avionul merită dacă iți permiți! Doi adulți + 2 copii cu tot cu taxe aeroport și transfer costă minim 1000 eur numai drumul. Ce zici, merita un drum cu mașina de 300 eur?

[16.05.11 13:18:34]

@molko, eu nu as merge cu doi copii, din care unul de 2 ani cu masina doua zile pe drum nici in ruptul capului! A fost un calvar numai drumul pana in Thasos cu fi-mea cand avea 7 ani, am oprit la toate benzinariile de pe drum si am luat cunostinta cu toate toaletele, nu mai zic amenzi nejustificate la bulgari.

In afara de asta, fa o socoteala cat te costa opririle pe drum, mancarea, eventual o cazare de o noapte (aici colegul @santana cred ca ne poate ajuta ). Eu in acest context imi exprimam concluzia... Si eu sunt fan masina si blamam avionul...

Iar vizavi de pret, cu 1000 de euro fara taxe incluse mergi la 5 stele la turci fara probleme, daca mai prinzi si un early, te costa 1000 cu totul!

[16.05.11 13:37:27]

@magdalena,

Și eu sunt de aceeași părere, și eu prefer avionul... dar arde la buzunar. Am vrut doar sa scot in evidență că totul ține de bani. 300/400 eur (cu tot cu cheltuieli) versus 1000eur. Foarte multă lume, pentru care Antalya reprezintă raiul distracției pentru copii ar alege prima variantă, pe care și eu personal am luat-o in calcul acum 2 ani (am ales avionul păna la urmă).

Ofertele de care vorbești tu sunt povești, sau extrem de rare. Un bilet de avion este 120 eur minim pe chartere, la care se adauga taxe de aeroport de aprox 100 eur. Mai ai un 20-30 de eur transferul la hotel. Inmulțește cu 4 persoane și vei vedea unde ajungi.

[16.05.11 13:56:14]

@molko, nu vorbesc din povesti, ci din ofertele agentiilor de turism. De exemplu, agentia Premium Holidays cu care am fost eu, poate oferi un sejur la hotelul in care am fost eu, cu early booking, de la 354 euro/ persoana, care include biletul cu avionul. Si este o agentie serioasa (vezi oferta aici).

Depinde si de perioada in care alegi sa mergi.

Eu am citit pe site impresii cu sejururi in Turcia la cca 1000 de euro/sejur.

Pe site-ul AFA, pe pagina principala, este o oferta in Bodrum de 545 euro de persoana. Deci, se poate.

Poate ca intr-adevar, sunt oferte extrem de rare, dar asta nu inseamna ca sunt povesti sau ca nu exista.

[16.05.11 14:13:26]

@magdalena,

vorbim impreuna și ne intelegem separat. Costul avionului nu cred că depinde de perioadă. Eu vb strict de transport. De acord cu prețurile menționate de tine. Doar că eu faceam o comparație de cost avion/mașină. Ca sa te lămurești fă o cerere de oferta la același hotel pt familia ta: 1 individual (fără transport) și 2 cu avion. Vezi diferența de preț și trebuie să iei o decizie cu privire la vacanță. Vei vedea că nu e așa ușor (cum reiese din concluzia ta finala din review)

[16.05.11 14:19:16]

@molko, concluzia mea din review nu are legatura cu pretul, ci cu confortul dat de calatoria cu avionul.

Nici in cadrul impresiilor mele nu am dezbatut problema pretului, ci m-am axat strict pe calatoria in sine cu avionul, nu am facut o paralela intre drumul cu masina si cel cu avionul.

[16.05.11 15:42:20]

Las' că fac eu o comparaţie… De pildă drumul până la Budapesta. Pentru 2 persoane ar fi ideală călătoria cu maşina. Dacă ai noroc şi ieşi cu bine din România, se poate spune că poţi face drumul fără escală pe la vreun hotel. Nu mai fac socoteli cu motorina taxele de drum sau altele şi preţul biletelor de avion, întrucât preţurile pe calea aerului sunt niţeluş mai mari. Ia să vedem cum stăm cu Barcelona şi vă spun concret cazul meu. Am cumpărat în luna mai a anului trecut 2 bilete de avion pe ruta Bucureşti-Barcelona şi retur cu decolare pe la jumătatea lui august. Am plătit la Tarom pentru 2 persoane 360 de euro. Ia faceţi dvs. socoteala cât aş fi plătit să ajung cu maşina în capitala Cataluniei şi cât ar fi durat drumul…

[16.05.11 16:12:10]

Am fost eu drumul cu masina de la Budapesta la Bucuresti dintr-o bucata, am facut 15 ore, numai bucata cu Predeal ne-a luat 2 ore... Cand am ajuns acasa eram mai mult moarta decat vie si eram numai doi adulti si nu am facut opriri aproape deloc.

Dn Thasos, 17 ore am facut la intoarcere. Aceeasi poveste si muuult mai putini kilometri, insa eram cu un copil extenuat, terminat. Am zacut doua zile toti.

Daca pleci din Targu Mures spre Turcia cu masina si doi copii, nu vreau sa stiu! @Biancuta ar putea sa ne povesteasca....Si ar putea sa ne faca si comparatia cu avionul cand se intoarce din sejurul din acest an!

[16.05.11 20:04:09]

@Christian_h... asa ziceau si pasagerii supersonicului Concorde ce zbura spre New York, care, dupa 25 de ani de sucese si succesuri, s-ampiedicat de-o banala bara metalica pe pista... accidentele aviatice sunt rarissime, dar grave, cele auto sunt mult mai frecvente dar, aici, mai ai o sansa. Cu gravitatia nu e bine sa cochetezi... e normal ca deasupra Europei (Bucuresti-Londra, spre exemplu) nu sunt accidente aproape deloc, pentru ca zbori numai deasupra unor aeroporturi si la o adica, ai aterizat... dar cand ai oceanull sub tine...

Oricum, si mie imi place sa zbor chiar daca mi-e al naibii de frica...

ninel*
[17.05.11 21:50:29]

tare ma tem ca totusi este mai bine sa ai lucrul tau sunt de acord ca avionul te duce rapid dar acolo stai dupa oferte de transport sa vizitezi anumite lucruri interesante, chiar daca pare obositor eu prefer sa am masina la dispozitie sa fac ce vreau in concediu, sa nu depind de altii

[17.05.11 21:55:21]

@Ninel, depinde care este scopul vacantei tale si daca mergi sau nu cu copii mici. Daca vrei sa vizitezi multe locuri, pleci cu masina, evident, insa daca ai copii mici depinde si de ei, daca sunt rezistenti la programul impus de parinti.

Daca mergi peste 1500 de kilometri intr-un sejur la mare unde ai all inclusive, nu pleci sa faci excursii, doar sa iesi putin si unii nici atat si atunci nu vad rostul masinii, chiar daca o prefer.

Eu m-am referit la calatoria cu avionul in sine, spre Antalya, cum se procedeaza si ce ai de facut.

ninel*
[18.05.11 20:15:32]

Ai dreptate dar vacantele noastre au fost multe dar din pacate foarte scurte, si chiar ne plictisim daca stam prea mult intr-un loc, iar fetita noastra are 18 ani si este la fel de plimbareata ca noi, insa din pacate cred ca anul acesta nu o sa o mai putem lua in excursii, mergem de cand avea 4 ani, cu cortul in munti, la mare si in strainatate. Cred ca acum ne vom da seama ca si ea are o varsta si are pretentiile ei in materie de plimbarii

Diaura*
[23.06.11 22:31:16]

@magdalena

Asa cum au mai spus si altii, ai avut un mare noroc (desi ai pierdut mult timp in alte vacante, doar cu drumurile lungi) ca zborul tau, nu a fost unul de tip low cost.

Prima mea experienta la inaltime a fost cand aveam 18 ani (pe vremea... fostului) cand am parcurs distanta Bucuresti-Suceava. Era un avion destul de bun la vremea aceea si nu am simtit nici un fel de emotie sau de rau. Ba eram si tare mandra de mine, iar Stewardesa m-a incurajat cu un pahar cu coniac, incat atunci cand am coborat imi cam tremurau genunchii.

De atunci am zburat destul de mult, dar o experienta care mi-a ramas in mine a fost cu un micut avion, pe o cursa interna, avion in care se facea un condens atat de mare, incat aveai impresia ca ploua inauntru. Stopi mari de apa cadeau peste pasageri, care in lipsa unor umbrele, se protejau cu ziare si reviste tinute deasupra capului. De goluri de aer nici nu mai spun, erau atat de tare resimtite de coaja de ou ruginita cu care zburam, incat aveam impresia ca merg cu tractorul pe aratura.

Un lucru este sigur; ca nu seamana doua curse intre ele, si chiar daca in una nu te-ai simtit 100% confortabil, nu inseamna ca in toate vor fi probleme.

Cum ghiata ai spart-o, iti doresc multe zboruri placute de acum incolo.

[23.06.11 23:19:43]

Gheata am spart-o si eu pe vremea aia... , ai mei s-au ocupat de spart acum! Intr-adevar, doua zboruri nu seamana intre ele, eu imi aminteam de golurile de aer, atat din atmosfera, cat si din stomacul meu, care s-a si sesizat... Si de zgomote si de altele... Dar amintirile se cam estompasera.

Acuma daca tu spui ca am avut noroc inseamna ca ma pui in garda? Nu de alta, dar a inceput sa imi placa!

biancuta, cosminap, Diaura*, dorgo, Ellada_sagapo, magdalena, mecut, molko*, ninel*, roth, santana*, savastefania
Alte impresii din această RUBRICĂCălătoria cu avionul spre Antalya: