ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.04.2011
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 03.04.11
JUL-2010

Din pacate este in Mamaia si imbatraneste

Hotelul Condor a fost timp de 4 ani locul in care mi-am petrecut vacantele pe malul Marii Negre, impreuna cu cei doi copii. Am apreciat:

Camerele mari (2 adulti si 2 copii incapeau fara pat suplimentar, daca un adult folosea saltelele pentru a-si construi al treilea pat :), iar personalul nu a comentat niciodata), bine intretinute, curatenia din hotel, mirosul fresh din camere si holuri, paturile confortabile (fiecare pat are si o saltea traditionala :), le foloseam eu pe amandoua :)), pozitionarea, locuri de parcare chiar langa hotel (de cativa ani o parte chiar sunt rezervate pentru clientii hotelului, cam putine, dar daca pandesti un pic ori dai un bacsis baiatului care se ocupa de parcare, va fi ok).

Asternuturile sunt schimbate la 3 zile, prosoapele folosite zilnic, exista halate de baie, papuci si un set de sampon/sapun la check in, combinat cu un dozator de gel care este alimentat permanent. Pe balcoane doar cate un balansoar vechi, metalic... Seara e placut sa-ti faci siesta vizionand fauna din parcare :)

Deasemenea, personalul a fost foarte atent, intotdeauna cu zambetul pe buze, politicos si serviabil (mai putin ultimul an, cand degradarea aproape fireasca a hotelurilor de la noi a sters o parte din zambete, deasemenea, cand am ajuns la receptie la ora 8 dimineata ( :) am fost cazat inainte la alt hotel in Mamaia) cu voucherul, receptionerul mi-a spus senin ca nu are locuri in camerele dinspre parcare. Dupa insistente, s-a dovedit ca avea... Un mare plus a fost intotdeauna ca am primit camera foarte devreme, chiar si al 8 dimineata, asa ca acest aspect a fost iertat.

Masa - am fost cu demipensiune, bufet suedez dimineata si la pranz. Mancarea a fost foarte buna si destul de variata anii trecuti, dar in 2010 a scazut calitativ si ca diversitate. Un plus pentru multe familii cu copii a fost ca pana la o anumita varsta (nu-mi amintesc cu precizie) copii aveau acces gratuit. Ca urmare, de multe ori apareau familii cu 4-5 copii (evident, unii erau ai prietenilor:().

Cateodata sala de mese era neincapatoare (fiind delimitata o portiune din restaurantul hotelului pentru asta), si trebuia sa astepti ca o masa sa se elibereze. Reactia personalului la masa era de multe ori lenta (ar fi putut sa mai aloce cateva mese din restaurantul care oricum era gol la acele ore) si odata terminate anumite feluri de mancare, platourile erau cu greu reinoite.

In primii ani mancarea era chiar rafinata, sucurile erau naturale / nectar, dar calitatea mesei a scazut de la an la an. Insa ca un plus pentru bautori, la pranz au fost adaugate si carafe cu vin alb si rosu.

Masa este scumpa pentru ce ofera.

Hotelul nu dispune de piscina interioara ori exterioara, nu exista nici un fel de evenimente organizate aici, nu exista locuri de joaca pentru copii ori animatie de orice fel, insa gasesti din plin in imprejurimi, iar marea este atat de aproape.

Partea urata la acest hotel este ZGOMOTUL. In jur sunt carciumi, cluburi si discoteci, poti prinde botezuri si nunti in desfasurare toata noaptea, efectiv nu poti dormi de multe ori. Din experienta, cele mai bune camere, din punctul asta de vedere, sunt la etajele superioare, spre parcare (in spate e un club...)

Prima oara cand am fost acolo, am cerut la et 1, si am prins o NUNTA in restaurantul hotelului, in plin sezon. Muzica a BUBUIT (vibra planseul, efectiv) pana la 6 dimineata. Intrebari nedumerite la receptie, fara raspunsuri... Partea buna a fost ca am plecat pe la 5 din camera si am prins un rasarit superb. eh...

Deasemea, pretul... copii au crescut, si am nevoie de doua camere. La pretul la care pot lua doua camere la Condor, cu mic dejun, gasesc 2 cu all inclusive la 4 stele pe plaja in Bulgaria. La revedere Condor!

Trimis de DoreD in 03.04.11 11:26:29
Validat / Publicat: 03.04.11 12:29:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Cam peste tot

VIZUALIZĂRI: 3643 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (DoreD); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

kmy
    [03.04.11 14:53:22]

si eu am stat la acest hotel multi ani la rand. Am incetat sa ma mai cazez la acest hotel din cauza personalului de la restaurant.

In 2009 eram intr-un weekend la mare, venisem cu masina de dimineata si am zis sa iau micul dejun la acest hotel. Am platit la casa 300000 lei si am inceput sa-mi umplu farfuria. Din cauza oboselii de pe drum, nu am putut manca ce mi-am pus pe farfurie si mi-am facut niste sandviciuri. Si acum, dupa atatia ani mi-e greu sa scriu despre rusinea pe care am indurat-o. A venit sefa de sala, mi-a desfacut pachetelele (erau doar doua), mi le-a aruncat la gunoi si a facut un scandal monstru. Degeaba am ripostat si i-am aratat bonul fiscal, spunandu-i ca nu pot manca, pe ea n-o interesa. O tinea una si buna ca venim si ne lacomim la mancarea lor.

Mi-am propus sa nu le mai calc niciodata pragul la acest minunat hotel. Nu mi-am incalcat promisiunea.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [03.04.11 17:41:10]

Un debut excelent, un review pe care mi-a facut placere sa-l citesc. Felicitari!

Bine te-ai alaturat comunitatii AmFostAcolo!

alin_ph*
    [05.03.13 23:26:52]

@kmy

un ecou foarte cursiv usor de parcurs si de inteles la un review la fel de util si concis - felicitari ptr informatiile clare, concise si spuse fara rautate.

Regret sincer incidentul de la micul dejun care arata inca o data ca unii dintre cei ce se ocupa de turismul romanesc inca nu au discernamantul si educatia necesare ptr a judeca si gestiona astfel de situatii!

... si ca fapt divers pot sa spun ca anul trecut - cazati la Cleopatra in Saturn - in unele zile mai lua sotia cate unu-doua sandwichuri si "la pachet" - nu din lacomie ci ptr simplul fapt ca piciul de 4 ani nu avea chef sa manance cand trebuia ci numai cand vroia el insa absolut nimeni nu ne-a facut nici cea mai mica observatie ptr ca -probabil- oamenii aveau acea minima decenta de a judeca si intelege situatia reala!

Felicitari inca o data si sejururi placute oriunde le veti petrece!

alin_ph*, kmy
    Alte impresii din această RUBRICĂCondor Hotel: