ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.04.2011
ÎNSCRIS: 13.07.10
JAN-2011
single

O alta zi la PLOIESTI

Despre oraşul meu Ploieşti aş putea să vorbesc fără întrerupere, dar NU vreau să plictisesc (prea rău) aşa că o să mă astâmpăr.

Am scris acest review când am văzut cât de împrăştiate şi aiurea sunt precedentele reviewuri ale mele de aici de pe A.F.A. şi mai ales fiindcă cineva mi-a râs în nas când i-am zis că Ploieşti-ul este un oraş turistic!!! „Ce să vizitezi la voi în Ploieşti!?” m-a întrebat respectivul pe un ton ironic!!!

M-am încordat, enervat şi concentrat şi i-am răspuns: „Ai putea să începi cu Muzeul Ceasului un muzeu unic în peisajul muzeal din România, dacă tot vrei lucruri inedite şi unice poţi continua cu Muzeul Naţional al Petrolului (click aici) [pe] care (NORMAL) îl găseşti tot la noi la Ploieşti. După care treci strada şi mergi la Muzeul Memorial Paul Constantinescu, dedicat marelui compozitor (click aici) şi dacă tot te-ai apucat de Case Memoriale nu uita de Casa Memorială Nichita Stănescu (click aici), Casa Memorială Ion Luca Caragiale şi (hai că NU ştiaţi nici voi) de Casa Memorială Ion şi Constantin Stere!”. Interlocutorul meu a devenit mai interesat şi ironia îi dispăruse, văzând că sunt pe cai mari am continuat: „Să NU uiţi să treci şi pe la Muzeul Judeţean de Artă Ion Ionescu Quintus găzduit de o clădire din secolul al XIX-lea, Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Prahova la fel într-o clădire de mare excepţie şi cu un patrimoniu de invidiat, Casă de Târgoveţ din secolele al XVIII-XIX-lea (click aici) este la fel de spectaculoasă ca la construirea ei. Dar ai grijă să NU uiţi să treci pe la Palatul Culturii o clădire cu o arhitectură ce te va lăsa mască realizată în stil neoclasic francez, operă a arhitectului Toma N. Socolescu (din septembrie 2010 are bust în faţa Halelor Centrale click aici) şi fiindcă ai ajuns aici poţi să vizitezi şi Muzeul Judeţean de Ştiinţele Naturii. ”

DA! EXACT aşa a zis şi cunoscutul meu, ca dumneavoastră!!! Văzându-se încolţit a încercat să contraatace: „Dar personalităţi aveţi la Ploieşti!?”, „De Ion Luca Caragiale, Paul Constantinescu, Nichita Stănescu şi Constantin Stere care au case memoriale deja ţi-am spus dar haide să continui: Leonard Doroftei Campion Mondial la box, la fel Adrian Diaconu, Geo Bogza scriitor, Ion Stratan poet, Corina Ungureanu gimnastă campioană europeană şi mondială, Alina Dumitru campioană olimpică la judo, Roberta Anastase prima femeie Preşedinte a Camerei Deputaţilor, Take Ionescu politician şi prim-ministru al României, Florin Comişel compozitor, dirijor şi folclorist roman şi o să mă opresc aici."

Chiar dacă de-a lungul anilor autorităţile locale (oricare au fost ele) nu prea au avut în intenţie, respectul ploieştenilor pentru valorile lor au făcut să apară tot mai multe atracţii de interes turistic aici în Ploieşti.

Şi ca să ne relaxăm cu toţii de încheiere vă invit în Parcul Memorial Constantin Stere unde se află una din cele mai moderne Grădini Zoologice din România, chiar dacă săptămâna trecută un jaguar a scăpat şi a mâncat un cal!!!

Poate de aceea în Ploieşti s-a dezvoltat o reţea hotelieră destul de variată despre care PROMIT FERM că voi veni să vă vorbesc tuturor colegilor mei de pe A. F. A. aşa că … “Stay there I’ll be back! ”

P. S. Chiar daca "acest review NU beneficiaza de punctaj std PMA" sunt ferm convins ca va beneficia de aprecierea colegilor mei de pe AFA!!!

Trimis de RobertCodescu in 04.04.11 08:06:50
Validat / Publicat: 04.04.11 08:56:10

VIZUALIZĂRI: 3865 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RobertCodescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Casa Rotaru vazuta de pe podul de la "Obor"
[1 PMA]
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2012 PMA (din 16 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

webmaster [04.04.11 08:17:10] »

Fiind practic o compilatie a mai multor impresii anterioare, am retras PMA standard (asa cum foarte corect a si intuit autorul).

Evident, acesta poate fi recompensat prin ecouri si/sau voturi simbolice.

RobertCodescu [04.04.11 08:43:53] »

OK mi se pare NORMAL si de bun simt!!! Chiar daca NU era o "compilatie" cum ii spui ar fi fost deja peste 5 reviewuri la aciasi destinatie!!! ABIA astept ecourile colegilor!!!

webmaster [04.04.11 09:21:45] »

Sters P05 & P06 - dubluri ale P04.

PS - poti scrie chiar si 100 de articole dedicate aceleiasi destinatii, cu conditia sa fie din sejururi diferite si sa marcheze diferente de la o vizita la alta, si vei primi puncte daca impresiile aduc de fiecare data informatie turistica utila. Regulamentul nu prevede vreo limita de genul celei mentionate de catre tine.

valimi [04.04.11 09:31:42] »

Pai, Robert, credeam ca ai bagat de seama ca pe AFA muzeele sunt scoase din sfera turismului, ca doar nu se ridica la relevanta si importanta carciumilor, bisericilor de cartier sau stadioanelor in care sa dea buzna turistul, asa ca nu inteleg de ce te miri ca la celelalte review-uri ai fost apostrofat.

Punct de la mine!

santana* [04.04.11 09:40:43] »

Draga Robert, mă tot ţin mereu de capul tău să-ţi aduc aminte şi de ASTRA Ploieşti, ca tot pomeni amicu' Valimi de stadioane, fiindcă este primul stadion cu nocturnă încă din liga secundă. Şi mai e o ciudăţenie în oraşul vostru... Dacă o maşină cu nr. de PH semnalizează dreapta, apoi să fii sigur că va face stânga de zici că şofeorii de la voi şi-au adjudecat permisele de conducere de la Piteşti.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
RobertCodescu [04.04.11 09:44:42] »

@valimi poate ai si tu dreptatea ta, poate si webmaster are dreptate, poate si eu am dreptate, cine stie adevarul este undeva la mijloc.

Oricum NU pentru PMA fac eu reviewuri aici pe AFA sau cel putin NU pentru PMA (mai) fac reviewurile!!!

O sa te anunt eu cand vreau un bilet de avion si sa vii sa ma evaluezi la maxim! De fapt sa VENITI cu totii sa nu-mi dati emotii de balotaj!!!

Admin [04.04.11 09:44:46] »

@valimi: ceea ce sustii in primul paragraf al interventiei tale este o aberatie - si tu stii prea bine asta, insa nu te puteai abtine sa nu incerci un mic flame, right?

Ai fost avertizat si ras-avertizat sa incetezi cu astfel de "vendete". 7 zile pauza de data asta si tare ma tem ca ne vom lua la revedere definitiv in cazul urmatoarei recidive.

RobertCodescu [04.04.11 09:49:45] »

@santana astra este RPIMA echipa de Divizia A cu "fata" de Divizia B si patron de divizia C !!!

Cat despre masinile cu numar de PH sunt fapricate in DJ au permise de AG si soferi de Bucuresti!!!

Asa ca... eu zic ca atata timp cat NU exista o statistica data de Institutul National de Statistica sa NU ne hazardam in afirmatii bre !!! Ca ne trezimnaibii offtopic si plini de cartonase toti de aici de pe AFA. Ca de la norul asta radioactiv se pare ca NIMENI nu mai simte poluarea de lacele 4 (PATRU) rafinarii ploiestene !!!

Corina70 [04.04.11 11:10:40] »

robert, dar daca nu esti un impatimit al muzeelor si al caselor memoriale, esti de acord cu mine ca mare lucru n-ai ce vedea sau face in Ploiesti?

a, ba da, daca ai timp de plimbare prin cartiere si un ochi foarte critic, vei observa haitele de caini comunitari, tiganii cu carute care iau la rand toate ghenele de gunoi in cautare de materiale reciclabile, mizeria, praful si gropile din multe cartiere, lipsa de bun-simt a multora dintre concetatenii nostri, o gramada de masini abandonate pe domeniul public, samd. in afara de zona centrala a orasului si Bulevardul cu Castani, care sunt cat de cat curate si puse la punct, in anumite cartiere lucrurile lasa mult de dorit.

va vine sa credeti oameni buni ca, in afara de 2-3 locuri de joaca amenajate la interior, in acest oras nu ai unde sa-ti duci copilul sa se distreze, sa-si consume energia, sa faca ceva interesant cand vremea nu permite activitati in aer liber (dap, aer liber care este foarte poluat) ? abia acum se chinuie o firma particulara sa termine lucrarile de amenajare pentru un cinematograf dedicat copiilor.

robert, o mica precizare: jaguarul nu a mancat calul, doar l-a ranit.

apropos, ai observat ca autoritatile locale s-au indurat in cele din urma sa dea jos statuia-simbol din fata Consiliului Judetean si s-o trimita la restaurat? nu cred ca mai facea fata la prima vijelie...

santana, ba eu as sustine ca multi nu catadicsesc sa mai semnalizeze. : -)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
RobertCodescu [04.04.11 11:48:55] »

@Corina70 pai ALTCEVA: poate sa iesi la o terasa cu prietenii vreun festival la Hipodrom sau la Sala Sporturilor, să mergi la ZOO să mergi la Skz Center cu 5 barat totul e să ştii ce anume vrei şi CREDE-MĂ câini comunitari şi gunoaie sunt peste tot în România NU doar în Ploieşti.

Poate ar fi bine să începem să cunoaştem şi mai ales să APRECIEM ceea ce avem, Uită-te în Japonia şi o să înţelegi ce vreau să zic!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
Corina70 [04.04.11 12:31:26] »

da, am fost duminica la Hipodrom. mizerie, praf, tiganeala, nimic interesant cu exceptia curselor de cai, daca iti plac. langa tarabele cu carne, carnati si cascaval, aduse de micii producatori si expuse direct in bataia soarelui si a prafului, chiar dupa primii boscheti, era o mare gramada de gunoi si cineva tocmai isi facea nevoile. nu am vazut toalete ecologice in zona. si colac peste pupaza fetitei mele i s-a urcat o capusa pe pantalon, noroc ca am observat la timp, altfel se putea nenoroci pe viata (cine nu stie despre ce vorbesc, sa citeasca un pic despre boala Lyme si neuroborelioza).

la Sala Sporturilor este ok, singura problema ar fi aceea ca nu exista mijloace de transport din toate cartierele spre aceasta zona, daca nu ai masina personala, cam greu sa ajungi cu copil + bicicleta, pe jos sau schimband doua mijloace de transport, daca locuiesti in Malu Rosu, Nord, Republicii, etc.

iar cand se organizeaza cine stie ce festival la Sala Sporturilor, alta tiganeala si mizerie. been there, done that. unora le-o fi placand, mie mi "s-a luat" si inca de ceva timp.

cat despre terase - ce sa zic, nu prea frecventez, asa ca nu ma pot pronunta. insa foarte multi patroni de terase ar avea de castigat clienti daca ar incerca sa amenajeze si un mic colt de joaca pentru copii. de multe ori am renuntat sa stam la o terasa sau alta, din cauza faptului ca a mea copila se plictisea sau nu avea unde sa-si consume energia. decat s-o las sa alerge printre mese, deranjand clientii si putandu-se accidenta, mai bine zic pas.

orasul nostru sufera foarte mult din cauza gunoiului, a prafului, a poluarii, a lipsei de educatie din partea multora dintre concetateni, a lipsei spatiului verde, a parcurilor pentru copii, a locurilor de parcare amenajate astfel incat sa aiba si pietonii trotuare pe care sa poata circula, etc. hai sa nu comparam mere cu pere, Ploiestiul cu Japonia. sa nu ne uitam in ograda altora, atata timp cat in a noastra sunt inca multe lucruri de facut. da, nu contest faptul ca asa e si in alte orase din Romania. insa noi aici locuim si asta suportam zi de zi.

apreciez ce incerci tu sa faci, sa arati valorile culturale si istorice ale orasului nostru. insa ce folos ca le avem, daca nu sunt promovate si sustinute de autoritatile locale? abia in ultimii ani au aparut cateva indicatoare care te indruma catre obiectivele enumerate de tine.

cu exceptia catorva zone, restul orasului are nevoie de o mana forte de gospodar, sa puna lucrurile la punct si sa-i sanctioneze pe cei certati cu ordinea, curatenia si linistea... si atunci poate ca da, vom vedea cu alti ochi si valorile culturale si istorice din urbea lui nenea Iancu.

apropos, ai primit si tu scrisoarea primarului, ce insotea instiintarea de plata a impozitului? daca e sa te iei dupa cele scrise acolo, ce roz sunt toate in orasul nostru, ce multe s-au facut si urmeaza sa se faca... realitatea este putin diferita, din pacate. si ca sa-ti dai seama, iti mai povestesc doar despre cei 4-5 caini comunitari ce isi fac veacul chiar in centru, in parculetul din fata Casei Albe. daca nici de acolo, din Primarie, nu-i vede nimeni si nu ia masuri, ce sa mai zic pentru restul orasului.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
dorgo [04.04.11 13:06:25] »

@Corina70

Ba sa-mi fie cu iertare, dar mie "Ploiestii" imi plac... a dat tarii noastre oameni mari... Toma Caragiu, parca si Ioan Grigorescu cel mai mare show-man de scurt metraje geografice, Doina Badea, I. L. Caragiale, Nichita Stanescu, (o punem si pe Roberta Anastase?) si altii... si sediul Petrom-ului afost o vreme in Ploiesti (acum s-a mutat la Petrom City Bucuresti), se pare ca el cotizeaza cel mai greu la Bugetul Tarii, iar noi bugetarii, de-acolo ne luam salariile... pentru munca mea, eu cel putin iau echivalentul a catorva galeti de titei pe luna si pentru asta sunt multumit... In Ukraina si Rep. Moldova n-as primi nici atat!... apoi mai e si Asesoft-ul, echipa de basket multipla campioana a tarii sponsorizata de un singur om, caruia nu-i stiu numele, dar stiu ca se pricepe de minune la IT. Ploiestiul e un fel de Texas+Los Angeles la un loc, (pterol+informatica) pastrand bine-nteles proportiile. E un oras industrial, gri, al petrolistilor si gazarilor, bine-ntels ca nu va arata ca Sinaia, Olanesti, Cluj, Sibiu, etc, precum statiunile balneare sau ca orasele studentesti. Tigani, caini vagabonzi si ghene are orice oras din tara... aceste trei lucruri sunt interdependente... unde exista ghene, exista si caini si tigani.

@valimi

Se scrie mai mult despre "mancarea si bautura turistica", pt ca se pare ca romanii intra mai mult in restaurante, bodegi, terase, etc, si mai putin in muzee si de aceea numarul si oferta primelor depaseste institutiile de cultura... dai oamneilor ceea ce cer... in perioade de criza mor bibliotecile, muzeele, teatrele si filarmonicele si prospera bodegile... e-un lucru stiut... si-apoi unde faci nunta, botezul, 8 Martie, o aniversare, o pensionare sau parastasul? Nicidecum la teatru sau la biblioteca judeteana... si mai e ceva... mie mi se face foame si sete de 3 ori pe zi, dar foame de o carte sau de o piesa de teatru, ceva mai rar...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Corina70 [04.04.11 13:23:27] »

dorgo, cel care sustine echipa Asesoft este Sebastian Ghita. si mai degraba cred ca se pricepe la afaceri si are relatiile necesare (in politica si afaceri), astfel incat sa-si asigure contracte banoase pentru firma de IT (si nu numai, este implicat in mai multe proiecte, inclusiv o gradinita particulara). la un moment dat a facut scandal in presa pentru ca nu a castigat licitatia pentru aplicatia IT folosita la alegeri; totul s-a stins ca un foc de paie in momentul in care firma Asesoft a primit un alt contract, pe plan local.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
RobertCodescu [04.04.11 13:56:28] »

LUMEEEEEEEE ce-mi place ce de pasiuni am starnit cu Ploiestiul meu si @Dorgo ai 300PMA de la mine ca eu am uitat de marele Toma Caragiu!!!

Rusine mie nici nu meritam pma std pentru uitarea asta in rest poftiti la mine la PLOIESTI!!! Si stati voi sa se termine lucrarile la stadionul Ilie Oana si sa intre lupii in LIGA 1 ca sa vedeti voi atunci ...

dorgo [04.04.11 18:57:16] »

@Corina70... mersi de info, auzisem cate ceva de sponsorul echipei debasket Asesoft (echipa care acum nu mai e ce-a fost), dat nu stiam nimic precis...

@Robert... eu cunosc din Ploiesti centrul si cartierul Nord, unde am vazut ca Primaria stropeste si curata strazile zilnic... fiecare oras mai mare din tara noastra are un "Champs Elysees", centrul, iar in jurul lui, de la caz la caz, pot exista cartiere mai mult sau mai putin bine ingrijite, aerul e poluat cam peste tot unde exista "chimie" sau industrie grea, Ploiesti, Hunedoara si alte orase din valea Jiului, Tg. Mures (Azomures), Baia Mare, etc... sa nu uitam insa ca Ploiestiul are o pozitie privilegiata "de trei ore pan'la mare, de trei ore pan'la munte si doua ore pan'la baile sarate (si salina) Slanic Prahova-Telega"... pe care nu multe orase o au... Ploiestiul s-a trezit cu petrolul si rafinariile langa el, precum Sinaia, Busteniul si Predealul s-au trezit cu zapada Bucegilor langa ele, apoi Mangalia, Constanta si satelitii lor, s-au trezit cu Marea Neagra langa ele, Ramnicu Valcea s-a trezit cu Cozia-Caciulata-Calimanesti si Olanesti in ograda lor si Oradea s-a trezit cu baile termale Felix-1Mai... bafta curata...

A te naste la Los Angeles sau Ciorogarla, e-o chestie de noroc, poti fii nefericit la Paris sau New York sau fericit la Vladivostok sau in insulele Galapagos...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
mirmicu [04.04.11 20:20:59] »

dorgo,

sa stii ca Asesoft inca e pe primul loc in clasament, chiar daca duminica a luat bataie de la Medias in ultimile secunde. Am fost acolo pentru sustinere.

Robert si eu iubesc Ploiestiul dar Corina are dreptate, astept de cativa ani sa se faca ceva cu linia de tramvai de pe Democratiei, unde locuiesc, si, in afara de acele scrisori, nu se intampla nimic.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
RobertCodescu [04.04.11 20:29:29] »

@mirmicu vad ca din 2004 Cupa si Campionatul vine doar la PLoiesti la baschet masculin asta este suntem al naibii debuni si plictisitori!!!

Corina70 [05.04.11 09:58:25] »

dorgo, Sebastian Ghita a aparut la un moment dat si in topul milionarilor romani (editat de ziarul Capital)... cred ca asta se intampla acum 2 ani... mda, declara acolo la locuieste impreuna cu parintii, cand de fapt el avea ditamai vila. nu mai zic despre faptul ca la un moment dat numele lui era implicat intr-un dosar DNA (daca nu ma inseala memoria). o fi el tanar, frumusel, cu charisma, talent si relatii influente, insa nu este nici pe departe un model demn de urmat pentru tinerii de astazi. vorba'ceea "afara-i vopsit gardul, inauntru-i leopardul"...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
mecut [05.04.11 10:34:15] »

@dorgo

Ploiestul are traditie in baschetul romanesc. In anii '80 avea echipa de fete in divizia A - echipa sponsorizata de Institutul de Petrol si Gaze- Facultatea "petroliera" a orasului singura cu acest profil din tara. Antrenorul acesteia dl. profesor G. Nastase a fost cativa ani si antrenorul lotului national de senioare al tarii.

@Robert Codescu - Arhitectul T. Socolescu este autorul unora din cele mai frumoase edificii din Ploiesti - Halele Centrale, Catedrala Sf. Ioan, Palatul Culturii, sediul sucursalei B. C. R din centru. A fost si primar al orasului o perioada scurta. Bulevardul Castanilor este realizat de primarul Radu Stanian care a dorit ca din biroul sau din centru orasului sa vada Gara de Sud.

Felicitari pentru patriotismul local aratat!

Corina70, dorgo, mecut, mirmicu, valimi
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Ploiești și împrejurimi: