ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.04.2011
ÎNSCRIS: 10.07.10
MAY-2010
single

Frumos, curat, modern

Am hotarat sa scriu despre vacanta petrecuta aici pentru ca stiu ca destinatia este foarte populara si sper sa va ajut in alegerea unui hotel. Review-ul este destul de telegrafic, spre deosebire de altele pe care le-am scris recent, pentru ca nu mai tin minte multe detalii. Cand am mers acolo inca nu stiam de existenta acestui website si nu ma uitam la hotel cu ochi de “critic” :-) La fel si cu fotografiile, nu prea am cu hotelul din aceleasi motive, dar site-ul oficial are poze care corespund cu realitatea deci puteti sa va bazati pe ele.

Cand, Unde, Cum

Am fost acolo la inceputul lui Mai 2010 pentru 3 zile si 3 nopti. Teoretic au fost 4 zile, dar cursa la dus a ajuns in Larnaca pe la 10 pm asa ca in prima zi doar am dormit. Plecarea a fost in ziua a patra tot la 10 pm, aterizare la Otopeni in jur de 12 am.

Hotelul este situat cam la 20-30 min de condus de aeroport, imediat langa alte doua hoteluri, Lordos Beach si Golden Bay Beach. Un taxi pana acolo a fost 20E. Pretul indicat pentru sejur are inclus supliment de single si micul dejun. Pentru dublu cred ca oferta era in jur de +/-280E.

Facilitati Generale

Am fost foarte impresionata si multumita de conditiile de cazare si masa. Hotelul fusese renovat recent cu foarte mult bun gust. In hol erau multe canapele, fotolii, si mese de lemn alb, cu perne albe si albastre, si orhidee roz pe mese. O atmosfera foarte… zen… spa… relaxanta. Holul e foarte mare si include un bar. Au wi-fi gratuit in hol (nu in camere), precum si un calculator la care accesul se plateste. Sala de fitness, sauna, jacuzzi, masaj, etc. sunt la subsol.

Sunt doua lifturi. Hotelul este perpendicular pe malul marii, deci toate camerele au vedere cel putin partiala la mare. Eu am avut vedere si la piscina. Toate camerele au balcoane.

Hotelul are doua piscine foarte curate afara, una dreptunghiulara normala si alta mare in forma de laguna. Mai e si un bazin mic, ingradit pentru copii. Am impresia ca au piscina si la subsol, dar eu nu am folosit-o. La piscina sunt multe scaune de plaja cu umbrele si saltele curate, ca si prosoape de baie. Toate sunt gratuite. Plaja este imediat dupa piscina si dispune de scaune cu saltele si umbrele gratuite.

Camere

Holurile dintre camere au pereti albi si parchet deschis la culoare, ceea ce continua impresia de nou, curat, luminos, relaxant pe care am avut-o in holul de la receptie. Camerele sunt mobilate minimal si modern. Lenjerie de pat alba, televizor, safe gratuit, prosoape, obiecte de toaleta… aici nu prea mai tin minte, dar sunt sigura ca nu am avut nici un motiv de nemultumire.

Masa

Ca masa am avut numai mic dejun inclus. Mi-a placut foarte mult, dar eu nici nu prea fac mofturi. Bufet, cateva feluri de branza si cascaval, mezeluri, rosii, masline, castraveti, iaurt, oua, paine si chifle foarte proaspete, cereale, cafea, ceai, ciocolata, espresso si tot asa. Mese sunt si in aer liber, cu vedere la piscina, si in restaurant.

Pe strada din fata hotelului erau cateva taverne cu meniuri foarte apetisante, ca si doua magazine micute cu de toate: mancare, bautura, dulciuri, chiar si suveniruri pentru mama soacra daca va amintiti in ultima clipa :-) Eu am cumparat apa si fructe de acolo ca sa am in camera.

La una dintre taverne erau doua ospatarite din Romania. Imi pare rau dar nu mai tin minte numele. Tot acolo patronul (Grec) m-a luat la un pahar de vorba ca eram singura. Mi-a oferit de baut in contul casei (orice am vrut eu) si nici mancarea nu m-a lasat sa o platesc. La sfarsit mi-a oferit cazare gratuita la el oricand vreau sa vizitez Ciprul :-))) Mari curtezani Grecii astia… fetele Romance se prapadeau de ras pe seama lui.

Transport

In fata hotelului trece un autobuz care merge in centrul orasului. Circula cam la fiecare ora si costa 1E/directie. Eu am cerut orarul de la receptie, dar tin minte ca am asteptat in statie mai mult decat scria pe hartie. Tot cu autobuzul va puteti intoarce.

Un fapt amuzant la plecare. Am rugat-o pe receptionera sa imi comande un taxi pentru aeroport. A venit un domn sa ma ia din hol; cand ies afara, nu vad nici un taxi. Tipul imi zice ca este dupa programul de lucru si face un ban in plus, de aia nu are lumina pe masina. Am vrut sa stau la spate ca de obicei, dar mi-a zis sa stau langa el ca intra in belea daca este prins ca ia clienti in timpul liber. L-am intrebat de pret si mi-a zis ca ne intelegem. Nu imi ardea de “intelegeri” la 10 seara asa ca i-am zis platesc cat a costat la venire, 20E. Inca nu ajunsesem la aeroport cand mi-a cerut banii, tot asa ca sa nu il vada politia. Am vrut totusi sa fiu sigura ca ajung la aeroport intr-o bucata si cu bagajul aferent, asa ca nu l-am platit decat inainte de a cobori din masina.

Alte Observatii

Intr-una din seri holul si zona piscinei au fost rezervate pentru o nunta. A fost putin galagie dar sincer nu m-a deranjat prea tare. Muzica chiar mi-a placut. De fapt, in tot sejurul cel mai mult m-au deranjat unii turisti, care mai de care mai nesimtiti. Multi vorbitori de Germana si de Rusa.

Personalul hotelului foarte amabil. In ultima zi vroiam sa merg la plaja si la piscina, dar pentru ca aveam avion seara nu mai aveam camera sa ma schimb si sa fac baie. Cei de la receptie m-au lasat la vestiare in sala de fitness. Deja sala se inchisese, deci nu era nimeni acolo, usa incuiata, luminile stinse, dar au deschis special pentru mine si m-au lasat sa fac dus si sa ma schimb.

Cam asta a fost cu hotelul. Imi pare rau ca nu am mai multe informatii si poze, dar va rog sa intrebati daca aveti curiozitati.

Trimis de Darklocks in 08.04.11 09:51:17
Validat / Publicat: 08.04.11 12:45:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 4558 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Darklocks); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la balcon: piscina in prim plan, plaja in background

TraianS
[08.04.11 21:13:39]

Ai fost cu Taromul sau Cyprus Airways? Ai cumparat un pachet printr-o agentie de turism si au inclus si avionul?

Pretul pare foarte rezonabil.

jokermen2001
[08.04.11 22:03:18]

Deci, ai mancat mic dejun la hotel, cazarea este ok, transportul aeroport-hotel si retur vad ca le-ai rezolvat, in rest totul ok, nu? Sper ca aratai destul de bine, ca sa nu ne faci tzara de ras, daca tot ti-a oferit patronul grec, atatea beneficii? Am inteles ca ai fost singura, dar tu ai mancat numai fructe si apa? Scuze am uitat ca nu te-a lasat curtezanul grec sa sti pretzurile la mancare?

DarklocksAUTOR REVIEW
[08.04.11 23:32:13]

TraianS, am luat pachetul printr-o agentie si a inclus transportul cu Tarom. Daca te intereseaza, trimite-mi te rog un mesaj si iti scriu cu cine am lucrat.

jokermen2001, hahahahaha! Bun rau de tot ecoul vostru (ca "men" din cate stiu eu inseamna mai multi). Am ras cu lacrimi de durere... ca veni vorba de facut patria de ras.

anadragusin, Darklocks, jokermen2001, TraianS
Alte impresii din această RUBRICĂSandy Beach: