ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2011
DIN: targu mures
ÎNSCRIS: 10.06.10
JAN-2011

...Si m-am reintors in Paradis

Israel Kamakawiwo'ole - Somewhere over the rainbow

Asculta mai multe audio blues

Intr-unul dintre primele mele reviews-uri povesteam despre luna mea de miere din Maldive si despre cat mi-as dori sa ma reintorc acolo.

Si uite ca s-a intamplat, in ianuarie 2011.

De data asta am fost pe o alta insula (caci exista destule in acest arhipelag), Meeru Island, resort de 4 stele si jumatate.

Am zburat din Londra, cu British Airways, zbor direct ce a durat 10 ore.

Spre deosebire de prima oara, cand am stat doua saptamani, acum am stat doar una, m-am relaxat insa si asa.

Ne-am cazat intr-o jacuzzi beach villa (bungalow situat direct pe plaja, la cativa metri de apa turcoaz, cu jacuzzi de 2 persoane in curtea interioara din spatele bungaloului.) Vile luxoase, de cca. 80 m patrati.

Vremea a fost superba, a plouat o singura data, noaptea.

Temperatura nu depaseste aici 29-30 de grade, ziua iar noaptea sunt in jur d 26-27 de grade. Briza e foarte placuta, de asemenea.

Am plecat de acasa intr-o noapte cetoasa de ianuarie si am ajuns la 30 de grade insorite. Desigur ca nu mi-a mai venit sa ma intorc acasa! (Glumesc, caci baietelul meu ramasese acasa si mi-a fost evident dor de el)

Mancarea a fost absolut delicioasa, meniuri variate, din bucataria internationala, desigur cu multa influenta din Oceanul Indian (in special curry-uri), dar si paste, peste la gratar, multe fructe si deserturi delicioase (cam dulci, totusi pentru gustul meu).

In afara de restaurantul principal resortul mai are inca 2 restaurante, un restaurant frantuzesc si unul asiatic (unde am mancat de mai multe ori sushi&sashimi).

Exista pe insula 3 baruri si un diving centre, sotul meu a facut scufundari zile intregi la rand, eu am facut baie, am citit, am facut plaja si masaje in tot acest timp.

De asemenea, am fost la pescuit cu barca (deep sea fishing). La acest tip de pescuit se pescuiau doar pesti mari, cu navod. Exista si varianta pescuitului cu undita, dar e, evident mai greu.

Insula are 2 spa-uri, un "land-spa" care e situat pe pamant, undeva in centrul insulei, celalalt "over the water spa" e, desigur, situat intr-un bungalou mare pe apa, se pot vedea de aici apele turcoaz ale lagunei.

Masajul care mi-a placut cel mai mult a fost "full moon massage", este un masaj pentru cupluri. Dureaza 2 ore si presupune mai multe tipuri de masaj combinate: masaj thailandez, indian, shiatsu, un scrub (exfoliere), apoi esti invelit in cearsafuri, din nou masat si totul se termina cu o baie cu spuma in jacuzzi, pe terasa, bungaloului. Se vede doar marea, se aud doar valurile iar tu bei sampanie si mananci fructe exotice. Nu glumesc! E foarte romantic, (dar eu si sotul meu, de fapt, mai mult ne-am prapadit de ras, fiindca evident maseuzele plecasera, ne lasasera singuri iar spuma din jacuzzi devenea tot mai inalta, ne acoperise, ne inecam cu ea, nu ne mai vedeam unul pe celalalt iar eu nu reuseam sa gasesc butonul de oprire a jacuzziului, sa nu mai faca atata spuma...)

Ce ar mai fi de adaugat...

Poate daca imi doresc din nou sa ma intorc in Maldive, se va intampla din nou :)

Merita si cele 10 ore de zbor extrem de obositoare din Londra!!!

Trimis de mariarosa in 11.05.11 17:15:27
Validat / Publicat: 11.05.11 17:49:26
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MALDIVES.

VIZUALIZĂRI: 11058 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mariarosa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Plaja din fata bungaloului nostru

zsolt_tusnad
[11.05.11 17:54:46]

super

[11.05.11 18:20:34]

superbe poze, asa vad si eu paradisul in mintea mea

sper sa placa melodia postata!

dorgo
[11.05.11 18:44:12]

@mariarosa... felicitari si mersi, era nevoie de review-ul unei targumuresence despre paradis, avand in vedere ca in urma cu cateva zile un alt targumuresean i-a purtat pe useri in infern, cu Gypsy Tour...

ancamariagadea*
[11.05.11 19:49:00]

@mariarosa, te-am citit in trecut cu placere si chiar ma intrebam cand o sa mai scrii despre vreun paradis exotic... si iata ca s-a intamplat. Ma bucur ca ai reusit sa jungi din nou acolo.

Pretul este de persoana?

[11.05.11 20:22:14]

Da pretul este de persoana. Transport cu avion Tg. Mures-Bucuresti-Londra-Male si retur+cazare cu pensiune completa. Aveam si un masaj inclus.

[12.05.11 08:00:55]

wb13, imi place f tare piesa, prefer varianta interpretata de Israel "IZ" Kamakawiwoʻole. E ok si Cliff Richard

NOTA Webmaster13 :

initial au fost ceva probleme insa am reusit sa postez melodia in interpretarea lui Israel Kamakawiwo'ole!

[12.05.11 08:46:27]

adaugat " / pers" la rubrica "PRET SEJUR"

biancuta
[12.05.11 10:46:14]

Superbe poze! Intr-adevar, esti ca in paradis!

[13.05.11 15:21:55]

wb13, mersi mult de tot ca mi-ai schimbat interpretul ))

Imi place mult mai mult Iz!!!

Katyella
[29.12.11 22:28:43]

Deci nu pot sa cred- am scris de doua ori si mi-a picat netul: D

Excelenta descriere. Mi-a placut ideea de masaj in doi - iar shiatsu- am cautat in orasul meu pe cineva care se pricepe dar nu am gasit

Si da, o saptamana e putin pentru Maldive. Macar doua e idealul ca sa te poti relaxa

biancuta, dorgo, Katyella, mariarosa, zsolt_tusnad
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Maldives: