ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2011
ÎNSCRIS: 23.06.10
JUN-2010
3 AD. + 3 COPII -- v: 2, 6, 9 ani

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Geoparc Tinutul Buzaului intre feerie aventura şi dificultaţi Partea 4 - Potenţialul turistic - Ce-am putea vedea

Închei aici partea a IV-a a rewiewului despre Ţinutul Buzăului.

Reamintesc

Partea 1 – Dificultăţile

Partea 2 – Aventura

Partea 3 – Feeria

Partea 4 - Potenţialul turistic cu 2 mini rewiewuri:

Ease of acces Center

-Ce-am putea vedea (rw de astăzi)

Rămîn deocamdată dator cu Partea a doua (încă nu am scris-o)

La urma urmei de ce ne-am petrece un concediu în Geoparcul Buzău, chiar aşa! ? De ce ar merita să pierdem timpul în locaţii cu infrastructură slab dezvoltată, unde aprovizionarea se face greoi şi unde orice ploaie poate să transforme locurile în noroaie foarte puţin acesibile … Răspunsul nu e simplu …. , pentru că începe cu ce-şi doreşte fiecare.

Dacă pentru noi puţin cunoscutul ineditul, exploararea, micile aventuri şi mai ales dorinţa de a vedea ce este dincolo de orizont primează, atunci locurile se potrivesc spiritului numai bine. Dacă surprizele ne repugnă, maşina pentru noi nu este un obiect util ci un subiect central, dacă lipsa semnalului de telefon mobil este o sursă de anxietate majoră, atunci mai bine mergem în altă parte. Dacă vrem spaţiu şi linişte suntem bineveniţi, dacă ne place înghesuiala în care putem să ne afişm cu ce avem mai bun atunci poate că vom fi la fel de bineveniţi, dar nu vom înţelege asta.

Deci, să începem – cu ce găsim mai bun

Dinspre Nord spre Sud, peisajele curg frămîntate aidoma agitaţiei telurice care este emblema Întorsurii...

Zona de Nord şi Nord-Est are cîteva “mărci înregistrate”

Bisoca – zonă extraordinară sub raportul peisajelor, unde oricît ai încerca să povesteşti altora nu vei putea niciodată să le dezvălui ceea ce se poate vedea şi simţi. Include periferic situri cum ar fi Mănăstirea Poiana Mărului (pictată direct pe lemn), Masa lui Bucur – zice-se că pe aici ar fi trecut ciobanul Bucur cînd a plecat să întemeieze Bucureştiul... Zidul Uriaşilor – structură de nisip şi scoici – rest al Mării Sarmatice Rezervaţia Lacurile

Platoul carstic Meledic – structură relativ unică caracterizată de un ansamblu de formaţiuni carstice în sare

Focul Viu – Terca – Lopătari – emanaţie de gaze care se autoaprind – flăcările ard cvasipermanent – fiinf vizibile noaptea

În mod secundar aproape la fel de interesante:

Ansamblul Schitul Găvanu – limită de nord Platou Meledic – Lacurile

Vîrful Ivăneţu – punctul de maxim al Masivului Ivăneţu, grupa cea mai joasă a Munţilor Buzăului, pe culmea Mortatu – Ivăneţu perspectivă largă spre Penteleu – Podu calului (Penteleul văzut de aici seamănă cu un liliac gigantic...)

Tabăra de sculptură de la Meledic

Zona Centrală

Zone definitorii sunt:

Pâclele Mari şi Mici şi Pâclele de la Beciu – aka Vulcanii Noroioşi

Tabăra Arbănaşi – Tabără de copii situată într-o zonă foarte frumoasă şi extrem de instructivă sub raportul ecologiei/ ecoturismului

Mănăstirea Răteşti

În mod secundar

Spre limita cu Rîul Slănic – Zona Chiliile (peisaje aproap la fel de frumoase ca cele de la Bisoca, dar mai greu accesibile) – Tronul lui Negru Vodă, Babele de la Budeşti (forme asemănător sculpturale create de eroziune) – Lacul Mociaru – Izvoare sulfuroase/ de petrol

Traseul de pe stînga Văii Buzăului oferă acces la cheia înţelegerii locurilor, ulterior spre amonte are derivaţie spre spre Valea Slănicului

Zona de Sud-Vest

“Marcă înregistrată” – Ansamblul de aşezări rupestre, biserici şi chili de la Bozioru – Colţi – mărturii atît ale epocii protocreştine (mai ales) cît şi ale vieţii timpurii

În mod secundar – structuri geologice de cutare sau de eroziune foarte interesante, numai să ai timp şi să fii dispus la efort

La periferie:

-La Nord şi Nord Est: Valea Râmnicului superior cu: Schitul Muntioru, Lacul Mare, Pietrele fetii, Izvoarele sulfuroase de la Tănăsari

-La Sud şi Sud Est: ansamblul Sărata Monteoru Măgura Ciolanu Pietroasele Năeni

-Spre Vest şi Sud Vest: Barajul şi Lacul Siriu, Cascada Pruncea (Casoca), Pădurea de Tisă (Nehoiu)

-La Sud şi Sud Vest: Calcarele de la Bădila/ Sarea lui Buzău Herghelia Cislău

- La Nord Vest: Văile celor 2 Bâsce din care pe cea a Bâscei Mari se poate ajunge la Comandău, Penteleul (mai puţin Podul Calului care e mai greu accesibil)

P.S. Branduri locale: Cîrnaţii de Pleşcoi, Ţuica de Buzău, Brînza de la Chiliile (pe mine personal nu mă impresionează nici unul ...)

P.P.S. Nu am inclus în Zona de SV Muzeul Chilimbraului de la Colţi, pentru că ăla numai muzeu nu mai e, ci un bussines de familie

Trimis de Qvadratvus in 10.05.11 17:43:33
Validat / Publicat: 10.05.11 19:25:44

VIZUALIZĂRI: 2544 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Qvadratvus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂPeriplu prin frumuseţile Buzăului: