ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.03.2011
ÎNSCRIS: 18.01.11
JAN-2008

Acolo unde istoria se impleteste cu viata moderna

Sade - Smooth Operator

Nu sunt sosia nici a lui Vlahuta, nici a lui Sadoveanu, cum spunea cineva intr-un ecou, dar o sa incerc (ce n-a inceput si n-a terminat predecesorul meu), sa va descriu hotelul Marriott din Cairo.

Ar fi pacat sa-l lasam asa, pentru ca este o bijuterie de hotel.

Am stat aici de doua ori, in 2005 in decembrie si in ianuarie 2008, deci am reusit sa-mi fac o parere pertinenta despre acest hotel.

Desi suntem in tara faraonilor, la Marriott intri in lumea sultanilor.

Hotelul Marriott a fost construit in 1869 de catre Khedive Ismail, cu destinatia speciala de a gazdui oaspetii de seama care urmau sa soseasca la inaugurarea Canalului de Suez. Ce a ramas din vechiul Palat Regal a fost integrat intre cele doua turnuri noi si moderne, unite de o frumoasa gradina.

Cladirea vechiului hotel a fost construita in stil neoclassic. S-au pastrat cateva incaperi absolute deosebite la parterul cladirii.

Intrarea in fata hotelului se face dintr-o alee paralela cu bulevardul, hotelul aflandu-se intr-o zona destul de aglomerata a orasului, cartierul rezidential Zamalek. Masinile nu au voie sa stationeze mai mult de cateva minute, doar cat sa cobori, sa scoti bagajul, (personalul este prompt in a te ajuta) si masina trebuie sa dispara, ca nu e loc.

Cobori din masina si deja ramai uimit.

Intrarea este foarte frumoasa cu lucratura dantelata in lemn si cu o impresionanta fantana arteziana.

Holul de la intrare, mostenire din vechiul palat, este renovat si arata exceptional. Decorul este opulent, cu canapele grele, in care te afunzi, cu candelabre de cristal de dimensiuni considerabile. Pe pereti sunt tot felul de picturi cu imagini de la inaugurarea Canalului de Suez, sau scene ce amintesc de 1001 de nopti. Tot din vechiul palat s-a pastrat si Salonul Regal si inca cateva saloane care te fascineaza cu decoratiunile lor elegante.

Hotelul dispune, pe langa un mare numar de camere, de 1 cazinou si 14 locatii diverse, baruri, restaurante si terase, unde te poti rasfata cu tot felul de delicatese.

Camerele in care am fost cazati, sunt mari, mobilate modern, sunt foarte curate si dispun de tot confortul unui hotel de 5*.

De pe balcon am avut o frumoasa vedere spre Nil si cladirile orasului.

Ambele cazari au fost doar cu mic dejun. Acesta se servea intr-unul din frumoasele saloane din cladirea veche. Mic dejunul este sub forma de bufet suedez si gasesti de toate pentru toti, totul foarte gustos si frumos prezentat.

Prima data cand am fost cazati la Marriott, in luna decembrie, hotelul era impodobit cu decoratiuni specifice craciunului. Pentru noi a fost foarte distractiv, cand stateam la piscina, la o temperatura de aprox 35°C, sa-l admiram pe Mos Craciun si stelutele de nea.

Deci hotelul are si o piscina frumoasa, localizata in gradina, unde este o adevarata placere sa te relaxezi dupa alergatura prin oras. Piscina si zona de sezlonguri sunt ingropate, cobori cateva trepte pana la nivelul ei. In felul acesta ai parte de intimidate si multa liniste

In holurile care fac legatura cu cladirile noi se gasesc diverse magazine de confectii, bijuterii, incaltaminte, suveniruri, case de schimb valutar si in general tot ce ai nevoie pentru a te simti bine.

In apropierea hotelului se gasesc mai multe obiective turistice, care pot fi vizitate.

Hotelul, pe langa confortul si serviciile de calitate, ofera si o bucurie deosebita oaspetelui, prin decoratiunile elegante si desavarsite cu care este decorat.

Deviza hotelului “Serving Guests With Royal Hospitality” este perfect adevarata.

Pentru mai multe amanunte puteti vizita site-ul hotelului aici.

Trimis de nicoletass in 28.03.11 13:16:24
Validat / Publicat: 28.03.11 14:19:37

VIZUALIZĂRI: 1606 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicoletass); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera este mare spatioasa, curata si frumoasa

ARTEMIZA ADINA
[28.03.11 14:55:57]

Doamne ce superb e! Parca ar fi doua lumi diferite, interiorul hotelului pare desprins din basmele cu 1001 nopti, iar gradina este foarte moderna, si mai sunt si decoratiunile alea de Craciun, fascinant! Ce pot sa spun, nu am cuvinte. Sunteti o norocoasa! Nu am avut ocazia sa ies din tara dar prin intermediul acestui site am ocazia sa ma bucur de excursii incredibil de frumoase si magice. Multumesc pentru incursiunea in lumea basmelor arabe! Va mai asteptam cu noi povesti la fel de interesante ca asta si cea cu balonul!

[29.03.11 19:44:57]

va propun aceasta melodie drept fond sonor, insa bineinteles se poate schimba!

nicoletassAUTOR REVIEW
[30.03.11 11:18:18]