ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.04.2011
DIN: PLOIEŞTI
ÎNSCRIS: 13.07.10
APR-2011

Tradiţionalul ROMEXPO

Reviewul colegei noastre @yanayana de aici m-a făcut să mă „bag” la tastatură şi să vă bucur, sau să vă enervez (după caz) cu acest nou review al meu!!!

Romexpo (prin târgurile organizate aici) a reprezentat întotdeauna (cel puţin pentru mine) locul de informare, de la sursă sigură şi directă!!!

Îmi place foarte mult să ajung aici la Romexpo unde vin încă de pe vremea comunismului când ne aduceau cu şcoala la T. I. B. (ce vremuri), anul acesta am fost la 6 târguri la Romexpo sau cel puţin aşa ar fi trebuit …

Adică pe 31 martie am fost la Romexpo la Târgul de Turism, RoMedica şi Târgul de Antichităţi (7 lei intrarea) însă mai trebuia să fie şi un târg pentru mirese care NU a mai fost. Pe 13 aprilie a fost din nou la Expoconstruct, Târgul de Paşti şi Târgul de artizanat (teoretic) fiindcă ultimele două NU s-au mai ţinut (5 lei intrarea) !!! Când am întrebat organizatorii în ce pavilion se ţin aceste târguri ni s-a răspuns că au fost comasate şi se desfăşoară pe aleea de la intrare (Aleea Negustorilor) !!! Kanci acolo era aceiaşi producători tradiţionali care rămăseseră de la Târgul de Turism şi pe care cu siguranţă îi voi găsi şi la următoarele târguri de la Romexpo!!! Dar probabil sunt eu mai pretenţios şi vreau ceva clar şi bine delimitat.

Cei de la Romexpo au şi un site oficial dar dacă realitatea NU corespunde întotdeauna cu ce este pe site nu ştiu de ce să mai dăm click. Cel mai mult la târguri îmi plac „vânătorii de suveniruri” pe care-i recunoşti de la o poştă. Dotaţi cu trolere şi rucsaci iau tot ce li se oferă şi mai mult decât atât: pliante, broşuri, brelocuri, sacoşe, insigne şi dacă NU le găsesc le cer expozanţilor. La Expoconstruct era o doamnă disperată că cine mi-a dat mie o sacoşă că ea NU a găsit nicăieri, după ce i-am explicat unde era standul NU a mai mulţumit, nu a zis nimic şi a tăiat-o într-acolo!!!

Oricum indiferent de ceea ce se întâmplă cu organizarea celor de la Roomexpo, sau de ce se afişează la ei pe site cred că mă veţi vedea din nou la următorul târg organizat de ei aici.

Sincer NU ştiu dacă acesta este un review despre o destinaţie turistică sau dacă ar fi trebuit să vă zic despre istoria clădirii de la Romexpo sau de anii ‚90 când veneam să luăm marfă de la en-gros-urile de aici dar eu am simţit că e cazul să vă spun tuturor!!!

PAŞTE FERICIT !!!

Trimis de RobertCodescu in 18.04.11 15:02:03
Validat / Publicat: 18.04.11 17:50:05

VIZUALIZĂRI: 2108 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Târgul Naţional de Turism o mare decepţie pentru mine
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS -4 PMA (din 6 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[18.04.11 17:48:16]

Nu m-am omorit niciodata dupa aceasta categorie de reviews-uri - cele de la targurile de Turism; adevarul e ca sunt utile ca recenzii a unor evenimente totusi ON-TOPIC, insa sunt din cu totul alta categorie decat cele pentru care am infiintat site-ul si in orice caz nu pot fi de acord cu scrierea lor in "campaniile" de castigare a unor premii.

Review-ul nu este admis in concurs si pe viitor acelasi tratament il vor avea orice alte eventuale articole pe aceeasi tema.

Sorry, Robert, se intampla ca esti primul caruia i se aplica aceasta noua prevedere.

[18.04.11 18:26:13]

DE CE "SORRY"??? Nu-i nicio problemă chiar vroiam să plasez reviewul la "Filosofări mai puţin turistice" dar fiindcă şi colegei @yanayana ia fost acceptat reviewul aici am crezut că este la fel de OK şi pentru mine oricum revin cu noutăţi după următorul târg la care voi ajunge!!!

[18.04.11 20:57:42]

Urmează un SORRY mult mai mare: cineva a remarcat că ai "împrumutat" 2 poze folosite şi de către userul yanayana... (şterse între timp).

Poţi explica te rog această "întâmplare"???

[19.04.11 09:40:51]

Cum adica "imprumutat"!?!!?? Puteti fi mai expliciti!??!?! Despre ce poze este vorba si in ce consta acest "imprumut" cum ii spuneti dvs!?!?? Daca e necesar va pot expedia pe privat TOATE pozele facute de mine la ROMEXPO pentru analiza!!!

[19.04.11 09:58:05]

Este vorba despre pozele acestea:

click aici

si

click aici

care apareau si aici (culmea! exact in aceleasi pozitii ca la celalalt articol, respectiv P01 si P03), inclusiv cu text explicativ.

Pe privat nu se pot trimite poze; exista in schimb o adresa de mail unde le poti trimite si sunt accesibile intregii echipe tehnice: foto[at]amfostacolo[punct]ro (sper ca stii sa schimbi ceea ce scrie in parantezele drepte ca sa devina utilizabila).

[20.04.11 14:45:55]

Acum am reusit sa obtin toate datele - este cert 100% ca pozele raportate, plus restul, provin din aparatul de fotografiat din care sunt si cele puse de yanayana.

Faptul ca, desi RobertCodescu a citit ecoul meu anterior, dar nu a binevoit a da vreun raspuns imi intareste convingerea ca aici nu este un lucru tocmai "cusher".

Fiind totusi in saptamana patimilor, ii ofer posibilitatea de a recunoaste sincer ce si cum a vrut sa ne/va pacaleasca (înșele?) si ii promit ca, in acest caz, nu va fi sanctionat. Dar daca nici macar in al 12-lea ceas nu va admite ca a vrut sa "fenteze" regulile...

[20.04.11 15:49:37]

@webmaster0 CUUUUUUUUUUM??? Am trimis de ieri pozele TOATE de la ROMEXPO la foto[at]amfostacolo,ro si dumneavoastra imi spuneti acum ca NU as fi trimis nimic!?!? Au fost 3 (TREI) emailuri cu poze unele chiar FOARTE personale pentru a va edifica de faptul ca pozele sunt facute de mine!!!

[20.04.11 16:11:11]

Robert, tu ori nu stii sa citesti, ori faci in continuare pe niznaiul. Cazul este deja in lucru!

[20.04.11 16:33:32]

Pai eu citesc cum ca

"Fiind totusi in saptamana patimilor, ii ofer posibilitatea de a recunoaste sincer ce si cum a vrut sa ne/va pacaleasca (insele?) si ii promit ca, in acest caz, nu va fi sanctionat. "

Cum adica sa va insel cu pozele mele!?!?!

[20.04.11 17:23:23]

@Robert, am si eu o intrebare - cine e userul "yanayana", mai precis ma intereseaza ce legatura exista intre voi?

Din moment ce a incarcat unele poze despre care tu afirmi ca iti apartin - evident ca in una destul de apropiata, presupun.

[21.04.11 08:08:05]

@Robert Codescu: inca astept clarificarile solicitate mai sus.

Daca ele nu vor veni in cursul zilei de astazi, voi lua masurile ce se impun doar pe baza informatiilor de care dispun in acest moment.

[21.04.11 17:46:48]

@RobertCodescu: din cate vad ai fost online aproape non-stop astazi, dar nu ai considerat de cuvinta sa raspunzi solicitarii.

Boon.

Avand in vedere cele de mai sus (coroborate cu observatiile anterioare de aici - click aici) si lipsa (refuzul) cooperarii autorului RC (atat in cazul de fata, precum si in cel de aici - click aici), precum si

- suspiciunile de reviews-uri fabricate, "scoase din burta", inventate de aici - click aici, click aici si click aici (in doua dintre aceste cazuri RC a si recunoscut, ulterior, ca fotografiile nu-i apartin sau ca "nu a fost acolo")

- convingerea mea ca asemenea atitudini NU sunt accidente (dovada si alte cateva acuzatii de plagiat gasite la o simpla cautare pe internet, pe alte site-uri) si ca probabil descoperirile de acum sunt doar "varful aisbergului"

- solicitarile de anulare a voturilor catre reviews-urile lui RC primite din partea a patru utilizatori (Alex_Macedo, santana, mecut, anadragusin) - nu le-ar fi acordat, spun ei, daca ar fi cunoscut situatia reala dezvaluita ulterior

- analiza reviews-urilor incarcate si a voturilor primite in aceasta saptamana de autor

concluzionez ca

a) yanayana este o persoana foarte apropiata de RobertCodescu, fiind asimilata familiei

b) extrem de probabil RobertCondescu a folosit mijloace profund imorale in a-si atinge scopul declarat - cel de a castiga editia din aceasta saptamana a concursului, prin postarea de reviews-uri inventate, artificiale si prin intelegeri incheiate cu un grup de sustinatori -- popescu.borsa, georgiana, valimi etc - cu totii adunati sub bagheta maestrului pe un alt site turistic si votandu-si masiv 'guru'-ul.

In consecinta decid

1) anularea tuturor voturilor exprimate de yanayana in beneficiul lui Robert Codescu

2) anularea tuturor celorlalte voturi primite de RC in saptamana curenta - consider ca au fost date in urma ascunderii partiale sau totale a adevarului despre cel putin o parte dintre impresiile postate (falsuri); cine considera ca le merita si in lumina noilor evenimente - isi poate reface fara probleme votul

3) retragerea din concurs a tuturor articolelor postate de RobertCodescu in aceasta saptamana - pana la o eventuala clarificare a situatiei.

4) considerand ca RobertCodescu a incercat sa insele increderea vizitatorilor prin postarea intentionata a unor reviews-uri "fabricate" - cartonas albastru si o supendare de 7 zile.

[21.04.11 23:26:17]

Robert, nu vreau decât să subliniez că ţi s-a oferit amnistia, dar ai ales să dai cinstea pe ruşine... Păcat.

[23.04.16 23:33:31]

Pt conformitate: Mutat, la reorganizare, în rubrica "Festivaluri, expoziții, alte manifestări cu caracter temporar, BUCUREȘTI" (deja existentă pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

anadragusin
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, târguri, expoziții bucureștene: