ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.04.2011
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
MAY-2010

CIPRU: o insula... doua tari? [1]

O insula ce ara poalele scaldate de apa marii si fruntea in bataia soarelui, o insula cu o forma desprinsa parca din povesti marine, unii zic ca ar fi un "pesta spada"

Cum ajungi

Uitandu-ma intr-o zi pe ceva saituri ale companiilor aeriene gasesc o oferta... Cipru-Larnaca dus/intors 45e/om in mai. Ce documentare, ce filozofari, scot cardul si gata plata. Plecare Bucuresti-Baneasa sosire Cipru-Larnaca

Unde stai

Cazare, aici poti alege de la Easy Hotel situat foarte central de la 10e/om/noapte, la hoteluri de 5*.

Oscilez intre 2 hoteluri --Sveltos si Flamingo, ambele 3*

Raman catre Flamingo fiindca Sveltos era pozitionat aiurea pe div saituri (nu spun ca atunci cand am ajuns i-mi pica fata... erau unul linga altul) Pret cazare 136e camera dubla sejur/vedere laterala catre mare cu mic dejun.

Cum te deplasezi de la aeroport si pe insula

Am optat pt flexibilitate si independenta ---adica masina inchiriata --- Cu ajutorul sfaturilor de pe saituri turistice gasesc un sait economic de inchirieri masini (EconomyCarRentals.com: click aici --si ma decid catre ceva micut. Pret 105e/3zile cu full casco si GPS un mitzubisi colt cu cutie automata

Masa si "dansul" (aici = plimbare)

Fiindca turismul e o prioritate in Cipru nu ai cum sa nu gasesti o taverna, un restautant ceva unde sa poti manca. Aproape toate restaurantele servesc "meze"de peste, care e dupa parerea mea o alegere excelenta fiind o combinatie gen "cate un pic din fiecare" bazata peste+fructe mare+ceva salate

Plimbatul, Larnaca, Limasol, Aia napa, Nicosia (aici e vorba de cea sudica) ar fi doar o parte din ce poti vedea in Cipru

Durata sejur: 29.05-01.06/2010

Acum sa trecem la povestea in sine. Decolam de la Baneasa cu destinatia Larnaca. Aeroportul Larnaca este mai mare decat Baneasa, pe doua niveluri. Cum iesi, in dreapta e statia de taxiuri pregatite sa ia clienti, putin mai sus se pare ca e si statie de bus spre diferite orase, pe noi ne astepta un reprezentant al firmei de inchirieri auto care ne-a dus la sediul lor de unde urma sa luam in primire masina.

Fiind prima experienta de acest gen nu prea stiam cum sa procedam asa ca o mica teapa tot am luat. In ce consta problema: la predare au pornit motorul si ne-am uitat la combustibil (cu aproximatie) a scris in fisa 5/8, am intrebat ce inseamna si a zis ca atat combustibil este in rezervor conf indicatorului. ok eu bag de seama unde e acul ca sa aduc la fel. Vine alt tip se uita si modifica in 6/8 ok ce sa comentez eu iau de buna pozitionarea acului. Pun GPS-ul, ne baga adresa lor pt a fi usor la intoarcere (plecarea e dis de dimineata) si pornim in aventura noastra.

1* masina cu cutie automata

2* condus ca la englezi ca doar a fost colonie engleza

3*sofer... eu... adica o femeie

4*numere specifice inchirierilor = semne de incepator la nevie

Dupa primi 50 de metri deja m-am familiarizat cu o pedala lipsa, e ok doar ca mare atentie vorba cuiva de pe un sait"cum e cu condusul pe dreapte? cam asa; cand vrei sa accelerezi dai cu capul in parbriz fiindca calci frina, cand vrei sa dai semnal pleaca sergatoarele si cand crezi ca e totul ok esti pe contrasens"

Mie mi-au iesit toate, noroc ca la un semafor unde trebuia sa fac dreapta cel de pe contrasens a fost finut si a asteptat sa dau eu mansalier sa poata trece si el ca de doar incepusem sa ma obisnuiesc... deci eram pe contrasens.

Toate bune si frumoase, ajungem la hotel, ne cazam si ce sa facem, aveam plaja la 7-8 m, dar decidem ca plecam la Liasol. Deja eram meseriasa la condus, aveam un GPS brici, eu bata la limbi straine el nu si nu numai engleza, atata engleza nu am invata in 11 ani la scoala cat a putut cutiuta aia vorbitoare sa ma toace... citez din memorie... atentie... fonetic... raudabaun exit tu left.

Cam asta a fost cu prioritate ce auzeam, fiindca la ei sunt drumuri, autostrazi si trebuie sa treci de pe una pe alta asa ca incercam sa vad ce zice si imaginea cu aia eram prietena bunaaa... auzeam eu sau nu dar de vazut a iesit brici.Glumesc, in parte e adevarat dar cum atunci cand ai nevoie suni un prieten si nu esti singur asa si eu. Sotul e toba de engleza insa se amuza si ma lasa sa ma chinui macar asa-si scoata pirleala pt cat il pun sa vorbeasca prin magazine. Poate poate se lipeste si de mine ceva engleza. Pas apa de rata ar mai avea ceva sanse.

LIMASOL

Prima inpresie foarte buna, un oras curat, cu bulevarde largi, cu pomi tunsi in terase, cu locuri de parcare, multe locuri de parcare si deloc aglomerat.

Prima oprire Carfour, a fost in drum si era necesara o mica aprovizionare.

Preturi

pepene/7kg/0.4e/kg, cutit 1.2e , paine gen franzela / 1e

iaurt... buuun... 45ogr / 1.25e, mezel 100gr / 1.35e, cascaval 200gr / 1.89e

Plecam sa vizitam. Cand sa intram la Castel Kolossi, situat aproape de faleza, deja se inchidea-- program vizitare 10-18 cu ultima intrare se pare la 17.30, asa ca privim de afara.

Plecam spre o terasa situata chiar langa castel, cu destule mese afara si o vitrina destul de bogata in sortimente de peste pt alegere, unde am vrea sa mancam... prea devreme... la ei se deschidea peste o ora si noi nu vrem sa stam atat degeaba asa ca luam in fuga ceva suveniruri de la mag din colt si ne intoarcem la baza.

Prindem ultimile raze de soare, facem o baie in mare dupa care decidem sa mancam in camera.

La receptie acum era un roman, asa aflam ca barmanul e roman casatorit cu o Cipriota, ca un ospatar e roman si a stat mult in grecia dar din motive financiare a venit aici. ca sunt foarte multi romani pe insula (aveam sa constatam asta).

Servim ceva la bar --ca intre romani--am fost placut surprinsa sa constat ca nu se sfiesc sa vorbeasca cu tine, chiar am senzatia ca si lor le place. Stand la povesti aflam cam ce e de vazut si decidem sa plecam a doua zi spre Nicosia cu gandul de a trece si in partea turceasca.

Aflam ca hotelul e luat de curand in locatie, ca patronul mai are unul de 2* dar nu asa bine pozitionat si ce e important a investit ceva banuti in el (se vedea) pt a fi ok, mai ales ca avea contracte cu diverse agentii. Tocmai asteptau un grup de francezi.

Hotelul are o parcare micuta in spate, insa pe strada se poate parca fara probleme, mai era un teren viran folosit ca parcare la vreo 150m, destul de mare, acum ne fiind varf de sezon e ok dar in plina vara nu stiu daca ajunge. Zona e plina de hoteluri.

Fiindca povestea s-a lungit cred ca o voi fracmenta in 2 rw sau voi adauga mai multe ecouri pt a nu fi obositoare la citit.

Nota webmaster: partea a doua o puteti citi facand click aici

Trimis de roth in 06.04.11 13:10:15
Validat / Publicat: 06.04.11 15:15:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 3670 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 un lac sarat aflat intre aeroport si intrarea in Larnaca unde e hotelul

TraianS
[06.04.11 16:59:03]

Felicitari pentru review.

Am vazut si eu "constructia" din P05. Se vede de pe autostrada. Stiu ca m-am intrebat si eu ce e.

Mie-mi face impresia ca sunt ceva ruine, pe varful dealului respectiv si au facut acel cort ca sa le protejeze de ploi. S-ar putea sa fie ceva mozaicuri, sau cine stie?

Constructia de lemn, cu trepte, cred ca e pentru vizitatori care se plimba pe deasupra ruinelor. Eu tot am vazut de la distanta si nu am habar ce e. Este doar o banuiala. Am sa merg intr-o zi sa vad. M-ai facut curios.

Darklocks
[06.04.11 17:22:08]

roth, mersi pentru informatiile foarte utile si la obiect. felicitari ca ai avut curajul sa conduci "pe invers."

am mers si eu in cipru vara trecuta, tot in mai, tot in larnaca, si parca la acelasi pret. m-am simtit bine, dar am ajuns la concluzia ca fara masina acolo e cam mare plictiseala.

eu nu sunt genul de turista care sta cu burta la soare si atat. mi-ar fi placut sa am masina si sa vizitez partile istorice ale tarii. numai taxi-ul hotel-aeroport dus-intors a fost 40e. dar nu am vrut sa ma incurc cu condusul britanic. poate alta data...

[06.04.11 21:18:45]

Pe19 plecam si noi asa ca a fost binevenit rw. astept partea a doua. M-am uitat un pic pe prognoza si... cam rece. Ce vreme ati prins?

rothAUTOR REVIEW
[06.04.11 22:51:07]

@ balasa violeta

noi am prins cald, stiu eu peste 20grade, era totusi final de mai, sper sa se schimbe prognoza si sa te bucuri de vacanta.

Voi scrie in noaptea asta si restul rw-ului, in mare el exista dar uitandu-ma pe filme pt a capta poze am vazut cat de multe mai pot spune.

Daca ai nevoie de ceva concret spune si incerc sa ajut.

@TraianS

multumesc de explicatie referitoare la acel cort, e foarte plauzibila si cred ca mult mai reala decat ce am banuit eu.

Ei sunt intr-o perioada de descoperiri arheologice si din cate am putut vedea chiar se straduiesc sa le conserve.

Am vazut "pietre" care purtau cate o placuta explicativa chiar daca restul in jur era un frumos gazon.

[07.04.11 01:26:19]

Multumesc!

O noapte buna!

Darklocks
[07.04.11 06:43:13]

Violeta, la inceputul lui Mai anul trecut am avut vreme calda. In fine, nu chiar ca in miezul verii, dar peste 20C. Seara insa era racoare bine, trebuia sa pun pantaloni lungi si jacheta. Apa din piscina se incalzea de la soare peste zi si era numai buna de baie. Apa marii era rece, nu sa iti stea inima in loc dar nici sa uiti sa iesi de placere. Eu am intrat cam pe jumatate. Iti doresc sa ai parte de vreme frumoasa. Vacanta placuta!

TraianS
[07.04.11 08:25:04]

Zilele astea a plouat putin, dar nu e frig. In timpul zilei sunt peste 20 de grade, stai in tricou.

Eu de exemplu nu am haine de iarna. Pe timp de iarna o bluza, haina de costum sau o haina de trening e mai mult decat suficient 90% din cazuri. Mai apar zile reci, dar nu tin mult.

De obicei prima baie in mare o faceam de pasti. Apa in mare e inca rece in perioada asta, dar merge o baie scurta.

Am facut baie si-n ianuarie, februarie (dupa o sauna) si niciodata nu au fost probleme.

Cred ca e cea mai buna perioada pentru o vacanta in Cipru, deoarece nu e prea cald, cum e in lunile august-iulie si totul e inca verde. Cand incepe vara, se usuca tot si vezi numai galben

Pentru plaja cred ca vei prinde vreme numai buna. E mai bine sa fie mai slabut soarele, decat sa te arda

[07.04.11 11:47:13]

Va multumesc tuturor!

Parca am mai prins un pic de curaj.

Sunteti prieteni de nadejde. Aveam nevoie.

tirol
[05.01.12 10:05:05]

felicitari si un vot maxim

inca ezit sa aleg flamingo beach, dupa ce am citit multe comentarii negative despre aceasta locatie

ma gandesc serios la o vacanta in insula, pt 4 adulti, ; Caut o vila/apartament cu bucatarie inclusa, 2 bai (wc), 2 dormitoare, seaview...

Vacante de vis!

balasa violeta, Darklocks, iulianic, roth, tirol, TraianS