ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2011
ÎNSCRIS: 30.04.08
DEC-2010

Revelion in Bucovina

Kenny G. - Auld Lang Syne

Chiar daca era august, temperaturi de multe ori insuportabile, vacanta amintire, ne-am hotarat sa alegem locul potrivit pentru petrecerea dintre ani. In privinta zonei a castigat detasat Bucovina. De ce? Pentru ca am ales varianta autogospodaririi si pretul mini vacantei trebuia sa satisfaca toate buzunarele celor 16 adulti participanti. Dupa ore de cautare pe net si telefoane nenumarate ne-am oprit la pensiunea Obcina Mare din Gura Homorului. Am luat legatura cu proprietara, am aflat pretul si am stabilit sa ne intalnim pentru alte detalii. Stiam ca saptamana urmatoare voi ajunge in zona si mi-am propus sa vad pensiunea inainte de a lua o hotarare. Recunosc, am avut emotii pentru ca nu intotdeauna tot ceea ce vezi pe net corespunde realitatii si trebuia sa aleg si pentru ceilalti. Asteptarile nu mi-au fost inselate, mi-a placut, am sperat ca va fi pe placul tuturor, am luat datele necesare pentru trimiterea avansului si astfel intr-o zi torida de august am citit uimirea pe fata unei functionare de la BRD cand a vazut motivul platii: avans cazare revelion 2011.

Pensiunea Obcina Mare este situata la 300 m de DN17 (Gura Humorului – Vatra Dornei), pe o straduta linistita, la nici 10 minute de plimbare pana in zona centrala a orasului si la 2 km de partia de schi. In apropiere este un centru comercial foarte bine aprovizionat.

Pensiunea dispusa pe doua niveluri are sapte camere: cinci la etaj si doua la parter. La etaj este si un apartament pe care nu l-am vazut pentru acolo locuiau copii gazdelor veniti in vacanta. Camerele au baie proprie, televizor, fiecare este zugravita cu alta culoare, sunt confortabile si spatioase (doua familii au impartit aceeasi camera). Curatenia este la ea acasa, este facuta cu simt de raspundere si totul sclipeste. Livingul de la parter este mare, are o “zona”pentru servirea mesei si o “zona” cu o canapea si fotolii pentru savurarea cafelei de dimineata. Bucataria este despartita de living printr-o usa dubla, este complet utilata si satisface toate dorintele. Pentru ca frigiderul din bucatarie s-a dovedit a fi prea mic, gazdele ne-au pus la dispozitie un al doilea frigider situat in bucaria de serviciu folosita de dumnealor (la 2 m de bucataria noastra). Asta vara cand am fost sa vad pensiunea nici macar nu mi-a trecut prin cap sa intreb unde locuiesc proprietarii, mi-a placut locul, mi-a placut si doamna casei si pe 29 decembrie cand am ajuns am aflat ca locuiesc intr-o anexa eleganta a casei. Am fost intampinati in prag cu prajituri si tuica si pentru ca nu am putut da gata platoul ne-am trezit cu el pe masa. Cred ca asa proprietari ar trebui sa aiba multe pensiuni din Romania. Discretia este ceea ce-i caracterizeaza, au fost la doi pasi de noi si nici nu i-am simtit. Petrecerile s-au tinut lant si singurul regret pe care il avem este ca nu ne-am gandit ca in noaptea de Revelion sa-i invitam alaturi de noi.

Am ajuns la pensiune cu portbagajele pline cu tot felul de bunatati pentru mic dejun, cina si masa de revelion. In privinta pranzului ne-am propus sa-l servim intr-unul din multele restaurante din zona. Am ajuns la restaurant o singura data. D-na Elena, proprietara pensiunii, s-a oferit sa ne pregateasca ciorba, pe 31 decembrie ne-a oferit ciorba de afumatura si pe 1 ianuarie ciorba de fasole. A fost exact ca la mama acasa si parca s-au batut turcii la gurile noastre. Dupa ce am dat gata cate o oala uriasa de ciorba... cine sa mai mearga la restaurant? Raportul pret /calitate = excelent (250,00 lei/ 16 persoane).

In Bucovina nu prea ai timp sa te plictisesti. Prima zi, 29 decembrie, a fost de acomodare si de cunoastere a imprejurimilor. Am iesit in oras si ne-am bucurat din plin de atmosfera de sarbatoare: ghirlande luminoase, ornamente de iarna, mii de beculete, grupuri de turisti, localnici care faceau cumparaturi pe ultima suta de metrii, miros de brad, uratori, frig si zapada. Nu este primul Revelion petrecut in Bucovina, dar este primul in care am avut parte de foarte multa zapada. A doua zi ne-am trezit cu dor de duca. Am vizitat manastirile Sucevita, Humor si Voronet. In drum spre pensiune ne-am oprit la Casa Elena (Voronet) pentru un excelent pranz intarziat. Ultima zi din an a fost rezervata activitatilor sportive. Gasca s-a impartit in trei: unii au schiat (nu incepatori ca mine), altii au patinat (ca mine), restul au ales plimbarea. Gura Humorului nu duce lipsa de posibilitati de petrecere a timpului liber. Intre patinoar si partia de schi este o piscina acoperita. Nu am putut intra, pregatirile pentru petrecerea ce urma sa aiba loc acolo erau in toi. In drum spre pensiune ne-am oprit la magazin pentru cumparaturi de ultima ora si acolo am vazut primul grup de uratori: trei copii. Uitasem ca in Bucovina inca se pastreaza traditiile si datinile de iarna si ca trebuia sa ne grabim.

Seara de ajun de Anul Nou a fost parca desprinsa dintr-o poveste. Primii au venit cei mici, cate doi sau trei cu uraturile bine invatate. Apoi au venit cei mari costumati pentru spectacol: dansul caprei, dansul ursului si plugusorul insotit de pocnete de bici si sunete de clopotei. Sa inceapa petrecerea!

Intotdeauna am stiut ca este foarte importanta componenta unui grup. Noi toti am plecat cu ganduri de distractie si relaxare, am lasat carcotelile acasa, rezultatul... ne-a surprins si pe noi! Prima zi din an, cat a mai ramas din ea, ne-am petrecut-o la pensiune pentru ca aveam nevoie de o scurta perioada de refacere si un Vasile de sarbatorit.

Ianuarie 2: am plecat de la pensiunea Obcina Mare cu regretul ca zilele mi s-au parut prea scurte si timpul a trecut prea repede, dar cu speranta ca vom reveni.

Trimis de geni in 11.04.11 21:37:38
Validat / Publicat: 11.04.11 22:35:32

VIZUALIZĂRI: 5174 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geni); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 zona pentru cafeaua de dimineata

[12.04.11 06:26:05]

Sper sa placa melodia atasata!

Alex_Macedo
[12.04.11 10:10:49]

Eeeeeeeeee, da! Asa "propitari" care stiu sa fie prezenti, fara sa-i simti, mai rar!! Cred ca ti-a dat ceva batai de cap pana ai multumit, toata lumea din grup!!... sa te inhami la asa ceva si sa si... plezneasca, iti trebuie niste nervi!... dar, cum iti banuiesc, perseverenta si stiu ca nu te lasi pana nu iese bine, uite ca se mai "nasc" si "Rebeliuni", reusite!!

Felicitari!...

P. S..... ce imi place este curatenia si ca locul da impresia de... aerisit si grija fata de turistul platitor!

S'auzim de bine!!

Alex_Macedo