ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2011
ÎNSCRIS: 25.03.09
FEB-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Roma, cu pe jo’-ul si metroul… Si de vreo doua ori cu autobuzu’. Toate partile.

francesco de gregori VIVA L'ITALIA

Asculta mai multe audio diverse

Pe 1 decembrie, am sarbatorit la finii nostri (de cununie) ziua nationala. Frumos, nu? Si am sarbatorit si am sarbatorit, pana cand, asa, intr-o doara (eram „sarbatorit“ bine...) ii zic soatei: Ma, io de ziua ta, te duc naibii undeva! Unde? Ma intreaba. Si eu zic: la Roma! Finu’ deschide calculatorul... Ii zice finei: mergem si noi! In 10 minute aveam beletu’ cumparat, cardul debitat. 666 lei (pe bune!) 2 persoane, 1 bagaj, toaaate taxele incluse, Bucuresti Baneasa – Roma Ciampino, cu WizzAir. Buuun, unde stam? In 10 minute aveam apartamentul rezervat, cardul debitat.

Ziua 1

Plecarea, de pe Baneasa. Ultimii la poarta de imbarcare, ultimii in autobuz, primii in avion. Incercati, e probat, e garantat. Zborul lin, fara turbulente, aterizare usoara. Debarcare fara incidente, am ajuns in aeroport si... nu mai veneau bagajele. Am asteptat vreo juma’ de ora. Am luat bagajele, am iesit la autobuz. Intrucat trebuia sa mergem in zona Barberini/Fontana di Trevi, am preferat sa luam Cotral-ul (1,20E biletul) pana la metrou. Mai sunt autocare TerraVision pentru Termini (4E biletul). Desi aveam un bagaj mare, nenea soferul nu ne-a taxat pentru el. La Anagnina, leapsa, metroul circula doar pana la ora 9. Noi am ajuns pe la 9 jumate… De retinut, un an de zile, linia A (rosie) circula pana la 9 seara, cu exceptia sambetei, cand circula pana la 1 jumate noaptea.

Am iesit la autobuz, am luat Bus Metro A. Din graba si nepricepere, am facut blatul, pentru ca, pur si simplu, nu am stiut de unde sa luam bilete... Cred ca nu eram singurii. Era autobuzul plin de toate rasele pamantului.

Dupa muuulte statii (ar fi trebuit 15 de metrou, dar cine mai stie cate or fi fost de autobuz) am zarit gara Termini si zic: ma duc sa-l intreb pe soferica (avea vreo 25 de ani si se grabea, nu stiu unde, dar noua nu ne-a placut…) unde-i statia Barberini… Il intreb pe soferache si-mi raspunde un baiat din spatele lui (pe romaneste): aici e, apasati pe buton. Apas pe buton si se trezeste si Fisichella: siii, Barberrriiini!

Coboram, mergem vreo 100 de metri la vale pe via del Tritone si ajungem la destinatie, apartamentul inchiriat despre care am scris aici: click aici

Ziua 2

Inarmati cu aparatele foto si acumulatori de rezerva, mergem la metrou Barberini, cumparam tichete valabile 3 zile (metrou/autobuz) – 11 euro – si luam metroul pana la statia Ottaviano/San Pietro. Nu trebuie sa intrebi incotro e Vaticanul, multimea de turisti iti arata directia. Se merge pe Via Ottaviano si ajungi la zidurile Vaticanului, de unde se vad coloanele ce inconjoara Piazza San Pietro. La intrarea in piata am fost, sincer, coplesiti de frumusete si grandoare. Ne-am dezmeticit rapid si ne-am asezat la coada de circa 100 de metri care a mers insa incredibil de repede, aproximativ 10 minute (intr-o zi de sambata, pe la ora 11 a. m.). Am intrat in bazilica si… am ramas cu gurile cascate… la propriu, ajutati fiind si de capul dat peste cap… A fost o experienta extraordinara, impresionant. Am facut turul bazilicii cam intr-o ora, am iesit si ne-am asezat la coada pentru vizitarea cupolei. A mers destul de greu, vreo 45 de minute, am ales varianta cu ascensorul, 7 euro de caciula. Dupa ce se urca cu liftul pe acoperis, se mai urca nu mai stiu cate sute de trepte, pana in varful cupolei... Ooo, dar ce frumos, ce priveliste! Merita fiecare banut si fiecare minut de febra musculara (ulterioara, evident!).

Am coborat (tot cu liftul) si ne-am grabit catre muzeul Vaticanului. Era aproape ora 2 p. m. si singura coada la care am stat (aveam vreo 3 persoane in fata) a fost la detectorul de metale! Am luat bilete (15 euro bucata) si da-i culturalizare nene... Asa cum se stie, finalul traseului este apoteotic: Capela Sixtina. Nu pot spune ca am fost dezamagit, mi-a placut, dar, nu stiu, ma asteptam sa fie mai... altfel! Penumbra, sasaitul continuu al oamenilor de ordine si inghesuiala cred ca m-au distras de la minunatiile de pe tavan si pereti... Oricum, a fost deosebit.

Franti de oboseala, infometati si insetati, am revenit in Piazza Risorgimento, unde am poposit in pub-ul Ris Cafe. Localizare si servire foarte bune, preturi nebune. Pizza = 12 euro, bere la halba de 0,40 cl = 7 euro. La televizoare... rugby, Italia-Anglia (parca, oricum unii din U. K.), cert este ca clientii din local se bucurau la eseurile britanicilor.

Cu plinul facut, ne-am intors la metrou si am coborat la Piazza di Spagna. Din pacate, dupa ce vazum cateva ore inainte, aici am marcat doar momentul... Am revenit la metrou, am iesit in Piazza Barberini, am coborat pe Via Tritone si iata-ne la Fontana di Trevi. Foarte frumoasa, iar zgomotul apei este foarte placut (nu stiu de ce, dar mie mi-a placut). Pacat ca zona este intesata cu ciuciunghezi care vand flori (uscate, dar stropite cu apa), aparate foto si posete (fake-uri, evident), in ciuda echipajului de politie care patruleaza in permanenta prin zona.

Mergand catre Panteon, am zarit un McDonald’s. Nevasta-mea doreste inghetata. Intram si, la prima masa pe dreapta, ne intampina un boschetar – scuzati – facut pe el, care “degusta” resturi stranse de pe mese... Sa spun ce mese jegoase/unsuroase, pe jos diverse pete lipicioase, brrr, infect! La celebrul “Mec”! Am iesit instant!

Am traversat Via del Corso, am trecut prin Piazza di Pietra si am ajuns la Piazza Rotonda. Am inconurat Panteonul (era inchis, am ajuns seara, destul de tarziu) si am revenit pe Via del Corso, de unde am luat autobuzul o statie pana in Piazza Venezia. Am admirat impresionantul Altare de la Patria/Monumenti di Vittorio Emanuele II, am traversat si ne-am oprit sa ne odihnim pe o bancuta, chiar in fata Columnei lui Traian...

Am revenit la apartament dupa o mica escala la DeSpar-ul din colt, unde era oferta la Peroni de 0,66cl... 1 Euro! :)

Ziua3

Inarmati cu aceleasi aparate foto si acumulatori (incarcati) de rezerva – in ziua precedenta facusem peste 600 de fotografii -, am coborat la metrou la statia Barberini, am schimbat la Termini si am trecut pe linia B (albastra), destinatia finala fiind statia Colosseo.

Mergeam, evident, la... Colosseo! Coada era maricica, am stat circa o ora. La casa, doamna imi spune intr-o engleza foarte curata ca, in acea zi -13 februarie- este o oferta. Cumperi 1 bilet valabil 2 zile pentru Colosseo+Palatino+Foro Romano si primesti 1 bilet gratis, valabil insa doar 1 zi. Pret: 12 euro. Am vazut intai coloseumul, interesant si impresionant. A urmat Arco di Costantino, apoi am intrat pe dealul Palatin si Forul Roman. Aici am vazut multe si interesante vestigii, adunate (nu le-a adunat nimeni, acolo au fost construite) intr-o extraordinara expozitie in aer liber.

Am iesit prin Piazza Campidoglio, unde era cat pe ce sa lasam neobservata... Lupoaica! Am iesit in Piazza Venezia si am revenit pe traseul parcurs cu o seara inainte pana la Fontana di Trevi. Acolo am mancat o mare pacaleala. In meniu erau vreo 6 feluri de pizza, dar niciuna care sa ne “spuna” si noua ceva... Am ales pizza Italia! Compusa din: blat de pizza, pe care erau asezate foi intregi de salata verde, peste care erau asezate cateva felii de rosie proaspata si cateva boluri de cas dulce! Erau culorile nationale, verde-alb-rosu! Foarte frumoasa, dar cea mai proasta pizza pe care am putut-o manca vreodata, cea mai stupida combinatie, macar daca puteam sa pun niste ulei si otet, o faceam salata!

Am revenit la apartament dupa inca o mica escala la DeSpar-ul din colt, pentru a verifica daca mai este Peroni la oferta...

Ziua4

Si ultima. Am predat apartamentul (adica am inchis usa cu cheile pe dinauntru :)) si am plecat in cautarea unui loc sa depozitam bagajele, avand avion seara. Nu am cautat deloc, la Termini fiind indicatoare catre acel loc. 5 ore / bagaj costa 4 euro, apoi fiecare ora in plus costa cate 0,60 euro.

Ne-am intors la metrou, la linia albastra (B). Am mers pana la statia Circo Massimo, am luat-o pe Via del Circo Massimo, pentru a vedea... Circo Massimo :))). Nu stiu la ce naiba ne asteptam sa gasim acolo, dar era asa, ca un canal neterminat, pe marginea caruia dormeau, la soare (erau vreo 18 grade la umbra), niste muncitori... Doar stiam noi ca acolo fusesera candva curse de care...

Am revenit la metrou si am mers pana la statia Piramide. Am iesit in Piazzale Ostiense, pentru a vedea Piramide Cestia. Interesanta, dar nu impresionanta.

Ne-am intors cu metroul la Termini si, aproape de Piazza Santa Maria Maggiore ne-am oprit la o pizzerie cu mesele pe trotuar. Pizza foarte buna, la doar 5 euro, berea Peroni la 0,66 = 3 euro. Unul dintre chelneri, un roman amabil, politicos si, dupa ce i-am lasat cativa euro peste nota de plata, vorbaret, dar nu agasant.

Am luat-o agale pe Via Cavour, unde am admirat Basillica Santa Maria Maggiore. Tot cu metroul, de la statia Cavour, am revenit la Termini, ne-am recuperat bagajele si am purces catre capatul liniei rosii (A) – Anagnina.

Nenea soferul de pe autobuzul Atral/Cotral ne-a taxat de data aceasta si pentru bagaj, a fost aglomerat atat autobuzul, cat si pe strada. In localitatea Ciampino chiar am stat minute bune intr-un mic ambuteiaj...

La imbarcare am folosit aceeasi strategie, care, evident, a functionat. Am fost printre ultimii la poarta de imbarcare, ultimii in autobuz, dar printre primii in avion. Zborul a fost placut, insa in momentul in care am zarit zapada de pe marginea pistei din Bucuresti, am realizat ca episodul “Roma” s-a terminat!

Trimis de crima in 20.04.11 15:34:30
    Validat / Publicat: 20.04.11 16:53:56
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 4983 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crima); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Basillica San Pietro - interior

[20.04.11 17:24:00]

sper sa placa melodia atasata, se poate insa schimba!

magdalena
    [20.04.11 17:39:10]

Fotografii admirabile! Felicitari!

Andox
    [20.04.11 17:54:58]

Nu numai fotografiile ci si review-ul este excelent. O adevarata placere sa citesti asa ceva.

[20.04.11 20:59:08]

@Webmaster13, o alegere inspirata! Bine, in afara de "pe strazile din Roma" nu inteleg nimic, de fapt, cred ca nici nu e nevoie , iar melodia este cam lenta, fata de cum se circula pe strazile din Roma, dar este draguta, multumesc frumos! In genul asta erau melodiile difuzate la postul de radio pe care il ascultam la televizor...

@magdalena si @Andox, va multumesc pentru aprecieri, voua, dar si celorlalti care mi-au apreciat (votat) impresiile.

TEOANCA
    [21.04.11 15:07:24]

Imi era dor sa mai rad.

Cam aceleasi senzatii le-am trait si eu in Roma dar nu cred ca as fi putut povesti cu acelasi umor. Si in plus fata de tot ce ai povestit am indurat vreo 40 de grade la umbra.

Am citit tot cu nerabdare si am ramas cu o singura nelamurire. Ce sau cine sunt acei "ciuciunghezi"?

Am eu asa o banuiala ca sunt aceiasi care, atunci cand am fost noi in Roma vindeau sticlele de apa la jumatate de litru cu vreo 7,8 euro bucata?

[21.04.11 15:54:08]

@TEOANCA

Ce sau cine sunt acei "ciuciunghezi"?

Finul meu le spune asa, in gluma, celor cu tenul masliniu (nu negri) ce provin din Asia Mijlocie (India, Pakistan, Bangladesh, Nepal). Nu stiu daca aia din Roma erau nepalezi, bengalezi, sau mai stiu eu ce... Erau, sigur, ciuciunghezi .

Vezi un exemplar in poza 44, cel din dreapta, cu sacosa albastra.

Am gasit o definitie pe internet, intr-un dictionar urban, mie mi se pare insa usor peiorativa:

ciuciunghez

• 1. Denumire generica data indienilor, nepalezilor, pakistanezilor, etc. - in general tuturor asiaticilor crescuti in mijlocul orezariei care pot sta "pe vine"= (stau pe ciuci) ore intregi.

popescu.borsa*
    [21.04.11 17:38:09]

La nici 100 m de Panteon se afla Piata Navona, dar fiind ''seara, destul de tarziu'' a trebuit să o amânaţi pentru data viitoare. Nu-i aşa?

Aţi avut o vacanta minunata, in cel mai frumos oraş din lume, mă bucur pentru voi.

[21.04.11 18:23:42]

@popescu. borsa

Asa este. Din pacate, nu am avut timpul necesar sa vizitam Roma pe indelete. Nici macar o parte... Au fost obiective pe langa care am trecut, le-am "vizitat" cu 2-3 poze si gata... Iar Piazza Navona si Campo di Fiori le-am sarit pentru ca, fiind la Panteon, in jur de 9 seara, ne grabeam catre Piazza Venezia, sa vedem columna lui Traian. Acolo ne-a placut mai mult insa monumentul lui Vittorio Emanuele II...

Speram sa mai ajungem, pentru ca, intr-adevar, mai sunt muuulte de vazut...

Alex_Macedo
    [22.04.11 08:03:33]

Ooooooooo... tot am asteptat sa citesc ceva bun de ochi!

Nu stiam pe unde mai esti... mai da si tu cate un semn de viata!!.,.... din "gand in gand"

.. Bravos, mi-a placut Roma-n-felul-tau, un adevarat muzeu in aer liber!!

Paste Fericit, iti doresc!!

nickro
    [30.05.11 17:30:28]

Salut! Imi poti da, te rog, amanunte de unde se iau bilete Cotral in Fiumicino? Se iau din interiorul aeroportului sau direct din autobuz?

[30.05.11 17:44:07]

@nickro

Habar n-am! ) Eu am luat Cotral-ul din Ciampino

Probabil, insa, ca se iau biletele din autobuz, de la nenea soferul. Atat la dus - catre Roma, cat si la intors - de la Roma/Anagnina - catre aeroport, am luat bilete de la sofer. Vreau sa spun ca asa este sistemul, nu sunt case de bilete pentru aceste preorasenesti, sa le zicem asa... Pentru Fiumicino s-ar putea sa fie aceeasi treaba.

Amanunte utile gasesti aici

magdalena
    [24.08.11 10:34:55]

Am ajuns si eu, in sfarsit, in Roma... Lupoaica din Piazza Campidoglio este o copie a celei expusa in Muzeele Capitoline aflate in piata. Intr-adevar, e pusa intr-un colt al pietei (langa Palazzo Senatorio), care te poate face sa o ratezi.

DeSpar-ul e o alegere buna, pentru ca poti lua la preturi bune aproape orice. Si ai nevoie sa pui intr-un rucsacel cate ceva cand umbli printre ruine... Mai ales pe Colina Palatin si la Forumul Roman, unde "pierzi" ore bune si trebuie sa te hidratezi sau sa gusti ceva.

MCM
    [17.12.13 21:10:16]

Si uite-asa m-am intors la locul @crimei. Hihihi. De la ciuciunghezi ti se trage. Am recitit cu drag si hlizeala'n suflet rew tau. Bravo, mafrend.

Alex_Macedo, crima, magdalena, MCM, nickro, popescu.borsa*, TEOANCA
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: