ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.04.2011
APR-2011

O bucatica de Rai

Jesse Cook - Afternoon at Satie`s

Peniscola? Hotel Agora?

Nu am decat un singur regret: ca acest concediu nu dureaza toata viata.

1. Statiunea.

Este foarte draguta, are kilometrii de hoteluri noi si frumoase, insirate de-a lungul falezei, curatenie si liniste, o plaja superba, foarte lata si cu nisip foarte fin. Pentru mine, care nu stiam decat litoralul nostru si pe cel grecesc, a fost o incantare si o uimire aceasta plaja care se intindea cat vedeai cu ochii si avea peste 100 de m latime. Din nefericire apa a fost prea rece acum in aprilie, pentru a putea face baie, dar la plaja am putut sta fara probleme. Temperatura a fost ziua intre 22 si 30 de grade.

Hotelul este foarte aproape de mare si din punctul meu de vedere, cel mai mare atu este distanta fata de cetate, care se putea parcurge fara probleme in 10 minute pe jos.

2. Hotelul

In general isi merita cele patru stele, este un hotel nou, cu spatii ample la parter, camerele sunt mari, chiar si cele mai mici (si implicit cele mai ieftine) iar paturile exceptionale, foarte late si cu saltele de cea mai buna calitate.

3. Masa

Restaurantul este mare, cred ca are cam 300 de locuri iar mesele erau pe intervale orare. Toate au fost bufet suedez. Destul de bun, dar nu neaparat la nivelul la care ma asteptam. Sa nu ma intelegeti gresit, mancarea era foarte buna, multe feluri de mancare, si la pranz si la cina erau minim cinci feluri principale plus salatele plus deserturile, dar nu se ridicau la nivelul unui bufet suedez din germania la hotel de trei stele. Cu siguranta insa era peste nivelul din grecia. O parte din ospatari erau romani si la bucatarie erau si la menaj, foarte draguti si prietenosi.

Cei care doresc sa isi mentina silueta, sa nu uite ca daca isi iau pe rand din cele cinci feluri de mancare, asta nu inseamna ca este echivalentul unei mese ci a cinci mese. Din nefericire, eu unul nu am rezistat tentatiei si m-am intors cu cateva kg in plus! (amintire din spania)

Deserturile cel putin la acest hotel nu mi-au placut, noroc ca erau si fructe. Ca prajituri nu au fost decat doua tipuri: un fel de gelatina de diferite culori si arome si o prajitura cu plat de pandispan neinsiropat si crema cam grosuta

si indiferent de colorantul pe care il foloseau, aceeasi aroma, adica fara aroma.

4. Cetatea

Este locul care mie mi-a adus cea mai mare bucurie. Intotdeauna am fost fascinat de cetati, castele, vestigii ale epocilor trecute. In castelul din cetate, a fost scaunul Papei Benedict XIII numit si Papa Luna (1328 – 1423)

Castelul se poate vizita, biletul costa 3.5 euro si mi-a placut ca biletul in sine este o carte postala. Merita sa vizitati castelul, pretul este mic si macar pentru bucuria de a va imagina cum se desfasura viata pe la 1300 si tot merita sa urcati pana acolo. Pentru cei care se deplaseaza mai greu, le recomand sa intre in cetate pe langa port si astfel vor urca lin, inconjurand practic jumatate din cetate, pana vor ajunge la intrarea in castel. Ultimii 100 de m sunt un pic mai grei dar nu foarte, nu va speriati!

Magazinele de suveniruri au preturi foarte diferite, cele de langa intrarea in castel au preturile cele mai mari, cele de pe stradutele laterale au preturi mai mici, uneori cu pana la junatate!

5. Excursiile

Sejurul nostru a avut doua excursii de jumatate de zi incluse in pret

-Delta Ebrului si Tortosa

-Benicarlo si Vinaros

Si am mai platit inca una de o zi la Barcelona

Referitor la Delta Ebrului-este interesant doar pentru a face o comparatie cu Delta Dunarii si a ne da seama cun ei reusesc sa faca turism pentru a iti arata... nimic si noi nu suntem in stare sa facem turism pentru a arata o minunatie de Delta

Tortosa, interesant, dar prea scurt.

Excursia la Barcelona din punctul meu de vedere a fost un esec total. Pentru a intelege de ce, trebuie sa va spun in primul rand ca sunt cam 300 km pana acolo, adica 2,5 ore dus si tot atata intors. Plecand la 8 dimineata si revenind la 8 seara, calculati si voi. Am facut un tur in jurul catedralei Sagrada Familia (doar exteriorul), am vizitat parcul proiectat de Gaudi, unde se afla si casa unde a locuit o parte din viata (fara sa intram nicaieri) si am avut doua ore libere in centrul orasului pe Rambla, o strada care are un capat in mare, unde este si celebrul turn cu statuia lui Columb in varf. Cum cocorati din centru catre mare, pe partea stanga este cartierul Gotic, merita sa aruncati o privire pe cateva strazi de acolo. Turnul cu statuia lui Columb se poate vizita, are un ascensor cu care se poate urca pana in varf, dar pentru asta trebuie sa cam alergati, ca sa va incadrati in timp.

Mai vreau sa va spun referitor la aeroportul din Barcelona, daca plecati de pe terminalul I si vreti sa nergeti in duty free-uri, si aveti imbarcarea de la etaj, dupa ce ati facut controlul de securitate, pana sa faceti controlul documentelor, sa coborati cu scarile rulante la parter unde sunt majoritatea magazinelor, deoarece dupa ce ati facut controlul documentelor si ati intrat la etaj, nu se mai poate cobora la parter.

Sper sa va fie de folos impresile puse aici. Am incercat sa fiu cat de succint am putut si va doresc din tot sufletul sa aveti vacante cel putin la fel de placute ca cea pe care am avut-o noi.

Trimis de andorache in 29.04.11 11:51:16
Validat / Publicat: 29.04.11 14:12:30
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2845 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andorache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In asa pat sa tot dormi!

DoreD
[29.04.11 14:26:12]

Am oftat

santana*
[30.04.11 07:08:22]

Hei, văd că eşti la debutul pe amfostacolo.ro şi deja ai deprins canoanele saitului. Povesteşti bine, aşa că, cel puţin eu, te mai aştept şi cu altă ocazie. Zi-mi totuşi, te rog, ce-mi recomanzi la Peniscola, având în vedere că mie îmi place berea.

[30.04.11 12:43:48]

sper sa placa muzica atasata!

DoreD, santana*