ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2011
DIN: Eforie Sud
ÎNSCRIS: 31.03.11
SEP-2010

Plajele din Kusadasi si imprejurimi

Mi-am facut vacanta impreuna cu un grup de prieteni 3ani consecutiv in aceasta superba statiune (ultima sept. 2010), capatind o oarecare experienta explorind orasul si imprejurimile lui. Citind pe acest site aproape tot ce se putea citi legat de Kusadasi am observat faptul ca in majoritatea cazurilor discutiile despre plaja sunt controversate. Acum n-as dori sa ma creada cineva 'atotstiutoare' dar menirea acestui site este de a ne ajuta in a descoperi tot ceea ce este mai bun intr-o vacanta asa ca as dori sa va indrum spre cele mai buna plaje din zona.

Plaja Pygale este situata pe drumul catre Kusadasi la 15min. de calatorie cu 'dolmusul' care costa aprox. 3/euro dus-intors Aici pot fi practicate o multime de sporturi nautice iar sezlongurile sunt imprastiate de-a lungul plajei. Costurile sunt undeva la 5/euro/pers. doar pt plaja (sezlong, umbrela)

Long Beach o alta plaja cu un nisip foarte fin localizata la aprox. 6km de centrul statiunii se intinde pe aproape 20km si deserveste mai multe hoteluri de 4-5* dar contra cost se poate intra. Daca faci o comparatie intre plaja din centrul statiunii unde in sept. am platit 2/euro, si asta negociat, cu intrare in mare foarte adinca eu zic, ca efortul pentru a te deplasa la aceste plaje din afara orasului merita diferenta!

O alta plaja la care am ajuns intimplator, la insistentele 'stapinului' plajei, unul Mustafa care se invirtea vesnic prin hotelul nostru in cautare de clienti este Diamond Beach. Era atit de insistent, atit de politicos in acelas timp ca dupa 4 zile am acceptat sa-l insotim.

Fac o paranteza si va spun ca poate ne-a incintat si faptul ca zi dupa zi mai lasa din pret si ne mai adauga cite o facilitate, si desi aveam unele indoieli totul a fost peste asteptari! Din grupul nostru de 14 persoane ne-am incumetat decit 4 dar nu am regretat ulterior, ci dimpotriva! Asa cum a promis a II-a zi la ora 9, dupa micul dejun Mustafa era cu masina in fata hotelului si dupa aprox. 10km de drum am ajuns la aceasta plaja care era minunata din toate punctele de vedere. Avea o lungime, o latime, suficienta cit sa nu te simti sufocata, sezlonguri cu saltelute, umbrele si masute, si un foisor precum cele ale salvamarilor unde contra cost, (5/euro) aveai parte de un binemeritat masaj. Intrarea in apa era atit de lina incit o recomand celor cu copii si acelora care nu stiu sa inoate f bine. Daca te simteai f incins aveai posibilitatea sa te asezi la una din mesele de pe terasa care era la umbra unor copaci imensi. Toata distractia ne-a costat 5/euro/pers cu cite o bautura racoritoare la doza, apa un castron de pepene rosu de la frigider si cite o inghetata. Mustafa din acest bisnis nu cred ca a cistigat material nimic dar cu siguranta in sept 2011 ma voi intoarce acolo fara ca cineva sa mai insiste in a ma invita... A fost un exemplu despre cum stiu unii sa-si promoveze afacerea!

Despre o alta plaja la care am mai fost e vestita Plaja a Doamnelor, Ladies Beach care este la 10min de mers din centru cu dolmusul care costa 1/euro dar sincer pe mine nu prea ma incintat din cauza aglomeratiei. M-am simtit oarecum ca la Eforie. O plaja lunga nu foarte lata 'luata in locatie de gestiune' divizata. Unde e aglomeratie e si dezordine si asta s-a vazut de cum am ajuns la intrare linga statia de taxiuri. Totusi nu pot sa neg faptul ca nisipul era fin fara pietricele, aveau si portiuni 'free' intrarea in Egee lina dar printre alge. Avantajul acestei plaje e faptul ca se afla chiar in fata hotelurilor unde am observat f multi romani.

Ce nu am vizitat este Milli Park-ul desi sefa de hotel ne tot sugera, dar anul acesta nu-l ratez!

Cu bine, vacanta placuta tuturor!

Trimis de maria55 † in 11.05.11 12:35:40
Validat / Publicat: 11.05.11 13:46:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Izmit, Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 11780 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Admin [11.05.11 13:47:49] »

Foart bun, util articol, multumiri @maria55 din partea comunitatii.

Cristian_h* [11.05.11 14:12:45] »

Milli (in limba turca=national) Park, ocupa aproape in intregime peninsula Dilek si incepe din dreptul localitatii Guzelcamli si are statut de rezervatie nationala cu o bogata vegetatie dendricola mediteraneeana, in special pini, se plateste o taxa la intrare, nu foarte mare, exista cateva golfuri cu plaje in general cu pietricele pe care exista umbrele de stuf si sezlonguri din lemn,

eu stiam ca dolmusurile merg doar la primele 3 dintre acestea (se poate sa nu mai fie asa), insa cele mai salbatice si spectaculoase sunt ultimele 2, de acolo de pe plaja se poate vedea insula Samos aflata la doar cateva sute de metri.

Am avut surpriza sa vedem trecand la doar 20/25 de metri de noi grupuri de porci mistreti care insa sunt inofensivi acestea fiind atrasi de pubelele cu gunoi.

Aici este cea mai curata apa de pe toata portiunea Kussadasi-Davutlar insa apa devine mai adanca de 2 metri la foarte mica distanta de tarm.

Spre sfarsitul lui august si inceputul lui septembrie pe plaje sunt viespi care sunt atrase de parfumul cremelor si al uleiurilor cosmetice, uneori devin chiar suparatoare!

maria55 † [11.05.11 15:06:30] »

@Cristian h, multumesc mult pt informatii, o sa merg negresit anul acesta in septembrie chiar daca nu sunt o mare iubitoare de plaja! Nu uita ca vin de pe litoral, insa mereu mi-a placut sa ma informez si oriunde as merge vizitez tot ce se poate! Asta daca ma tine buzunarul, pensionara fiind! In zona Kusadasi cam atit mai am de vizitat sper ca nu mi-a scapat nimic. Cu multumiri, Maria

ionescunic [11.05.11 16:24:02] »

Acum am si eu o intrebare de necunoscator, am auzit ca cea mai buna plaja din zona Kusadasi ar fi in Davutlar in dreptul hotelurilor Mersin si Egeria, asta unde se incadreaza in Long beach? sau se numeste altfel?

Multumesc!

@Maria 55 , review-ul fara poze e ca berea fara mici , sau invers nu mai stiu , daca acum nu ai poze , te astept la toamna cu poze din fiecare plaja descrisa!

webmaster13 [11.05.11 16:37:02] »

Lipsesc pozele dar nu mai lipseste muzica in aceasta plimbare pe tarmul turcesc al marii Egee, ma refer la melodia postata!

maria55 † [11.05.11 18:30:00] »

@webmaster13, multumesc mult pt ajutor! Promit ca pe viitor sa invat sa descarc si poze!

maria55 † [11.05.11 18:57:22] »

@ionescunic, da cea mai buna plaja este la Davutlar, care este in continuarea plajei Long Beach, si a plajei Diamond Beach. Hotel Egeria este in Davutlar, deci are aceasta plaja minunata care se intinde pe vreo 30km. Eu nu am ajuns pina la Davutlar, m-am oprit la Diamond Beach undeva la 10km de Kusadasi spre sud in directia Soke. Regret nespus ca am pus la bataie decit berea, micii nu-i am la indemina, dar asta se intimpla cind o baba ca mine isi baga nasul in tehnica asta, si-ti recunosc sincer ca desi am sute de poze... nu stiu sa le afisez pe site. Dar stai linistit ca am o vointa de fier si promit ca am sa invat cit de curind! Toate cele bune! Maria

webmaster [11.05.11 19:38:19] »

@maria55: pentru incarcare pozelor - ai pe coloana din dreapta un buton, "adauga poza"; sau vezi, mai sus, "Ai fost acolo? - Scrie impresii / Incarca foto din sejur".

Fa click pe buton (ori pe link) si urmaza instrctiunile -- vezi vedea ca e foarte simplu sa incarci o poza; repeti apoi procedeul de cate ori doresti (pentru cate poze consideri util)

maria55 † [13.05.11 00:58:33] »

multumesc pt indrumari!

bigu_2006_rapid [26.06.11 12:42:25] »

maria55, asteptam si poze! m-ar interesa daca ai poze de la diamond beach! sau alte locuri! numai bine!

bigu_2006_rapid [26.06.11 13:14:26] »

am postat si eu numeroase poze din 2009 si 2010! daca vrei sa le vezi, le gasesti la sectiunea kusadasi, hotel vera santa maria unde am 2 postari (din 2009 si 2010) si numeroase poze, frumusele spun eu! am si din Alanya poze din 2008, la sectiunea pentru Alanya hotel My Aytap daca vrei!

consider ca acest site isi indeplineste cu brio menirea, informand si gasind acolo o multime de informatii care, pe mine, m-au ajutat foarte mult pe unde am fost!

si ca o comparatie intre litoralul romanesc, chiar Mamaia, si cel turcesc in acest caz, am postat la sectiunea Mamaia Hotel Flora un comentariu destul de interesant zic eu despre diferentele de calitate-pret intre ce se gaseste in Turcia si ce este in Romania recte Mamaia care este considerata perla litoralului romanesc! ador Mamaia dar va trece mult timp pana o sa mai merg pe acolo la vreun hotel! poate doar in trecere cum am facut anul trecut si acum doi ani! venit, vazut zona cazinou, o berica si o pizza la terasa La Pizza, plecat! asta in ciuda faptului ca pana acum 3 ani eram bolnav daca nu veneam in Mamaia macar 7 zile pe vara! stateam oriunde, la hotel (Flora de obicei), la gazda la bloc sau curte, pensiuni sau vile sau chiar si cu, cortul la intrarea dinspre Navodari spre Mamaia, la camping! pe vremea aia inca era perla litoralului! acum nu mai stiu ce este! de cate ori am fost in ultimii 3 ani apa marii era plina de alge, ziceai ca e supa de... verdeata! mizerie mare de tot! peste tot! asa ca prefer... Turcia!

macar acolo de banii pe care ii dau pot sa ma simt si eu 7 zile... boier si nu se uita nimeni urat la mine sau sa fii servit in batjocura cum e pe la noi! crede-ma ca am simtit asta pe propria piele! chiar de mai multe ori! numai spun de bani!

anul asta am dat pe bilet (am luat pe 24 martie cu early booking 20 la suta) la hotel vera santa maria perioada 20-27 august (plecarea pe 19) 24.400.000 lei vechi cu tot cu asigurare de sanatate! de curiozitate m-am uitat pe la unele agentii la preturi si am vazut ca la hotel Flora, de ex. , costa 30 mil. si ceva 6 zile! fara transport! care si ala costa ceva! iti asigura ei 3 mese pe zi dar, diferenta e... uriasa, iti sare in ochi fata de Vera Santa Maria! sa auzim numai de bine!

webmaster70 [13.05.15 18:52:29] »

Mutat în rubrica "Plaje din regiunea Kusadasi, KUSADASI" (nou-creată pe sait)

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [13.05.15 19:18:14] »

@webmaster70 - ok. incantata! Recitindu-l insa, am descoperit ca au trecut anii, intre timp am invatat sa descarc si poze poze pe care acum nu le mai am... pierzandu-le odata cu "sucombarea" unitatii... poate odata, totusi, am sa gasesc pe cineva sa le salveze... daca nu, promit ca voi scrie altul in septembrie... cu poze noi...

P.s. Cred ca tot aici s-ar potrivi si celalalt rew. "Diamond Beach, vile si plaja de vis"

webmaster70 [13.05.15 19:36:46] »

@maria55 - e mutat deja

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [13.05.15 20:22:45] »

@webmaster70 - wow, mamaie, dar rapid mai esti!

bigu_2006_rapid [13.05.15 21:49:48] »

@maria55 - sarut mana! se pot salva... usor pozele!

bigu_2006_rapid [13.05.15 22:04:47] »

@Admin - sarut mana! plaja pigale stimata doamna, de fapt e plaja... Kustur! la aceasta plaja, prima de la intrarea in Kusadasi, au acces turistii cazati la hotelurile Kustur, Pigale si Luana Hotel Santa Maria (fost vera le prince ada, vera santa maria si sole santa maria) ! in continuarea plajei Kustur, inspre Adaland, se afla plaja privata a hotelului Tusan!

bigu_2006_rapid [13.05.15 22:06:52] »

@bigu_2006_rapid - scuze admin, am crezut ca trimit doamnei Maria55!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [13.05.15 22:25:13] »

@bigu_2006_rapid - da, Kustur, Sole... asa este!

Se vorbea despre asta intr-un alt rew. scris de @adrianbogdan!

Cat despre poze, ca tot veni vorba, da, incerc sa le salvez ca am ramas doar cu cele postate la impresiile de pe site!

bigu_2006_rapid [14.05.15 00:58:17] »

@maria55 - fost sole acum... Luana hotel santa maria! hotelul nu mai este al grupului Viaggi din italia, acum a revenit la vera group hotels sub brandul Luana Hotels care au hoteluri in honolulu, hawaii, printre altele!

bigu_2006_rapid, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în regiunea Kusadasi: