ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.03.2011
ÎNSCRIS: 29.03.11
OCT-2008

SUPERB, insa cu o mica problema

Am calatorit cu avionul cu Tukish Airlines. Serviciu impecabil pot spune dat fiind ca nu mai mersesem cu avionul. O salata de legume, suc, apa, o briosa mai mare si un pachetel mic de biscuiti sarati - nu era necesar la un zbor de 1h15min dar a fost bine venit dat fiind ce urma sa ne astepte!!!

Avionul a avut escala la Istambul unde ni s-a pus viza de turcia care a costa pe vremea respectiva 10 euro (am platit-o numai la dus). Dupa ce se face check-in nu se mai poate iesi la fumat (aviz amatorilor!!!) dar daca doriti neaparat iesiti sa fumati, apoi trebuie sa cumparati din nou biletul de avion din pacate:(.

Ajunsi in Antalya si neavand transportul organizat spre Kemer unde urma sa ne cazam, am luat un maxi-taxi, care a luat la rand toaaaate statiunile, a oprit la fiecare hotel... (ma gandeam ca merge pe autostrada) iar cei aproximativ 60-70 de km i'am parcurs in 3 ore de calvar, fiecare cu mirosurile lui... (nu vreau sa fiu rea inse peste 70 % din popultia turca mi s-a parut IMPUTITA!!!) vreau sa va spun ca am fost pe 28 oct-3 nov si era fooooarte cald acolo, am plecat cu bluza si geaca iar acolo am stat in tricou... am ajuns la Kemer in fata hotelului Amara Wing Resort aproximativ pe la ora 9 pm.

La intrarea in hotel intr-o camera, era o angajata care a sunat la receptia hotelului ca se ne intampine. Am fost intampinati cu un platou de prajituri si rahat turcesc cu un fel de sabiute de plastic in ele (in loc de scobitoare).

In cladirea cu receptia sunt la subsol cateva magazine, sauna + jacuzzi de care beneficiezi gratuit pe parcursul sejurului, salon de masaj contra cost, piscina interioara, bai turcesti, un fel de antreu dinspre receptie cu o mini-scena mica unde se tineau in fiecare seara programe de entertainement, discoteca, loby bar, snack-bar, sala de internet gratuita pana la ora 12 (apoi inchideau pana dimineata-era pe apucate calcultorul de obicei stateau copii pana in 15 ani pe Hi5... cei care aveau ceva de cautat trebuia sa asteptam...) care aveti laptop este conexiune wireless trebuie doar sa cereti parola la receptie.

Ni s-au dat cheile de la camera care de fapt erau niste cartele electronice gen card care se introduceau intr-un spatiu exact langa usa. Dupa ce intrai in camera trebuiau introduse in alt spatiu gen ATM (numai k era pe verticala) pentru electricitate si apa.

Hotelul este foarte mare pe langa ceea ce v-am scris mai sus ca fiind hotelul principal, acest wing resort mai are circa 4 blocuri in lateral, a cate 4 nivele avand 3-4 camere pe nivel (apartamente si camere single, double).

Ni s-au mai dat de asememea inca 2 cartele pe care le puteam folosi pentru prosoape la piscina (cand returnai seara prosoapele dadeau cardurile inapoi). Alte 2 carduri ni s-au dat la iesirea din hotel (in loc de bratara... aminte celor care merg in grup- in turcia nu se intra dintr-un hotel in altul decat daca ai cazare/ vreo masa platita la ei... daca mergeti cu prietenii si va cazati la hoteluri diferite o sa va intalniti cu acestia doar in afara hotelurilor!!! - lucru care mie sincer mi se pare foarte bun).

Asa camera noastra a fost dotata cu mini-bar (in care aveam 2 sticle de apa 0,5 l, 2 doze de cola, 2 doze de sprite, 2 doze de fanta, 2 beri... minibarul era umplut in fiecare zi, odata pe zi se pune numai ce lipseste - daca dumneavoastra beti numai 1 cola sa zicem o sa va puna numai 1 cola daca ei gasesc mini-barul gol il reumpul cu baurile de mai sus), Tv cu satelit, 2 linii telefonice, una in baie celalata in camera, care ofera contact direct cu receptia (daca doriti de ex room-service) / cu celelalte camere (se forma numarul de la camera parca... vi se spune de la receptie daca intrebati), dulap dublu cu oglinzi spre exterior, spaiu pentru umerase, iar deasupra minibarului se gaseste un seif mic, cu instructiuni e uitlizare (are un buton de reset care nu este la vedere, se gaseste in spatele acestuia - am aflat numai dupa ce mi s-a furat din camera... :(, o sa stiu pentru data viitoare), aveti caiet de scris - notebook, un mic ghid ce contine cuvinte uzuale in engleza si turca, o cutie de chibrituri, un set de cusut, masa - birou, 2 noptiere cu veioze fiecare, un balcon destul de mare pe car eincapea o masuta de plastic, scrumiera, 2 scaune de plastic, ate de intins hainele daca doreati sa spalati- nu erau carlige insa hotelul dispune de asemenea de spalatorie contra cost pe langa toate acestea aveai loc sa te misti in balconul respectiv... l-as descrie mai mult ca o terasa cu o priveliste superba spre una din piscinele interioare ale hotelului, unde vedeai palmieri, bananieri, rodii si alti arbori tropicali. La piscina erau sezlonguri destule, aveau si 2 topogane unul mare si unul ceva mai mic pentru copii iar apa era din mare insa inclazita... Mai aveau inca 2 piscine interioare una pentru copii si una pentru adulti ceva mai adanca si inca 1 piscina exterioare numai ca in aceasta era apa foarrrte rece... De facut plaje puteai face, fiecare hotel care era cu iesire la mare avand delimitata plaja, sezlonguri pe plaja, aici mai era si un ponton pe care puteai face plaja la fel cu sezlonguri, la o inaltime de aproximativ 2 metri, era din lemn si se ajungea pe el pe un pod tot din lemn de asemenea. Fiecare hotel banuiesc ca avea salvamarul lui- cel putin acesta avea 2 salvamari, sincer nu stiu pana la ce ora erau ei prezenti pentru ca fiind in oct- nov, la 7-8 am era soare oarte cald pentru plaja insa dupa 4 pm nu prea mai era cald, chiar se lasa racoare.

Am uitat sa va spun ca in baie ne intampina un halat 100 % din bumbac, o pereche de papuci de casa foarte confortabili -1 perche roz si una albastra cu insignele "Amara World" pe ele. In baie ni se dadeau zilnic care 3 tubulete din ulei de masline/ persoane cu sampon, gel de dus si balsam de par, o casca pentru dus, betisoare de urechi ambalate individual si care 1 sapun mic care tot asa se inlocuiau numai daca erau consumate.

Curatenia in camera zilnic, prosoapele in nr de 3 unul mic, unul mare si unul de picioare se schimbau zilnic ca si asternuturile de pe pat (fara sa dam spaga specific romaneasca). Halatul si papucii nu se schimba pe durata intregului sejur. Camerista venea de obicei in timpul mesei de dimineata sau in timpul pranzului cand marea majoritate erau la masa la fel si baietii cu mini-barul deci nu se punea problema sa fim deranjati.

Resaurantul principal... nu am cuvinta peste 10 feluri de paine, crutoane, cornuri, paine alba, neagra, cu secara... deserturi specific turcesti rahat, baclavale - extrem de dulci nu am mancat in vitata mea atat de bune + alte tipuri de deserturi (nu prea mancam desert de obicei... foarte rar), la micul dejun aveau salate, salamuri + ceva ce mie personal mi'a placut foarte mult aproximativ 20-30 feluri de dulceturi + gemuri, fructe din abundenta - rodii, banane, portocale (citrice), mango, nectarine, avogado si mai multe fructe care sincera sa fiu le'am mancat si nu prea stiu ce erau.

Turcii nu mananca porc deci carne se serveste la un sejur de 7 zile intr-o singura zi la cina carne de vita + in restul timpului a fost mereu carne de pui gatita la gratar pe loc, tot felul de tocanite cu carne de pui... etc...

Dimineata serveam micul dejun in exteriorul restaurantului principal la terasa, unde adia vantul, o senzatie placuta, suc natural de portocala cu care un chelner venea la fiecare masa de indata ce te asezai. Paharul era umplut de catre chelner ori de care ori vroiai. In aceste 7 zile nu am auzit de la acesti oameni cuvantul "NU" nu cred k exista in vocabularul lor ca nu ai voie sa faci nu stiu ce, ce vroiai! bineinteles ca in limitele bunului simt...

Intr-una din zile am plecat dupa micul dejun in Antalya si marturisesc ca mi'am pus 2 sandwich-uri la pachet in servetele, am fost vazuta insa nu mi s-a atras atentia, ci doar am primit un zambet larg din partea chelnerului... Nu mi s-a spus nu ai voie!!! NU este permis cum mi s-a mai intamplat la alte hoteluri.

Statiunea Kemer destul de curata, am si prins o sarbatoare turcesca pe 29 octombrie: Ziua Republicii (1923) (Cumhuriyet Bayrami) unde oamenii au iesit pe strada cu lumanari cantand ceva... in cor... nu am inteles ceea ce spuneau.

Aici in aceasta statiune putin mai deperte de Amara Wing Resort se aflau mai multe magazine un fel de bazar mic dupa cum aveam sa vad dupa vizita din Antalya... proprietarii, te invitau inauntru si te serveau cu ceai negru, ceea ce mi'a placut exterm a fost partea cu negocierea prin magazine... le place sa se targuiasca... Ne intrebau de unde suntem si le spuneam din ROMANIA si incepeau pe o ramana stalcita sa ne intrebe: " Ce faci? " "Buna! ", "Moltomesc": P

Steaua, Lucescu, Gica Hagi si multe altele... amuzanti ce sa zic... mi'a placut ar fi facut orice numai ca sa intri in magazinele lor si sa cumperi.

In Antalya am vizitat "Poarta lui Adrian", "portul din Antalya", "Turnul cu ceas", "Moscheea din centru"... insa pe strazi era o mizerie de nedescris cam ca in Bucuresti as putea spune...

Micul incident... sa va povestesc si despre acesta... cand am iesit prima seara am obervat diferentele enorme de preturi intre cele in euro si cele in lire turcesti. cursul era la vremea respectiva 2 lire turcesti = 1 euro. Preturile erau ceva de genul 4 lire turcesti sau 3 euro... ;) Am ajuns la conculzia ca este mai bine sa schimbam euro in lire pentru cumparaturi. Am luat o anumita suma de bani la amiaza si i'am schimbat, am mers la cumparaturi iar seara cand am venit in camera am vrut sa facem " bugetul"... cand am observat ca din banii lasati in camera intr-un portofel pe birou lipseau 100 euro... (la vremea respectiva era cam 1 salariu pe 1 luna in Romania... cam asa este si acum in unele cazuri din pacate). Banuiesc ca persoana care a furat se gandea ca suntem bogati, sau ca nu o sa observam... cine stie? In orice caz am sunat la receptie, unde am fost chemata de urgenta in urmatoarele 15 minute. Am discutat cu un subaltern deoarece ora era f tarzie aprox de miezul noptii. A doua zi de dimineata am vb cu managerul hotelului si i'am descris intamplarea cu amanuntul. Dansul a spus ca o sa faca o ancheta sa vada daca mi s'au luat din bani si cine i'a luat... Aproximativ in fiecare zi ma chemau dupa micul dejun si imi puneau intrebari noi... Dupa 1 zi jumatate m'au chemat si mi'au inmanat un plic cu cei 100 euro spunandu'mi ca au gasit vinovatul ca era camerista (sincer nici nu avea cine altcineva sa fie pentru ca am cotrobait la propriu bagajele colegei de camera, care xcum a fost cu mine non-stop, iar cand au venit cei de la mini-bar eram in camera si numai 1 baiat a intrat 2 minute si ne'a pus sucurile in frigider). Managerul mi'a spus ca domnisoara camerista avea tatal bolnav la spital si ca a recunoscut ca a luat banii plangand si rugandu'i sa nu o dea afara... Eu le'am spus k multi sunt bolnavi si in Ro dar nu recurgem la FURT!!! Mi-au mai spus de asemenea ca fata/femeia respectiva era o muncitoare sezoniera era a doua vara cand venea la ei la hotel, in urma rugamintilor ei au primit'o a oua vara deoarece in prima vara conform spuselor mamagerului nu au fost multumiti de serviciile aduse de aceasta. In fine... le'am multumit ca mi'au inapoiat banii. Dansii m'au intrebat daca eu vreau scuze din partea ei personal, si ca daca vreau atunci cand vine sa mi le prezinte eu pot sa o concediez!!! : O: O: O WHOOO Doamne fereste... stateam si ma gandeam in sinea mea "Uite dom'le ce inseamna civilizatie!!! " Bineinteles ca nu am vrut scuzele dansei iar in legatura cu concedierea le'am spus ca ramane la latitunea managerului de personal... (vina a fost si a mea ca nu am lasat banii si alte lucruri de valoare in seif - insa nu am stiut sa'l activez si am zis k intr-un hotel UAL cine sa'mi fure ceva? ... cam asta a fost in mintea mea si de acum incolo ce sa zic... care or mai avea seif pe unde o sa ma duc... o sa'l activez chair daca nu am o AVERE!!!)

Cam asta a fost tot... in afara de acest incident si transportul cu maxi taxi, cam scump dar... totul a fost SUPERB... recomand acest hotel fiind cel mai bun la care am fost!!!

Trimis de Adrianne in 30.03.11 13:54:10
Validat / Publicat: 30.03.11 15:07:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya

VIZUALIZĂRI: 6408 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adrianne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Acesta este hotelul insa poza nu a fost facuta de mine dupa cum se vede... cel serpuit este partea principala in drepta piscina si in stanga se vad cele 2 randuri de blocuri!!! Vacanta placuta!

gabye [30.03.11 15:56:23] »

Binei ai venit in 'comunitatea' AFA si felicitari pentru rigurozitatea rw. Asteptam si alte impresii cu tot atat de multe detalii Meriti punctajul maxim!

mirmicu [30.03.11 16:16:18] »

Buna,

am o nelamurire sejurul a costat 5200 de...ron?

Poti sa dai un pret in euro, te rog, pentru ca nu stiu cat era cursul atunci.

Adrianne [30.03.11 16:38:55] »

@gabye: iti multumesc ca mi'ai spus ca merit punctajul maxim... a fost o excursie petrecuta acum cativa ani dar anumite detalii mi'au ramas inca in minte... nu stiam de site'ul vostru pentru ca probabil ca veneam mai devreme... insa mi'a fost de mare ajutor in alegerea vacantei de vara de anul acesta!!!

Adrianne [30.03.11 16:44:33] »

@mirmicu: nu as putea sa iti dau un pret in euro pentru ca eu am platit in lei, deci 52 milioane lei vechi ca sa fii lamurit ( eu zic k la vremea respectiv erau cam 1100euro plus sau minus cativa era cam 45000 lei vechi 1 euro....), in acestea au intreat transp cu avionul cu masa + bagajele la cala care difera in gruetate din cate situ eu in functie de compania aeriana cu care zbori + cazare la Amara Wing Resort pentru 7 zile (ultra all inclusive as spune eu). Bani multi foarte multi la vremea respectiva insa hotelul merita, acum nu mai stiu ce s'a mai intamplat intre timp au trecut ceva ani... insa am fost impresionata de atunci... sa speram ca ceea ce a fosr rau au schimbat! (au in camera tot ceva in care sa'ti spui parerea despre serv lor si ceea ce trebuie modificat, ce nu ti'a placut etc... care o predai la inchieirea sejurului, daca vrei bineinteles sa o completezi...

santana* [31.03.11 07:43:34] »

@ Adriane

Uite un vot de încurajare şi de la mine, dar o să te rog ceva care nu are legatură cu review-ul tau. Scrii bine, nu o iei pe “arătură”... Rugămintea mea este să foloseşti corect cratima (ştiu că pare “trendi” să o înlocuieşti cu apostroful) dar supără ochiul… N-aş avea nici o problema să spui sunt în loc de sînt, întrucît trecerea de la grafia cu î din a este doar o recomandare a Academiei Române, fiind obligatorie doar pentru învăţămînt, din ce ştiu eu. Rolul apostrofului este de a înlocui o literă, dar nu ţine loc de cratima. În rest, concedii frumoase! Scuze tuturor pentru această intervenţie.

TORA INGRID [31.03.11 13:56:13] »

In afara de faptul ca m-ai coplesit cu multimea de amanunte (banuiesc ca ai o memorie super ca sa spui cate prosoape si de ce fel, etc...) si tot felul de alte informatii utile celor ce vor sa mearga acolo, lamureste-ma si pe mine de ce ai cotrobait "la propriu" bagajul colegei de camera cand ti-au disparut banii? la ea te-ai gandit mai intai si mai intai sau a facut parte din marea cotrobaiala in cautarea banilor pierduti? (asta e o curiozitate personala, nu te simti obligata sa-mi si raspunzi).

Chiar astept cu interes alte relatari, ai un stil aparte, alert si sincer, dezinhibat si destul de analitic.

Adrianne [31.03.11 14:38:29] »

@santana: iti multumesc pentru observatie... nu stiu daca deranjeaza sau nu la ochi pe cineva, stiu care este diferenta intre cratima si apostrof in limba romana insa scriu cu apostrof din obisnuinta, comoditate si repeziciune... am impresia ca aprostroful mi-e mai la indemana pe tastatura nu din alte motive cum ar fi necunostinta de cauza. Apropo sa stii ca am vazut un documentar pe national geografic in care spunea ceva de genul ca ochiul uman si mintea umana citeste corect si intelege chiar daca nu este scris corect... ex:

"Rubica de mai jos va permite sa va abonati (sau sa va deabonati) la / dela notificari (instintari prin email) atunci cnd cineva raspunde unui text scris ca ecou mai sus. "

Sunt convinsa ca ai citit corect cu toate ca am sters cateva litere! O zi buna!

Adrianne [31.03.11 14:46:10] »

@ tora ingrid: da este o curiozitate si o sa iti raspund... chiar nu o banuiam dupa cum spuneam a fost tot timpul cu mine, nu a fost secunda in care sa fi fost singura in camera doar cand sa spun eu utilizam toaleta (2 minute sa spun asa) timp in care eu nu cred k mi-ar fi pus portofelul la loc in acelasi mod la linie cu celelalte obiecte, sa ascunda si banii si sa nu fie rosie toata la fata! am " cotrobait" prin bagajele amandurora mai intai in ale mele bineinteles si in ale ei la sugestia ei... "fata hai sa ne uitam si la mine poate i-oi fi luat eu din greseala"... "corobaiala" a fost cam de vreo ora jumatate timp in care am iesit si amandoua pe tarasa balconului si am fumat si am si intrebat-o ce ma sfatuieste sa fac... am analizat cam toate posibilitatile apoi am sunat la receptie... Memoria mi se datoreaza si faptului ca a fost foarte frumos acolo, si recent m-am uitat si la poze pe cd-uri...

TORA INGRID [31.03.11 14:48:15] »

merci @adrienne, astept si alte relatari la fel de amanuntite si interesante ca aceasta.

Adrianne [31.03.11 15:08:53] »

@tora ingrid: tora vad ca esti on... in 10 minutes atasez si poze, daca vrei sa te gandesti sa faci vacanta aici!

Adrianne [31.03.11 15:36:03] »

Am uitat sa precizez ca la ei pisicile erau in numar foarte mare... cam cum sunt la noi cainii... bineinteles ca erau deranjante insa nu te omorau cel putin...

susmanradu [28.01.13 16:34:59] »

prea tare comentariul... m-a impresionat ca aveau un fel de ATM-uri in camera numai ca verticale

vali_bob [24.06.18 19:37:57] »

@Adrianne:

Referitor la remarca: "cred ca 70 la suta dintre turci sunt imputiti" nu vreau sa te contrazic dar poti sa-ti imbogatesti experienta mergand prin tramvaiele, autobuzele si trenurile din Romania!

Adrianne, gabye, santana*, susmanradu, TORA INGRID, vali_bob
Alte impresii din această RUBRICĂAlkoclar Exclusive Resort Kemer (ex Amara Wing) :