ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.04.2011
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 14.04.11
FEB-2011

O experienta placuta in Romania

Buna tuturor. In februarie am fost pentru a doua oara la acest hotel. L-am ales pentru ca ofera pe langa cazare si acces la Spa.

Hotelul este amplasat pe drumul european ce leaga Tg. -Mures de Sighisoara, la aproximativ 500 de metri de oras. Langa el exista si un centru de afaceri, dar care nu afecteaza cu nimic buna functionare a hotelului. Initial m-am gandit ca va fi zgomot in camera de hotel de la sosea, dar pentru ca toate camerele sunt amplasate inspre partea opusa (cu vedere spre o livada) nu e zgomot deloc.

Camerele sunt destul de mari, curate, noi am avut pat matrimonial, LCD, minibar (cu preturi acceptabile), accesul se face cu cartela, baile incapatoare si fara probleme de niciun fel.

Restaurantul principal are mancaruri specifice pentru 3 culturi: romana, maghiara si italiana. Si mai exista un restaurant tip grill suspendat peste sosea, nu e fast food, unde se pot servi si ciorbe. Preparatul meu preferat acolo a fost fasii din piept de pui cu cartofi si sos tartar. Si sa nu uit: micul dejun (bufet suedez) e extraordinar, cel mai bun mic dejun din Romania (experianta proprie) cu o varietate mare de produse dintre cele mai de calitate.

Dar ce face ca acest hotel sa fie deosebit este zona de SPA, care e situata la nivelul 3 si 4 al hotelului. SPA -ul are o piscina de 20X9 metri, avand la un capat 8 locuri de tip sezlong cu hidromasaj, o jacuzii cu 4 locuri, canapele si sezlonguri in numar suficient pe marginile piscinei, o sala moderna de fitness, o serie de saune (finlandeza, umeda, tepidarium, aromaterapie, baie turceasca, dusuri fantezie s. a. m. d.), incaperi de masaj fiecare cu alta tematica, un vitamin bar. Accesul se face pe baza de "ceasuri" magnetice, la fel si plata pentru serviciile adiacente: barul, masajul, mancarea (care poate fi comandata de la restaurantul grill). Mai exista o zona de plaja pe acoperisul hotelului, dar care era inchisa datorita vremii. Zona piscinei este inchisa si acoperita in intregime cu sticla, astfel ca ai o priveliste panoramica asupra zonei. Tot ce consumi la SPA se poate transfera in contul camerei si platesti la final.

Personalul este fara repros, daca peste tot in tara ar fi la fel, am avea o alta fata a turismului.

Daca aveti intrebari obiectuale va raspund cu placere.

Gradul de satisfactie pe care o sa-l notez il fac in comparatie cu alte hoteluri din Romania.

PS: pozele sunt de la prima cazare la acest hotel in Octombrie 2010.

Trimis de gabi_cluj in 14.04.11 19:07:05
Validat / Publicat: 14.04.11 20:05:06

VIZUALIZĂRI: 2762 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabi_cluj); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.00 EUR pe cameră

anadragusin [14.04.11 21:48:23] »

Bun venit pe site, Gabi din Cluj! Un review de debut foarte util, cu multe amanunte. Felicitari!

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [14.04.11 23:54:14] »

@gabi_cluj

Intr-adevar un hotel deosebit si inedit pot spune!

Sa inteleg ca accesul la acel ,,Grill Cafee'' suspendat se poate face si din hotel?

Avand in vedere gradul de satisfactie ce l-ai acordat si faptul ca ai revenit la acest hotel, ma face curioasa si ca la prima deplasare in zona sa nu ocolesc cazarea acolo.

Chiar vroiam sa te intreb daca 420 RON/2 nopti/ 2 persoane v-a costat cazarea+MD sau ati avut demipensiune?

Singurul inconvenient, zic eu, ar fi daca ai avea ghinionul sa ai camera cu vedere la sosea, probabil ca n-ar mai fi atat de placut.

gabi_cluj [15.04.11 09:35:03] »

@ dananecula

In pretul de 420 de lei am avut doar micul dejun inclus si acces nelimitat la SPA. In total am cheltuit aproximativ 650 de lei, incluzand aici alte mese, bauturi la SPA, 2 masaje.

Apropo de masaj: la prima cazare am solicitat un masaj total de relasare care este 55 de lei pentru 50 de minute, iar la a doua a facut doar sotia un masaj in baia turceasca la pretul de 85 de lei. Masajul de relaxare a fost ok, dar sotia nu a fost impresionata de masajul cu hamam.

Nu-ti face griji cu privire la orientarea camerelor, pentru ca toate sunt in partea opusa soselei.

Accesul la Grill Cafe se poate face direct din hotel de la primul etaj, dar mai exista 2 intrari la capetele constructiei suspendate.

roxxie [15.04.11 21:31:43] »

Buna, in primul rand multumim pt review-ul destul de amanuntit atat ca descriere cat si ca "imortalizari". As vrea sa te intreb daca accesul la SPA a fot inclus in pretul de 420 lei si daca au intrat atat toate saunele cat si piscina sau ati platit ceva in plus pt vreuna dintre ele. De asemenea, care este programul la SPA?

Camerele au balcon? Multumesc si scuze daca am pus prea multe intrebari.

gabi_cluj [15.04.11 23:56:32] »

Da, in pretul de 420 este inclusa intrarea nelimitata in zona de SPA, care include piscina, jacuzii, toate tipurile de sauna, precum si sala de fitness. La intrare se primeste halat si prosop gratis. Iar in decursul zilei poti sa parasesti SPA-ul si sa revii ori de cate ori doresti. programul exact nu-l stiu, dar din ce-mi amintesc intre 8 si 22.

Camerele nu au balcon.

Eu m-am relaxat extraordinar de mult la acest SPA.

Singurul lucru neplacut au fost cateva familii rude intre ele cu copii mici (clujeni ca si mine) care au facut galagie mult prea mult petru un centru de relaxare. Ma refer aici la copii care urlau intr-una si la parintii care nu faceau mai nimic sa-i opreasca. In schimb copii altor familii erau mai civilizati sau ma rog mai ascultatori.

Oricum asta s-a intamplat numai a doua oara cand am fost si nu au stat chiar tot timpul la piscina.

Un SFAT pentru familiile cu copii mici si foarte energici care au fost la acest hotel in perioada respectiva e sa incerce sa mearga la AQUALAND-ul din Deva, fiindca acolo copii se pot manifesta in voie fara sa deranjeze pe ceilalti care incearca sa se relaxeze asa cum s-a intamplat la SPA.

ANAMA [13.05.11 10:08:10] »

Buna!

Sa inteleg ca in pachetul cazare si Spa s-a inclus cazare, MD si accesul la Spa nelimitat, mai putin masajul, care ar fi contra cost? ! Internetul e functional? (am vazut pe site ca au internet inclus in pachet)

Si inca o intrebare, apa de la piscina e incalzita? dar puternic clorurata (adica pentru cei alergici, se poate respira, sau este foarte intepator mirosul? !)

Multumesc mult.

gabi_cluj [13.05.11 20:19:54] »

Da, toate tipurile de masaj sunt contracost. Da este internet gratuit in camera, functioneaza foarte bine, doar ca nu e retea wireless, ci este internet "clasic" prin fir. Cablul pentru internet il primesti de la receptie, iar in camera exista o priza (mufa) de internet.

Apa este incalzita la piscina si eu nu am simtit miros de clor. Doar in jacuzii pot sa spun ca intr-o zi s-a pus prea mult clor si te supara la ochi.

ANAMA [15.05.11 11:54:20] »

Multumesc pentru informatii!

Am rezervat deja.