ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2011
DIN: Frumuşani [CL]
ÎNSCRIS: 03.03.08
MAR-2011
1 AD. + 1 COPII -- v: 27 :)

Sushi? OK => Sushi Ko

Astăzi am avut întâlnire cu fie-mea. Am vrut să fie o experienţă mai deosebită, mai ales că asta ar fi trebuit să se întâmple cu ocazia lui 8 Martie, dar a fost amânat sine die din varii motive...

Am sperat ca în aşa-zisul centru istoric să găsim ceva cât de cât rezonabil. Ajunşi acolo, am constatat în primul rând că... nu e criză! Zona e plină de localuri - baruri, bodegi, pub-uri, lounge-uri, restaurante, crâşme şi alte varii localuri de hrănit şi adăpat poporul. Popor care era evident prezent, chiar în număr mare! Abia aveai loc să mergi pe stradă, în unele locuri. Şi cum umblam noi aşa, căscând gura după un loc mai puţin aglomerat dar care să promită şi ceva calitate, îmi pică ochii pe acest local, aflat la colţul străzilor Stavropoleos cu Smârdan. Deşi pe saitul lor (click aici) adresa este Stavropoleos 8, intrarea este de fapt cam pe Smârdan. Mă rog, chestie de detaliu, nu prea importantă. Iniţial aveau şi o terasă, distrusă însă de arăturile de primăvară ce tocmai au loc în zonă. Am intrat, poftiţi fiind de către un ospătar, apoi am fost ajutaţi să ne alegem o masă şi ni s-au adus meniurile - de mâncare şi de băuturi. După scurt timp, ospătarul a revenit să ne întrebe dacă am ales ceea ce am dori să comandăm şi dacă dorim să facem comanda. Io nici măcar la toate pozele nu apucasem să mă uit, aşa că am cerut un Campari orange până mai citesc (lucru relativ complicat pentru mine, dacă îmi uit acasă ochelarii).

Mă rog, ideea este că omul s-a mişcat repede, fără să fie nici sâcâitor, nici agasant - a revenit după ce ne-am hotărât şi a luat comanda.

Fata a dorit o supă de fructe de mare, pe care - după cum a savurat-o - aş îndrăzni s-o calific drept cel puţin bună. Apoi am luat împreună un platou cu 15 rulouri vegetale - Vegi set. Eu am dorit ca antreu nişte rulouri de primăvară cu pui şi legume. Mi-au plăcut foarte mult - atât rulourile, cât şi "sushi"-ul vegetal.

Excelent a fost wasabi-ul ce le-a însoţit. Abia acum l-am înţeles pe Jean Reno, când în filmul omonim îl mânca pur şi simplu cu lingura...

La final, e bine să fiţi cât se poate de calm când solicitaţi nota de plată, pentru că preţurile nu-s la fel de mici ca porţiile! Evident, fără a fi exagerate, sunt oricum peste medie. Dar pentru o seară plăcută, într-o atmosferă intimă şi liniştită cum aproape nu mai speram să aflu prin acea zonă - chiar a meritat fiecare bănuţ!

În încheiere, mai merită amintit şi formularul de apreciere a produselor şi serviciilor pe care ni l-au servit la final, împreună cu nota de plată. Şi nu în ultimul rând zâmbetul de pe buzele personalului (ce nu părea a fi doar de complezenţă) şi faptul că ne-au mulţumit că am ales locanta lor...

Concluzia? dacă mă invită şi pe mine cineva, cu siguranţă revin!

PS 1. am depunctat "Cadrul natural" din motive evidente - locul arată mai rău ca Serbia în război! Acolo n-ar trebui să se desfăşoare activităţi de alimentaţie publică... 2. fără PMA.

Trimis de Dragoș_MD in 26.03.11 21:40:29
Validat / Publicat: 26.03.11 22:23:20

VIZUALIZĂRI: 2580 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Sushi Ko - salonul
PUNCTAJ CRT: 0 PMA (std) PLUS 2015 PMA (din 17 voturi)
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[26.03.11 21:52:06]

Am retras PMA standard, conform dorintei autorului.

Dragoș_MDAUTOR REVIEW
[26.03.11 21:59:52]

Mulţam.

Încă o remarcă - e posibil ca unii care au mai fost prin alte locuri şi au mâncat astfel de specialităţi să fie dezamăgiţi - noi (eu cu fata mea) am fost însă chiar încântaţi.

crima
[26.03.11 22:45:10]

Interesanta atentionarea finala din P08. Este pentru prima data cand vad (in Romania).

Chloe
[27.03.11 07:08:50]

@crima,

au inceput si la noi, din ce in ce mai multi in ultima vreme...

recent, am vazut asta si pe bonurile de la Caru'cu bere

Chloe, crima
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: