ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2011
ÎNSCRIS: 19.04.09
SEP-2009

ARTICOL ARHIVAT

Concediu placut la Hotel Trypiti din Limenaria

În anul 2009 am hotărît să petrecem concediul în Grecia. Cum în anul precedent fusesem în Croaţia la all inclusiv, am căutat ceva asemănător. Am găsit la Hotel Trypiti din insula Thassos unde am plecat în concediu 2 familii, 4 persoane în perioada 9-15 septembrie 2009.

Drumul din Baia Mare fiind de cca 1.400 km, am făcut 2 cazări intermediare, una in ţară la Bucureşti, alta în Grecia în Porto Lagos, între malul Mării Egee şi lacul Vistonida. Despre drum am să revin.

Hotelul Trypitti se află în sudul insulei Thassos, la cca 2 km vest de oraşul Limenaria. Numele a primit-o de la golful Trypiti deasupra căreia se află.

Condiţii sunt de hotel 3+, singurul inconvenient este amplasarea bungalow-urilor pe panta abruptă. Ca dotări generale hotelul are restaurant, receptie, salon TV, parcare, minimarket, piscina exterioară adulţi şi copii. Alte activităţi ce se asigura era volei pe plaja, tenis de masă, darts.

Camerele au dotări standard: camere de circa 16 mp, pat matrimonial, telefon, tv satelit, frigider, seif, climatizare centralizată, baie cu duş, uscător de păr, balcon sau terasa. Noi am fost cazaţi chiar în vîrful dealului, în ultima clădire, la etajul 1, am avut balcon cu vedere la mare, am urcat zilnic cu maşina pe care am parcat-o chiar langă clădire. Acolo sus în vîrf de pantă am avut o vedere deosebită asupra insulei şi plajei hotelului.

În rest toate bune, cazare bună, curăţenie se făcea zilnic, se schimbau prosoapele la 2 zile, în rest linişte totală. A fost primul meu concediu unde am putut dormi şi pînă la amiază, nefiind deranjaţi de nimeni.

Masa am avut în regim all inclusive. Mîncarea foarte bună, variată pe gustul tuturor. Multe salate, carne zilnic cîte 2-3 feluri, garnituri variate, deserturi şi băutură din belşug.

Echipa de animatori cu programe pt copii si adulţi. Seara după cină la barul de lîngă piscină se asculta muzică sau aveau loc minispectacole şi concursuri cu premii simbolice.

Hotelul are piscină pentru adulţi si copii iar plaja este cu nisip şi pietre (peste drum la 200 m), recomand încalţâmintea specială pt baie (5 euro / perechea). Noi din prima zi ne-am echipat cu ele, mai ales că ne-am cumpărat echipament de snorkeling. Pe plajă umbrelele şi sezlongurile sunt gratuite pentru clienţii hotelului.

La plajă se ajunge pe o potecă de cca 200 m, trecînd peste drumul ce înconjoară insula. Dealtfel se află şi un tunel construit pe sub drum pentru a se ajunge mai uşor la plajă, aflasem şi noi după vreo 3 zile!

Pe plajă era un bar, cu plată, nu aparţinea de hotel, unde mai serveam cîte o bere noi bărbaţii iar soţiile se delectau cu minunate cocteiluri. Preţurile erau foarte accesibile, berea 2,5 euro, cocteilul max. 5 euro. Chelnerul era un om deosebit de amabil, după a doua zi că ne-am cunoscut, zilnic ne servea din partea casei la fiecare bere + cocteil achitat cu cîte un păhărel de tziporo (a se citi ţiporo = raki de casă) excepţional de bun.

Vremea a fost plăcută în septembrie, din 8 zile petrecute 4 au fost perfecte pentru plajă, restul de 4 fiind înnorat (dar se putea face baie liniştit în mare, apa fiind foarte caldă), aşa că am făcut excursii pe insulă. Despre aceste excursii am să revin cu altă ocazie.

Noi în general am fost multumiti de condiţiile oferite, raportat la valoarea biletelor plătite.

Recomand Hotelul Trypiti din Limenaria bei Thassos tuturor care doresc un concediu liniştit!

Trimis de velker tiberiu in 27.04.11 00:22:43
Validat / Publicat: 27.04.11 05:31:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 12095 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (velker tiberiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balconul camerei. Plaja este amenajata pt clientii hotelului Trypiti.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [27.04.11 09:16:59] »

In urma cu cateva zile am vizitat si eu plaja de la Tripiti, se prezenta foarte bine, destul de intinsa, nisip destul de fin, noul hotel arata binisor, dar numai o masina de Ro se gasea in parcare din pacate.

Review-ul tau este bine venit si foarte bun, felicitari!

dogvl78 [27.04.11 13:21:16] »

Fata de hotel cat de departe era o plaja ok? Adica nisip si intrare lina in apa?

velker tiberiu [27.04.11 19:52:22] »

[@ionescunic]: Multumesc frumos pentru aprecieri.

Intradevar hotelul nou este gata, ofera servicii de cazare la 4 stele si masa demipensiune.

Preturile sunt mai ridicate ca si la Tripiti, poate de aceea au turisti mai putin din Romania. Dealtfel cand am fost la Tripiti nu cred ca am fost mai mult de 7-8 familii de romani cu noi cu tot. Mi se parea ca este o locatie mai putin cunoscuta sau gresesc?

velker tiberiu [27.04.11 19:59:32] »

[@dogvl78]: Buna, plaja era la cca 200 metri de la intrarea in resort. Plaja este cu nisip, apa cu pietre, erau locuri unde erau chiar blocuri plate mai mari. Noi am aflat asta inainte sa ajungem acolo, asa ca in prima zi ne-am luat papuci cu 5 euro / pereche.

Intrarea in apa este potrivita, sunt zone unde chiar e perfecta pt persoanele care nu stiu inota. Eu prefer cele mai adanci si cu stanci, pentru snorkeling.

Apropo, atentie la aricii de mare!

olteanul2010 [09.04.12 18:30:59] »

Te rog sa dai amanunte despre al inclusive la greci, multi spun ca este mai mult o pensiune completa cu bauturi. M-ar interesa:

-daca toate mesele sunt bufet suedez;

-daca exista friptura la fiecare masa sau sunt preparate din carne tocata;

-daca se serveste cafea toata ziua;

-daca se serveste inghetata o perioada mare de timp;

-daca patroni stau sa vada cat pui in farfurie.

-daca berea se serveste de la 10-22;

velker tiberiu [17.04.12 13:21:54] »

@olteanul2010: Buna! Referitor la intrebarile tale

1. toate mesele sunt cu bufet suedez,

2. au fost si fripturi, destul de variat a fost si pui, porc, oaie, peste. nu se moare de foame, zilnic cam 2 feluri de carne.

3. la barul de la piscina este cafea toata ziua. nu stiu daca e buna, eu nu beau cafea, doar ceai

4. ingheteata nu ma avut, cel putin noi n-am vazut

5. nici vorba de asa ceva, nimeni nu sta sa-ti caute in farfurie

5. este bere pana seara (cred ca pana la ora 22). inceraca si vinul, nu-i rau!

sincer noi am fost multumiti chiar daca cu cateva ani in urma am fost in Turcia in Antalya tot la all inclusiv. In schimb a fost mai bine decat in Croatia tot la all inclusiv, la Jelsa, insula Hvar.

dogvl78, olteanul2010, velker tiberiu
Alte impresii din această RUBRICĂTrypiti Bungalows Hotel [Trypiti]: