ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2011
    MAR-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Roma - Între două avioane

În drum spre Lisabona am avut o escala de doar 6 ore, la Roma. Am venit de la Bucureşti cu o cursa Alitalia şi am aterizat pe Aeroportul Leonardo da Vinci (Fiumicino) la ora 8 dimineaţa. Avionul spre Lisabona avea plecarea abia la ora 14 deci aveam exact 6 ore de şedere în Roma. Ţinând cont de formalităţile de debarcare şi îmbarcare, nu mai rămânea mare lucru pentru oraş, dar de fapt nici nu intenţionam să facem mare lucru pentru ca nici unul din noi (eu si fata mea care mă însoţea), nu eram la prima întâlnire cu cetatea eternă. Nici în aeroport nu puteam sta atâtea ore.

Am luat trenul care leagă aeroportul de Stazione Termini, informându-ne şi de ora la care trebuie să ne întoarce pentru a nu avea emoţii cu îmbarcarea. Nu ne rămâneau mai mult de 3 ore efectiv dar suficiente pentru o pizza, o baie de mulţime în Piazza di Spania şi eventual nişte vitrine din zonă.

Era o dimineaţă de primăvară superbă, soarele strălucea pe cerul fără nici un nor, totul părea să fie favorabil planului nostru.

Preţul unui bilet de tren 14 €, enorm spun eu pentru cei doar 35 Km, distanţa de la aeroport până la gară. Dacă sunteţi trei sau patru persoane, veţi ieşi mai ieftin cu taxi care nu vă ia mai mult de 40 € până în oricare colţ al Romei. Nici dacă sunteţi doar doi nu este de neglijat varianta cu taxi, ţinând cont de faptul că acesta vă lasă la scară, cum se spune, şi nu mai sunteţi nevoiţi să târâţi bagajele prin gară, prin metrou sau autobuze, plus unul, două, sau trei cvartale din staţie până la locul unde vreţi să ajungeţi. Unde mai pui că atunci când ajungi la un hotel altfel eşti privit când cobori dintr-un taxi decât atunci când vi din capătul străzii transpirat ca un cal şi trăgând după tine, nelipsitele bagaje ce însoţesc oricare turist.

Eu, aşa cum am spus, neştiind aceste lucruri am luat trenul. Ajunşi în Stazione Termini am urmărit semnul ce te conduce spre metrou dar aici era trasă o jaluzea mare de tabla pe care scria ’’Sciopero’’ (Grevă). Mulţime de turişti stăteau nedumeriţi ca viţeii şi nu pricepeau care-i treaba.

Schimbare de plan. Am ieşit la autobuze si am luat autobuzul 64 ce duce la Piazza San Pietro. Autobuzul supra aglomerat, sardelele înoată mult mai lejer în conservă decât stăteau turiştii de pretutindeni în autobuzul 64. După nici două staţii pe Via. Nazionale, autobuzul se opreşte deschide uşile cu mare dificultate, şi suntem poftiţi să coborâm. ‚’’Il bus e rotto’’ (Autobuzul este defect).

Eram destul de aproape de Piazza Venezia aşa că am pornit pe jos să tragem o şedinţă foto cu impozantul Monumento Nazionale a Vittorio Emanuele II, cu Altare della Patria, Columna lui Traian, Chiesa di Santa Maria di Loreto şi Palazzo Venezia, toate aflate în această imensă piaţă.

Pentru pizza am hotărât să mergem în Piazza Navona trecând cu această ocazie şi pe lângă Pantheon, care se află în apropiere de aceasta. Pentru doar o staţie de autobuz nu ne-am mai complicat şi am mers pe jos, mai ales ca timpul era superb si nouă ne era dor de primăvară.

Piazza Navona construita din voia lui Papa Inocenzo X, peste anticul Stadio di Domiţiano păstrând forma acestuia, conţine o serie de capodopere ale artei Baroce. Centrul pieţei este dominat de Fontana dei Quattro Fiumi a lui Bernini, ce reprezintă Dunarea, Gangele, Nilul şi Rio de la Plata (râuri din cele patru colţuri ale lumii). Pe una dintre laturile pieţei se mai află Biserica St. Agnes in Agonia construită tot in stilul baroc de către maeştrii Francesco Borromini şi Girolamo Rainaldi, precum şi Palazzo Pamphilj a familiei Pamphilj din care provenea şi papa Inocenzo X.

Ne-am aşezat la o terasă, scăldaţi de lumina orbitoare a soarelui şi inundaţi de muzica unui taraf de origine binecunoscută. La cerere şi contra unei sume de 5 € au interpretat o piesa atât de draga mie precum şi iubitului nostru premier. Este vorba de: ’’ Puşca şi cureaua lată’’. Am luat un vin prosecco şi câte o pizza, am plătit 40 € punta incluso (cu tot cu bacşiş), după care cu un taxi am plecat la aeroport.

Atunci când luaţi taxiul nu ezitaţi să negociaţi preţul şi să spuneţi să nu pornească aparatul de taxat pentru ca nu aveţi nevoie de scontrino (bon de casă). Dacă pentru deplasări în interiorul oraşului nu merită să vă complicaţi pentru distanţe mai lungi veţi face ceva economie. Mi-a cerut 40 € i-am oferit 35 € şi am bătut palma.

Trimis de popescu.borsa* in 26.03.11 13:06:03
    Validat / Publicat: 26.03.11 14:00:56
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Aproape peste tot

VIZUALIZĂRI: 3027 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (popescu.borsa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Roma - Palazzo delle Esposizioni

[26.03.11 14:31:20]

Am o rugaminte pe care vreau să o adresez semivotanţilor. Scrieţi vă rog ce anume vă nemultumeşte şi vă face să aveţi inima îndoită şi să apăsaţi pe butonul cel mic de votare, rupând astfel votul în două. Dacă nu vreţi să o faceţi, mai bine nu votaţi deloc.

[26.03.11 14:47:05]

Memorat votul dvs [F. UTIL/F. BUN] la acest review

[i-ati acordat astfel 900 PMA (=Puncte Multumire-Apreciere)

Pe mine mă supără că NU pot vota şi pozele!!! Şi că se acordă DOAR 900 PMA pentru astfel de reviewuri !!! Şi mai ales că NU se mai dă SB măcar un 5.000 PMA pentru reviewurile SUPER-BUNE macar la 10 de "F. UTIL/F. BUN" să ai aşa ceva !!!

Dar mă astâmpăr că fac offtopic aşa că încă odată FELICITĂRI din partea mea !!

[26.03.11 18:50:54]

@popescu. borsa: raspunsurile la cerinta ta NU vor avea loc ca ecouri la acest review. sper ca este de la sine inteles ca ecourile exista pentru a discuta despre subiectul in cauza si nu pentru offtopic.

in plus, dpdv-ul meu, nimeni de pe acest site (ma refer atat la webmasmteri cat si la admin) nu este in masura sa ceara unui alt user sa-si justifice modul in care si-a exercitat sau nu un drept fundamental pe care il are pe aici: votul (atata timp cand nu exista indicii ca s-ar fi incercat influentarea clasamentului, ceea ce in cazul tau nu este cazul).

uite, eu de exemplu nu te-am votat! trebuie sa justific de ce nu am facut-o? eu zic ca nu!

asadar rog sa ramaneti pe subiect sau inchidem threadul! multumesc!

[26.03.11 19:06:17]

@webmaster77

Am reţinut faptul că nu ai votat. Cu toate că aş fi curios să cunosc motivul, nu pot să te oblig să o faci, de fapt cred că ştiu motivul, dar nici eu nu pot să-l scriu aici, poate pe P. M.

Ai cumva impresia că rew-urile tale pe care eu le-am votat cu mare mărinimie au fost mai grozave decât ăsta. Te înşeli amarnic. Te rog să nu mă mai deranjezi never cu voturile tale.

Nu crezi ca ultima ta remarca despre votul tau este off-topic.

Şi dacă închizi threadul, ce? Mai bine dă-mi un cartonaş de orice coloare preferi, rezolvi problema mai eficient.

O seara bună.

[26.03.11 19:17:56]

asadar, oameni buni, avem un nou tip de scriitor pe amfostacolo: autorii de review-uri care pretind ca "isi selecteaza votantii". deci daca nu vi se pare review-ul lui extraordinar de bun, ci doar bun, sa nu indrazniti cumva sa-l votati pentru ca-i afectati "aura". se pare ca unii nu pot sa primeasca felicitari, le vor neaparat cu coronita sau deloc. atitudine cel putin deplasata, consider eu. 7 zile de pauza, sa-si refaca "aura", cea deranjata de "semivotanti"!

PS: o sa fac ce am facut si pana acuma: o sa votez ce o sa consider eu ca merita, cu vot sau semivot, inclusiv pe tine daca asa o sa am impulsul de moment. FARA JUSTIFICARI!

TraianS
    [26.03.11 20:22:19]

Cand am fost eu, Palazzo Venetia era in renovare. Era ascuns in spatele unei panze imense care reproducea fatada, dar pot sa spun ca originalul arata mult mai bine. Arata excelent in Poza 06. Ala din spate trebuie sa fie balconul lui Mussolini, nu?

Daca-mi amintesc bine, am citit, aici pe site, intr-un review al cuiva care tocmai a fost la Roma ca Panteonul era inchis pentru renovari. Tu l-ai gasit deschis?

Cand sunt mai multe persoane, e mai bine de luat taxiul, dar totusi cred ca trebuie de avut grija deoarece mai sunt si multe taxiuri pirat. Nu stiu cat de adevarat e. Oricum taxiurile oficiale probabil ca sunt usor de recunoscut. Doua articole interesante despre taxiuri aici (click aici) si aici (click aici)

Rugamintea autorului catre cei care voteaza doar cu "bun", nu mi se pare exagerata. Astfel cel care a scris, stie ce ar putea imbunatati sau sa corecteze daca a gresit. Nimeni, insa, nu e obligat sa scrie o astfel de explicatie.

Mi se pare exagerata reactia webmasterilor.

[26.03.11 20:29:46]

Alina Morar
    [26.03.11 21:56:44]

Imi doresc sa ajung candva si la Roma. Pozele tale imi aduc aminte de filmul Ingeri si demoni. Atat de mult mi-a placut acel film...

[26.03.11 22:14:22]

@TraianS: "reactia moderatorilor" (de fapt a lui webm77) a fost probabil amplificata subiectiv de o jignire directa primita prin functia 'report'.

In alta ordine de idei, propunerea de mai sus - de argumentare a voturilor - are valente constructive si pot sa-ti spun ca a fost studiata (mai demult) introducerea ei oficiala in procesul de votare. Am renuntat insa la idee pentru ca ar fi introdus o 'birocratie' (f. putini au timp/dispozitie de a-si argumenta votul, ca sa nu mai spun ca f. multi ar considera deplasata solicitarea) ce ar diminua in mod cert un proces de votare si asa destul de anemic (nu discutam de cazuri particulare aici); in plus ar fi deschis, in opinia mea, cai de manipulare a votarii. Exista oricum posibilitatea unei eventuale argumentari benevole si din proprie iniatiativa a votului (intalnita destul de des, mai ales in trecut, pe site), ceea ce zic eu ca este suficient.

Ca observatie colaterala, modul in care a fost facuta - 'daca nu argumentati, mai bine nu votati' - e totusi nelalocul lui.

TraianS
    [27.03.11 00:21:13]

@Admin

Multumesc pentru raspuns.

Am folosit pluralul cand am vorbit de moderatori, deoarece inca nu reusesc sa fac vreo diferenta intre ei. Nu am avut destul timp sa ma obisnuiesc cu personalitatea fiecaruia si nici nu-i asociez inca cu vreun username. Imi pare ca o decizie a unuia dintre moderatori implica intreaga conducere, la fel cum un angajat al unei firme prin actiunele sale implica compania la care lucreaza.

Userii care i-am cunoscut si a caror reviewuri le-am citit prima data, au fost userii care apar in lista celor care m-au votat. Am fost curios sa vad cine m-a citit si m-am simtit cumva obligat sa le acord si eu un vot in schimb.

Datorita concursului care exista, un user stie ca nu e destul sa scrie multe reviewuri pentru a ajunge in top; el trebuie deasemenea sa voteze cat mai multe, pentru a-si forma o lista de "votanti". Voteaza toate reviewurile celor care scriu reviewuri putine (nu vor prezenta niciodata un pericol) si ii poti castiga ca sustinatori.

Cand se ajunge la useri de top, lucrurile se schimba putin - incep sa apara bisericutile, grupurile de interese etc. In lista celor care te-au votat, nu-ti apare insa daca ai primit un vot de 900 sau de 400 de PMA.

Pentru mine mesajul Domnului Popescu a fost simplu. A fost ceva de genul: "Va rog nu fiti perversi. Daca ma votati doar ca sa va apara numele in lista de vot, mai bine nu ma votati deloc. "

Daca ma votati cu 400 PMA, va rog argumentati-va decizia. Nimeni nu era, nici somat, nici obligat sa o faca. Eventualele argumentari cred ca ar fi fost "on topic" deoarece decizia votului ar fi trebuit sa fie in primul rand legata de text, iar discutia s-ar fi purtat pe text.

Asta am vazut eu.

Din reviewurile care le-am citit pana acum ale Dl. Popescu, cred ca e un om care poate duce un dialog foarte civilizat chiar daca e in contradictoriu. Daca insa e tratat ca un copil frustrat, la care i se pune imediat calusul in gura, probabil ca lucrurile o iau razna.

Acest ecou este total off topic, lucru pentru care imi cer scuze.

magdalena
    [27.03.11 08:52:17]

@popescu.borsa, foarte utile sfaturile tale! Acuma, nu stiu cum era mai bine in cazul vostru, pentru putinele ore avute la dispozitie, asa cum ati facut, sa luati mijloacele de transport in comun si sa simtiti "pulsul" Romei, sau sa luati taxi-ul si la dus, sa castigati ceva timp...

In alta ordine de idei, pacat cand se intineaza valoarea unor impresii, aducandu-se in discutie voturile, mai ales cand autorul este retras si ne ofera, totusi, informatii si fotografii valoroase.

[27.03.11 09:27:46]

@webmaster o sa te citez intocmai "@RobertCodescu, pentru off-topic si flame primesti un avertisment. Te rog noteaza ca ar fi trebuit sa aiba culoarea galbena. Ecoul de mai sus a fost sters. "

NU am inteles DE CE AR FI TREBUIT si NU a avut! ? ! ?? Si mai ales atata timp cat NU erau injurii si jigniri ecoul a fost sters! ? ! ? Vad ca cenzura isi face (DIN NOU) datoria in Romania!!! Dar ce stiu eu sunt prea mic pentru un razboi asa de mare!!!

[27.03.11 10:02:07]

@RobertCodescu, ecoul era clar: off-topic si, mai ales, flame, adica, mai pe intelesul tau, incitare la scandal si discutii polemice fara legatura cu subiectul turistic de fata. Nu ai primit "galben" pentru ca te-ai oprit la timp desi ecoul tau de acum ma contrazice. Pe de alta parte, acesta este ultimul ecou de acest gen acceptat, in caz contrar threadul va fi inchis.

[27.03.11 21:18:40]

@TraianS am fost rugat de @poescu. borsa sa-ti MULTUMESC pentru sustinerea neconditionata acordata in aceasta deisputa iscata aici pe AFA!!! Asta deoarece cum se vede momentan el se afla sub incidenta cartonasului albastru!!!

[28.03.11 08:30:52]

@TraianS

Îmi cer scuze pentru alegerea neinspirată de către prietenul Robert a expresiei ''susţinere necondiţionată''.

Acum, că am beneficiat de ''eliberare necondiţionată'' din partea Administratorului, pot să-ţi mulţumesc personal.

Eu am înţeles că susţinerea ta pe care mai degrabă aş numi-o ’’luare de atitudine’’ în faţa unui abuz, a fost generată de o analiză corectă şi detaşată a situaţiei şi nu din impulsuri emoţionale, cum mi-a fost mie dată sancţiunea.

balasa violeta
    [29.03.11 15:13:39]

Interesant! Imi place cate ati facut in cele trei ore! Eu nu ma miscam din aeroport.

Va invidiez! Oare unul din baietii mei, ar merge cu mine la Roma, de exemplu? !

Alina Morar, balasa violeta, magdalena, popescu.borsa*, TraianS
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: