ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.04.2011
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
APR-2009

Sambra oilor

„Avem o ţară minunată pe care NU ştim s-o promovăm! ” este un clişeu des folosit de care-ţi vei aminti cu siguranţă atunci când vei ajunge şi tu aici la Certeze în Ţara Oaşului.

Este acel loc din România unde tradiţia este păstrată la loc de cinste şi cu sfinţenie, lucru de care mi-am dat seama de abia atunci când am ajuns aici în Certeze şi nicidecum din pliante de la târguri sau vizualizări online.

Aici se ţine „Sâmbra Oilor” o sărbătoare unică, prin care oierii serbează plecarea turmelor către păşunile de la munte şi totodată un nou prilej de petrecere pentru oamenii de aici din Certeze.

Nu am reuşit să văd NICIO faţă tristă toată lumea era veselă, indiferent de când sau pentru cât se afla la petrecere. Toată lumea, cânta, dansa şi se distra, un lucru era evident oamenii din Ţara Oaşului ştiu să se distreze şi mai ales să-i facă şi pe cei ajunşi aici să se bucure alături de ei.

Cât despre Certeze, aici case frumoase şi impunătoare, (fără turnuleţe sau alte kitschuri) făcute cu bun gust într-un stil inconfundabil pe care-l vei găsi doar aici. L-a un moment dat am văzut mulţi tineri (vezi fotografiile) care ieşeau de la biserica de aici cu nişte plicuri în mână, am aflat că erau invitaţii la nuntă pe care le primiseră chiar aici la biserică. Eram uimit (chiar în ziua nunţii îmi ziceam eu! ? ! ?) de fapt erau pentru o dată ulterioară însă fără nicio îndoială la cum erau îmbrăcaţi oamenii din Certeze sunt ÎNTOTDEAUNA pregătiţi de o mare sărbătoare, hainele cele mai bune sunt pe ei.

Sfatul meu nu e chiar un sfat ci o recomandare: mergeţi să vedeţi adevărata Românie la Sâmbra Oilor de la Certeze!!! Oşenii vor şti să te facă să te simţi ROMÂN!!!

NU mai vreau să plictisesc cititorii de pe A. F. A. cu texte despre Certeze aşa că o să vă las bucuria de a privi aceste superbe imagini de la Sâmbra Oilor din Certeze!!!

PAŞTI FERICIT vă doresc tuturor!!!

P.S. Mentionez ca NU am participat personal la Sâmbra Oilor, însă mi s-a părut o regiune superbă şi nişte oameni fantastici cei de acolo încât NU m-am putut abţine să NU vă povestesc şi dumneavoastră despre acest eveniment !!!

==

nota webmaster: "PS"-ul de mai sus a fost adaugat la mult timp de la incarcarea impresiilor, de-abia dupa ce adevarul a inceput sa iasa la iveala - *foarte* probabil avem de-a face cu un review 100% fabricat (inventat) - vezi mai jos detalii.

Cititi tot sirul de ecouri inainte de un eventual vot.

Trimis de RobertCodescu in 20.04.11 07:14:02
Validat / Publicat: 20.04.11 18:15:23

VIZUALIZĂRI: 3688 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In prag de sarbatoare
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 1987 PMA (din 15 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

RobertCodescuAUTOR REVIEW
[20.04.11 07:21:54]

Rog un WBM inserarea acestei melodii:

http://www.youtube.com/watch? v=7F4BrtQRuDI&feature=related

MULTUMESC FRUMOS!!!

[20.04.11 07:29:22]

Rezolvat clipul muzical!

[20.04.11 08:47:22]

Robert, esti 100% sigur de data declarata a sejurului? (04.2009)

RobertCodescuAUTOR REVIEW
[20.04.11 15:44:17]

@webmaster0 DOAR anul sunt SIGUR ca era 2009 si-am pus luna aprilie fiindca imi amintesc ca era dupa Paste!!!

[20.04.11 16:00:41]

Treaba sta in felul urmator: eu personal am mari indoieli ca aifostacolo atunci cand spui ca ai fost - la Sambra oilor. De ce? simplu - pentru ca atunci, pe data de 3.05.2009 cand s-a organizat in acel an datina, la eveniment a participat si presedintele Romaniei, D-l Traian Basescu. Si nu e nici urma de el prin pozele tale! Nici de vreo urma de "sambra". A, poate ai trecut prin comuna si vrei sa ne povestesti despre locul pe unde ai facut ceva poze in aprilie 2009 (data scrisa si pe fisierele care contin pozele)... e altceva. Dar hai sa nu mai inducem lumea in eroare cu tiluri pompoase!

Se valideaza articolul, dar cu pma retrase - pentru ca nu mi se pare ca aduce informatia pe care o declara in titlu. Si nici nu ai reusit sa ma convingi ca ai fost acolo (in sensul de participare la serbare).

Editare ulterioara:

Acest superb PS a aparut abia in urma randurilor de mai sus - era cat pe ce sa-l trec cu vederea. Dar asta nu face decat sa confirme ceea ce spuneam si sa nu mai am nicio umbra de regret pt. retragerea PMA.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[20.04.11 18:24:41]

Dap... aşa e! scrie şi pe internet! (iar din pozele de acolo se vede cum e de fapt comuna în sărbătoare!)

P14 [APR-2009] ADEVARATA Tara Oasului - cum poţi să afirmi aşa ceva??? aia NU e adevărata faţă a Ţării Oaşului! Te invit în Bucureşti, la Muzeul satului, să vezi cum ar trebui să arate!!! (că e mai aproape)

Sau la Negreşti Oaş, la Muzeul Ţării Oaşului... (click aici)...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Andox
[20.04.11 21:46:41]

si la sfarsit

P. S. Mentionez ca NU am participat personal la Sâmbra Oilor, însă mi s-a părut o regiune superbă şi nişte oameni fantastici cei de acolo încât NU m-am putut abţine să NU vă povestesc şi dumneavoastră despre acest eveniment!!!

Tu iti bati joc de noi prin aceste impresii sau imi scapa mie ceva???

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
Alina Morar
[20.04.11 22:24:59]

Tie casele alea ti se par frumoase?

Mie nu. Le-am vazut acum cativa ani, de PASTI.

creivean
[21.04.11 06:13:11]

De fapt, Sâmbra Oilor se ţine sus pe deal, nu în Certeze (cel mai urât sat pe care l-am văzut eu), ci în Huta-Certeze, pe DN19, în câmp liber, exact peste drum/şosea de Popasul Sâmbra Oilor, aşa cum se vede în P14, la review-ul meu de acolo, pe care-l găsiţi aici.

Pozele urcate de autor sunt făcute-n Certeze (de ex. în P15, lumea se deplasează în sens invers, adică se depărtează de Sâmbra Oilor) de unde, dată fiind distanţa de circa 10 km. (după aprecierea mea), mi-e greu să cred că ala-i alaiul ce-o merge pe jos la Sâmbra Oilor.

Primele 3 foto n-au nici ele nici o legătură cu Sâmbra Oilor, acolo vedem de fapt o stână, situat la poalele dealului cu Sâmbra Oilor, pe partea stângă (pe sensul de mers de la Certeze) şi nu pe dreapta, unde-i locul cu manifestarea.

Stâna aia o vedeţi şi în review-ul meu Tara Oasului, o alta Romanie? - de aici.

Sincer, eu nu înţeleg acest review. Nu a fost acolo, nu a participat la manifestare, nu are poze de acolo, atunci, despre ce citim noi aici?

Io unu', nu pot aprecia decât negativ o astfel de scriere, în condiţiile în care AmFostAcolo, ştiu despre ce vorbesc şi realizez că autorul habar nu are. Trist.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
adryana
[21.04.11 08:11:47]

mi-a fost dat sa o vad si pe asta... ,,sambra oilor'' la DESCOPERA Maramuresul! pai una e tara Oasului si alta este tara Maramuresului. Vad ca f. multi fac aceasta eroare. Eu trec pe acolo in fiecare an caci pe 1 noiembrie pun o lumanare la socrii mei din Maramures, caci asa e datina. Sambra Oilor este o sarbatoare a osenilor (judetul Satu-Mare), dar este si un popas cu acest nume aflat sus in varf cand urci de la Certeze si mergi spre Maramures. Aici la acest popas e un restaurant unde se mananca o mamaliguta cu branza de oaie, specialitatea zonei, f. buna. Tot in zona s-a construit de curand si o superba moara de apa, aflata chiar la sosea, si aici am vazut ca e o terasa... Am mancat de cateva ori aici. As dori ca pe viitor toti cei care vor sa scrie despre aceste zone, sa o faca in stiinta de cauza, si sa nu confunde osenii cu morosenii. Vilele acelea despre care se tot vorbeste sunt multe niste kitchuri, pline de grandomanie, invidie pe vecinul, care nu vrea sa fie mai prejos, strica acoperisul si mai ridica un nivel, numa sa nu zica ceilalti... ia iute-l si pe asta! . Nu vreti sa stiti cata durere ascund acele palate, multe ridicate fara bun gust, colorate strident, si aproape lipite unele de altele ca deh... trebuie sa fie cat mai mari... toate cu termopane, porti de inox si masini scumpe. E multa durere, caci parintii si-au lasat copiii in grija bunicilor si au plecat ani de zile sa lucreze in strainataturi si ei, copiii au crescut singuri, fara caldura si dragostea parinteasca... s-au facut si la tv multe reportaje de aici. Unele vile am observat ca au statui impunatoare, cum vezi pe aici pe la muzee... ce folos de toate astea? ... Daca veti citi review-ul meu ,,Locul unde m-am nascut-vesnic purtat in suflet'' veti vedea si poze de aici, de la ,,Sambra Oilor ".

Dupa popasul ,,Sambra Oilor" drumul coboara si imediat se intra in judetul Maramures. Abia pe urma. Apoi jos de tot se intra in localitatea de frontiera Piatra, esti pe malul Tisei, daca esti atent, vezi dincolo, casele vecinilor nostri... Nu vreau sa o mai lungesc, din suflet va doresc la toti membrii AFA, un Paste Fericit, cu multa sanatate si cat mai multe impresii frumoase!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][6 voturi]
[21.04.11 08:50:45]

@adryana, creievan, Alina Morar, Andox & all - in lumina ultimelor cercetari & descoperiri, review-ul de mai sus (si alte cateva incarcate de acelasi autor in ultimele zile) pare sa nu fie decat nici mai mult nici mai putin un review scos "din burta", inventat, prin care R. C. si-a propus sa castige cu orice pret editia din saptamana curenta a Concursului.

Ei bine, newsflash pentru autor (si pentru clica lui de sustinatori, la fel de lipsita de scrupule): pe AmFostAcolo nu poti castiga Concursul cu astfel de mijloace. Amanunte in curand.

bogdan 75
[21.04.11 09:18:55]

Domnule Robert Codescu este cazul sa te opresti si sa postezi niste impresii care poate ar interesa marea comunitate, nu vrajelile astea de doua parale. Postezi 10 pe zi si le citesti tu si prietenii tai. Gata, ajunge.

Alex_Macedo
[21.04.11 09:33:57]

Postezi 10 pe zi si le citesti tu si prietenii tai. Gata, ajunge.

@bogdan_75

Exista un cuvant care nu poate opri, din pacate, pentru noi cat si pentru tine, cavalcada de impresii mentionate de tine mai sus. Cuvantul este, OPORTUNISM. Ceeea ce ma incanta, in schimb si chiar mi-a placut este ca ai inceput fraza cu... "Domnule"!!! Oare asa o fi?? ))

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[21.04.11 10:42:04]

A sti sa valorifici *oportunitatile* care ti se ivesc, in diferite etape ale drumului tau prin viata, mi se pare un lucru bun, deloc condamnabil, @Alex -- cu conditia ca, bineinteles, mijloacele prin care valorifici aceste oportunitati sunt morale, etice.

Ca aceste mijloace nu sunt deloc astfel in cazul de mai sus -- asta e cu totul alta poveste.

[21.04.11 10:42:40]

multumim pt sesizare, adryana. "review" mutat la DESCOPERA TARA OASULUI.

Alex_Macedo
[21.04.11 13:09:51]

@Admin

... acea... conditie... este inexistenta in speta mai sus amintita!!... asa cum bine ai observat/relatat si tu... asa ca...

"Honi soit qui mal y pense", sau mai altfel spus...

let me refrase that:

"Evil be to him who evil thinks".

King Edward III

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
aida.alecu*
[27.04.11 11:24:44]

Am citit mai intai rw! Citeam si ma minunam... cum ca tara oasului... ba... nici nu mai stiu cum... maramuresul... apoi casele frumoase din Certeze... pe care toata lumea care le-a vazut le critica... si apoi final apoteotic cu mentiunea ca nu a participat personal... credeam ca astfel de rw nu mai ajung sa fie publice! Oricum comunitatea AFA cred ca l-a amarat mai mult decat nepublicarea acestui rw! Felicitari tuturor care au reactionat si au pus lucrurile pe fagasul natural!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

adryana, aida.alecu*, Alex_Macedo, Alina Morar, anadragusin, bogdan 75