ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.04.2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 4 1/2 ani

Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

Nu recomand!!!

Am fost in vacanta ELENITE in perioada 23-29.06.2010. Drumul pana acolo OK aproximativ 6 ore din Bucuresti. Totusi exista zone cu sosea proasta si zone cu circulatie deviata din cauza lucrarilor (poduri, pasaje).

Atentie mare la zona Ruse prost marcata unde usor poti rata iesirea corecta spre Varna. Atentie si la limitarile de viteza la intrarea in Ruse si pe tot traseul!! Politia este mai tot timpul prezenta si este dificil si fara rezultat sa discuti cu ei daca nu cunosti limba bulgara. Daca ai ghinionul sa te opreasca nu scapi fara "taxa", care este dupa tipul de masina pe care o conduci; s-ar putea sa nu scapi fara 20 euro si daca esti in culpa evidenta chiar sume considerabile 100-150 euro.

Ajunsi la hotel primele surprize: peisaj dezolant din jur (santier, praf, mizerie, destul de murdar) si complexul nu are parcare proprie pazita! Parcarea este de fapt un teren viran in fata complexului, neamenajat, unde daca ai noroc poti gasi un loc. Noi am gasit cu greu la sfarsitul lui iunie, dar imi inchipui ce se intampla in plin sezon in august!

Alta surpriza: la poarta hotelului personalul nu iti permite sa intri pana nu soseste un bell-boy de la receptie cu o masinuta electrica ca sa te transporte; lucrul este bun ca intentie dar daca ai ghinion ca in acelasi timp sa soseasca doua autocare cu turisti este tragic; noi am asteptat transportul cam 15 min dar am sosit destul de tarziu in jur de 15:00 si nu am fost decat 4 familii sosite aproximativ in acelasi timp.

La receptie totul a decurs OK cazarea fiind rapida; am stat in vilele pozitionate in spatele receptie spre intrare; au avantajul ca este liniste. Camera a fost foarte spatioasa dotata cu un pat matrimonial urias si surpriza: inca doua paturi suprapuse si un fotoliu extensibil! Baia OK, curata, dar cam micuta.

Atentie!! Asa cum a mai remarcat cineva in review apa calda se prepara electric si este clocotita!!! Grija mare daca aveti copii mai mici sau daca sunteti distrati: exista riscul sa va opariti!!! Curatenia bunicica; se face zilnic si cu un mic bacsis camerista va fi foarte stimulata sa schimbe lenjeria de cateori este nevoie (normal se schimba la 3-4 zile) si prosoapele zilnic fara se le mai lasati pe jos. Din discutii cu alti turisti am inteles ca exista si la ei cameriste apartinand minoritatilor care nu isi fac treaba decat daca sunt stimulate cu sume pe care eu le consider mari (10-20 eur).

Locatia are o gradina este execelent intretinuta si foarte curata. Piscinele bunicele dar apa contine extrem de mult dezinfectant; un aspect negativ: spatiu destul de restrans in jurul piscinei. Plaja: are sezlonguri si umbrele fixe; destul de ingusta si aglomerata; daca nu te trezesti devreme nu mai prinzi loc; parerea mea este ac sunt mult mai putien locuri decat capacitatea de cazare a complexului. Animatia: slabuta si la multe din programele pentru copii trebuie sa platesti. Locul de joaca pentru copii apartinand complexului sub orice critica!

Existau si distractii contracost (coarda elastica; plasa elastica, minge uriasa si tobogane gonflabile) dar destul de scumpe de la 10 leva in sus.

Baruri pe plaja: "La corabie", daca nu gresec cumva numele, extrem de slab: serveau numai cremvusti la care, dupa prima degustare, in mod normal renunti definitiv, bere si suc la dozator (foarte diluate). Recomantd amatorilor de racoritoare tip cola sa consume Pepsi-Light care nu provenea de la dozator ci din sticle PET 2 litri. Acest lucru este valabil la toate barurile si restaurantele din complex.

Masa: a fost cosmarul sejurului!! fara exceptie la toate cele 3 mese principale mancare de slaba calitate: mezeluri, carnati si cremwusti extrem de proaste; cascaval la fel; telemeaua OK; gemul slab din fabricatie; omletele inexistente numai ochiuri (prea tari de cele mai multe ori) si oua jumari (mestecate) sau paparada cum zic ardelenii. La felurile principale nu exista carne preparata ca atare ci numai tocatura: chiftele, rulade, un fel de mici, snitel din aceiasi tocatura; se preparau la gratar legume; carnati, si aceiasi carne tocata; exista si pizza dar sub orice critica; exista si 1-2 feluri de ciorba care se pot consuma dar in cazul celei din pui se simte ca este din concentrat; salate nu foarte variate dar bune (rosii, ardei gras, masline, salata verde si foarte multi castraveti; deasemenea salata de varza si morcov si sfecla); pastele: destul de fade si prost preparate, fie prea fierte fie nefierte, sosul un fel de bolognesse fara cuvinte! Dulciuri: creme de la plic+pandispanuri in culori stridente cu gust oribil si calorii cat pentru un miner. Fructele asa cum au remarcat si altii au fost o problema: dupa ce ca erau putine si se dateau cu portia (dupa primul sfert de ora dispareau) familiile cu multi copii se asezau in corpore si zvantau totul!

In concluzie: masa a fost o catastrofa, atat mancarea cat si locatia (aglomeratie, debarasare greoaie, mese necuratate pe durata programului de masa) iar personalul lent amatorism total (erau niste copii obositi care rareori zambeau). Mai sunt doua aspecte legate de masa: mai mereu era criza de farfurii si tacamuri si, extrem de important: nu intaziati la masa deoarece in ultimele 15-20 minute ale programului nu se mai aduce mancare si riscati sa mancati doar cea mai ramas si bineinteles la fix cand sfarseste programul mancarea este ridicata in ritm alert.

Barurile sunt slabe: bere la dozator cu max 2% concentratie alcoolica dar proasta fata servicii similare in alte locatii iar alcoolicele extrem de limitate ca gama; nu prea fac cockteil-uri; sucurile la dozator=apa chioara; cafeaua se prepara la automat si este destul de proasta; ceva mai bine la barul de langa receptie unde macar primeai bautura in pahar de sticla; Barurile cu plata: asa si asa; senzatia mea a fost (mai ales la cocktail-uri) ca bautura din sticle nu era tocmai ce scria pe etichete.

Restaurante a la carte: cu specific italian si grecesc=fiasco; cel cu specific bulgaresc aproximativ bine, recomand. Excursii: prin prisma situatiei locurilor de parcare nu am riscat sa plecam cu masina; am fost cu autobuzul local (ultraaglomerat) la Nessebar unde am vizitat orasul vechi. Intersant si sunt cateva restaurante bune pe faleza marii.

Concluzionand: nu recomand locatia mai ales daca aveti copii mici; desi este relativ ieftin am platit prea mult pentru serviciile oferite. Din experienta personala este clar ca trebuie alese in Bulgaria numai locatii agreate de TUI. Acolo nu iei teapa sigur! PS marea majoritate a turistilor erau din Rusia si spatiul ex-sovietic.

Trimis de bigger in 16.04.11 19:04:46
Validat / Publicat: 16.04.11 19:42:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: DUNI RESORT

VIZUALIZĂRI: 3334 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bigger); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Piscina copii

euON
[18.04.11 11:32:24]

Exact aceleasi sentimente le-am trait si noi atunci cand am fost la Royal Park anul trecut in luna august. Parcarea din spate este nepazita si neincapatoare, plaja intradevar este ridicola, mancarea si barul = dezatru total. Ca puncte forte as pune AQUA PARK-ul, noi am stat mai tot timpul acolo, si ne-a mai placut animatia, poate ca era slabuta, insa era in fiecare seara altceva, si te mai destinzi putin . La fel si noi, plecam dimineatza la Nessebar sau in Sunny Beach, acel autobuz era incredibil de aglomerat, asa este.

Alex_Macedo
[18.04.11 14:18:49]

... cu parere de rau, observ ca "cefele groase", nu se dezmint! Review-ul arata tristetea si dezamagirea de marca bulgareasca pe mai toate planurile, de la check-in la check-out si sincer bigger, chiar imi pare rau prin ce ati trecut... Brrrrr!!

calatorul
[13.09.15 00:42:49]

Asa m/am trezit si eu la Elenite, alegand o cazare la meganumitul FortKnox, in realitate un ansamblu de blocuri ca in Drumul Taberei sa zic, printre care mai gaseai vreo doua leagane si un bazin numit piscina.

Plaja bunicica si apa la fel, dar parca eram in Crimeea, rusi peste tot iar personalul bulgaresc o catastrofa, total antitalent turistic, in fine, nu am mai repetat greseala.

Merg la bulgari doar in zona Balcic sau Kaliakra, aproape de noi, in Dobrogea, mancare buna si ieftina, desigur nu cu demipensiune, ca sa primesc resturi la ora fixa. Terasele au mancare buna si ieftina mai mereu si peste tot.

Altfel, Bulgaria doar de tranzit, si asa e mult si greu, dar asta e soarta geografiei.

[13.09.15 00:48:55]

@calatorul50

Asa m/am trezit si eu la Elenite, alegand o cazare la meganumitul FortKnox

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

calatorul
[13.09.15 18:49:00]

@webmasterX - multumesc webmasterX, asa am sa fac.

Alex_Macedo, calatorul, euON
Alte impresii din această RUBRICĂVilele Elenite [Holiday Village, complex Royal Club Victoria]: