ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 09.06.09
AUG-2007

Croatia, partea nordica

In anul 2007 printr-o intimplare am fost intrebati de niste prieteni daca nu vrem sa mergem in Croatia la Jadranovo, ei au inchiriat un apartament cu doua dormitoare baie, terasa bucatarie si sufragerie impreuna cu o alta familie careia i s-a imbolnavit copilul asa ca au trebuit sa renunte la concediu pe moment.

Avind in vedere ca era foarte ieftin pt 2 persoane pe 7 zile plateam cazarea doar 180 de euro, am acceptat.

Transportul ne privea, dar avind masina nu si doua permise in familie nu se punea problema transportului.

Era chiar prima luna cind nu mai trebuia nici viza pt Croatia deci iarasi niste costuri suplimentare eliminate, deci nu am mai stat pe ganduri si am acceptat.

Ne-am inarmat cu o harta pt ca pe atunci nu aveam inca GPS si am umplut portbagajul cu diverse conserve, o barca pneumatica, scaune rabatabile de plaja si ce mai trebuia pe linga si gata hai la drum.

Am iesit din tara pe la Moravita si am tinut-o catre Rjieka. Am strabatut Serbia si cu toate ca se vedea ca a avut de suferit de pe urma razboiului, dar nici o palma de pamint nu era nelucrata si lanurile parca erau trase la vinclu atita erau de frumos ordonate.

Catre dupa masa am ajuns la Rjieka care am lasat-o in dreapta noi cotind la stinga de-alungul coastei Marii Adriatice, o priveliste de vis.

Marcajul si drumurile erau impecabile.

Dupa citiva km am parasit autostrada pe care am urcat inca aproape de la intrarea in Croatia unde am luat un ticket si cind am parasit-o am platit.

In total daca bine imi aduc aminte ne-a costat autostrada cam pina in 35 de euro.

Am coborit pe o sosea foarte abrupta si am intrat in Jadranovo, un orasel foarte cochet chiar pe malul marii.

Am cautat un punct de informare pt turisti si un baiat foarte amabil ne-a explicat in germana si partial in engleza cam pe unde este Casa Ella unde aveam rezervat apartamentul.

Sincer daca nu ne explica nu gaseam locatia.

In nici 20 de minute am ajuns si am vazut ca era o casa cu mai multe apartamente, adica 4, doua la parter si doua la etaj, casa cocheta si foarte curata.

Singurul lucru negativ era ca nu avea climatizare, in rest era la nici 10 minute de un mic complex comercial restaurante si la plaja se cobora partial pe niste trepte.

Inca in seara cind am ajuns am alergat pina jos la mare si ni s-a taiat rasuflarea, nu din cauza fugii ci din cauza splendoarei marii, asa o culoare inca nu am mai vazut.

Uitati aici dovada: click aici

Am inotat sub clar de luna si apa era superba.

Plaja e exclusiv din piatra dar aveam scaunele de plaja si era foarte relaxant.

Bineinteles ca pe tot sejurul nu am vegetat doar pe plaja. La Crikvenica cam la 12km de Jadranovo, un orasel mai mare se puteau face inscrieri la diferite excursii si croaziere.

Ceea ce am si facut, am vizitat diferite insule una dintre ele cu degustari de vin si slibovita. click aici

Tot pe o insula am vizitat cea mai ingusta strada din Europa, cred... click aici

Ultima seara ne-am permis o cina cu produse exclusiv de mare, delicioasa si servirea impecabila: click aici

La intoarcere am facut un mic ocol si nu am ratat Plitvice. Superb.

Pe tot teritoriul rezervartiei nu circula decit vehicule antrenate electric si tot acolo au fost filmate scene din filmele copilariei mele cu Winetou si Old Shatterhand: click aici

A fost o vacanta scurta dar plina.

Am promis ca ne vom intoarce in Croatia, ceea ce am si facut, dar asta ii alta poveste pe care o voi povesti alta data.

Trimis de skippy in 13.04.11 20:06:05
Validat / Publicat: 13.04.11 20:57:55
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 3029 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (skippy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 pe drum catre Croatia

webmaster20* [13.04.11 20:24:55] »

@skippy, ca recomandare generala, este mai bine sa nu se amestece in cadrul aceluiasi review recomandarile de "cazare" cu cele de "calatorie". Este de preferat sa se scrie un articol distinct despre unitatea de cazare respectiva la care se pot acorda si notele pentru "servicii", "cazare" si "bucatarie si masa". Avand in vedere si vechimea impresiilor (mai mult de 3 ani), aceste note [de la cazare si servicii] vor fi retrase.

Multumim pentru impresii si te mai asteptam si cu alte relatari.

Admin [13.04.11 21:12:50] »

Mutat la rubrica "De-a lungul si latul Croatiei" (deja existenta pe site); consider ca e mai potrivit aici

magdalena [14.04.11 08:27:52] »

Papucii din P07 eu nu i-am suportat pe plaja greceasca si nici nu i-am purtat. Iar sotul s-a umplut de arici pe maini si in talpa cand i-a dat jos, de s-a chinuit doua ore sa scoata tepii...

magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Croația: