ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2011
AUG-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an

Cateva cuvinte despre Zurich

Rahul Sharma & Richard Clayderman - Ecstasy

Elvetia este una dintre tarile mele preferate. Este curata, civilizata, are multe banci si multi munti&lacuri, are ciocolata cea mai buna din lume si cele mai scumpe ceasuri. Si e, nu in ultimul rand, desigur, neutra.

Elvetienii, pe de alta parte, nu sunt poporul meu preferat.

In ciuda a ceea ce ai crede despre ei, sunt destul de necivilizati (mai ales daca ii compari cu nemtii), neprietenosi, reci... Poate mai putin cei din sud, de la granita cu Italia. Acestia aduc mai mult ca si comportament cu italienii.

Avusesem aceasta impresie cand am vizitat prima oara Elvetia si am ramas cu aceeasi impresie si acum, dupa ce am petrecut o saptamana in Zurich.

Orasul Zurich este superb. (Poate de aceea tinta turistica a hoardelor de estici europeni, in frunte cu rusii).

Situat pe lacul cu acelasi nume, orasul Zurich este orasul bancherilor si al bancilor.

Zurich-ul este o enigma. Il consider si acum, dupa ce l-am vizitat a doua oara, la fel cum l-am considerat si prima data. O enigma.

Este epitoma eficientei elvetiene, un centru financiar; dar totodata are o latura post-industriala, aducand cu un orasel din provincia germana a Vaii Ruhr-ului.

O data "faimos" pentru grave probleme cu drogurile (dar va asigur ca mai are probleme si acum in acest sens), Zurich-ul, sediul european al Google, este cel mai mare oras al Elvetiei, cu o populatie de 400.000 locuitori.

Zurich-ul e un oras excentric, dar si sordid, libertin dar si elegant, avand cartiere mondene si elegante, alaturi de districte murdare, neingrijite, fapt ce a facut sa fie adesea asemanat Berlinului.

De vineri dupa-amiaza, la inceputul weekendului, poti vedea pe malul lacului, chiar in centrul orasului, petreceri la bordul unor iahturi somptuoase, ancorate la mal, dar si diversi indivizi dubiosi, tolaniti pe mal, avand de jur imprejur cutii de bere goale, unii dintre ei intr-un mare hal de betie sau foarte drogati, vorbind singuri, altii doar parand foarte "dusi".

Locuitorii Zurich-ului, dupa cum am putut constata, sunt foarte harnici, deosebit de cumpatati cu banii, dar o data terminat ultimul minut la locul de munca, se metamorfozeaza. Devin cei mai cheflii dintre indivizi, se arunca cu capul inainte in mijlocul petrecerilor si a diverselor altor sarbatori. Nu degeaba Zurich-ul are unul din cele mai mari carnavale de vara din Europa.

Nu o data ni s-a intamplat in timpul weekendului sa fim opriti pe strada de vreo persoana de sex feminin (caci de cele de sex masculin nici nu amintesc), deosebit de cherchelita, care de abia se mai tinea pe picioare, implorand disperata sa-i vindem o tigara. Si foarte mare le era mirarea cand le ofeream tigara pe gratis.

La drept vorbind nu am vazut atata destrabalare nici macar la Amsterdam. (Zurich-ul privit din punctul de vedere al unor oameni ce au mers in vacanta cu copilul :))

Lasand la o parte locuitorii sai, Zurich-ul are o arhitectura deosebita, multe catedrale, toate pastrate minunat de intacte. Centrul vechi este in cea mai mare parte pietonal.

Nici la capitolul tendinte ale designului modern Zurich-ul nu e pe ultimul loc. Zuri-West este epicentrul vietii de noapte, Zurichul fiind adesea votat drept cel mai plin de viata oras al Europei.

Cele mai renumite catedrale ale Zurich-ului sunt Fraumunster (datand din sec. XIII, ulterior, in sec. XX arhitectului rus de origine semita Marc Chagall a refacut aceasta biserica, adaugandu-i o serie de ferestre), apoi Grossmunster (Catedrala Mare), catedrala cu doua turnuri, (opera a arhitectului A. Giacometti) si desigur St. Peterskirche (Biserica Sf. Petru), o biserica ce poate fi vazuta cam din orice parte a orasului.

Desigur, Zurich-ul are numeroase muzee, Kunstmuseum (Muzeul de Arta), Schweizeriches Landesmuseum (Muzeul National Elvetian), Museum fur Gestaltung (Muzeul de Design), Muzeul Rietberg, apoi un numar de trei muzee de arta moderna si alte multe muzee mai mici. Pentru cei cu copii, mai ales, exista o gradina zoologica foarte bine dotata (Dolder Zoo), are peste 1.800 de animale si o padure tropicala. Se afla pe un deal, in cartierul cu acelasi nume, Dolder. Acest cartier ofera o panorama superba asupra orasului.

Zona Dolder este deservita de un funicular (Dolderbahn), care circula zilnic intre orele 5 dimineata si 7 seara.

Insasi Dolderbahn-ul este o emblema a orasului, fiind ianugurat la sfarsitul secolului XIX.

Chiar in perioada in care am fost noi (ultima saptamana din august), se desfasura in orasul vechi festivalul "zilele orasului". Oferta culinara (si din cate am vazut si cea bahica) era foarte bogata. Puteai manca mancaruri deosebite, traditional elvetiene, dar si internationale, la preturi mici.

As mai adauga cateva cuvinte despre reteaua de mijloace de transport a Zurichului, de un nivel foarte inalt si foarte dezvoltata, ea face ca existenta taxiurilor sa nu fie practic necesara.

Zurich-ul, ca mai toata Elvetia, s-a incetatenit ca o destinatie luxoasa, grandioasa, care necesita o amanuntita pregatire pentru a fi vizitata. Dar Zurich-u dovedeste ca poate spune NU opulentei, nu e nevoie sa cheltui o mica avere pentru a-l vizita.

Trimis de mariarosa in 12.05.11 08:21:29
Validat / Publicat: 12.05.11 09:33:07
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 6981 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariarosa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Limmatquai, caldiri pe malul raului Limmat, pe o zi foarte innorata

webmaster [12.05.11 09:23:02] »

Notele referitoare la cazare (servicii, camere, bucatarie si masa) nu au relevanta in cazul unui review din categoria "de calatorie", astfel ca aceste note au fost retrase.

In astfel de cazuri este recomandat ca impresiile sa fie structurate in doua articole distincte - unul dedicat unitatiii turistice in care ati stat pe perioada (mini) sejurului (review 'de cazare') si unul cu recomandari generale din zona (review de tip 'de calatorie').

webmaster13 [12.05.11 09:31:48] »

Melodia atasata este propunerea pentru aceste impresii, se poate schimba!

mariarosa [12.05.11 09:38:37] »

OK, wb, am inteles... Am primit observatii si la review-ul despre Calabria.

Eu nu agreez neaparat ideea de a face zece review-uri despere o singura calatorie... nu asta urmaresc eu, sa am cat mai multe review-uri la activ... daca intelegi ce vreau sa spun...

Oricum, la ambele review-uri am amintit in treacat de latura culinara, la acest review nici nu am vorbit despre cazare.

mariarosa [12.05.11 09:40:45] »

E ok piesa, wb13, multumesc.

Cristian_h* [12.05.11 09:46:04] »

Spunea cineva ca a vazut elvetieni instariti care au 2/3 masini in garaj si care in mod frecvent folosesc mijloacele de transport in comun, intr-adevar sunt foarte calculati!

@mariarosa este o mare placere pentru mine sa-ti citesc review-urile, sper sa urmeze cat mai multe!

marius gaudi* [14.05.11 20:55:32] »

Si noi avem in plan sa vizitam Zurich in ultima saptamana din august. Reviewul tau pica la fix, introducandu-ne foarte bine in atmosfera orasului.

Noi vom avea cartierul general la Lucerna, asa ca ma preocupa parcarea masinii pe timpul vizitarii orasului.

Se poate parca si lasa masina la zoo? Ar fi o varianta.

Esti o prezenta tonica, astept cu nerabdare si alte reviewuri.

Superba si muzica.

mariarosa, marius gaudi*