ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.04.2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 1 an si 9 luni

Extrem de nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Teapa de la pensiunea Mama Uta

Am sa incerc sa fiu cat mai obiectiv si cat mai scurt.

Pe 9 aprilie am plecat din Timisoara pe ruta Lipova-Deva-Sebes-Turda-Campeni-Garda de Sus avand ca obiectiv major de vizitat salina de la Turda.

Am decis sa luam o noapte de cazare in Garda de Sus la pensiunea mama Uta. Motiv: pretul relativ scazut (70 lei camera dubla cu mic dejun inclus - pret luat de la site-ul pensiunii).

Cazarea a fost buna, mancarea la fel dar surpriza neplacuta si motivul pentru care nu am sa mai apelez la aceasta pensiunea a fost minciuna care domneste acolo.

Seara am luat cina la pensiunea mama Uta (30 lei - 2 persoane si copilul). Am intrebat in ce sistem se serveste micul dejun (si ce contine) tinand cont ca am luat camera dubla cu mic dejun inclus. Raspunsul a fost (din doua surse) ca putem comanda din lista de meniu de la sectiunea mic dejun.

Dimineata am comandat 2 cafele, 2 omlete cu sunca si cascaval, o salata de castraveti. Am servit dupa care am dorit sa platesc.

Pretul: 100 lei (cazare si mic dejun).

Deci sa recapitulam: 70 de lei cazare camera dubla cu mic dejun inclus inseamna 70 de lei cazare si 10% reducere la pretul micului dejun. Aceasta a fost justificarea si asta inseamna cazare cu mic dejun inclus.

Daca asa se face turism in Romania inseamna ca putem merge, fara mustrari de constiinta, la vecinii nostri bulgari sau prin alte zone. Poate ca acolo nu vom avea parte de asa minciuni.

NU RECOMAND pensiunea mama UTA.

Trimis de raresh81 in 11.04.11 10:42:13
Validat / Publicat: 11.04.11 12:15:33

VIZUALIZĂRI: 4648 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raresh81); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 15.00 EUR pe cameră

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [11.04.11 11:11:33]

Si totusi, pe saitul lor (click aici) scrie destul de clar:

Cazare 1-2 nopti pretul este de 35 lei/pers micul dejun se serveste la alegere din lista de meniu si se benificiaza de reducere de 10% la masa si la produsele consumate de la bar.

Si nu cred sa nu scrie si pe-acolo pe undeva...

raresh81AUTOR REVIEW
    [11.04.11 12:20:41]

click aici

Tot de pe site-ul lor: 35/pers (mic dejun inclus)

Si nu m-am luat numai dupa site. I-am intrebat, de doua ori.

Nu ma deranjeaza ca am dat 100 in loc de 70 ci modul in care s-a ajuns de la o suma la alta.

Puteau sa scrie ca se plateste mic dejun separat sau orice alta formula de exprimare si era mai okay.

raresh81AUTOR REVIEW
    [11.04.11 12:23:21]

Deci pe acelasi site, aceeasi pagina, sunt doua oferte diferite. Turistul intelege ce vrea si plateste cat trebuie. E fair-play?

Tarifele din tabel eu zic ca sunt clare (mic dejun inclus - nu scrie ca e inclusa in pret 10% reducere la consumatie), sau nu mai stiu eu limba romana.

Sa auzim de bine.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [11.04.11 12:27:42]

Ai dreptate; nu ma uitasem si ce scrie mai jos. Dar un lucru e evident: trebuie sa invete sa-si defineasca si sa isi expuna oferta cat mai clar, fara cea mai mica urma de ambiguitate! In alte tari (si chiar la noi, daca s-ar ocupa cineva serios de asta), ar fi amendati pt. reclama mincinoasa/inselatoare.

Danadelamunte
    [22.07.12 04:32:06]

@raresh81: Am fost la Mama Uta in iulie 2012 si am fost foarte multumita de serviciile oferite si de mincarea de acolo.

Pentru Raresh81, data viitoare poate ar trebui sa citesti cu mai multa atentie ce scrie pe site-ul lor. Nu e nici o teapa.

Danadelamunte, raresh81
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'Mama Uța':