ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.04.2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Cazare low budget

Luciano Pavarotti -In un Palco Della Scala

Nu mai iesisem din oras de vreo doua luni, asa ca am zis ca un mini city-break ne-ar fi foarte indicat si util.

Si cum aveam prieteni in Milano la care sa ne cazam, nu a mai ramas decat sa cautam bilete de avion la Wizz. Zis si facut. Am gasit la 360 lei (pentru ca ne-am hotarat destul de tarziu) fara bagaje de cala asa ca am planificat mica escapada pentru weekendul 8-10 Apr. Totusi, pentru a lua pulsul vietii milaneze, si pentru a putea sta prin oras pana seara tarziu, fara grija drumului de dupa (prietenii la care urma sa ne cazam locuiesc in Cerro Maggiore, undeva la 20 km nord de Milano), ne-am hotarat sa stam o noapte la un hotel din Milano. Asa ca noi am stat o noapte la acest hotel. Dar trebuia sa onoram si invitatia lor, asa ca am impacat si capra si varza, stand o noapte la hotel si una la ei.

Rezervarea am facut-o pe booking.com, aveau ceva oferta: 49 EUR/noapte/camera cu MD. Am vazut ca in mod normal pretul de lista este de 80 euro/noapte si avand in vedere review-urile bune de pe booking.com am facut si noi rezervarea. Noi de obicei cand mergem undeva fara masina ne orientam astfel incat hotelul la care stam sa fie cat mai aproape de o statie de metrou, si sa nu fie probleme de curatenie. Si cum aceste doua criterii pareau OK (din scrisele altor vizitatori) am considerat varianta care ofera cel mai bun raport calitate/pret (cu toate ca hotelul pare a fi clasificat la doar o stea).

Am avut ceva probleme cu rezervarea in sensul ca de obicei cand am mai facut rezervari pe booking nu ne-au fost retrasi sau retinuti bani din cont. Din cate stiu nr de card se da doar pentru a avea ei o garantie, sau pentru a avea din ce sa-ti retina cazarea pentru prima noapte in caz ca nu te prezinti. Insa de aceasta data cei de la hotel au blocat suma (49 EUR). De platit am platit cu cash, la hotel, suma figureaza ca blocata chiar si acuma la aproape o saptamana dupa ce ne-am cazat. Daca nu se deblocheaza azi-maine o sa revenim la booking din nou, cu o plangere.

A doua neplacere a fost cand am ajuns la hotel. Un angajat mai in varsta care vorbea doar italiana ne zice dupa ce-i dam buletinele: OK, de plata 100 EURO! Noi ii aratam rezervarea de booking pe care scria clar 49 EUR, el ne zice ca de fapt rezervarea noastra a fost anulata telefonic, si acesta este costul in cazul anularii. Noi nu stiam despre ce vorbeste. Desigur am ripostat, pana la urma a scos dintr-un raft un dosar cu toate rezervarile pe aprilie si a gasit-o si pe a noastra. Intr-un final si-a dat seama ca de fapt in caietul unde avea notat el rezervarea s-a uitat la o zi gresita (sambata in loc de vineri) si ca acolo era o rezervare anulata pe un nume asemanator cu al sotiei si de aici toata incurcatura. Dar eu sunt 99% sigur ca a fost intentionat, daca i-am fi dat 100 EUR atunci cand a cerut, erau buni dati si la revedere. Pana la urma am platit 49 atat cat trebuia. Dar ma asteptam la astfel de faze, de mai multe ori italienii au incercat sa ne traga in piept, asa ca suntem cu ochii in patru.

Asa cum am spus, zona este foarte buna. Cu metroul (linia rosie – directia RHO FIERA) de la Dom se ajunge in vreo 10 minute la statia Amendola (cam 8 statii), iar de acolo pe jos alte 5 minute. Zona este una rezidentiala, linistita si cu foarte multa verdeata. Pe o straduta paralela, la 2 minute de hotel este si un restaurant unde se manca foarte bine si la preturi decente pentru un oras ca Milano.

In hotel, intrarea si holul sunt destul de stramte, la fel si coridoarele si scarile care urca pana la etajul unu unde am avut noi camera. Din cate am observat, sunt atat camere de doua stele cat si de o stea, asta am dedus din faptul ca pe holul de la etajul unu unde am fost noi era si o baie. Deci presupun ca unele camere nu au baie proprie. Noua ni s-a dat o camera cu baie proprie asa ca nu am avut probleme dpdv-ul asta.

Camera era OK. Curata, doua paturi unite formau un pat patrimonial. Baia cu tot ce trebuie: sampon, sapun, doua prosoape mari, doua mici, apa calda cu presiune buna, capul de dush incastrat fix in tavan asa ca jetul venea de sus cu presiune mare, o placere sa faci dush sub el. Partea proasta este ca ventilatorul care se activa odata cu aprinderea becului suna ca si cum ar fi fost semidefect, scotea un troncanit. Televizorul avea cateva zeci de canale, toate in italiana.

Dimineata ne-am trezit cu un ciripit de pasarele foarte puternic si placut dealtfel. Mai ales din cauza ca am dormit cu geamul deschis, in caz ca nu stiati weekendul trecut in Milano, la soare erau 34,5 grade. Cam cum este pe la noi in miezul verii.

Micul dejun destul de slabut. In primul rand din cauza consistentei si varietatii (doar chestii dulcege, biscuiti, fursecuri, paine, ceai, gem, unt, chec) dar si din cauza locului in care se servea. Practic era in holul stramt de la intrare, in coltul caruia erau doua-trei masute minuscule cu cate doua scaunase fiecare. Mai mult de trei cupluri nu puteau sa ia micul dejun in acelasi timp. Un receptioner mai tanar (cu trasaturi afro) ne-a pregatit un ceai si a fost foarte amabil. In seara dinainte tot el ne-a dat si parola pentru wireless (care este gratis).

Imediat dupa micul dejun am facut bagajele si am plecat pentru ca urma sa mai vizitam orasul iar pe dupa-masa sa ne vedem cu prietenul la care urma sa stam cea de-a doua noapte.

Per total pot spune ca sederea in sine a fost OK, dar angajatul care a facut acea incurcatura ne-a lasat un gust destul de amar. Iar suma care inca ne este blocata ma face sa le dau o bila neagra la capitolul servicii.

Recomand hotelul pentru cei care sunt in Milano doar pentru a vizita orasul, nu pentru a sta in lux si rasfat la hotel. Ceea ce va dorim si Dvs!

Trimis de cristi_an3000 in 13.04.11 11:59:57
    Validat / Publicat: 13.04.11 12:18:01
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 2627 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristi_an3000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 reclama maretului palat
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 55.00 EUR pe cameră

ionescunic
    [13.04.11 16:27:41]

Nu e normal sa retina banii de pe card, acest lucru se intampla doar cand rezervarea se face fara posibilitatea de a anula, exista oferte foarte tentante unde scrie clar ca nu se poate anula rezervarea si atunci hotelul isi trage banii , inainte de a ajunge tu acolo, asa mi s-a intamplat si mie de craciun la Bansko. Insa la voi se pare ca hotelul are conditii de anulare gratuita a sejurului si in nici un caz nu aveau voie sa retina banii de pe card, eu nu le plateam cash nimic, le puneam in manuta cardul sa isi traga banii de acolo si sa nu mai avem alte probleme. De fiecare data trebuie ceruta chitanta la rezervarile astea pe booking, ne-a explicat Giorgio greco-italianul din Corfu , ca nu stii peste ce nebun dai si e bine sa ai chitanta cu care ai platit, ca sa nu poata nebunul de hotelier sa te reclame ca nu ai platit, dupa un timp.

Oricum ati avut parte de o oferta buna acum au mai crescut preturile acolo.

[13.04.11 16:30:10]

da, chiar ne intrebam si noi ce se intampla daca anulam rezervarea. ei pt ce blocase banii aia? ! ? ! ma rog, am scris deja la booking pt ca desigur, banii inca nu sunt in cont.

[13.04.11 22:00:48]

Pentru mine Milano=Domul+Scala... asa ca va propun sa ascultati melodia de mai sus!

Dar o putem si schimba!

[15.04.11 10:49:30]

dupa multe discutii cu booking.com (cei de la hotel nu mai raspund la email) am aflat ca hotelul sustine ca ar fi blocat suma pentru 20 de zile, incepand cu 23 martie. aia inseamna ca trebuia sa ii deblocheze pe 11 aprilie, lucru care inca nu s-a intamplat. ramanem in suspans. mi se pare de o nesimtire crasa ceea ce au facut.

[15.04.11 10:52:56]

@cristi: cateodata problema cea mai mare e cu... banca.

EI (banca!) ar trebui sa deblocheze - automat, presupun - banii (dupa ce expira perioada de blocare, in caz ca banii nu sunt "trasi") insa de multe ori nu o fac...

Suna si la banca, just-in-case.

[15.04.11 11:00:10]

am vorbit deja la banca si ei sustin ca intr-adevar, ar putea sa-i elibereze dar mai intai trebuie sa se convinga de faptul ca hotelul nu mai are niciun drept asupra lor. cu alte cuvinte au nevoie de o dovada ca hotelul nu ii mai pretinde. un email oficial de la hotel spre banca de exemplu, insa... mai greu. sper sa se rezolve cumva prin intermedierea booking, la ei imi e speranta.

RobertCodescu
    [16.04.11 08:38:19]

INTREBARE: cat de departe este fata de aeroport!!?! Si cum se ajunge de la aeroport la hotel!? Vorbim de aeroportul BGY din Milano nu-i asa??? Fiindca pe Malpensa, Linate sau Orio al Serio aterizeaza (din cate stiam) cu totul alte curse!!!

Multumesc FOARTE mult pentru raspuns!!!

Dragoș_MD
    [16.04.11 09:31:59]

@Robert, BGY = Orio al Serio!!! e prescurtarea IATA folosită internaţional drept cod unic de identificare al aeroportului (tot aşa cum OTP înseamnă Bucureşti Otopeni / Traian Vuia) ! acesta se află de fapt în Bergamo, dar deserveşte (şi) călătorii ce doresc să ajungă la Milano. Începând cu 23 martie anul acesta, mai poartă şi numele pictorului bergamez Caravaggio.

RobertCodescu
    [16.04.11 11:17:26]

@Dragos MULTUMESC de informatie nici NU ai idee cat de utila imi este!!! Cei 300 PMA pentru ecoul postat de tine mi se par binemeritati!!!

P.S. 300 deocamdata dar SIGUR vor fi mai multe PMA !!!

[16.04.11 12:28:59]

asa cum a spus si Dragos, BGY=aeroportul din Bergamo, noi acolo am aterizat. insa nu am mers direct la hotel, daca ai citit review-ul ai vazut cum am procedat.

oricum, pt a raspunde la intrebarea ta: in mod normal, pentru a ajunge de la BGY la hotel se ia un autobuz pana in Milano (11 EUR), care te lasa la Stazione Centrale (un fel de Gara de Nord a lor), si de acolo cu metroul (1 EUR), linia rosie.

ca sa-ti faci o idee despre distanta de la aeroport la hotel, uita-te pe screenshot-ul asta.

• SOCIALs

• pagină generată în 0.055136203765869 sec