ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2011
ÎNSCRIS: 03.05.11
AUG-2010

Hohenschwangau: Castele, lacuri si natura

R.WAGNER -- Ride Of The Valkyries

Dupa cazarea la Haus Sonnenblick, de care am scris deja, sa detaliem:

Mancarea: In prima zi am mers in Schwangau, la 1,5 km, pana la alimentara satului ca sa luam de papa. Nu zic nimic de zecile de natii de carnati din care ti-e imposibil sa alegi. Nu zic nici de bauturile de orice fel pentru care platesti si pfandul (bune sucurile naturale la sticla de 1L - stii ce cari 1,5 km!). Ne-au surprins branzeturile, nu-stiu-cate feluri de unt, la fel gemurile si - printre preferatele mele - salatele de oua: cu verdeata, cu bacon, cu salam, foaaaarte bune la micul dejun. Oua - 0,25 Eur/buc. Apa minerala - cam 1-1,5 Eur/sticla. Suc la vreo 2 Eur/sticla. Bere - musai incercati Neuschwansteiner (0,85 Eur/sticla + pfandul, parca 0,15). Mezelurile pe la 2-4 eur/folie de 100-300 gr. Daca ajungeti, cereti tantilor de la mezeluri salam cu alune. E minunat! Uleiul e in general de masline, dar gasiti cateva sticle si de floare. Atentie sa nu luati de rapita ca au si d-ala! A, si nu luati paine, chifle sau baghete ambalate in pungi si care par cam albe. Sunt semicoapte si miros a drojdie. Noi n-am avut cuptor deci nu erau mancabile. O chifla cu seminte costa cam 0,50. O bagheta lunga cam 2 Eur.

Legumele si fructele sunt putin mai scumpe decat la noi. Nemtii au TVA diferentiat pentru haleu (10%), asa ca n-o sa simtiti vreo mare diferenta.

Pentru papa si bauturi pentru 3 zile am platit cam 60 de eur.

Castelele:

A doua zi am mers la castele. Mai intai la Ticket Center, unde, chiar daca aveam biletele rezervate, am stat vreo 20 de minute la coada speciala. Speciala si comuna Hohenschwangau + Reservations, ca daca faceau doar Reservations le luai imediat. Oricum, luat biletele cu vreo 4 euro reducere (multam' gazdelor pentru permisul de vizitator aducator de reduceri!), mers la chioscurile de suveniruri, cumparat 2 caciuli de plus tip Gimli, urcat la Hohenschwangau.

Castelul e frumos, intrarea se face in 5 minute max incepand cu ora inscrisa pe bilet, cu grupul trecut tot acolo. Ghidul poate fi in engleza, germana si italiana parca, dar limba o alegeti cand rezervati biletele. Ghidul nostru a fost un neamt f. funny, umil servitor al familiei regale (Hohenschwangaul este singurul castel care a ramas in proprietatea descendentilor familiei regale, restul au fost preluate de stat). Afli, printre altele, ca simbolul familiei regale este lebada (schwan), de unde si denumirile castelelor si ale localitatilor adiacente. Lebada o s-o gasiti mai peste tot prin castel - pe pereti, prin picturi, in obiectele de decor, in gradini - ca statui etc.

De acolo, am luat-o pe jos (poti sa iei si autobuzul sau caleasca, cam 2-3 eur/pers) pe drumul prin padure vreo 30 de minute. Mai mult urca drumul, asa ca mai faci pauze din cand in cand. Ajungi la Neuschwanstein si e mare si... gri. Ghidul, la fel ca la Hohenschwangau, in engleza, germana sau italiana, dupa cum ai rezervat. Castelul a fost construit in 17 ani. Pentru ca Ludwig a murit la 172 de zile dupa ce s-a terminat constructia, doar o parte a castelului este finisata (mobilata, decorata). Ai ce vedea, de la camerele slujitorilor si pana la sala tronului, a carei podea e decorata cu un mozaic din (parca) 2 milioane de piese si din care lipseste... tronul (n-a existat niciodata tron in camera aia din cauza mortii regelui - dupa cum spuneam, dupa moartea lui, toate castelele familiei regale mai putin Hohenschwangaul au ajuns in posesia statului caruia nu i-a mai trebuit tron: P).

Jos o sa vedeti si bucataria regala, cu tot felul de oale de arama, chiuvete si alte minunatii de-ale vremii. Castelul avea incalzire centrala in toate camerele iar unele parti din sistemul de incalzire se itesc prin pereti in subsolul castelului.

Dupa ce termini turul camerelor iesi printr-un tunel din lateralul castelului si te intorci in curte. Urci pe trepte, pe unde mai ai loc de turistii care-si odihnesc poponeata si ajungi in curtea superioara, inchisa cu gard dar care-ti permite sa faci cateva poze castelului fara sa prinzi si alti turisti in ele.

No, de aici pleci iar pe drum. Vreo 10-15 min cred faci pana la podul Marienbrucke, unde trebuie sa te tii bine de balustrada ca sa nu te arunce in Pollat Gorge vreun asiatic grabit sa traga tot in poza si sa fuga la autocar. Dupa ce te uiti bine in jur si esti sigur ca-i safe zona, tragi adanc aer in piept si te uiti drept la castel. Eeeeei, alta mancare de peste sa-l vezi de aici, cu toate turnuletele, crenelurile, geamlacurile si, in final, ALB! O frumusete, cu stanci in lateral, cascada in fundul rapei de sub tine si toata verdeata din spatele castelului.

Daca te mai tin picioarele, cand cobori, ia-te dupa sunet si coboara scarile inspre cascada. Sunt si aici turisti dar ceva mai putini. Poti sa cobori pietroaiele si sa ajungi la apa. Te uiti in sus si vezi chinezii pe Marienbrucke (glumesc, nu li se vad fetele). Unii turisti coboara chiar mai jos si merg pe cursul apei, numai ei stiu unde, noi n-am fost ca ma chinuiau picioarele.

In schimb am urcat treptele si am coborat pe drumul de intors pana la o terasa unde scrie mare ca esti binevenit chiar daca vrei sa bei doar o cafea. Asa sa fie, am zis si ne-am asezat. Cate o bere si o praji merg numai bine dupa efort ca sa iti mai urci putin glicemia si sa ti se faca somn pentru acasa. Daca va opriti si la chioscurile de suveniruri, nu luati lebada de plus cu 15 Euro! La primaria din Schwangau e 9. : P

Cand iesiti de pe aleea din padure si vedeti Hohenschwangaul in fata, faceti stanga spre Alpsee, un laculet unde puteti sa va dati cu hidrobicicleta sau sa hraniti ratele si cardurile de pesti din apa. Privelistea e frumoasa si va puteti relaxa. Aici nu sunt chinezi! Lacul nu e in traseul lor turistic deci e liniste. Daca vreti, putin mai incolo gasiti hidrobiciclete si barcute.

Tot in zona puteti lua vaporasul de pe Forggensee care face un tur complet al lacului, cu mai multe opriri si este GROAZNIC. Arata bine, nu de asta e vorba. Peisajul e frumos, dar cam acelasi peste tot. Vaporul e aglomerat, gasiti ceva mancare, bautura si dulciuri basic la bord, ce ne-a deranjat pe noi a fost VITEZA. Ar fi mult spus ca se misca precum melcul, ne-am plictisit la un nivel aproape de enervare si in final ne-a parut rau ca am pierdut banii si timpul pe plimbare. Daca va incumetati va recomand sa fiti foarte obositi, asa lipsa de energie se va compensa cu leneveala la bord. :)

Trimis de nicollec in 04.05.11 12:23:14
Validat / Publicat: 04.05.11 13:10:00

VIZUALIZĂRI: 3827 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicollec); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hohenschwangau - castelul boem de vara si vanatoare

[04.05.11 12:28:35]

rubrica O zi in Fussen a suferit o modificare, se numeste acuma "DESCOPERA ZONA FUSSEN - SCHWANGAU", cred ca asa este mai cuprinzator, mai relevant si mai corect, avand in vedere ca o sa avem aici review-uri din toata zona respectiva.

de asemenea a fost relocata de la Germani-Sud-Alte locuri la Germania-Sud-Schwangau, sectiune deja existenta pe site-ul nostru.

[04.05.11 13:42:27]

am atasat melodia de mai sus, este propunerea muzicala pentru aceste impresii!

[04.05.11 14:36:58]

Articolul a fost selectat ma MiniGhid AmFostAcolo / Germania

balasa violeta
[04.05.11 15:20:27]

Frumos! Pozele 11 si 13 minunate!

Costi
[04.05.11 15:22:14]

@nicollec

În primul rând, bine ai venit pe site!

Frumoasă şi interesantă destinaţie ai ales pentru a-ţi face intrarea.

Eu sunt un fan al Germaniei şi, ca atare, am gustat din plin plăcerea de a-ţi citi toate cel patru review-uri. Le-am şi votat, drept pentru care am primit şi o atenţionare automată din partea programului de supraveghere, pentru că am acordat voturi consecutive la intervale de timp foarte mici aceluiaşi utilizator.

Dar asta e, le-am citit pe toate acum, mi-au plăcut şi le-am votat.

Mi-a plăcut şi stilul lejer şi amuzant în care descrii locurile şi am remarcat spiritul de observaţie pe care îl ai.

Deşi m-am plimbat destul de mult prin Germania, pe "la ţară" nu prea am umblat, dar review-urile tale mi-au dat o sugestie. E drept, de mult aveam în plan să vizitez Neuschwanstein.

Mulţumesc!

nicollecAUTOR REVIEW
[04.05.11 15:46:49]

Va multumesc pentru aprecieri! Si noi ne-am indragostit de Germania si de nemti (munca-i munca, berea-i bere, si mancarea - o placere), iar vara asta planuim inca o saptamana pe acolo, asa ca acum filtram castelele si incercam sa restrangem obiectivele exact cat sa ne ajunga timpul.

mirmicu
[04.05.11 21:53:55]

@nicollec,

Minunate review-uri, ti le-am citit cu mare placere si fotografiile sunt foarte frumoase, iti taie rasuflarea.

Din pacate pana acum nu am ajuns in Germania, am vazut doar ceva din Austria si Alpii Italiei.

Ce zone mirifice!!!

elgom
[06.09.11 15:53:27]

Buna,

Poti sa-mi spui cum se face rezervarea ticketelor pt castel si ghidul de lb engleza. E pre-pay sau doar reservation?

Care dintre cele 2 merita vazut si in interior? Citeam undeva ca nu merita si sa platesc vizitarea interioara a unuia dintre ele, insa nu mai stiu care.

Merci,

nicollecAUTOR REVIEW
[06.09.11 16:09:41]

@elgom: Biletele le rezervi de aici.

Poti plati la fata locului, chiar daca decideti sa garantati rezervarea cu cardul (in caz ca intarzii la ridicarea biletelor). Deci cu card sau fara, le platesti la fata locului, cand le si ridici. Noi am primit card de reducere (de turist) de la gazde si am mai scutit putin din suma totala stabilita la rezervarea online, deci suma nu a ramas batuta in cuie. Rezervarea este utila ca sa stati la coada de 15 insi, nu la cea de 150.

Daca nu va grabiti, ambele merita vizitate. Macar pentru efortul fizic, financiar si in vieti umane depus la constructia lor. Daca alegeti musai sa vizitati unul, alegeti Hohenschwangau. E mai mic dar e decorat, mobilat si aranjat tot, are o poveste in spate macar prin faptul ca a fost locuit/utilizat si vizitat de oameni celebri. Neuschwanstein e semi-gol (desi destul de avansat tehnic pt era lui) si cam impersonal din cauza ca n-a fost locuit aproape deloc.

Drum bun!

balasa violeta, Costi, elgom, mirmicu, nicollec
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Fussen-Schwangau: