ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.03.2011
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10

Fram AFA!

Am promis mai demult, dupa bilantul lui Costi, ca voi face si eu o analiza subiectiva, un bilant al impresiilor mele despre oamenii si actiunile acestui site.

Mai intai trebuie sa recunoastem faptul ca nimeni nu e prerfect, treaba cu “magister dixit”, “asa a zis profesorul” si asta e “sfant si adevarat”, nu mai e valabila. Adevarul suprem, precum divinul pocal al Sfantului Graal cel datator de viata fara de moarte, e greu de gasit! Uneori mai greseste si profesorul nu numai elevul.

Trebuie cu toti sa stim ca suntem niste fiinte ce ne-am desprins din animalitate in urma cu 2-3 milioane de ani, deci in capul nostru, “paleocortexul” (adica creierul vechi), ce ne-a condus pasii prin lume in aceste milioane de ani, are grosimea unui "lat de palma". Acest strat este raspunzator de “reactiile de aparare si supravietuire”, e animalic, rau, egoist, agresiv sau smecher atunci cand trebuie, dar el e un strat gros si ne-a facut sa trecem cu bine prin hatisurile timpului, si azi, sa putem sa ne bucuram de internet si excursii pe AFA. Mai e pe-acolo si o zona noua, subtire cat o foaie de hartie, numita “neocortex”, format in ultimii 5-6000 de ani, dar mai ales in ultimele doua sute de ani, de la Revolutia tehnico-industriala incoace, care raspunde de piosenie, umanism, altruism, intr-ajutorare intre oameni. Ca sa devenim “perfecti” in relatiile dintre noi si fata de mediul ce ne inconjoara, asa cum e-n gradinile Edenului, ne mai trebuie inca mult timp.

Am depasit 9 luni de cand am scris primul review pe acest site care mie mi-a placut intotdeuna si o sa ma incante mereu si de-acum incolo.

Iata parerea mea subiectiva despre

1. - Useri…

Toti userii sunt egali intre ei, pornesc de la aceeasi linie de start, oricine poate deveni “number one”, ca mijloace de lupta si existenta in aceasta lume virtuala turistica, userii nu dispun decat de produsul gandirii si al sensibilitatii lor exprimat in vorbe si imagini ce reflecta peregrinarile lor prin tara sau strainatate. Intre timp insa, lucrurile se cern si unii devin “mai egali dacat altii”. Nici soarele care e deasupra tuturor, nu ne incalzeste pe fiecare la fel. Ierarhizarea e o chestiune de adaptare sau de vechime pe site. Tot ceea ce scriu userii trece in proprietatea Admin. Asta e regula jocului, e corecta, daca nu-ti place, nu intri in joc. Nu trebuie sa ne deranjeze niciodata lupta dreapta sau mai putin dreapta dintre useri pentru cireasa si frisca de pe tort, pentru ca asa e si-n viata... Costi a sesizat bine “ca societatea AFA e o copie la scara redusa a societatii in care traim”. Nici un user nu-l poate exclude de pe site pe celalalt, caci el nu dispune de mijloace de presiune sau coercitiune - avertismente sau cartonase. Userii mai “maraie ei uneori dar caravana trece si vocea lor se pierde in desert”…. Userii sunt vulgul, poporul, ei sunt “Egalite, liberte, fraternite”, ei sunt cei din tabloul lui Delacroix sau ei sunt cetatenii ce aveau drept de vot din cetatea Romei antice. Si userii nostri au drept de vot. Un user insa niciodata nu poate da un cartonas galben unui web, web pe care l-as compara cu un “patrician din Senatul Romei” (recititi societatea creata de Romulus, din ultimul review despre Luvru) dar vai…patricienii cetatii noastre romane nu sunt cei mai bogati oameni ai societatii, ei fac multa munca voluntara, sunt altruisti, (parc-ar fi nascuti cu toii in zodia varsatorului), se pare ca la ei “neocortexul” e mai bine dezvoltat. Cu toate ca e foarte greu astazi, sa mai crezi ca o idee oricat de stralucita ar fi ea, te poate determina sa faci un lucru dezinteresat. Dar nici imposibil nu e.

In urma cu 2 ani era mai bine. Nu era criza, s-au dat la finele lui 2009, vreo 30 de premii din care mai mult de jumatate erau in strainatate, concurenti erau mai putini, sansa ta de a accede la varf era mai mare.

Un user retras dar foarte talentat de pe site, mi-a spus odata un mare adevar. “Oamenii sunt prieteni intre ei, pana cand nu intervine disputa directa”. Adica, mai pe romaneste, cand ai intrat pe site, imparti puncte in stanga si in dreapta, lauzi pe oricine, apreciezi sau “te dai bine” pe langa altii, devii chiar amic cu cate unul dintre ei, ca apoi, la final, cand se vad ambii amici in fata unui singur premiu tentant, sa se ia "la tavaleala"! E normal, nimeni nu mai e azi “Maica Tereza” sau suficient de bogat sau stupid ca sa refuze un sejur gratuit, cu familia, undeva in tara sau in strainatate. Sau un set de bilete de avion. Rar mai vezi oameni din aceasta specie pe cale de disparitie, onoare exceptiilor! . Ba uneori esti cotat drept ”fraier”, daca refuzi ceva “pentru care ai muncit, nu gluma! ”, caci in nici un domeniu nu e usor sa ajungi la varf. Si totusi au fost si gesturi de “fair-play” pe site, poate doar in aparenta, dar au fost…sa nu-I uitam pe Pepsi si pe Ionescunic, care au lasat altora felia mare de tort si cireasa de pe el!

Ce s-a intamplat in ultima vreme cu userii? Din moment ce s-a anuntat ca premiile anuale vor fi transformate in facilitati, multi au abandonat concursul. Lucru explicabil, caci, precum catelul lui Pavlov care incepe sa saliveze doar la gandul ca o sa primesca o portie de cremvursti, si omul reactioneaza la fel. Daca insa nu mai primeste stimulentul, cel mai adesea, omul nu-si mai risipeste energia si timpul liber, caci sunt de spalat rufe, de pus muraturi si zacusca pentru “la iarna”, de dus copiii la plimbare, acest timp liber dedicat scrisului se poate folosi si altfel si chiar transforma in bani. Time is money.

Daca ai fost invatat (poate prost) cu vreo 30 de premii serioase in primul an, si cu 31 de premii, tot serioase, in al doilea an (2009 si 2010) (Felicitari Cornel!!), atunci trebuie sa le certifici userilor ca le vei da macar 10-12 premii si-n urmatorul an (2011). Daca nu, ei “se retrag” sau asista pasivi la lupta altora, rezumandu-se sa citeasca si sa se informeze. Esta si acesta un mare castig, sa fii bine informat! .

Nu e bine sa avem nici cea mai mica ranchiuna fata de nici un user, asta e viata, toti suntem la fel, asa se comporta toate fiintele vii, asa se manifesta imuabila “trecuta, prezenta si viitoarea lege a junglei”, cel mai puternic, mai inteligent sau mai bine adaptat, castiga si supravietuieste.

Deoarece excursii, poate nu vor mai fi in acest final de an, userii “s-au aruncat” la singurele valori certe ramase in joc…biletele de avion si uneori cate un week-end printr-un hotel sau o reducere de pret la o pensiune. Pentru bilete a fost si o disputa la “foto-finish” a fost ceva de nedescris…o concurenta a avut 47 de votanti peun review si aproape 1300 de vizualizari! Inimaginabil! . E clar ca aici a contat “vechimea pe site”. Dar, faţă de ceea ce ne-a oferit aceasta lidera inontestabila, acest ajutor comun al “fanilor”, a fost doar o picatura de cerneala intr-o mare de azur…

Exista pe site si useri non-conformisti, care nu sunt mereu de acord cu deciziile colectivului de conducere sau care demasca unele inechitati sau abuzuri, acestia “fac valuri”, agita spiritele, dar ce-ar fi sa fim cu totii mereu de acord cu “sefu’”, adica doar o turma de oi condusa zilnic la pascut pe plaiurile mioritice, prada lupilor? Astfel de oameni exista in orice societate, trebuie admisi, au o oarecare personalitate, risca, au curaj, uneori imping societatea inainte, sunt oameni de actiune. Nici mie, dac-as fi “boss-ul” unui site, nu mi-ar conveni astfel de useri dar trebuie sa-i asculti, sa-i suporti, sa-i intelegi, asta ni se trage de la greci si se numeste democratie, traim in lume a discutiilor si a argumentelor, nu a dictatelor. Nimic nu evolueaza in lume, decat in prezenta parerilor diferite, poate chiar antagonice... In alte tari, chiar se provoaca artificial adevarate ”brain strorming”-uri (furtuni de idei), adica “mese rotunde” unde 20-30 de oameni isi dau cu (sau li se cere) parerea asupra unei teme, pentru a ajunge in final la un rezultat pozitiv si a gasi rezolvarea ideala si posibil unanim acceptata a unei actiuni.

Cele doua intrari in cetate a “Calului troian”din Pitesti (sau poate i s-ar potrivi mai bine porecla de Ulise), din burta de lemn a caruia au iesit noaptea, tiptil, nu soldati greci inarmati pana-n dinti ci doar doua review-ul “Bilant subiectiv” si “Women fight” a tulburat un pic ordinea normala a lucrurilor si viata sociala a cetatii. Unii useri sau unele userite, putin lezate de faptul c-au fost degradate, n-au mai scris mare lucru anul asta sau s-au retras din concurs. Cetatea poate ca era mai bine sa nu lase calu’ sa intre-n ea….

Lupta dintre useri, cu toate frumusetile si mizeriile unui camp de batalie unde gaseti alaturi si sunete triumfale de goarne dar si corbi ce devoreaza cadavre, a fost si este cat se poate de normala.

2. -Despre webi, numai de bine! … n-am vazut inca nici un web in carne si oase, ii cunosc din ceea ce ne-am scris prin spatiu virtual cu toate ca lista cu webii am primit-o si eu, ca multi altii. Webii sunt necesari. Am intalnit webi de-o onestitate, corectitudne si altruism iesite din comun. Sunt oameni care merita admiratie si aplauze, plus ca uneori trebuie si ei sa faca fata unor dispute care le incarca suplimentar activitatea. Fara ei, concursul de pe acest site de informare si implicit toate satisfactiile noastre, ar fi imposibile. Dar si webii sunt oameni. Mai gresec si ei. Uneori au probleme personale, au o zi proasta si ne mai apostrofeaza dar in limitele unei decente sau diplomatii de care e nevoie in relatiile cu publicul. Sunt “webi” si “webi”, unii mai rabdatori cu noi altii mai putin. Partea proasta e ca noi, userii nu putem da nici macar un avertisment unui web. Noi n-avem putere, n-avem forta de actiune pe acest site decat doar “tacerea” pentru a nu fi pedepsiti. Sunt insa si unii “useri” fara teama sau foarte diplomati sau prieteni cu “web”-ii, care reusesc sa mai returneze cate o remarca malitoasa...

Cand discut insa cu un web, am un sentiment ciudat, parca discut cu o fantoma, cu niste cifre, cu un "mascat" caruia n-ai voie sa-i vezi figura sau cu o femeie musulmana cu faţa acoperita de un voal negru. Acest lucru n-a fost grozav. dar probabil ca alta solutie nu exista.

3. -Despre “Admin”…incontestabil, administratorul are tot meritul in formarea site-ului, in coagularea colectivului de conducere, stabilirea regulamentului, mediere... are deci multa bataie de cap… e un om deosebit. A avut o idee unica in tara, aceea de promovare si dezvoltare a turismului autohton, "on-line", asta cred ca n-o contesta nimeni, intr-o tara in care ministerul nostru “de resort”, schioapata. El merita sa-si valorifice la maximum ideea si sa aiba o viata imbelsugata si linistita, insa… noi i-o facem uneori amara. Pe lista asta, cred ca eu sunt in frunte. Acum, cand pe AFA se face ”schimb de generatii”, cand e criza mondiala, cand turismul e in usoara scadere, cand vantul ne sufla tot mai tare prin buzunare, cand userii cu stagii vechi nu mai prea scriu review-uri, unii webi poate ca vor sa scrie, dar n-au timp s-o faca, acum cand e posibil sa nu se mai dea nici premii la sfarsit de an, e greu! …dar va veni primavara, vara, toamna, concediile, vacantele…si cred ca site-ul se va relansa datorita userilor nou intrati, plini de entuziasm.

“Admin” mai are in plus si o inima mare, in care cred ca incap toti userii si webii, dovada? … actiunile umanitare din Moldova. O singura remarca am pentru “Admin”… stiu ca atunci cand trebuie sa stapanesti mii de oameni trebuie sa fi “mână forte” si “sa-i ţii pe toti in frâu” cu un regulament bine pus la punct.

Mi-a placut punerea “la coada” de la banca a papei de la Roma, se stie ca Vaticanul nu reprezinta doar o mare religie ci si o mare afacere (turistica in special) si biznisu-i biznis... stiu ca sunt necesare si expresii de incheiere de ecouri cu un usor iz imperativ. Eu insa, am trait aproape un sfert de secol sub o dictatura...

4. --Despre mine…sunt furtunos, dificil, am si calitati si defecte, am peretii camerei imbracati in biblioteci pline de carti, atlase, albume si de-aceea platesc iarna mai putin la incalzire, am prieteni putini dar adevarati, tocmai pentru ca le spun direct si imediat "in fata", daca au facut ceva bine sau daca au gresit. Am si idei, acum pregatesc o “casuta ecologica” intr-o vagauna dintr-un deal de langa orasul meu, impreuna cu un amic din Germania.

M-a derutat insa faptul ca, dupa anuntul cu non-acordarea de premii anuale ci doar a unor facilitati, mai multi useri de valoare s-au retras din concurs. Mie, intuitia imi spune, ca e un semn rau si ca ar trebui sa ma alatur si eu acestei grupari langa care am luptat “cot la cot” anul trecut. Am intrat pe site ca sa va spun cateva povesti turistice, ca sa ameliorez macar cu un gram spiritul de “fair play” si sa castig un premiu anual. Spiritul de fair play e greu de corectat intr-o societate modiala si mai ales romanesca corupta la multe niveluri. E-o naivitate! Premii anuale nu se mai dau. E multa munca, zau, cu review-urile! …mi-aud vorbe pe-acasa. …”Te-ai casatorit cu AFA? ”. Asta i s-a intamplat si lui Valimi, care in ciuda criticilor multora, se pare ca s-a adaptat cel mai bine dintre toti la acest site si a reusit ceea ce si-a propus. Asadar, de saptamana viitoare, conform regulamentului, voi figura ”retras”. Voi continua sa scriu din nou, dupa concediu, asa cum o fac in prezent toti ‘retrasii’

5. - Despre AFA…este un site popular foarte reusit, dinamic si intens informativ. Gasesti aici raspuns la toate intrebarile tale turistice! AFA este creatia sau "copilul" lui “Admin”. Pentru asta a muncit zi si noapte. “Admin” poate crea un album, un atlas, un ghid turistic, un centru de info-turism sau chiar o agentie turistica, bazandu-se pe aceste materiale si imagini ce le timitem noi zilnic. Si chiar ca e nevoie pe “piata turistica romaneasca in formare” de mai multe informatii despre unele obiective turistice “in dezvoltare si transformare”.

Asadar… “Fram” AFA! , ceea ce in limba marilor exploratori polari Amundsen, Nansen si Johannson, insemna inca si azi “Tot inainte, AFA! ”

Dorgo

Trimis de dorgo in 26.03.11 10:29:45
Validat / Publicat: 26.03.11 11:37:23

VIZUALIZĂRI: 1646 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 20 voturi)

[26.03.11 11:23:53]

Dorgo, cu bune, cu rele, viaţa merge înainte.

Asemeni oricărui alt utilizator, ai dreptul la (o) opinie. Că suntem ori nu de acord cu ea, asta e altă poveste. Şi drept dovadă, deşi cuvintele de mai sus nu reprezintă (decât în mică măsură, pe alocuri) părerile noastre asupra acestei comunităţi în general şi a membrilor acesteia în particular, iată - le publicăm!

Avem doar speranţa (şi acest mesaj este în special adresat celor ce vor dori să vină ulterior cu completări, argumente şi alte reflecţii proprii la cele spuse de tine sau de restul celor ce vor scrie ecouri aici) că discuţiile ce vor urma să fie purtate pe un ton normal, fără atacuri la persoană, insinuări, 'ciupituri' sau alte gesturi neelegante. În caz contrar, firul acestei discuţii va fi definitiv închis.

popescu.borsa*
[26.03.11 13:56:00]

@Dorgo

Parerea mea corespunde cu a ta mai mult decât pe alocuri dar nu în totalitate. Te avertizez că decizia ta de a te retrage din concurs nu te va scuti de criticile celor care nu te au la suflet. În mine ai un fan şi un prieten declarat oficial, aici în văzul tuturor. Te aşteptăm cu partea II -a de la ultimul tau rew.

[26.03.11 14:45:06]

Fals, cat se poate de fals, exista functia report, exista contul "Admin" prin intermediul caruia administratorul acestui site poate fi contactat cand sunt astfel de probleme si in masura in care aveti dreptate acesta poate lua masuri cu oricine... chiar si cu Papa daca este cazul...

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
mecut
[26.03.11 15:54:16]

@ dorgo

Ma bucur ca ati decis sa nu renuntati la rw. Asta da veste buna! Si eu astept partea a doua la "Tablouri celebre din Luvru"

Spor la scris!

dorgoAUTOR REVIEW
[26.03.11 17:35:59]

draga@web13... in principiu, ai perfecta dreptate, dar in urma cu cateva zile, cand a gresit un web, n-a fost nevoie sa-l anunt pe Admin, caci am fost contactat de dansul telefonic, care, amabil, mi-a spus ca un web care a gresit un pic nu-si poate cere oficial scuze... asta am inteles... e clar!... are dreptate, nu da bine la public... atunci l-am intrebat pe Admin de ce nu incearca acel web sa trimita macar o scuza, 2 vorbe acolo, simple, pe privat... ei, nici pe privat n-am primit nimic... review-ul acesta este unul subiectiv, n-are valoare dar poate ne mai ajuta sa punem la punct unele lucruri... de-aceea ziceam ca mai gresesc si maestrii si nimeni nu e perfect... hai sa traim!... FRAM!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[26.03.11 17:56:49]

@dorgo... si cu asta inchid acest subiect, acel webmaster nu a gresit in decizia luata, ci doar s-a exprimat gresit cand a motivat actiunea sa, este o mica diferenta !

Sa auzim doar de bine!

webmaster20*
[26.03.11 18:25:16]

@dorgo, ceea ce nu sti este faptul ca un webmaster retrage punctele standard doar dupa ce se consulta in prealabil cu (cel putin) un coleg, ceea ce s-a intamplat si in cazul reviewului despre Luvru. Asa se explica si primele 2 ecouri consecutive. Poate exprimarea nu a fost cea mai inspirata, trebuie sa admiti ca nu intotdeauna gasesti cuvintele potrivite, mai ales cand in acelasi timp mai trebuie sa corectezi greseli de ortografie sau de alta natura, sa vezi daca articolul respectiv este incadrat la sectiunea corecta etc. etc. Explicatiile ulterioare ale Admin exprima insa perfect motivele ce stau in spatele deciziei de retragere a punctelor standard, indiferent de conversatia pe care spui ca ai avut-o si nu le voi relua aici. Eu sper, totusi, ca vei intelege ca atunci cand este la mijloc (si) un concurs, fiecare trebuie sa aiba sanse egale, indiferent de vechimea pe site sau numarul total de articole.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
dorgoAUTOR REVIEW
[26.03.11 21:44:02]

@web 20... am inteles... de-acum, alte review-uri la rand!... mergem inainte... numai bine!

santana*
[28.03.11 22:36:00]

Dorgo, părerea mea sinceră este că ai luat o decizie înţeleaptă retrăgându-te din concursul afa, pentru că, astfel, nu vei mai da ocazia unora dintre colegii noştri să socotească review-urile marca Dorgo altceva decât sunt ele în realitate: bune, uşor de citit, cu informaţii utile atunci când îţi propui asta, scrise din suflet (deşi nu te cunosc personal, cred că eşti un altruist) şi din plăcere. Nu vreau să dau sfaturi nimănui, să nu mă înţelegi greşit, poate că mulţi te-au perceput precum unul în limbă după premiile afa.ro. Nu zice nimeni că sunt de lepădat, mai ales în zilele de azi, aş vrea să-ţi mai spun că te vei simţi oarecum detaşat de critici şi nimeni nu va avea curajul să spună că scrii pentru PMA. Scrie, că văd că-ţi place chestia asta! Eu unul te voi citi cu plăcere, dar dacă, vreodată, nu-mi vei vedea numele pe lista votanţilor, să ştii că am citit - şi asta e suficient. Văd că se poartă faza cu declinarea "afinităţilor". Lista mea e mare, n-ar încăpea aici şi nu vreau să dau nume pentru că, omiţând pe cineva, s-ar crede că sunt nepoliticos. La mai mare!

PS: Dacă socotiţi că sunt off-topic, daţi-mi cartonaşe, înjuraţi-mă (vă dau şi adresa de mail sau numărul de telefon, nu-i "broblemă"). Deşi şi eu sunt scandalagiu, tot nu reuşeşte să intre în căpăţâna asta a mea motivul pentru care ne tot certăm de la o vreme. Parcă eram prieteni!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
costin1968
[29.03.11 08:21:42]

Felicitari, draga dorgo,

Personal apreciez, in mod deosebit, scrisul Dvs!

anadragusin, bessondm, costin1968, dorgo, mecut, popescu.borsa*, santana*
Alte articole din această RUBRICĂLoc de dat cu capul... astaaaa... cu părerea :):

• pagină generată în 0.042243957519531 sec