ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2011
JUN-2008
2 AD. + 1 in burtica COPII

Liniste si relaxare langa Zell am See

Abba - Andante, Andante

Era in vara lui 2008, cand ne-am pornit singuri de capul nostru, hai hui prin Europa... eu gravida in luna a VI a... sotul stresat... asa era el...

Niste prieteni ne tot povesteau ce frumos e sa stai in campinguri in Austria, Germania, Elvetia. Atat ne-au batut la cap pana ce ne-am hotarat si noi sa facem acelasi lucru. Ne-am utilat masina cu tot ce trebuia, pe atunci aveam un Mercedes Vaneo, in care sotul a facut un pat aproape cat masina, iar sub ne-am pus bagajele.

De acasa ne-am facut o lista cu campingurile de pe traseu. Cel mai bun site de genul e www.campsite. at. In zona Zell am See am gasit 2 campinguri care ne-au placut. Primul a fost Seecamp Zell am See, dar din pacate fiind un camping - strand cu iesire la lac, nu am mai gasit nici un loc, asa ca ne-am cazat la Camping Sudufer, camping situat in partea de sud - est a lacului. Acesta nu e amplasat pe malul lacului, dar se poate ajunge foarte usor pe o alee, care e si pista pentru biciclete, lacul fiind la o distanta de 400 de metri de camping.

Puteam sa ne cazam la orice pensiune din zona, care sunt foarte frumoase, dar noi eram pregatiti pentru viata de camping. Era ceva nou pentru noi.

Am repetat de zeci de ori prin alte review-uri si ecouri, ca a sta in camping nu e neaparat o varianta mai economica, ci de multe ori platesti chiar mai mult ca si la o pensiune sau la un hotel. Am ales aceasta varianta pentru ca asa ne place noua si in continuare vom sta in campinguri. Din 14 - 15 nopti cat avem concediu, 4 - 5 ne cazam in camping, iar restul la hoteluri si pensiuni.

Dupa cum spuneam Camping Apartments Sudufer se afla intr-o zona linistita, langa localitatea Thumersbach, aproape de camping sunt o gramada de supermaketuri, magazine (Hofen, Merkur, C&A si altele) si este un bun punct de plecare spre atractiile turistice din zona.

Campingul nu este mare, dar e foarte frumos amenajat, la intrare e receptia unde e si cladirea, unde se pot inchiria apartamente. La parterul ei e un mic magazin de unde poti cumpara, in special dimineata, cornuri si croissante proaspete si foarte bune, o mini terasa unde poti savura o cafea, un suc, o bere sau poti lua masa, din cate tin minte au si un restaurant. Tot in aceasta cladire locuiesc si proprietarii, familia care se ocupa de camping.

In fata magazinului e o fantana arteziana alaturi de niste sezlonguri. E o placere imensa sa te relaxezi pe un astfel de sezlong si sa privesti maretia muntilor din zona, in special crestele inzapezite ale Kitzsteihorn-ului, 3203m altitudine si a celorlalti munti din Hohe Tauern. E ceva de vis.

Dotari? Pai sa vedem: o cladire in care gasesti sala de spalat vase, unde poti spala manual sau la masina, contra cost, sala de spalat rufe si aceasta la fel, poti spala si cu masina, nu mai stiu exact cat e, noi nu am avut nevoie, sala de uscat haine, bai curate, loc de spalat cateii, camera pentru schimbat si imbaiat bebei, camera de relaxare in care e si tv, ai acces la net. Pe toti peretii acestor incaperi sunt expuse imagini cu peisajele din zona, peisaje superbe, pe care numai in aceasta zona le veti intalni, doar suntem langa cei mai inalti munti din Austria.

Curatenia e la ea acasa. Asta se datoreaza nu numai oamenilor care fac curat tot timpul, dar si turistilor. La toaleta si la dus ti-e mai mare dragul sa mergi.

Tot la intrare e si un parculet, loc de joaca pentru copii.

In camping era multi turisti veniti cu caravane, rulote, masini ca a noastra sau nelipsitii motociclisti, cei care vin in special pentru Grossglockner.

Despre civilizatie nu vreau sa mai pomenesc nimic. Imi inchipui ce ar fi iesit daca erau vreo 4 - 5 familii de romani... Asta suntem...

Am admirat o familie de pensionari, din Germania cred ca erau, care si-au adus de acasa florile, catelul, tot. Si-au amenajat o terasa frumoasa in fata rulotei, unde se relaxau pe sezlonguri, citeau, gateau, mergeau cu bicicletele. Acestia, de obicei stau mai mult timp intr-un camping. Mi-ar place si mie sa-mi petrec asa batranetea :))

Mie mi-a placut foarte mult acest camping, care a fost si foarte ieftin. Am platit doar 18 euro pe noapte. E un camping care e deschis si pe timp de iarna.

Ce am facut cat timp am stat la acest camping? In prima zi am mers in Kaprun, am urcat pana la locul de plecare spre Baraje. Nu mai stiu de ce nu am urcat la baraje, probabil din cauza cozii de la casa de bilete, trebuia sa asteptam destul de mult timp, dar am vizitat Cheile Thun Sigmund Klamm, plimbare prin Kaprun, shopping la magazinele de la intrarea in Zell am See, iar apoi am mers putin la plaja, pe malul lacului, plaja situata in partea de nord a statiunii, la iesirea din tunel. Am lasat masina in parcare si am trecut pe sub calea ferata, printr-un mic pasaj care ne-a scos la acesta plaja animata de turistii veniti, majoritatea cu bicicletele. A fost foarte frumos.

A doua zi ne-am plimbat putin prin Thumersbach, pe malul lacului, printr-un parc, pe langa un strand, am admirat lebedele, care se tot tineau dupa noi.

Lacul Zeller e splendid, pe el se practica tot feluri de sporturi nautice, plimbare cu barca, vaporasul, muntii inzapeziti care se oglindesc in apa...

Apoi am urcat pe Grossglockner... e de vis... ceva gen Transfagarasan, dar bineinteles ca nu se compara.

In aceasta zona sunt foarte multe obiective turistice, doar timp sa ai. Despre cateva am mai scris si eu.

Poze din camping nu am, doar de la lac si din Kaprun, dar mai multe informatii gasiti aici.

Nu vreau puncte si voturi, facandu-mi curatenie am dat peste filmarile facute atunci si am zis ca sa va povestesc putin si despre acest camping. Zell am See-ul l-am vazut mai mult din masina, din lipsa de timp nu am luat la pas frumoasele stradute si alei. In plan aveam si vizitarea Cascadei Krimml. Atunci nu am reusit, dar in urmatoarea vara am ajuns si la ea: click aici.

Cei mai multi merg iarna la Zell am See si Kaprun, noi nu schiem, de aceea iarna nu mergem in Austria. Si vara se poate schia pe Ghetarul Kitzsteihorn.

Sper ca aceste impresii sa fie de ajutor acelor turisti care merg in vacante si cu cortul.

Trimis de Alina Morar in 05.04.11 13:37:15
Validat / Publicat: 05.04.11 14:03:28

VIZUALIZĂRI: 7023 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alina Morar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La plimbare pe malul lacului Zeller, in localitatea Thumersbach. Se vede un strand, iar pe partea cealalta e Zell am See

mecut
[05.04.11 14:11:34]

@Alina Morar

AFA in 1999 tot cu masina si am dormit in masina pe malul lacurilor iar senzatia de libertate si de contopire cu natura a fost de 5*. Imi era dor de acele peisaje!

[05.04.11 19:41:32]

Melodia postata am gasit-o pe trilu cu mentiunea " Muzica de la naftalina" eu sper sa placa!

[05.04.11 19:51:53]

Sa-ti spun ceva? Cu aceasta melodie s-a incheiat nunta mea Cum sa nu-mi placa? Mie imi place ABBA!

trandafir 1970
[09.04.11 23:52:55]

Luna trecuta am "gustat" putin din mirajul Austriei, insa eram indragostita de aceasta tara numai din descrierile tale.

Deja pentru la anul ma bate rau un gand sa organizez un concediu acolo, off, dar mi se pare taare scumpa, dar frumoasa aceasta tara!!!

Chiar in Zell am See as vrea sa ajung, evident, tot varianta cu campingul imi surade. Spune-mi, te rog, se poate inchiria de acolo cort sau rulota? Nu m-am lamurit pe site-ul lor, sau poate nu am fost atenta. In Romania nu am fost niciodata intr-un camping (nici nu ma grabesc), insa acolo, pe unde ai fost si tu, parca nu as vrea sa stau inchisa intre 4 pereti, ci sa simt aerul tare de munte!

Anul asta pe unde mai visezi sa ajungi?

[10.04.11 09:11:48]

@trandafir, un cort bunicel costă pe la 4oo de lei, saci de dormit şi saltele pneumatice pe la maximum 3oo, şi de ele te foloseşti ani buni (ba chiar şi acasă, dacă ai musafiri le poţi utiliza - mai puţin cortul)! nu cred că are rost să pui problema de a le închiria, mai ales că nu e musai nici să le iei pe toate odată.

un sfat: mai ales pt. munte, e foarte util să îţi iei cort cu "podeaua" cât mai impermeabilă, dar şi cu 2 straturi, ca să spun aşa - adică un cort 'normal' peste care se mai aşează încă o prelată (asta nu are podea) impermeabilă. mai ales dimineaţa, acolo se formează condens, chiar dacă vremea e perfectă, cu cer senin şi fără precipitaţii. şi saci de dormit cu gama de temperaturi undeva între -5 şi +25 de grade (scrie pe ambalajul lor) !

[10.04.11 09:32:42]

Aceste 2 campinguri nu am vazut sa aiba asa ceva, Sudufer stiu ca are doar camere si apartamente de inchiriat, dar i-am dat cautare pe campsite. at, am selectat optiunea sa-mi afiseze campinguri unde se pot inchiria si caravane, mobile home si am gasit urmatoarele:

click aici

click aici

click aici.

Nu sunt la Zell am See, dar sunt in apropiere sa zic asa.

Preturile sunt cam ca si la o pensiune si multi le inchiriaza pe minim 7 nopti. Dar nu e o regula, cred ca se poate sta si mai putin.

Corturi eu nu stiu sa fie de inchiriat. Nu cred ca exista corturi de inchiriat. Bine ar fi sa aveti unul cu voi. La fel si un mini aragaz sau ceva de genul. Nu neaparat sa gatesti, dar un ceai, o cafea tot faci.

Sunt foarte frumoase toate campingurile.

Si eu cand am fost in Austria, zona aceasta am vrut sa o vizitez prima data.

Nu va veti plictisi deloc, chiar dimpotriva veti avea foarte multe de vizitat.

[10.04.11 09:38:41]

fetelor, doar pt. un ceai nu merită să cari un aragaz! un fierbător electric e suficient; sau o cană din aia care ştie să fiarbă apa dacă o bagi în priză.

[10.04.11 09:43:13]

Si noi suntem in cautarea unui cort mai bun. Eu nu am prea dormit in cort, dormeam in masina si ma simteam ca si intr-un pat adevarat. Dar acum ne-am inmultit si...

Daca mai aveti loc in masina mai puneti si niste scaune, masa.

Cand aveam Mercedesul si nu aveam cort, sotul a facut o prelata care se punea in spatele masinii, peste usa din spate, era un fel de cort, adapost pe vreme ploioasa. Asa fain era, stateam la masa si nu ne ploua. Am prins si o ploaie de o ora, chiar la Zell am See.

Nu stiu ce sa mai scriu.

Prize vei gasi in bai sau in camerele de relaxare, in campingurile care au astfel de camere. Poti sa-ti lasi telefoane, acumulatoare si tot ce vrei la incarcat. Nu le fura nimeni.

Ce mai imi place e ca ai spatiul tau, in unele locuri primesti o harta, pe care cei de la receptie iti arata locurile libere, iar tu vei merge sa vezi care iti place si apoi platesti in functie de suprafata de teren pe care o ocupi.

La receptie vei spune ca vrei un loc pentru o masina, un cort si cate persoane sunteti, iar ei va calculeaza pretul.

[10.04.11 09:49:43]

Anul asta unde ma duc?

Pai m-ati innebunit cu Grecia, asa ca o saptamana aproape vom fi in Halkidiki, iar apoi vom incerca sa ajungem rapid in Austria.

Speram sa fie bine, e lung drumul, dar nu pot rata Austria.

Nu stiu inca exact unde, dar m-as mai duce iarasi in muntii din nordul Italiei... as merge pe Stelvio Pass... dar eu stiu?

Cum sa fac atatea in 2 saptamani?

Iti dai seama ca vom iarasi numai pe drumuri si vom vizita rapid atractiile turistice.

Vom veni iarasi rupti de oboseala, dar ce bine e cand iarna stai si te uiti la filmari pe unde ai umblat! Te mai incalzesc

[10.04.11 09:51:50]

Dragos e adevarat, dar eu ii mai faceam copilului cate un gris cu lapte.

trandafir 1970
[10.04.11 13:32:06]

Multumesc mult, @Dragos! Sfaturile tale imi sunt de un real folos!

Alina, iti doresc o vacanta de vis pe un taram de vis! Vei veni la fel de indragostita de Grecia ca si noi, crede-ma!

[06.06.11 11:47:04]

Ai pe undeva dete despre schiul pe perioada verii?

O harta mai exacta cu accesul la camping (sau explicatii ca pentru prosti, sper sa ajung si eu acolo cam in 2 saptamani).

Multumesc,

[06.06.11 13:07:55]

Date exacte nu stiu. Comanda-ti rapid niste brosuri, vei primi si harta cu zona si partiile de schi. Cand am fost in Kaprun am vazut turisti cu schiuri, la telecabina.

Daca le comanzi azi, poate le vei primi pana la sfarsitul saptamanii. Daca nu le vei gasi la camping.

Comanda-le facand click aici. Tot aici poti citi si despre ghetar.

La camping poti ajunge asa:

- daca vii dinspre Salzburg prin St. Johann aproape de Zell am See, faci dreapta pe langa zona comerciala, unde e Merkur, Hofen si altele, iar apoi mai mergi putin. Campingul e pe partea stanga, langa drum. Vei vedea indicatoare. E spre oraselul Thumersbach. Cauta-l si pe GPS. Noi asa am ajuns acolo.

Asa sa te gandesti ca este pe partea cealalta a lacului, fata de Zell am See, in partea de sud - est.

Baie si plaja poti face la strandul din Thumersbach sau iti recomand o plaja la iesirea din Zell am See, chiar la iesirea din tunel, in partea de nord a lacului. Acolo nu se plateste.

Nu stiu cu ce informatii te-as mai putea ajuta.

Ma bucur ca ai ales sa mergi in zona asta.

Si eu voi fi pe acolo peste vreo 3 saptamani. Peste 2 saptamani plecam in Grecia, iar apoi mergem in Austria, cam in zona asta.

Eu am pus ochii pe cateva campinguri, nu stiu daca voi gasi loc. De obicei in astea cu iesire la lac sau care au strand e full.

Uite unul de pe drumul care urca pe Grossglockner, e aproape de Zell am See click aici.

Eu voi incerca la acestea click aici sau click aici.

Sa nu ratezi Grossglockner, Kaprun: cheile, barajele, Cascada Krimml, Salzburg si multe altele.

Eu acum am descoperit un lac extraordinar de frumos. Se numeste Weiss See, se scrie cu b din ala de-a lor. E paralel cu Grossglockner, e langa Grunsee. Acolo neaparat trebuie sa ajung si eu si tu, de ce nu?

E ceva gen Maltatal despre care am scris anul trecut.

Eu voi merge la Five Fingers, pestera de gheata, daca vom reusi cu copilul. Multe am in plan. Sper sa le putem face pe toate.

Ce sa-ti spun, vacanta placuta si asteptam impresiile. Poate ne vom intalni pe acolo.

[06.06.11 15:07:48]

Saru' mana frumos; o sa-mi foloseasca informatiile, desi, se pare ca de data asta voi merge cam pe nepregatite, sa vedem ce iese...

Cu scrisu', dupa cum vezi, sunt deja cam mult in urma...

Iar de intalnit - cine stie? !

[06.06.11 20:19:01]

Si eu voi merge cam pe nepregatite. Nu prea am timp sa studiez.

Lasa ca asa poate va fi mai frumos, nu? Mai interesant.

Ozibuna_68
[26.06.11 15:24:12]

Bine te-am gasit Alina!

Felicitari pentru "multimea" de review-uri foarte utile!

Si noi suntem indragostiti de Austria. De 3 ani mergem la schi acolo si acum vrem sa mergem si vara (in august) la Zell am See, unde s-a deschis anul trecut complexul grozav Tauern Spa. As vrea sa-mi fac o lista cu obiectivele ce merita vizitate. Din ce am citit pana cum mi-am notat: lacul Zeller (evident), cascada Krimml, Cheile Sigmund Thun (luni seara), Salzburg. Am gasit pe acest link click aici

recomandari pentru 2 (?) pesteri, parc de distractie si gradina zoologica. Vreau sa te intreb daca le-ai vazut, eventual preturi? Orice alte sugestii pentru mini-excursii sunt binevenite. Intentionam sa inchiriem biciclete.

Multumesc frumos!

Toate cele bune,

Maria

[02.07.11 00:29:58]

Buna seara. Am fost plecata, acum am ajuns acasa din concediu, de aceea nu ti-am raspuns.

Astept sa citesc impresiile despre cele vizitate si cel mai important... vreme buna!!! Pe noi ne-a alungat acasa, din Austria, o furtuna si un vant...

Alina Morar, mecut, Ozibuna_68, trandafir 1970
Alte impresii din această RUBRICĂCamping Sudufer: