ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2011
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 14.04.11
OCT-2010

O experienta deosebita.

Pensiunea se afla pe drumul care duce spre Ghetarul Scarisoara, si alte obiective turistice importante din zona, la 1 km de DN 75 care strabate valea Ariesului.

Asa cum spunea in review-ul sau FlorinCT, nu este o simpla pensiune unde te cazezi. Cei care se ocupa de buna functionare a pensiunii, Claudia si Calin, vin cu o oferta deosebita pentru toata zona Arieseni -Garda, adica ofera excursii si ghidaj pe care le realizeaza chiar de ei.

Excursiile se realizeaza cu cele 2 masini off-road: un jeep si un suzuki samurai care chiar daca e mai mic, pentru el muntele nu mai are secrete :) si cu cele 2 ATV-uri. Astfel poti sa alegi sa mergi in excursie cu masinile de teren alaturi de Calin (care e un ghid excelent) sau de "capul tau" tau pe atv-uri sau simplu pe picioarele tale cu indicatiile pretioase pe care le primesti de la gazde.

Noi am facut 2 excursii una impreuna cu alti oaspeti la pensiune si masinile de teren si am vazut: Coiba mare si Coiba mica, izbucul Tauz, precum si 2 pesteri care nu apar pe nici o harta si in care faci un "pic de speologie", iar in alta zi am vizitat Ghetarul Scarisoara, doar noi doi si Salin si "samuraiul 4X4".

Si acum in legatura cu cazarea, pensiunea dispune de 5 camere, realizate intr-un mod mai rustic, cu mult lemn avand fiecare baie propie. Camerele sunt numai bune pentru un somn linistitor. Dar, noi nu mergem la munte pentru a sta in camera... nu?

In ce priveste masa cei doi, Claudia si Calin, au o oferta asa cum te astepti cand mergi la munte. La preturi foarte bune, mic dejun: 12 lei / pers. ; pranz: 25 lei; cina: 17 lei, iti ofera bucate pregatite cu multe ingredite locale si portiile sunt foarte generoase, sau mai mult nu exista conceptul de portie, clientul mananca cat pofteste, pana se satura :) si ceea ce urmeaza sa servesti te intelegi cu gazdele, care vor incerca sa multumeasca pe fiecare. Mancarurile facute pe gratar si in ceaunul din curte sunt excelente.

Exista locuri de parcare. Iar ca sa ajungi la cabana trebuie sa treci un rau care curge prin fata ei. Iar Calin trece cu Jeep-ul oaspetii si bagajele prin albia raului. Asa primesti prima doza de adrenalina.

Asa ca, atuci cand vreti sa evadati dintre "betoane", mergeti cu incredere la aceasta pensiune. Chiar daca vremea nu e asa de buna, cum a fost cand am fost noi, e bine ca ai ce sa faci. Chiar daca alegi sa petreci acolo si mai multe zile nu ai cum sa te plictisesti la cate locuri deosebite poti sa vizitezi.

Trimis de gabi_cluj in 04.05.11 16:53:48
Validat / Publicat: 04.05.11 17:51:44

VIZUALIZĂRI: 2456 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabi_cluj); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Primele 9 poze sunt de pe site-ul pensiunii: http://www.apusenitour.ro

Alina Morar
[04.05.11 18:16:42]

De Pasti am trecut pe langa pensiune si chiar ma intrebam cum ajung turistii acolo, nu vazusem nici un pod, nici un drum.

Am intalnit, pe drumurile de munte pe care am urcat si noi, Samurai-ul cu turisti.

Eu am fost cu nepotul Samuraiului, Suzuki Jimny.

Alina Morar
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea La Colibă (ex Casa de Piatră) :