ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.05.2011
ÎNSCRIS: 08.07.09
APR-2011

Lefkara!!!

glykeria-giftopoula sto

Stiti, in casa bunicilor, era o camera "casa mare" care mai mereu era incuiata si era pastrata pentru musafiri. Cand mamaie o uita descuiata, eu eram cea mai fericita! Mirosea a flori, iar dulapul si cufarul erau comorile care asteptau sa fie descoperite de mine. Si sub pat ma bagam, acolo erau valuri de covoare de lana tesute de mamaie. Acel sentiment, de mult apus l-am regasit vizitand acest sat.

Lefkara, se afla la poalele muntilor Troodos, la o altitudine de 600m. Strazile sunt inguste, arhitectura este in piatra si gasim mici cafenele si taverne. Multe magazine mici, in fata carora sta pe un scaunel cate-o femeie care coase de zor mileuri.

Aici gasim obiecte de artizanat traditional, cum ar fi bijuterii din argint si renumita dantela brodata manual, cunoscuta in toata lumea sub numele de "lefkaritika".

Dantela originala se deosebeste prin cateva trasaturi de cea produsa industrial. Panza este importata din Irlanda, se lucreaza cu un fir special de matase utilizat in crosetat de trei culori, alb, maro si ocru. Ambele fete ale panzei sunt brodate, iar motivele utilizate sunt transmise din generatie in generatie.

Legenda spune ca in 1841, Leonardo da Vinci a vizitat satul si a cumparat dantele pentru altarul catedralei din Milano. De atunci vesmintele catedralei se cumpara numai din Lefkara.

Oamenii sunt bine dispusi, veseli, deschisi, amabili si mereu pregatiti sa te intampine zambind.

Sunt recunoscuti in argintarie si broderie, au o traditie de 500-600 ani. Se spune ca in perioada venetiana, femeile cipriote au lucrat in casele venetienilor si astfel au invatat mestesugul.

Lefkara este cea mai bogata zona a Ciprului si aportul ei la buget este recunoscut.

Eu, am inceput sa strabat strazile de una singura, am admirat casele cochete, am privit indelung florile si copacii infloriti. Am intrat in fiecare magazin, femeia isi intrerupea cusutul iar in magazin era barbatul. Draguti, nu agresivi, puteai negocia cu ei, cei mai tineri lasau mai mult la pret. Daca spuneam ca ma intorc mai tarziu, spuneau ca nu o sa mai beneficiez de aceeasi oferta.

Eu nu sunt un bun negociator si nu sunt nici o cocheta. Singurele mele bijuterii sunt cerceii si verigheta. Nu ma simt comod cand mai pun un lant, bratara, brosa, dar, intotdeauna imi cumpar cand imi place ceva. Am multe si uneori, le scot sa le admir, imi plac si sunt jucariile mele.

Mi-am cumparat cinci piese de bijuterie, valoroase, frumos lucrate si destul de scumpe. O mica dantela, ca amintire si nu stiu daca am s-o pun undeva, nu se incadreaza.

Am cumparat cateva cutii de rahat, de mai multe arome, fin si delicios, nu se compara cu cel turcesc, in magazin mi l-a vandut barbatul dar facut de femeie, iar pe capacul de la cutie se aflau amandoi alaturi de harta, corabii si fructe. Spune si cutia o poveste.

Aceasta excursie, a fost de suflet! Mi-a placut enorm! Am regasit acel sentiment din copilarie, drag mie.

La noi in oras, este un grec care da mult de lucru la domiciliu femeilor din zona noastra, Breaza, Brebu, Cornu, Comarnic etc. Oare aceste cusaturi unde ajung?

Trimis de balasa violeta in 04.05.11 11:19:21
Validat / Publicat: 04.05.11 12:06:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 3716 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (balasa violeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Foarte frumos !

[04.05.11 12:05:54]

fiind vorba despre o localitate aflata la poalele Muntilor Trodos, am considerat ca review-ului ii va sta mai bine la rubrica cu acelasi nume, deja existenta pe site.

[04.05.11 12:49:06]

melodia atasata este propunerea muzicala pentru aceste impresii, se poate schimba!

balasa violetaAUTOR REVIEW
[04.05.11 12:51:16]

Multumesc!

[04.05.11 13:45:13]

al 6-lea review din sejurul din Cipru, am convenit cu ceilalti moderatori sa lasam totusi punctele PMA, un review inedit prin prisma locurilor pe care le descrie.

balasa violetaAUTOR REVIEW
[04.05.11 14:08:06]

@webmaster, multumesc! Pentru mine bucuria cea mai mare nu sunt punctele, ci este data de cifra de la vizualizari. Ma bucur ca fac parte din AFA si tot ceea ce fac este din placere.

Voi mai scrie un review despre Larnaca si Agios Lazaros, poate va fi de folos. Ceilalti turisti daca vor avea o vreme splendida, spre deosebire de mine, sa stie ce sa aleaga.

O zi buna tuturor!

mecut
[06.05.11 17:39:21]

@balsa violeta

Un rw. foarte frumos!

Felicitari!

adryana
[07.05.11 12:24:31]

foarte frumos, randurile tale mi-au adus aminte de copilarie, caci matusa mea care traia odata la tara avea un astfel de cufar plin cu toale si lucruri cusute manual, si punea printre ele levantica si busuioc. Le admiram in nestire ori de cate ori aveam ocazia. Soacra mea din Maramures, cat a trait a avut razboi si mi-a aratat cum se tes cergile, cum se vopsesc, cu culori naturale, si acum le mai pastrez, cateva, cergi, in pod la mama acasa.

Dabator
[24.02.15 17:47:25]

@balasa violeta: O imagine de excepție:

Am închis ochii și mi-am închipuit cum ar fi...

adryana
[24.02.15 18:15:00]

@balasa violeta, neaparat sa vizitezi si satul Sirince din Turcia. Cu siguranta vei avea parte de aceleasi sentimente, iarasi eu imi doresc sa ajung in Lefkara. Imi plac si mie mult artizanaturile.

adryana, balasa violeta, mecut
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Munții Troodos: