ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.04.2011
SEP-2010
2economic ADULȚI

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Economic

Sunt incepatoare in a scrie pe site, dar sper sa-i foloseasca cuiva, dat fiind faptul ca eu am plecat pe cont propriu, fara sa consult un 'veteran' iar acum am capatat experienta. Fac mentiunea ca ma adresez acelora care nu au fitze in cap si nici valuta in exces!

S-a scris mult si prost despre 'Surtel' dar la 18/euro cu all incl. nu stiu la ce sortiment de icre te poti astepta. Ca si locatie este este perfect, aproape de bazar, de Insula, de portul de agrement, central si la 50/m de M. Egee.

Camere spatioase, curate, cu baie. a. c. , balcon. Personal dragut, atent. Parcarea intr-adevar este in panta, dar nu am avut probleme desi la volan aveam o doamna.

Mancarea suficienta, gustoasa, multe legume dar credeti-ma ca nici acasa nu-mi incep ziua cu fresh de portocale...

Acum sa vorbim putin si despre sejur; am plecat impreuna cu un grup de prieteni cu masinile, grupindu-ne cite 4/pers. intr-o masina pt. a diminua costurile de transport. (aprox. 1100km=1200/ron) cu toate taxele. Drumul nu este usor, insa dupa experienta din 2008 cind am mers cu o agentie cu autocarul, ulterior cu masina din dotare mi s-a parut 'floare la ureche'!

Am uitat sa mentionez ca am mers pt. a3-a oara la acelasi hotel si in 2009 si 2010 doar ca am renuntat la agentii, facind rezervare direct la hotel1 (asa se explica si pretul).

Despre statiune, desi am fost de 3 ori pot sa va spun ca este minunata, an de an gasind-o si mai frumoasa.

Am vizitat Efes-ul, am facut o plimbare cu vaporasul pe Egee, am plecat o zi la Pamukkale (o minune), am vizitat casa Fecioarei Maria. Nu ai cum sa te plictisesti, dimpotriva parca zboara timpul si cele citeva zile parca nu-ti mai sunt suficiente. Tocmai de aceea anul acesta sejurul meu va fi extins la 10 nopti. Recitesc cele scrise de mine si parca ma jenez de prea multele amanunte pe care le-am scris dar sunt impresiile mele si nu vreau decit sa le impartasesc si altora

Trimis de maria55 † in 12.04.11 01:09:28
Validat / Publicat: 12.04.11 06:30:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: surtel hotel kusadasi

VIZUALIZĂRI: 6434 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 17.00 EUR pe cameră

roth
    [12.04.11 09:11:08]

felicitari pt "curaj", nu e usor sa convingi ca la un pret asa mic poti primii ceva cat de cat decent.

Tu ai reusit acest lucru si credem-a ca pe mine, vanatoare de oferte, m-ai convins.

Cand ai timp si poti mai dezvolta te rog subiectul, pret plimbari, etc

[12.04.11 09:49:52]

Da, este costul unui sejur la acest hotel este foarte bun. M-am uitat un pic la site-ul oficial al hotelului www.surtelhotel.com si am sesizat ca nu prezinta preturile. Tu cum ai procedat? Ai cerut o oferta de pret direct la hotel? In general preturile sunt mai ridicate la hotel decit la o agentie de turism.

Privitor la plaja, din pozele vazute, pare o zona mai stincoasa. Este in apropierea hotelului plaja cu nisip?

[12.04.11 10:21:12]

roth, preturile din septembrie2010: cu vaporasul pe Egee 10/euro cu bilete achizitionate direct la ponton; Efes 4/euro/pers Casa Feciarei Maria 3/euro/pers ambele obiective la 20km de kusadasi vizitate in aceeas zi cu auto pers. ; pt PAMUKKALE am luat biletele de la una din agentiile din oras pt mai multe pers (adica 5), negociat la singe cu 24/euro/pers. Ultima locatie, desi mai scumpa este impardonabil daca o ratezi!

[12.04.11 10:30:59]

Hlli, da, plaja este undeva la 3oom de hotel o mica plimbare dupa cafeaua de dimineata, cu ponton, cu nisip si sezlonguri contra cost 3tl/zi adica 1'5euro/zi. Alaturi o mica plaja publica cu nisip. Rezervarea am facut-o telefonic, deja pt sept. 2011 mai apoi prin iulie voi trimite in contul lor un avans (50euro/pers). Nu trebuie sa-ti fie teama sunt f. seriosi. Diferenta o achiti la hotel cash, cind ajungi! Ma bucur sa vad ca sunte-ti interesati de cele scise de mine pt. ca de snobi sunt satula.

[12.04.11 11:27:54]

Da, un pic departe plaja... si mai sunt si costuri suplimentare, care de fapt nu sunt mari... Sezlongul se plateste? Sau doar accesul la plaja? Dar tinind cont de pretul scazut la cazare si masa, sigur ca celelalte nu mai sunt o asa mare problema.

Nu trebuie sa iei drept snobism preferintele cuiva. Fiecare cu posibilitatile si dorintele lui!!!

Eu am avut impresia ca pentru Turcia, este bine sa te orientezi catre un hotel de minim 4*. Vad insa, dupa cum spui si tu, ca sunt multumitoare serviciile si la 3*.

Eu am fost o singura data in Turcia, la Istambul si asta a fost foarte de demult, in iulie 1990. Ca peisaj si obiective turistice mi-a placut, dar nu m-am simtit de loc in largul meu... nu era "vestul". Acum oferta turistica este mult diversificata si poate ma voi hotari pentru petrecerea unui viitor sejur in Turcia... dar cu siguranta, daca va fi, acela va fi la malul marii.

[12.04.11 11:46:39]

Accesul la plaja cuprinde atit sezlongul cit si umbrela, masuta costul fiind pt o zi chiar daca pleci la masa, ei tinind cont de acest lucru si platesti o sigura data.

In schimb la micuta plaja publica de alaturi nu se plateste nimic, dar nu ai nici sezlonguri.

Hotelul, are si piscina, daca distanta i-ti pare maricica.

Mentionez; hotelul este pe faleza orasului, in plin centru.

[12.04.11 13:07:48]

Apa din piscina hotelului este apa de mare? Cum ti s-a parut temperatura apei din piscina? Desi de preferat ar fi plaja de pe malul marii. Nu cred ca mi-ar placea la plaja publica... pentru mine nu este confortabil a sta direct pe nisip si a nu avea la dispozitie un sezlong...

Am vazut ca ai fost in septembrie acolo... Si eu prefer sa-mi fac vacantele in septembrie sau mai-iunie. Pentru mine este prea obositoare o vacanta in plin sezon de iulie sau august.

[12.04.11 13:25:19]

Hlli, Apa din piscina este intr-adevar apa de mare, cam rece dar nu mai rece ca apa marii.

In legatura cu plaja, ai dreptate si apoi contra unei sume modice poti sa te deplsezi la LADY'S beach unde plaja e mai lata si cu nisip f. fin. (cca. 3km) Dat fiind faptul ca locuiesc pe litoral, nu prea am dat mare importanta acestui criteriu, f. important insa pt altii. Te linistesc insa poti face plaja in conditii f civilizate, conditii pe care, sincer, nu le gasesti pe litoralul nostru. Din pacate!

Prefer luna septembrie de fiecare data, deoarece nu este canicula (iulie-august=40*) Am fost de 3 ori, de fiecare data in septembrie, iar temp. era undeva intre 28-31*, super.

[12.04.11 21:46:50]

@maria55, am notat review-ul tau la "favorite" pentru un posibil sejur pentru iunie a anului urmator. Anul acesta este deja facuta "programarea" vacantelor... in iunie in Bulgaria, am achitat integral deja sejurul... iar in septembrie la Gyula, Ungaria, unde voi merge simbata pentru a stabili detaliile si a plati un avans...

Asa ca la anul...

Multumesc pentru nenumaratele precizari.

Sa auzim de bine!!!

[13.04.11 16:54:40]

I-ti multumesc pt. 'favorite', pt. urarile de bine. Sa ai o vacanta placuta!

[18.04.11 11:12:08]

@Maria55,

tocmai amănuntele ne interesează. Împărtăşindu-ne impresiile, nemulţumirile, trăirile, ne putem face o impresie cît mai corectă. Nici mie nu-mi place canicula şi precizarea temperaturii în perioada cînd ai fost în vacanţă este foarte importantă. Un articol foarte frumos scris. Felicitări!

[18.04.11 13:29:24]

@Miki13, i-ti multumesc pt aprecieri, desigur amanuntele sunt importante dar... nu sunt o buna naratoare, sunt incepatoare afa si n-as vrea sa plictisesc!

Am fost in perioade diferite ale aceleeasi luni (septembrie 2008-2009-si2010) dar temperatura nu a coborit sub28* si asta dupa data de 27/sept pt ca in 2010 doar atunci am gasit locuri la acest hotel.

Daca pleci in prima decada a lunii, temperatura este pe la 31*

Ploaie nu am prins niciodata am fost f norocosi!

[18.04.11 15:48:04]

@maria55

eu sînt mai începătoare decît tine. Am descoperit acest site prin ghidul pe care l-am avut în Egipt. Mi l-a recomandat pentru că doream informaţii despre un hotel din Cairo -Oasis- şi mi-a spus că aici pot găsi. Aşa am ajuns şi eu să citesc articolele de pe aici. Nu le-am parcurs pe toate, m-au preocupat cele despre Egipt în primul rînd pentru că dorim o a doua vacanţă acolo, ceva mai lungă. Dar recunos că de cîteva zile tot citesc şi-mi face mare plăcere. Sînt abea la început! Îţi urez un Paşte Fericit!

[18.04.11 17:04:28]

@miki13, se pare ca esti iremediabil indragostita de Egipt, iar eu de Turcia. Avem si de ce! Doua tari cu bogatii culturale si istorice, iar despre relaxare nici nu mai vorbesc! Desi locuiesc pe litoral, recunosc faptul ca m-a cucerit litoralul Turciei si nu numai... o spun cu un oarecare regret pt ca desi vedem standardul altora, noi nu reusim sa-l dobindim, cu toate ca ne-a ajutat D-ZEU sa avem peste 51km de litoral. Anul acesta, in septembrie, mergem din nou la Kusadasi, cu un grup de prietene, dar anul viitor o sa incerc si eu o alta destinatie. Egipt! Multa sanatate si vacanta placuta!

ezüst
    [08.06.11 00:22:12]

Draga Maria, m-ai dat gata cu propozitia ta: "dar credeti-ma ca nici acasa nu-mi incep ziua cu fresh de portocale... " Punct ochit, punct lovit. Bravo!

[09.06.11 15:19:40]

Maria,

aşa este, sînt îndrăgostită iremediabil de Egipt. Îmi doresc să mai ajung încă o dată acolo, să mă pot bucura de ceea ce văd mai pe îndelete cum se spune.

În decembrie, totul s-a desfăşurat cu repeziciune. Deşi am văzut destul de mult, adică programul a fost destul de încărcat. nu m-am săturat. Ne dorim să mergem într-o vacanţă pe cont propriu, dar cumva organizat acolo în ce priveşte excursiile opţionale, 3-5 zile să stăm în Cairo pentru a vizita Muzeul de Egiptologie. În 2-3 ore cît se stă în mod obişnuit, totul se vizitează în viteză pentru că în aceeaşi zi se merge la Piramide şi Sfinx. Îţi recomand "Croaziera -misterul piramidelor 7 zile"şi combinată cu alte 7 zile de plajă. Noi am fost doar în croazieră, neştiind de cele 7 zile pentru relaxare. Noi am fost să vedem, nu pentru plajă. Serviciile pe vasul de croazieră au fost excelente, mîncarea la fel, transportul pentru vizitarea obiectivelor excelent asigurat, ghidul... o fată de nota 10. Dacă poţi şi-ţi doreşti, nu rata!

Poate mai vorbim pe aici. Mie mi-a făcut mare plăcere să discutăm. Scuze, dar abea azi am văzut mesajul tău. Nu am mai intrat de mult aici.

Numai bine şi o vară frumoasă. (Ieri am fost la mitingul aviatic de pe aeroportul Kogălniceanu. A fost impresionantă evoluţia formaţiei americane.)

bigu_2006_rapid
    [26.06.11 12:38:00]

buna maria55! am inteles ca ai stat la hotel surtel in centrul statiunii si ca ai fost de 3 ori acolo! te-ai cazat de 3 ori la surtel? ca si eu, cu anul acesta, tot de 3 ori am fost (voi fi cu 2011) la hotel vera santa maria!

referitor la plaja ladies beach sa stii ca am fost si eu de cateva ori in 2009 si 2010 dar nu a fost niciodata aglomeratie! anul trecut chiar a fost plaja aproape goala pentru ca am fost in cursul saptamanii, miercuri si joi! cred ca ce spui tu, ca era f. aglomerat, era pentru ca ai fost acolo sambata sau duminica cand sunt si ei, bastinasii, liberi!

am citit despre plaja diamond beach si chiar m-ai facut curios! vara asta nu scap plaja asta! despre plaja long beach spui ca intrarea e cu plata? cat costa intrarea? am vazut pe un site o poza de acolo si am vazut ca are asa ca un fel de poarta pe unde se intra!

la adaland ai fost? eu am fost de 2 ori (in 2009 si 2010) si cred ca voi merge si anul asta. croaziera e ceva extraordinar si cred ca si anul acesta nu o voi omite din programul meu, cu toate ca ar fi a treia oara! dar sariturile de pe vaporas si opririle in cele 3-4 golfulete cu scufundarile si baile aferente nu le dau pe nimic si nu pot fi inlocuite cu nimic! nici chiar, cu vizitele la pamukkale sau efes (fie vorba intre noi, cei din grupul nostru, din autocarul nostru, au venit cam lesinati de caldura anul trecut si cam le parea rau de alegerea lor). eu am vizitat ce am vrut de la Turcia asta, am fost la Troia de 2 ori, am fost la Istanbul, Antalia.

Am fost in Alanya care e un oras cu un farmec aparte, statiunea Side, am facut o croaziera pe raul Manavgat pana la varsarea acestuia in Marea Mediterana, am vizitat statiunile Lara Kundu, Belek si Kemer unde am vazut niste hoteluri de 5 stele cu ultra ultra all inclusive de te luau transpiratiile de atata lux! in rest ce sa mai spun? felicitari pentru impresiile postate! sunt clare, scurt si la obiect!

bigu_2006_rapid, ezüst, hlli, maria55, miki13, roth
    Alte impresii din această RUBRICĂSurtel Hotel: