ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2011
ÎNSCRIS: 29.03.11
JUN-2010

DRAGUT, se poate si mai bine si mai rau

Buna ziua si bine v-am gasit tuturor. Nu o sa va descriu drumul deoarece vad ca a fost descris de foarte multa lume. Eu am trimis si hotelului respectiv un mail, in care le-am spus parerea mea despre hotelul acesta. Am scris in engleza deoarece nu cred ca inteles 100 % romana. Din cauza faptului ca nu am timp sa va traduc, o sa dau un copy-paste din email:

***Nota Wembaster: pentru a fi util tuturor celor care intra pe acest site, pasajul de mai jos a fost tradus de catre noi, asa ca puteti sa-l cititi in limba romana.

Bună, am fost in hotelul dvs 5 zile şi aş dori să-mi spun opiniile despre cazare.

Restaurantul a fost mereu curat, nu mă pot plânge, însă... all inclusive înseamnă că, chiar dacă îmi aduc propriul meu şampon, săpun şi prosoape va trebui să-mi daţi in fiecare zi. Am avut şampon şi săpun de la hotelul dvs. numai atunci când am ajuns, prosoapele trebuie să fie schimbate în fiecare zi, nu numai atunci când le-am lăsat pe podea.

Aveţi în fiecare cameră frigider... în ce scop? La restaurant se spune că este interzis să se aduca alimente sau băuturi din afara hotelului, şi nu avem voie să luam alimente sau băuturi de la restaurant în camere... aşa că... întrebarea mea este: care este scopul frigiderului în cameră dacă nu puneţi nimic în el?

Am fost la alte hoteluri all inclusive şi au mini-bar, au pus în frigider suc, apă şi bere în fiecare zi, o dată pe zi.

Am vrut să jucăm table într-o noapte, dar lipseau piese. Le-am spus celor de la recepţie să-mi dea cărţi, dar erau doar 38 de cărţi în pachet... de ce permiteţi clienţilor care le utilizează să se întoarcă cu ele incomplete? Ar trebui să le luaţi taxă pentru ceea ce ei distrug!

Mâncarea a fost aproape ok, cu excepţia acelor preparate afumate şi peşte rău la gust... mirosul acela de peşte stricat... cum ati putut pune asa ceva pe masă?

Nu încercaţi în bucătăria dvs. gustul produsului alimentar înainte de a-l da oamenilor??? Spuneţi "all inclusive" dar, de fapt, sunt unele lacune la all-inclusive-ul dvs.... 5-6 pm să nu oferiti de mâncare! nu vă vorbesc despre 23 până la 07:30 când nu am avut nimic de băut... !

Ar fi corect faţă de mine, atunci când plătesc, dacă vreau să mănânc sau să beau ceva la ora 3 dimineaţa să o pot face, doar am plătit pentru asta!

La piscină... aveţi peste 600 de camere, ceea ce înseamnă 1200 de persoane sau mai mult. ar trebui să aveţi cel puţin 1200 de şezlonguri la piscină... ca să nu spunem despre locuri de parcare... Eu a trebuit să plătesc parcare la un alt hotel... Am fost complet dezamăgiţi, trebuie să schimbaţi unele dintre aceste lucruri, v-am spus care!

Şi apropo... Ati observat cât de mulţi români intră în hotel? Cum de nu aveţi nimic scris în limba română??? Aveţi grijă mai multă de turişti, deoarece astfel ii veti pierde pe unii dintre ei!

Trimis de Adrianne in 29.03.11 14:45:08
Validat / Publicat: 30.03.11 11:25:31
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3629 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adrianne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 balconul de la etajul 5

anadragusin
    [30.03.11 11:55:47]

Si manager-ul ce raspuns a dat?

[30.03.11 12:12:19]

Din nefericire nu am primit nici un raspuns inapoi... in orice caz a fost o vacanta reusita... cat de cat, depinde si ce ai acasa si la ce te astepti. Sper ca v-a fost de folo experienta mea!

Daca mai aveti si alte intrebari va stau la dispozitie!

O zi buna!!!

anadragusin
    [30.03.11 12:19:45]

Imi cer scuze, nu am vazut ca esti noua pe site. Asa ca, BINE AI VENIT si mai povesteste-ne, caci vad ca lista este lunga. (lista cu dstinatii vizitate) Poze nu ai?

Costi
    [30.03.11 12:45:04]

@Adrianne

O intrare inedită. Bine ai venit!

... prosoapele trebuie să fie schimbate în fiecare zi, nu numai atunci când le-am lăsat pe podea...

În hotelurile pe unde am stat în Europa de vest, la baie erau anunţuri care sunau cam aşa:

"Vreţi să protejaţi mediul înconjurător? Dacă nu aţi folosit prosopul, sau dacă consideraţi că el mai poate fi folosit, lăsaţi-l pe suport. Dacă vreţi să vă fie schimbat, lăsaţi-l pe podea. "

Eu cred că aşa este cazul şi la hotelul de care este vorba aici, probabil cu management german. Poate nu ai băgat de seamă anunţul.

Procedeul este folosit pentru a nu consuma inutil apă, detergent, energie electrică şi altele, pentru a spăla prosoape neutilizate, sau care mai pot fi utilizate. Asta, în primul rând pentru economii ale hotelului, chestia cu protejarea mediului înconjurător este mai mult o ipocrizie.

În altă ordine de idei, mă surprinde părerea foarte bună pe care o ai despre români, din moment ce crezi că toţi utilizatorii site-ului înţeleg engleza. În realitate, experienţa mă face să cred că nici 1% din români nu vorbesc şi înţeleg engleza la un nivel satisfăcător. De multe ori, asta se întâmplă şi în cazul traducătorilor de profesie, dar, mă rog, vorba italianului, traduttori, traditori.

Poate ar fi fost bine să ne spui şi despre aspectele pozitive şi, eventual, să pui şi nişte poze.

Oricum, încă o dată, bine ai venit, sper să nu fie o apariţie meteorică, asta pentru că review-ul tău dovedeşte echilibru şi spirit de observaţie şi membrii AFA au nevoie de astfel de review-uri cât mai obiective.

[30.03.11 13:05:42]

Nu am fost niciodata in Bulgaria. In iunie vrem sa mergem in Nisipurile de Aur dar nu stim ce hotel sa alegem? Cum sa luam cu all inclusive sau numai cu mic dejun? Cum sunt preturile pe terase?

Visan125
    [30.03.11 13:08:23]

@Adrianne

In primul rand bine ai venit pe site.

Este bine de stiut ca deocamdata sistemul all-inclusive nu este standardizat si reprezinta un concept care difera de la hotel la hotel. Este bine ca inainte de a opta pentru acest sistem sa te interesezi la hotel. Exista all-inclusive: light (care e un fel de pensiune completa), bronze,silver, gold si Ultra. Chiar si aceste subdiviziuni difera de la hotel la hotel. In general dupa o anumita ora (22- 23) bauturile de platesc.

Iti doresc numai vacante frumoase fireste cu ajutorul AFA.

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [30.03.11 13:19:28]

@Adriane, din cate stiu hotelul are aproape 300 de camere, pana la "peste 600" e distanta lunga, nu stiu de unde ai aceasta informatie, insa as fi curios sa aflu.

Pe de alta parte conceptul all-inclusive are limitele sale, nu cred sa vezi la un hotel cu acest concept gustari sau bautura pe timpul noptii gratuit.

In 2009 am fost si noi la acest hotel, ne-am simtit super ok, raportul calitate/pret este excelent iar asteptarile noastre au fost depasite, atat in ceea ce priveste cazarea cat mai ales diversele preparate culinare care au fost pe gustul nostru si al copiilor.

Noua nu ne-a interzis nimeni sa venim in hotel cu o cutie de suc sau cu o bere la sticla, in acest scop am folosit cu incredere frigiderul din dotarea camerei.

cristi_an3000
    [30.03.11 13:24:16]

totusi, la note esti indulgenta, calificativele date de tine au fost destul de bunicele avand in vedere ca ai avut multe plangeri

o remarca referitoare la sezlonguri: pentru ca sa ai loc unde sa pui la dispozitia clientilor 1200 de bucati probabil ca ar trebui sa nu ai nimic in jurul hotelului pe raza de cateva zeci de metri, ci doar spatiu pentru sezlonguri, spatiu pe care majoritatea hotelurilor nu il au. pot sa bag mana in foc ca nu exista in lume hotel care sa puna la dispozitia oaspetilor un numar de sezlonguri egal cu cel al turistilor cazati.

molko*
    [30.03.11 13:26:29]

De acord cu ceea ce au scris Costi și savin 512 in ecourile anterioare. Incercați să aflați inainte de rezervare ce all inclusive are hotelul pentru a nu avea așteptări de genul celor de mai sus. Și acum, hai sa fim serioși... in mai puțin de 50 euro/zi de persoană să vrem acum să ne cazăm, să ni se schimbe prosoapele zilnic, sa fim serviți, sa avem piscina, să mâncăm și să bem nelimitat 24h?? Hotelul ăsta nu s-a inventat incă, cred că și acasă e mai scump.

Nici un hotel nu oferă parcare sau sezlonguri pentru intreaga capacitate. Se presupune că unii vin cu avionul, că unii sunt la plimbare, alții la masă... etc. Mai important este să nu fie permisă rezervarea șezlongurilor și atunci ar fi loc pentru toată lumea.

Dragoș_MD
    [30.03.11 13:28:09]

@geta10 - daca ai copii pana in 12 ani AI este o optiune demna de a fi luata in considerare.

Preturile la terase sunt decente (cel putin dupa standardele mele).

Ar fi bine sa citesti si opiniile scrise aici (click aici) despre statiune si afli mai multe detalii in aceasta privinta.

Cat desptre alegerea hotelului, e mai greu de spus. Cum sa dam noi sfaturi, cand nu stim ce ti-ar placea tie cu adevarat, sau ce nu ti-ar conveni cu niciun chip? Nu stim nici in ce suma te incadrezi pentru aceasta vacanta, nici perioada...

Oricum, eu iti sugerez sa faci clic pe linjul oferit chiar in aceste pagini catre saitul de rezervari booking.com si dupa ce selectezi perioada sederii si statiunea, ti se va prezenta o lista de hoteluri, dintre care mai poti filtra apoi in functie de anumite cerinte (nr. de ******, sa aibe internet, piscina etc.). Din ceea ce mai ramane iti vei face o lista scurta cu 2,3 max. 4 nume dintre care sa faci selectia finala aplicand in plus si informatiile publicate din partea celor ce au fost acolo, atat pe acel sait, cat mai ales ale colegilor nostri de pe acest sait.

Spor la cautat!

[30.03.11 13:52:04]

@Dragos

Multumesc pentru ajutorul dat!

[30.03.11 15:34:42]

[@anadragusin]: am si poze insa le am pe cd'uri si sunt la servici momentan...

[30.03.11 15:38:47]

[@Costi]: Da recunosc, sa stii ca asa este cu anuntul despre prosoape, tot ceea ce ai scris tu mai sus... dar sincer mi se pare o prostie, sa spui ca poluezi cand un prosop miroase urat dupa ce este folosit odata... parerea mea... pe mine m'a nemultumit asta... sincer daca il puneam in cui din respect sa nu calc pe el prin baie asta insemna k este curat? in plus nu aveam de unde sa stiu la ce ora vine camerista sa dau repede fuga in camera si sa le arunc pe podea... poze am sunt la servici, o sa upl cat de rpd pot.

O zi buna!!!

[30.03.11 15:44:00]

[@geta10]: eu sincer prefer ALL INCLUSIVE pt ca nu mereu am bani sa'mi satisfac toate poftele pe la terase... preturile sunt destul de mari din ceea ce am vazut parerea mea... un suc este vreo 5 leva, o pizza 30 leva, eu OK hotelul, numai k am eu niste chestii alea mele care na, nu mi'au convenit... akm depinde de fiecare... prefer ca banii sa'i dau pe distractie iti recomand roata din statiune... se vede aprox toata statiunea o priveliste buna... si suveniruri... in rest banii se chelutie foarte usor pe plaja... apa, suc, bere... de aceea prefer ALL INCL, dak nu as ramane la Romania unde si asa platesti tot!!!

[30.03.11 15:48:23]

[@savin512, probabil]: Multumesc, stiu... insa daca imi iau un suc de la bar sa zic, sau poate vreau sa mi'l cumpar din afara hotelului... NU AM VOIE CU EL IN FRIGIDER!!! ei spun niste lucruri absurde... sincer sunt locuri inlumea asta unde nu exista cuv NU te lasa sa faic ce vrei in limita bunului simt

[30.03.11 15:55:03]

[@pepsi70ro]: Buna... pai sunt nemultumita ca am vazut!!! cu gustari si bauturi in timpul noptii... in legatura cu camerele eu am stat la etajul 5 insa nu'mi mai aduc aminte exact numarul camerei, poate ai derptate, nu sunt 600 sunt 300 cum zici tu... dar 300 *2 = 600 sau mai multe persoane pt ca in unele camere sunt mai mult de 2 persoane... asa MY POINT is... ai numarat sezlongurile? sunt peste 600? iti dau cuvantul meu de onoare chair daca hotelul are atatea in dotare nu au unde sa le intinda... cand am cerut sezlong au zis ca nu mai au... m'am pus pe iarba si s-au rastit la mine... pai asa nu asa nu? unde vroia sa ma duc??? numai in piscina nu puteam sa stau toata ziua...

Pe noi anul treecut ne'au verificat in genti cand ieseam de la masa... PENIBIL MOMENT

Am mers cu sora mea care are 2 copii si scuza'ma... sunt anumiti copii care mananca noaptea NU M_AU LASAT SA IAU 1 PORTOCALA / 1 MAR in camera...

[30.03.11 15:58:43]

[@cristi_an3000]: da sunt de acord cu tine... poate nu au nr egal cu nr oaspetilor cazati dar ofera alte chestii... ENTERTAINEMENT... da am dat note bune pentru ca a fost o vacanta cat de cat reusita... in afara de sezlonguri si ceea ce am scris mai sus si 2 zile cu mancarea resp care a fost stricata... a fost ok... nu pot sa dau note mici pt ca nu a fost toata mancarea stricata, am avut ce sa mananc si inca am mancat bine deci as recomanda hotelul insa eu nu ma mai intorc acolo decat daca dau de mai rau... si sincer am fost si la mai rau, de aceea am data notele respective

[30.03.11 16:01:11]

[@molko]: pai da sa nu fie permisa rezervarea... la Kristall am obs ca "pers mai in varsta" ca sa fiu politicoasa care au un alt regim de viata si o anumita ora de trezire... veneau isi lasau prosoapele pe sezlonguri la ora 6.30 am iar ei isi faceau aparitia abia pe la 10 si ceva dupa micul dejun... vi se pare normal? mie NU... acele locuri puteau fi folosite de alte persoane intre orele 8 am si 10 si ceva...

[30.03.11 16:02:58]

@Adrianne: cand mai raspunzi cuiva - scrie numele celui care-i raspunzi, cu "@" in fata, la inceputul mesajului! (asa cum am procedat eu, aici si mai sus)

Altfel e foarte greu de urmarit raspunsul - e greu, mai bine zis, sa vezi cui (carei intrebari/afirmatii) ai raspuns!!

[30.03.11 16:07:49]

@webmaster: multumesc pentru observatie asa o sa fac de acum inainte

[30.03.11 17:10:39]

Adrianne, scuza-ma ca te intreb: acasa la tine schimbi prosoapele zilnic? nu inteleg cum poti sa sustii ca un prosop miroase urat dupa ce l-ai folosit o singura data. de la ce sa miroasa urat, daca se presupune ca te stergi cu el DUPA ce te-ai spalat? ! ? nu o spun cu rautate, nici nu vreau sa insinuez ceva anume, insa chiar nu am inteles ce-ai vrut sa spui la faza cu prosopul care miroase urat dupa ce l-ai folosit o singura data...

greseala ta o fac si altii, foarte des: all-inclusive difera de la o tara la alta, de la o statiune la alta, de la un hotel la altul. da, sunt cateva "elemente de baza" care se regasesc peste tot in lume la acest concept, insa celelalte facilitati sunt adaugate de managementul hotelului.

sa-ti mai dau un exemplu: la Marina Beach din Duni si noi am avut frigider in camera, dar nu exista conceptul de "mini-bar". asadar, frigiderul era gol. insa mi-a prins foarte bine, deoarece acolo am putut pastra cutiile de iaurt, prajiturelele Kinder si bananele, aduse de acasa special pentru a avea o alternativa in cazul in care super-mofturoasa mea copila n-ar fi mancat nimic la una dintre mese. am tinut si sticlele cu apa plata, luate seara din vitrina frigorifica "cu autoservire", deoarece sotul meu are obiceiul de a se trezi noaptea pentru a bea apa.

asa ca nu-i musai sa-ti asigure hotelul produse in frigider daca nu are conceptul de "mini-bar" in camera, e treaba ta daca il folosesti sau nu...

intr-adevar, jenanta faza cu controlul gentilor la iesirea din restaurant; dar cu siguranta aveau motive intemeiate sa procedeze asa; povesteau alti useri despre un alt hotel din Bulgaria, unde era o adevarata invazie de gandaci, din cauza faptului ca turistii cazati in hotel aveau prostul obicei de a-si lua in camere farfurii pline ochi cu mancare, prajituri sau fructe. si da, nici mie nu mi se pare normal sa nu poti lua un fruct in camera, sa-i dai copilului atunci cand iti cere ceva de rontait, intre mese. dar daca vrei cu tot dinadinsul, poti gasi solutii...

[30.03.11 17:37:03]

@corina70: nu scuza'ma m'am exprimat gresit sau incomplet cum vrei sa o iei: un prosop miroase dupa ce'l folosesti parerea mea numai daca nu este lasat sa se usuce! Dupa cum am mentionat nu stiu daca ai citit peste tot posturile mele nu sunt "BOGATA" asa nu imi permit sa ma sterg odata cu un prosop si apoi sa'l spal. Dar dupa ce ma spal prosopul in functie de anotimp merge ori pe balcon ori pe calorifer.

Uite eu sincer ceea ce am putut sa iau de la restaurant am tinut in frigider si am mancat tot nu am aruncat nimik. Nu's nesimtita, sa nu crezi asta stiu ce greu se fac banii si ce usor se cheltuie.

Insa pentru sora mea cu 1 copil de 7 ani si unul de 2 ani... mi'a parut rau k nu putea sa ia 1 banana in camera pe ei... eu rezist... Deci eu am spus asa k nu vad rostul frigiderului din moment ce nu te lasa sa iei nimik sus si nici sa aduci din afara hotelului...

[30.03.11 17:39:57]

@Adrianne nu ne-ai confirmat daca traducerea textului este corecta, poate totusi exista pasaje care n-au iesit exact cum ti-ai fi dorit... ! ?

Poate mai trebuia adaugat ceva sau... poate scos. Ai verificat?

[30.03.11 19:08:42]

@adrianne

Multumesc pt. raspuns

[31.03.11 13:23:25]

acum am inteles ce ai vrut sa spui! da, un prosop umed, lasat in baie, poate capata un miros aiurea dupa o zi-doua. si asta se poate intampla si acasa, si in vacanta: -)). asta nu intelesesem eu in legatura cu afirmatiile tale legate de prosoape.

hotelul la care ai stat nu avea pe balcon suport de uscat rufe? unele hoteluri au, altele nu. acolo unde nu am avut suport de rufe, am pus prosoapele sa se usuce pe marginea scaunelor de pe balcon sau pe marginea balconului. chiar si asa, am avut placuta surpriza sa constat ca prosoapele puse la uscat au fost inlocuite cu altele curate, desi chiar nu era cazul. ba chiar am lasat si o mica atentie pentru cameriste, dar nici nu s-au atins de banutii respectivi, i-am gasit nemiscati. si asta s-a intamplat si in Turcia in 2009, si in Bulgaria (Duni) in 2010. depinde foarte mult si de personalul care face curatenia, de politica hotelului, etc.

[31.03.11 14:28:11]

@webmaster: traducerea textului este ok, banuiesc ca toata lumea a inteles ideea si ceea ce am dorit eu sa le aduc la cunostinta managerilor hotelului. Va multumesc ca a'ti traduc ceea ce am scris!

[31.03.11 14:30:45]

@corina70: Hotelul Kristal are pe balcon din cate imi aduc eu aminte doar 2 scaune, fara suport de rufe... eu am avut "surpriza" sa'mi zboare vantul unul din prosoapele personale... care l'am pus pe spatarul scaunului din balcon... DAR L-AM RECUPERAT!!!

[31.03.11 14:40:08]

of, am uitat sa precizez ceva: intotdeauna cand plec in concediu pun in bagaje si cateva carlige pentru rufe; nu ocupa mult spatiu si sunt extrem de folositoare, daca vrei sa nu-ti zboare prosoapele sau costumele de baie puse la uscat pe balcon/scaun/suport. iar la Duni le-am folosit cu succes, dar in alt scop: am prins un cearsaf mare de marginea umbrelei de soare, deoarece materialul din care era confectionata umbrela e un fel de sita deasa si trece soarele foarte usor prin ea. daca nu faceam asta, ne alegeam cu niste arsuri solare de toata frumusetea. noi ca noi, dar fetita mea ar fi avut cel mai mult de suferit...

[31.03.11 15:01:36]

@Corina70: noi anul trecut ne-am luat biletele pe ultima suta de metri, adica azi le'am luat si dimineata am si plecat... am omis cateva lucruri din bagaje... recunosc

[01.04.11 20:51:16]

@Adrianne, nu ai timp sa traduci!!! Nepoliticos, dar sa ne-o spui in fata... Ma rog, te rog doar, sa-mi spui daca te deranjeaza limba lui Eminescu, ca numai scriu...

[02.04.11 12:09:36]

@costin1968: eu recunosc ca nu am avut timp sa traduc eram la servici, insa asta nu scuza replica dumneavoastra acida. Daca dumneavoastra considerati ca ma deranjeaza limba lui Eminescu va inselati amarnic. Spre deosebire de dumneavostra o iubesc si incerc sa o scriu cat mai intreg (nu prescurtat) si cat mai corect CAND AM TIMP, nu ca persoanele de varsta a doua: pt. , pun-te, fii-mea si multe alte cuvinte pe care le-ati mai scris in alte posturi... atat am citit, mai mult nu ma mai intereseaza m-am lamurit cat de mult iubiti "LIMBA LUI EMINESCU"

[02.04.11 12:27:22]

@Adrianne, probabil nu a fost scris cu rautate ecoul lui @costin1968, m-as bucura sa nu-l tratezi prea aspru, pune-te in locul utilizatorilor care descopera un articol scris intr-o alta limba care nu este stapanita foarte bine de multi cititori, chiar daca ea este de circulatie internationala. Ce vor intelege?

Noi l-am tradus considerand interesant punctul tau de vedere, insa pe viitor incearca sa traduci impresiile inainte de a le publica pe site. Nu este nici o graba, oricand le postezi ele sunt binevenite.

[02.04.11 13:27:02]

@webmaster10: stiu... sincer m-a deranjat cand mi-a spus ca nu iubesc limba lui Eminescu... atat... m-am uitat la prosturile dansului si la cat a vizitat sincer nu cred ca nu stie boaba de engleza... dar sa schimbam subiectul nu vreau sa intru in polemici cu nimeni... pentru ca nu as vrea sa fiu banata, mi-e de ajutor sa citesc ce au scris altii si imi place sa-mi spun si eu parerea mea, asa cum pot cand pot... credeti-ma ca dupa ce ajung acasa nu imi mai arde de nimic dupe servici... mancare curatenie, acasa = alt servici

Buna ziua!

[02.04.11 18:06:20]

No hard feelings, please!

Un sfat: nu te mai "lauda", altadata, ca nu ai facut ceva elementar, din pricina lipsei de timp, direct in fata colegilor, de pe diverse site-uri.

P. S. Nu am zis ca nu iubesti Limba lui Eminescu,doar ca te-ai suparat tu pe tine, dar te felicit!

[02.04.11 18:13:47]

Draga @webmaster10, te asigur ca nu am vrut sa fiu rautacios. Iti multumesc, caci am apreciat atitudinea ta, pe care eu o consider corecta, si scuza-mi avantul, caci intr-adevar, n-am de ce sa fiu arbitru.

[02.04.11 18:23:56]

Ok, as aprecia ca discutia sa se indrepte catre impresiile generate de aceasta destinatie turistica, orice alt ecou off topic va fi sters iar autorul sanctionat, multumesc.

turista
    [03.04.11 10:15:28]

@Adrianne

In primul rand sa stiti stimata doamna ca am 40 ani dar nu-mi permit sa spun unei persoane ceva mai in varsta ca e de varsta a lll -a. In al doilea rand banuiesc de ce nu ati tradus mailul trimis hotelului, dar din bun simt prefer sa ma abtin.

In legatura cu sezlongurile, cred ca nu e cazul sa ne plangem, eu spre exemplu merg de 5 ani la bulgari si nu am stat niciodata la piscina, cum stateau multi romani care voiau sa se imbuibe la bar toata ziua, eu am mers la mare sa fac plaja la nisip, piscina aveam si acasa. Si erau multi turisti care mergeau la plaja ca mine si nu ocupau sezlongurile hotelului.

Referitor la frigiderul din camera, consider ca e util, in sensul ca, daca nu ai reusit sa ajungi la masa in timp util, poti cumpara ceva din statiune (ex. suc, apa, fructe) si le poti depozita in frigider.

Inca o remarca: all inclusiv nu implica mancare si bautura non stop, iar la toate hotelurile cu acest concept la care am fost nu era permisa mancarea la pachet, ceea ce mi se pare normal. Iar conditiile de cazare si masa sunt descrise in oferta, nu-ti convin, nu mergi.

Oricum, bulgarii sunt cu mult peste noi in materie de turism, atat din punct de vedere a conditiilor, cat si a preturilor.

Sa aveti vacante cat mai frumoase!

[04.04.11 19:08:43]

@turista: stimata doamna, daca citeati inainte a-ti fi inteles ca am mers cu sora mea si cu nepotii mei (un baietel de 1 an jumatate si o fetita de 6 ani) imi cer scuze in numele nepotului meu care nu a putut sa strabata 1,3 km dus+intors = total aproximativ 3 Km, carut nu mai are iar dat fiind ca este foarte greu pentru varsta lui, eu nici macar nu pot sa-l tin in brate!!! plaja era foarte departe pentru un copil mic. La agentie ni s-a spus ca sunt doar 400metri pana la plaja, intr-adevar cred k erau insa numai drept inainte ca sa ma exprim asa... nu puteai merge drept inainte!!! trebuia ocolit prin statiune, anumte hoteluri pentru a ajunge pe plaja si cine a fost la acest hotel si in acesta statiune stie ca este pe un deal... un copil de 2 ani are placerea de a se "balaci", de a se juca... nepotelul meu oricum la anumite pranzuri (cred k 2 din cele 5 zile) a adormit in scaunelul din restaurant.

Si eu as considera frigiderul din camera util in conditiile in care ni s-ar permite sa ne aducem ceva si din afara hotelului...

Intra-adevar nu e frumos sa iei " la pachet" insa cei care au copii sa stiti ca un copil nu poate manca mereu la masa (poate nu vrea... somn... rau... diverse motive). nu vi se pare asa urat sa ni se spuna sa nu luam 1 mar / 1 portocala... in fine un fruct pentru copil in camera? e ca si cum as iesi cu felia de mar in mana sa o mananc in mers si la usa restaurantului mi s-ar spune ca nu am voie... Cam asta am inteles eu din atitudinea lor...

Biletele le-am luat pe ultima suta de metri, nu am facut nici bagajele complete apoi sa mai citesc programul de ALL INCL!!!

Referitor la "varsta a III-a" imi pare rau daca v-am jignit nu a fost cu intentie insa vorbeam asa in general... sunt in bucuresti de 7 ani si mi-am schimbat total parerea despre oamenii in varsta... aveam impresia ca cei mai in varsta au ce sa ne invete dar... am ajuns la concluzia ca dansii ne critica fara sa ne cunoasca macar (pe cate unii)... Imi cer scuze este cam off-topic

Sunt de acord cu dumneavoastra in ceea ce priveste remarca cu bulgarii ca ne sunt net superiori la capitolul turism...

Vacante frumoase urez si eu la toata lumea!

turista
    [04.04.11 23:06:04]

@Adrianne

Nu m-ati jignit doamna, nu ma refeream la mine cand vorbeam de varsta a 3-a, abia am implinit 40 ani in toamna si nu ma consider batrana, o sa vedeti si dumneavoastra ce repede o sa-i atingeti, ma referema la persoane mai in varsta decat mine. Nu mi-am propus sa va judec, nu acesta e scopul acestui site si nici nu am pretentii de "batrana inteleapta" de la care sa aveti ce invata. Putem invata si de la tineri daca sunt inteligenti si bine crescuti. Am fost la Kristal si stiu ca e departe de plaja, insa nu imi amintesc sa imi fi interzis cineva sa bag la frigider produse cumparate din statiune.

In alta ordine de idei, mi-am permis sa va sfatuiesc sa consultati oferta inainte de a pleca in concediu, pentru ca eu asa fac de obicei, spre exemplu acum ma pregatesc pentru luna iulie, nu plec niciodata cu capul inainte pe ultima100 de metri, mai ales ca am o fetita de 18 ani destul de pretentioasa. Cu atat mai mult atunci cand ai copii mici trebuie sa fii precaut si sa cunosti bine locul in care mergi si conditiile oferite. Acesta din urma e un sfat pe care puteti sa il urmati sau nu. Acum depinde si de locul de munca, eu am noroc pentru ca am concediul stabilit de la inceputul anului si stiu sigur luna cand voi fi in concediu. Va urez sa aveti concedii cat mai placute.

Adrianne, anadragusin, Corina70, Costi, costin1968, geta10, molko*, turista, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂKristal Hotel: