ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2011
ÎNSCRIS: 12.05.11
MAY-2011
2 AD. + 1 COPII

Ok dar NU m-as mai intoarce

Am fost a 2a oara la mare in Turcia si trebuie sa recunosc ca prima impresie a fost de dezamagire.

Prima oara am fost acum 2 ani la Gloria Serenity iar Delphin Diva Premiere pe langa Gloria e de-a dreptul dezolant.

- nu am ce sa reprosez din punct de vedere al serviciilor, totul a fost excelent,

insa ma asteptam la un hotel mult mai elegant, dat fiind ca l-am ales pe criteriul "locul 1 din 223 de hoteluri in Antalya"

puncte slabe:

- camere mici, balcoane foarte mici cu mobilier din plastic ieftin, de fapt integrul hotel e destul de kitch, parca ar fi fost mobilat de la bazar, camerele au cu indulgenta 4*

- baie mica, comunista, cu accesorii ieftine, fara papuci de baie la 5*

- fructele de mare au lipsit cu desavarsire

- expresso poti bea doar la baruri, deci, vrand nevrand, decat sa faci 1 kilometru din restaurant pina la bar sau sa te opresti cu copiii dupa tine sa bei o cafea, te multumesti cu cea la filtru din restaurant, rasincalzita...

- curatenia e mai mult de suprafata, prin baile publice nu trecea nimeni sa curete in timpul zilei iar daca coborai pe scari si nu cu liftul peretii erau murdari

- pisicile misuna peste tot, eu inteleg ca sunt sfinte la ei dar detest sa vad pisici printre picioarele mele cand mananc

- lenjeria de pat ne-au schimbat-o intr-o saptamana doar pentru ca am patat-o, la Gloria ne-o schimbau in fiecare zi si aveai acel sentiment de suprem rasfat

- intr-una din zile am tras pe mine rapid halatul de baie - nefolosit pina atunci - si am gasit un pliant impaturit, mi s-a facut scarba la ideea ca l-am imbracat direct dupa altcineva

- vederea jalnica din balcon... nu am cumparat camere cu vedere la mare pentru ca nu tineam neaparat dar nici nu mi-am imaginat ca ma voi fi uitat pe un camp gol si neaingrijit, Gloria Serenity era in mijlocul unui teren de golf si pretutindeni vederea era excelenta

- cersafurile din Bali Houses nu erau schimbate zilnic si nu excelau de curatenie

puncte forte:

am apreciat

- mancarea excelenta, foarte multa, variata

- turtele calde facute pe loc de la bufetul de dupa amiaza

- muzica live excelenta, la pian in lobby, la saxofon la restaurant sau pe pontonul din larg, sau cea de langa piscina

- personalul foarte atent, cu zambetul pe buze tot timpul

- parcul de distractie pentru copii, foarte foarte mult, cu pop cornul, vata pe bat si sucul gratis

- topoganele pentru copii si leaganele din parculetul cu jocuri

- piscina interioara incalzita in dupa amiezile racoroase

- Bali houses gratuite, nu la 100 E/zi, cat costau la Gloria

- restaurantul nocturn, daca sareai peste cina nu era nicio problema, exista un restaurant tip bufet pina la 6 dim.

- patiseria cu dulciurile apetisante la discretie tot timpul

- faptul ca sunt foarte receptivi la orice sugestie (intr-una din zile am gasit femeia in camera sa faca curat exact cand ma intorceam cu copiii sa ii culc la pranz, am rugat sa se faca curat inainte de pranz si a facut in consecinta)

cu toate acestea nu m-as intoarce aici... mi-a placut mult mai mult la Gloria Serenity, desi - e adevarat - pentru aceeasi perioada costa cu 1000 e mai mult

Trimis de Adina Radu in 12.05.11 00:34:34
Validat / Publicat: 12.05.11 06:03:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Gloria Serenity

VIZUALIZĂRI: 3971 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adina Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

DoreD
    [12.05.11 06:59:02]

Acel "locul 1 din 223 de hoteluri in Antalya" inseamna ceva de genul "cel mai bun raport costuri/conditii oferite", sub nici o forma "cel mai bun". De fapt inteleg ca a si fost (mult) mai ieftin decat cel care ti-a ramas la suflet.

Nu inteleg de ce ai schimba un hotel turcesc unde te-ai simtit excelent, pana la urma pat/masa/piscina au toate, nu e ca si cum ai zice gata, am fost in Spania, la anul merg in Italia, daca vrei sa vezi ceva nou, te uiti pe fotografii de pe net, apoi te reintorci unde te-ai simtit cel mai rasfatat (asta e pana la urma filozofia resorturilor turcesti - pe care eu nu o inteleg sub nici o forma, am avut o incercare acum 5 ani, si desi totul functiona ca un ceas elvetian, a fost oribil de plictisitor).

Este totusi inca o experienta de viata, pe care ai facut-o utila si altora, prin acest review .

[12.05.11 08:32:20]

tocmai ca nu m-am simtit excelent... fiind mai am petrecut ceva timp in camera si care era mica, foarte mica, te loveai de toate, nici nu am avut cum sa desfac toate bagajele intrucat nu era loc sa le pui pe toate. Pe jos era un parchet ieftin cu niste covorase gen bazar... Nu m-am simtit in acea atmosfera de curatenie si rasfat pe care am avut-o la Gloria,

tot ce mi-am dorit a fost sa se termine mai repede si sa plec din camera aia care imi lasa impresia de imputita.

DoreD
    [12.05.11 12:51:00]

mi-a placut mult mai mult la Gloria Serenity

La asta ma refeream, eu am inteles ca anterior ai fost acolo si te-ai simtit bine, apoi ai venit la Diva Premiere, unde nu ti-a placut.

if
    [12.05.11 15:01:44]

Am fost si eu la delphin diva si pot sa-ti spun atat: hai las-o incolo!

[12.05.11 15:05:16]

@if, ne dai mai multe detalii.

if
    [12.05.11 15:29:43]

Cu mare placere! Nu am scris pe acest site opinia mea despre acest hotel pentru ca am fost in 2008 si mi se pare ca e putin tardiv, dar tot ce pot sa spun este ca e poate unul din cele mai bune hoteluri raport calitate-pret! Si atunci in 2008 parcul de distractii pentru copii nu era gata!

Camerele nu sunt mari este real, dar trebuie sa tinem cont ca nu este un hotel nou ci a fost preluat de lantul Delphin hotels de la fostul Riva hotels. Pana in 2008 se numea Riva Diva. Asa ca au reamenajat si chiar foarte bine un hotel mai vechi!

Serviciile erau si - am inteles de la prieteni care au mai fost de atunci - inca sunt excelente! Repet priviti prin prisma raportului calitate a serviciilor - pret! Nu are oricum un pret foarte mic, dar in orice caz mult mai mic decat al hotelurilor din Belek, ce pot fi mai mari, mai noi etc. , insa parerea mea nu merita diferenta pe care o platesti! Este parerea mea!

Pentru cine vrea sa se duca la Delphin Diva il recomand cu incredere si fara nicio urma de indoiala.

Singurul lucru deranjant ar fi aglomeratia, dar turcii se descurca destul de bine pentru a nu te simti stresat de acest fapt!

[12.05.11 16:36:13]

Depinde la ce te raportezi!

Daca in vacanta iti place sa mergi sa te simti bine, cu siguranta nu dai bani sa te intorci intr-un hotel in care nu te simti confortabil.

Prefer sa platesc mai mult iar vacanta sa fie vacanta.

Daca si in putinul timp in care ar trebui sa ma relaxez ma duc sa stau chinuita intr-o camera la limita decentei - mai ales ca am prins 2 zile inourate - atunci mai bine nu ma duc.

Mergi la un hotel gen Gloria Serenity si spune-mi sincer daca apoi te-ai intoarce aici.

Daca nu dispui de bani, da, intr-adevar, raportul pret - calitate e foarte bun.

Daca dispui de bani, nu, nu merita sa te intorci.

[12.05.11 17:00:40]

In vacanta imi place sa stau sa ma relaxez la soare, nu ma duc sa caut nod in papura.

Da, beneficiez de acei bani pentru Gloria, dar prefer sa dau un mic plus si sa petrc 2 vacante in Delphin.

Camerele sunt intradevar medii dar pot sa-l consider un avantaj fiind mai aproape unul de altul, ca avem destul spatiu acasa si apucam sa ne intalnim doar seara.

Iar pentru 1000 de euro + 700 de euro Bali Houses ar trebui sa aiba servicii ireprosabile si le si are cred Gloria.

Eu personal nu-as da 1700 de euro pentru 7 zile pentru o camera mai mare.

In rest vad ca ai notat 100%.

[12.05.11 17:06:37]

eu am exprimat - asa cum e firesc - o opinie personala si, prin urmare, subiectiva.

Daca cineva ar fi scris mai sus cu mai multa convingere ca, camerele nu sunt de 5*, as fi ales alt hotel.

Este la latitudinea fiecaruia sa aleaga in consecinta, dar in cunostinta de cauza.

Nu doresc sa creez polemici sau sa supar pe cineva, fiecare se raporteaza la propriile valori.

[12.05.11 17:14:42]

@Adina Radu: termenul "5*" ("cinci stele") este o notatie cate se poate de relativa, sunt sigur ca ai realizat asta, din experienta proprie, acum.

Cel mai relevant criteriu este, crede-ma, pretul. Daca "stacheta" si termenele de comparatie pe care le aveti sunt "sus" (eu unul pot sa inteleg foarte bine - si sa respect! - asta), atunci alege intotdeauna hoteluri la care pretul este din aceeasi categorie (precum hotelul pe care-l aveti drept referinta).

Iar daca vreodata se intampla sa alegi, din diverse motive, hoteluri din alta categorie de pret, atunci musai ajusteaza-ti asteptarile proportional cu diferenta de pret; daca reusesti sa faci asta, te asigur ca vei avea o vacanta chiar reusita (si) acolo!

[12.05.11 17:30:49]

cu siguranta aceasta experienta imi va fi invatatura de minte si voi actiona in consecinta -

multumesc si pentru lectia de vocabular - dar pentru o absolventa de filologie macar sa consult dex. ul stiu - in cazul in care as avea lacune de acest gen.

cat despre ironia care se simte printre randuri... o pun pe seama faptului ca poate am suparat - cu totul "fortuit" - niste orgolii, desi intentia mea nu a fost catusi de putin sa fiu luata drept una care "cauta nod in papura" ci era o indicatie pentru cei ca mine care, calatorind spre alte destinatii, a apreciat cu profit indicatiile de pe tripadvisor, nestiind ca, in cazul particular, Antalya, regulile sunt diferite.

[12.05.11 17:34:51]

imi pare rau ca ai intrepretat astfel spusele mele -- dealtfel am si editat si eliminat acel fortuit, prea pretentios, inainte sa postezi tu ecoul, intuind ca ar putea deranja unele 'sensibilitati' .

S-a vrut doar un sfat amical, venit dintr-o experienta deloc nesemnificativa in aceasta zona si - in consecinta - posibil util.

Ma rog, dezavantajele exprimarii in scris comparativ cu cea 'fata-n-fata'.

Nu in ultimul rand - gresesti cand consideri ca "in Antalya regulile sunt diferite". Cele spuse de mine (referitoare la "regula pretului") sunt *universal* valabile. E adevarat insa ca in partea 'orientala' a lumii sunt "cel mai" valabile

[12.05.11 17:48:30]

Eu n-am afirmat ca tu ai cauta nod in papura am spus ca eu nu ma duc sa caut nod in papura.

[12.05.11 17:54:42]

oameni buni, imi aduceti aminte de o snoava cu rabi la care vin doi oameni care se certau, sa le spuna care dintre ei are dreptate. (iar rabi le-a dat dreptate, pe rand, amandurora).

Ei bine, si aici are dreptate atat Adina, cat si if / mandi

Cu alte cuvinte: hotelul este PERFECT RECOMANDABIL unei categorii (largi) de turisti si E MAI PUTIN RECOMANDAT unei alteia.

Singura diferenta este ca... eu nu sunt rabi

Adina Radu, DoreD, if, mandi
    Alte impresii din această RUBRICĂDelphin Diva Premiere Resort (ex Riva Diva) :