ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.04.2011
DIN: Piatra Neamț
ÎNSCRIS: 23.06.10
APR-2011

Manastirea Petru Voda

Mai de mult, în principal la insistenţele soţiei mele, aveam de gînd să ajung la Petru Vodă situată spre cumpăna apelor dintre coada Lacului Izvorul Muntelui şi Valea Ozanei. Mănăstirea este construită după 1990 în principal datorită eforturilor unui personaj relativ controversat de prin partea locului, Părintele Iustin Pârvu. Fost preot militar într-o divizie de vînători de munte, după război face închisoare inclusiv pe fondul antecedentelor sale politice de militant al Gărzii de Fier şi ulterior trăieşte ca şi călugăr. Cu o voinţă de nezdruncinat, reuşeşte să strîngă în anii ’90 şi 2000 adepţi şi fonduri, construind un memorial monastic (se pare că este singurul de acest fel), dedicat victimelor torţionarilor comunişti.

Memorialul mănăstiresc conţine un aşezămînt de călugări cu Latitudinea 47°10'43.46"N şi Lontgitudinea 25°57'50.66"E şi unul de maici cu Latitudinea 47° 9'51.93"N şi Lontgitudinea 25°58'32.99"E (pentru amatorii de Google Earth). Intrarea se face printr-un drum secundar a cărui origine este situată pe DN 15 B la capătul dinspre Tîrgu Neamţ al satului Petru Vodă, pe partea stîngă a sensului de mers spre Tîrgu Neamţ.

Situl este încă în construcţie dar se arată a fi architectonic interesant, mai puţin în privinţa bisericilor propriuzise şi mai mult în privinţa clădirilor secundare care IMHO sunt creionate cu mult bun gust. Eforturile grupului monahal s-au concretizat prin includerea în aşezămînt a unor instituţii de genul unui Orfelinat, a unui Azil de Bătrîni, a unui Cabinet Medical general, a uni Cabinet stomatologic (toate la aşezămîntul de maici), ceea ce trebuie să recunoaştem e cam rar, dat fiind mult prea puţina aplecare a instituţiilor Ortodoxe spre nevoile practice ale comunităţilor locale. Şi apropo de spiritul practic al ctitorilor aşezămîntului, aceştia au adus pînă şi o maşină de pompieri …. (nu sunt sigur, dar s-ar putea să fie folosită numai pe post de pompă fixă de apă)

Stareţul mănăstirii (stareţ acum doar cu titlu onorific) părintele Iustin Pârvu, e un fel de notorietate pe planul ortodoxismului din Moldova (deşi “puţin” în conflict cu autoritatea mitropolitană ….), astfel că la el se merge în pelerinaj.

Dacă aveţi de gînd să vă rupeţi 1 sau 2 ore din drumul dintre Iaşi spre Tîrgu Mureş, merită. Veţi vedea ce poate face voinţa unui om (calitate atît de rară astăzi în România) din aproape nimic. În plus vă veţi delecta un pic prin Munţii Stînişoarei, ceea ce nu-i chiar de aruncat. Se suie foarte uşor cu maşina, iar pentru cei fără auto propriu există transport local de 2 ori pe zi.

Pozele nu sunt toate pe care le-aş fi vrut. Fiind aproape de asfinţit unele au ieşit neclare, astfel că nu le-am pus.

Pentru doritorii de informaţii suplimentare, există şi un site al mănăstirii: click aici

Trimis de Qvadratvus in 25.04.11 00:00:47
Validat / Publicat: 25.04.11 01:26:55

VIZUALIZĂRI: 8505 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Qvadratvus); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Biserica centrală a mănăstirii (în aşezămîntul pentru călugări)

QvadratvusAUTOR REVIEW
[25.04.11 13:42:16]

Apropo, în cimitirul mănăstirii este îmormîntat preotul Gheorghe Calciu Dumitreasa, una dintre peronalităţile postbelice intrate în conflict cu autoritatea de stat, ale teologiei ortodoxe româneşti . Pentru informaţii despre cine a fost acesta click aici.

P.S. Mie personal, indiferent de valurile mai mult sau mai puţin cu iz politic declanşate de trecutul de extremă dreaptă al ctitorului lăcaşului Petru Vodă, mi-a plăcut iniţiativa aceasta de recuperare a memoriei istorice naţionale pe care stareţul Iustin Pârvu a concretizat - o, astfel că am de gînd să recomand oricui este dispus să afle ceva în plus despre identitatea istorică naţională să treacă pe la lăcaşul de cult respectiv.

Anima eius et animae omnium fidelium defunctorum per Dei misericordiam requiescant in pace !

.....toţi cei care au suferit pe nedrept, fie ei victime ale unui sistem politic sau altul !

P.P.S. Şi apropo, mănăstirea are la poartă un drapel românesc ridicat permanent în văzul tuturor. Din cîte îmi amintesc acest lucru e o raritate în peisajul monastic naţional.

QvadratvusAUTOR REVIEW
[15.08.11 11:47:09]

@Webmaster, aș vrea ilustrația muzicală care conține imagini din Petru Vodă:

click aici

[15.08.11 14:10:15]

Am inclus clipul solicitat.

sunflower
[20.04.12 16:21:06]

Am fost si eu acolo, habar nu aveam ca Manastirea este de fapt un memorial dedicat victimelor comunismului. Stiu insa ca prin sarguinta Parintelui IustIn Parvu despre care se spune ca are puteri duhovnicesti extraordinare, s-a ridicat la Aiud in judetul Alba Schitul Inaltarea Sf Cruci, Monument al marilor eroi ai neamului romanesc - Calvarul Aiudului, pe locul in care au fost aruncate osemintele celor exterminati de comunisti in puscarie. Am vizitat acest loc - care vrand nevrand te duce cu gandul la un Auschwitz mai dureros, acolo nemtii ucideau ce apucau, dar nu nemti, aici romanii au asasinat romani! Il recomand oricui trece prin oras, dupa ce iesi de acolo esti macar pt cateva zile un om mai bun, mai fericit, mai recunoscator pt ceea ce viata ti-a daruit, privesti viata si durerea si bucuria cu alti ochi.

Schitul din Aiud il are ca staret tot pe Parintele Iustin Parvu, fiind metoc al Manastirii Petru Voda. Anul trecut pe vremea aceasta am fost acolo - la Petru Voda, dar nu stiam aceste detalii, le-am aflat ulterior, acum imi doresc enorm sa revin.

Felicitari, desi tardive pt review!

[07.12.23 17:39:40]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «Mănăstirea Petru Vodă [Petru Vodă]» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: (Alte) Mănăstiri și biserici din Moldova]

Qvadratvus, sunflower