ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.04.2011
DIN: Florida
ÎNSCRIS: 10.07.10
MAR-2011

San Antonio - Istorie, River Walk, Tex-Mex, Mariachi

San Antonio este al doilea oras ca marime din Texas (dupa Houston) si al saptelea din Statele Unite. L-am vizitat de cateva ori, de fiecare data cu mare placere pentru ca este deosebit din multe aspecte. Prima vizita a fost cu vreo 10 ani in urma, cand inca nu existau camere digitale. Am multe fotografii de atunci, dar din pacate toate sunt pe film. Recent m-am oprit pentru o seara in acest oras, ca popas intr-o excursie cu masina din Florida in California.

Orasul este situat la aproximativ trei ore distanta de granita cu Mexic. A fost sub stapanire Mexicana, ca de altfel intregul stat Texas, pana in sec. 19 cand si-a castigat independenta in batalia de la Alamo. Din aceste motive, cultura Hispanica/Latino se simte extrem de pronuntat. Statistici recente arata ca 2 din 3 locuitori se considera de etnie Hispanica. Neoficial limba de baza este Spaniola, iar Engleza este pe locul doi. Clima e subtropicala, cand uscata, cand umeda, in functie de cum bate vantul (serios, nu glumesc). Vara temperaturile urca (si stau) frecvent peste 40C, si in general este seceta, seceta, seceta….

In vizitele anterioare am petrecut mai mult timp in oras si am explorat cateva din atractiile turistice principale:

- Cele cinci misiuni Catolice Spaniole din sec. 18 (Alamo, San Jose, Conception, San Juan, Espada). Alamo, unde s-a tinut batalia pentru independenta, este situat chiar in mijlocul orasului si in prezent este muzeu. Celelalte patru misiuni/fortarete sunt putin afara din oras si fac parte dintr-un parc inscris in patrimoniul national.

- Spanish Governor’s Palace, o cladire tot din sec. 18, face parte din lista monumentelor istorice nationale.

- Tower of the Americas este un turn de observatie de aproape 300 metri inaltime, iar la varf are un restaurant care se roteste si astfel ofera o imagine panoramica asupra orasului.

- El Mercado este cel mai intins targ/piata/expozitie cu vanzare de obiecte Mexicane din afara Mexicului. Include o multime de obiecte lucrate de mana si este locul ideal pentru cumparat suveniruri/cadouri.

- La Villita este un cartier boem, artistic, cu multe galerii de arta si magazine. Face parte din lista nationala de locuri istorice.

Mai sunt si doua parcuri de distractie in afara orasului pe care nu le-am vizitat niciodata, Sea World si Six Flags.

Atractia principala a orasului este, incontestabil, River Walk, pentru ca este situat chiar in centru si imbina placutul cu utilul in mod ideal. Ce este de fapt? Un loc de promenada sub nivelul strazii, de o parte si de alta a raului San Antonio care strabate orasul. Inchipuiti-va ca va plimbati pe malurile unui rau, doar ca malurile sunt asfaltate, serpuite, luminate feeric noaptea, si aglomerate de restaurante cu terase si umbrelute colorate, baruri, magazine, hoteluri, artisti amatori care se “produc” in direct, trupe de mariachi care canta din fundul plamanilor, copii, bunici, catei, purcei…………. Amatorii pot face plimbari de 30 minute pe rau cu vaporase deschise, unde conducatorul barcii oferta informatii inedited din istoria orasului si a statului Texas. River Walk se intinde pe cativa kilometri buni, trece pe sub numeroase poduri, si din loc in loc are scari care urca la nivelul strazii pentru acces la restul orasului. Pe unul dintre maluri exista un spatiu in forma unui amfiteatru unde se tin spectacole de teatru si concerte.

Pentru ca istoria orasului San Antonio este intim legata de Mexic, bucataria locala este cunoscuta sub denumirea de Tex-Mex. Foarte multe restaurante ofera produse Mexicane traditionale precum nachos, tacos, fajitas, quesadillas, chimichangas, burritos, enchiladas, chalupas, chili, si tot asa……. mancare super buna dar deloc potrivita pentru cineva care tine socoteala caloriilor si a colesterolului (eu, de exemplu).

In vizita recenta in oras, am decis sa il duc pe prietenul cu care eram, 100% American si crescut in Florida, in centrul orasului si pe malul raului. Desi hotelul nostru era undeva la marginea orasului, ne-a luat putin timp sa ajungem in centru. Am avut noroc sa gasim parcare pe strada chiar la botul calului, si gratuit pe deasupra. Desi era destul de racoare afara, River Walk mustea de viata ca intotdeauna. Ne-am plimbat un pic, dar eram obositi dupa o noapte si o zi intreaga de condus. Am decis sa ne oprim si sa admiram peisajul rivier de pe terasa unui restaurant. Am ales unul cu greu, pentru simplul fapt ca majoritatea ofera cam acelasi meniu la preturi la fel de turistice. Cum nici o masa Mexicana care se respecta parca nu este completa fara margarita, am comandat si noi. Eu, tot cu caloriile pe constiinta, am intrebat daca au varianta skinny. Adica cu mult mai putine calorii, unde zaharul este inlocuit cu indulcitor artificial si siropurile cu apa si zeama de fructe. Domnisoara care ne servea s-a uitat la mine de parca aterizasem de pe alta planeta. “Ok, never mind, specialitatea casei e in regula pentru mine.” In gandul meu, “Nu e de mirare ca Texas e unul dintre statele cele mai obeze din tara.” Am avut de ales intre pahare normale, carafa, sau dimensiune speciala de Texas. Am hotarat sa vedem ce e “speciala” mai ales ca eram doi si urma sa impartim.

Paranteza. Varsta legala pentru a cumpara si/sau consuma alcohol in Statele Unite este 21. In magazine, restaurante, si baruri vanzatorii prin lege sunt obligati sa verifice varsta clientilor, mai ales cei care arata tineri. La nici 25 de ani impliniti, prietenul meu s-a aratat tare indignat ca in ultima vreme nu i se mai cere actul de identitate la control. “Arat chiar asa de batran?” Mai baiete, interesul lor este sa faca bani din vanzarea de bautura. Legea e oarba din cand in cand. Inchid paranteza.

Cand ne-a venit comanda, am inteles ceea ce trebuia sa imi imaginez de la bun inceput. “Dimensiune speciala de Texas” insemna 1.8 litri de margarita intr-o cupa de dimensiunea unei planete. Intr-adevar, “everything is bigger in Texas.” Ne-a luat ceva vreme sa terminam bautura. Noroc ca aveam mancare ca sa nu bem pe burta goala :-)

Tot mie mi-a revenit misiunea sa conduc inapoi la hotel, ca cica stiam orasul. Hmmm… dupa o asemenea margarita, mai greu. GPS-ul, saracul, ne-a salvat inca o data. Am dormit neintorsi, dar ne-am trezit a doua zi proaspeti si plin de elan. Din nou la drum, cu destinatia California! Citeste continuarea aici.

Daca ajungeti in Texas, e musai sa vizitati San Antonio. Merita din plin. Orasul se imbraca in straie de sarbatoare de cateva ori pe ani si arata si mai frumos decat de obicei: de Ziua Mexicului (Cinco de Mayo), de Ziua Independentei Texasului (Martie), de Ziua Independentei USA (Iulie), de Craciun.

P. S. Webmaster, se poate atasa si audio si video? Daca da, as vrea http://www.trilulilu.ro/Corazon/9f824a539fdf16 si http://www.youtube.com/watch? v=haBQjLi0FXE. Daca nu, prefer audio (primul link). Mersi.

Trimis de Darklocks in 01.04.11 11:43:44
Validat / Publicat: 01.04.11 12:40:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AMERICA DE NORD.

VIZUALIZĂRI: 2963 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Darklocks); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea la Alamo. In realitate este o fortareata mare si frumoasa; noaptea nu se vede mare lucru.

webmaster77 [01.04.11 12:35:41] »

din pacate primul link (cel de trilulilu) nu functioneaza, dupa ce-l embeduiesc da o eroare. asa ca am fost obligati sa ramanem cu al doilea, cel video;

inca ceva: rubrica pe care ai definit-o (pt San Antonio) va fi redenumita in ceva care sa includa tot Texas-ul, asa ca vom putea aduna aici si alte eventuale review-uri despre Texas, pentru a nu avea prea multe rubrici "de calatorie".

LE: redenumit rubrica in "Hai-hui prin Texas", cred ca asa o sa fie mai cuprinzator.

balasa violeta [01.04.11 12:53:19] »

Sunt multumita! M-am plimbat si prin San Antonio, gratie dumneavoasta. Multumesc!

balasa violeta
Alte impresii din această RUBRICĂHai-hui prin Texas: