ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2011
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 21.03.11
SEP-2008

Croaziera Turul insulei cu Vaporul

Sa incep cu inceputul, cum am ajuns sa optam pentru aceasta croaziera.

In Zakynthos am ajuns printr-o agentie care a incercat sa ne manipuleze de la bun inceput.

Ajunsi cu avionul in Zakynthos (Kalamaki) cei de la agentie ne-a stabilit intalnire pt. a doua zi la ora 10 pe o terasa de langa Complexul Merlis pentru a ne face o scurta prezentare a insulei (zic ei).

De la aeroport am ajuns la hotel ( Cavo D'Oro) pe la ora 18, asa ca nu prea am avut timp sa cutreieram prea mult prin statiune. Ne-am despachetat bagajele am mancat ceva iar apoi am mers catre plaja ca aia ne interesa pe noi. Dupa ce am facut un tur pe plaja am ajuns la hotel franti de oboseala.

Dimineata aveam intalnire cum stabilisem cu agentia la ora 10. La aceasta intalnire ni s-a dat cate o harta a insulei la fiecare masa (oricum hartile erau gratis la fiecare chiosc din localitate), dupa o scurta prezentare a insulei, a inceput sa ne sperie cam ce am putea pati daca inchiriem masini sau scutere si ca ar fi mai indicat sa ne cumparam excursiile organizate sa mergem in grup cu autocarul... Dupa toate acestea au inceput sa ne prezinte si excursiile pe care le aveau si preturile acestora iar pe deasupra ne-au avertizat ca locurile sunt limitate si ca nu o sa mai prindem excursii cat mai stam pe acolo daca nu ne grabim sa le cumparam pe loc.

Noi bineanteles ca daca ne-a luat asa din scurt si nu am avut timp sa studiem piata ne-am avantat sa cumparam: excursie Kefalonia, seara greceasca. Am zis ca sa ne alegem si noi cu ceva din sejurul asta daca tot am venit pana la Zakynthos. Croaziera turul insulei nu ne-a convenit ca era din bucati (ce avea agentia) -jumate intr-o zi si jumate in alta zi si ni s-a parut scump sa dam 25Euro/pers pentru o jumatate de turul insulei.

Dupa ce am plecat de la intalnire, catre hotel am observat pe partea dreapta (la cativa metrii distanta de hotelul Cavo D'Oro) o agentie de turism unde culmea se vindeau excursii (de dimineata nu o observasem pentru ca era inca inchisa) iar seara nu trecusem pe acolo.

Am incercat sa conversam cu tipul de la agentie in engleza sa vedem cam ce excursii are si la ce pret si am constatat ca de fapt era roman il cheama Cristi si e din Megidia. Am gasit la el croaziera turul insulei (nu bucati) iar cu reducerea ce ne-a facut-o ca suntem romani ne-a iesit de persoana cat ne-ar fi costat daca luam de la agentie pt. jumatate de tur de insula. Si bineanteles ca si excursia in Kefalonia era cu 10 Euro de persoana mai ieftina (sa te zgarii pe ochi nu alta) a si excursia cu autocarul (turul insulei) era mai ieftina decat la AGENTIE (asa voi denumi de acum incolo agentia cu care am venit pentru ca din cate am auzit anul trecut au dat chics asa ca nu mai are importanta numele).

Si acum sa trecem la excursia propriu zisa.

Plecarea era dimineata pe la 7.20. Trebuia sa fim la aceasta ora vizavi de statia de autobuz din Kalamaki, de unde eram preluati de un autocar ce ne ducea in portul din Zante. Asa ca am luat micul dejun scurt in 10 min pentru a ne putea incadra sa ajungem la ora stabilita, ne-am pregatit cateva sandwich-uri sa avem pe drum si fuga spre autocar. Ne asteptam ca grecii sa fie mai punctuali ca noi romanii dar din pacate si la ei cred ca se practica sfertul academic. Deci dupa un sfert de ora de asteptat peste ora stabilita a ajuns in final si autocarul nostru, un autocar modest etajat, parbrizul in fata era putin crapat, ne-am urcat pe locurile din fata la etaj pentru a putea vedea peisajul mai bine. In drum spre Zante am trecut si prin Argasi pentru ai lua si pe turistii de acolo.

Totul era bine organizat cum am ajuns in port ne-au directionat catre vapor.

Eram putin emotionati nu mai fusesem pana atunci niciodata cu un vapor. Vaporul avea vre-o doua nivele, ne-am ales un loc la etaj sa putem vedea mai bine. Aici erau niste mese si scaunede parca ziceai ca esti la festivalul vinului sau al berii.

Dupa vre-o 15-20 minute s-a pus si vaporul in sfarsit in miscare, se putea observa cum se departeaza incet incet de tarm si ti se oferea o superba priveliste a capitalei Zante vazuta de pe mare (voi adauga si niste poze).

Bineanteles ca nu ne-a multumit acel loc ales la etaj si am coborat pe punte pentru ca se eliberasera cateva locuri. De aici puteam filma si fotografia peisajele superbe ale insulei.

Din Zante vaporul a pornit pe partea de E catre N insulei, a oprit pentru cateva minute in apropiere de plaja Xigia pentru a putea face o baie in mare, iar apoi a pornit catre faimoasele Blue Caves. Din partea de N a insulei se poate vedea in zare insula Kefalonia.

Fiind atrasa de superbele peisaje ce le puteam fotografia si filma (eram cand cu camera foto, cand cu cea video) nu mi-am dat seama ca incepuse marea sa fie mai agitata iar puntea se cam golise de oameni, continuam impreuna cu sotul sa captam acele imagini ce ne fermecau pana cand la un moment dat a inceput sa ni se taie filmul si pana sa ajungem la cala nu m-am putut abtine sa nu dau "de mancare la pesti" :)).

O doamna din echipaj (de la crucea rosie) imediat ce si-a dat seama ca nu ma simt bine m-a ajutat sa ajung in cala si sa ma intind pe o bancheta si mi-a oferit o sticla de apa. Nici sotul nu se simtea mai bine. Asa ca spre rusinea mea am zacut o parte a drumului intinsa pe bancheta simtind ca se invarte totul in jurul meu, am ratat si Navagio pentru ca vaporul nu a oprit din cauza valurilor, iar eu nu m-am putut ridica sa il vad de rau ce imi era. Noroc cu sotul ca a facut ceva poze dar si ele "ametite". La un moment dat cand am inceput sa ma simt mai bine (dupa ce fusesem de cateva ori la baie) am observat ca majoritatea erau ametiti si chiar se facuse coada la toaleta la un moment dat (erau doar 2). Echipajul era si el cam ametit si mergea pe 2 carari dar de la bautura :)), cred ca asa puteu sa faca fata raului de mare, si-l inecau in bautura.

Dupa ce a oprit vaporul pe o plaja gen Navagio (la care puteai ajunge doar cu vaporul si apa era albastra deoarece se reflecta cerul in apa) si am atins pamantul cu picioarele mi-am revenit complet. Asa ca am avut grija ca in urmatoarea parte a calatoriei cu vaporul sa stau linistita pe o bancuta in lateralul vaporului unde nu prea se simteau valurile si totul a fost bine. Pana la destinatie vaporul a mai oprit de vre-o doua ori (dar nu pe plaja) pentru a permite turistilor sa face baie in apele albastre.

Pe vas era un fotograf indian care ne-a facut la toti cate o poza cand am urcat pe vas, iar in momentul in care am coborat ne-a dat poza tip tablou (bineanteles celor care o doreau) contra sumei de 5 Euro.

Ma asteptam la mai mult de la aceasta croaziera, muzica, animatie, dans (nu am avut parte de nimic din toate astea).

Sa nu uit, pe parcursul croazierei se auzea vocea ghidului la megafon care ne prezenta in engleza obiectivele turistice ale insulei si istoria acestora (bineanteles ca nu se prea intelegea mare lucru).

Ajunsi inapoi in port ne astepta autocarul pentru a ne duce la "casele noastre".

Dupa aceasta experienta mi-a venit ideea sa cer banii inapoi AGENTIEI pentru excursia ce o platisem deja pt. Kefalonia pe motiv ca avem rau de mare. Normal ca excursia urma sa o facem dar cumparata de la Cristi la un pret mult mai mic. In final dupa multe insistente ne-am primit si banii inapoi.

Iar dupa cateva zile ne-am inchiriat un scuter pentru 7 zile de la o firma recomandata de barmanul de la noi de la hotel (Ianis) si am continuat sa descoperim frumusetile insulei.

Trimis de ldogaru in 29.03.11 02:28:33
Validat / Publicat: 29.03.11 05:49:29

VIZUALIZĂRI: 6498 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ldogaru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Zante vazut de pe mare

[29.03.11 12:21:28]

Foarte frumoase pozele, sper sa placa melodia atasata!

ldogaruAUTOR REVIEW
[29.03.11 12:41:03]

Multumesc . Insa am o problema nu prea porneste melodia cand ii dau play.

As avea o preferinta totusi daca se poate

Multumesc >

[29.03.11 14:53:47]

Atunci sa ascultam melodia propusa!

ldogaruAUTOR REVIEW
[29.03.11 15:38:08]

Uau, multumesc esti superrrrrr tare.

[20.06.14 18:24:16]

Mutat în rubrica "Excursii optionale in Zakynthos" (nou-creată pe sait)

ldogaru
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale prin/din Zakynthos: