ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.03.2011
    ÎNSCRIS: 23.10.09
    APR-2010

Parcul KEUKENHOF - Cea mai frumoasa primăvară

tulip from amsterdam

Natura se trezeşte, încet, încet. Intâi apar ghiocei si ici colo cativa muguri de copaci. Şi apoi, dintr-o dată, prima zambila. Dimineata a fost doar una si după-amiază sunt deja cinci, şi în ziua următoare, o mare intreaga de flori albastre. Si printre ele, altele galbene si albe – narcisele au aparut peste noapte – oare unde s-au ascuns pana acum? Dimineaţa roua de pe iarba straluceste precum niste boabe de diamant in soare. Soarele rasare din ce in ce mai devreme si urca pe cer din ce in ce mai sus. Tot ce pana ieri a fost uscat si parea fara viata se transforma din de in ce mai repede in verde si albastru si rosu si galben…un curcubeu se pare ca s-a ratacit pe pamant... Inima ta tresare de bucurie la vederea acesti minunatii - Da! acum ştii precis: a venit primavara! Nimeni nu ti-o mai poate lua inapoi. Chiar si o ploaie torenţială nu te mai poate intrista.

Şi în cazul în care doresti sa intalnesti primavara în toată splendoarea ei viziteaza in Olanda parcul Keukenhof - cea mai frumoasa gradina de flori din lume! Pe un teren de 32 ha peste 4 milioane de lalele isi prezinata frumusetea în peste 100 de soiuri forme si culori.

Parcul s-a deschis deja de ieri! si ramane deschis pana la 20 mai (chiar si în zilele de duminică şi sărbători legale) zilnic de la ora 08.00 - pana ora 19.30, dar atentie casa de bilete se închide la ora 18:00!

Keukenhof este situat între Amsterdam şi Haga în Bollenstreek

Cel mai simplu mod de a vizita Keukenhof este cu avionul. Din Aeroportul Schiphol puteti cumpara bilete combinate care sunt valabile pentru intrarea in parc si pot fi folosite si ca bilet de autobuz. Autobusele (Nr. 58) circula la fiecare 15 min. Keukenhof se ajunge în 35 de minute.

Bilet combinat: € 21 adulţi

Seniori peste 65 ani € 18

Copii (4-11 ani) € 11

Pretul biletelor 2011 (doar intrare in parc)

Adulţi € 14,50 per persoană

Seniori (65 +) € 14,50 per persoană

Copii (4-11 ani) € 7,00 per persoană

Parcare (autoturisme) € 6,00 pe masina

Si acum va las sa admirati pozele din anul trecut!

Trimis de Pami* in 25.03.11 12:11:03
    Validat / Publicat: 25.03.11 13:12:15

VIZUALIZĂRI: 5300 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Pami*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 lalele, lalele
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 27 voturi)

[25.03.11 13:10:52]

mutat la rubrica "de calatorii" - OLANDA CEVA MAI ALTFEL - rubrica in care pastram review-urile pe care nu prea le putem incadra la orasele pt care deja exista pe site sectiuni (la Olanda).

dorgo
    [25.03.11 16:19:28]

@Pami... frumoase poze! Te-ai gandit si la melodia lui Luigi Ionescu... "Lalele, lalele, frumoasele mele lalele"... ca fond sonor?

popescu.borsa*
    [25.03.11 16:44:38]

@Pami

Pun şi eu aici un buchet de flori din parcul Keukenhof, chiar dacă ştiu că vor ajunge pe pagina 2 sau 3.

Pozele mele sunt din 2008, şi încă nu s-au ofilit.

Cristian_h*
    [25.03.11 16:44:51]

@Pami am inteles ca anul acesta tema principala va fi "Germania tara poetilor si a filozofilor" un fel de tribut adus acestei tari,( invitata de onoare la ceremonia de deschidere a fost doamna Bettina Wulff ,sotia Presedintelui Germaniei), cea mai mare piata de desfacere pentru florile olandeze si tara care furnizeaza cei mai multi turisti, cam 800.000 de germani viziteaza parcul anual! M-ai omorat cu aceste opoze, chiar daca sunt de anul trecut !

[25.03.11 16:53:29]

am atasat aceasta melodie, se poate schimba!

Pami*AUTOR REVIEW
    [25.03.11 17:07:33]

Cristian, ai dreptate! esti mai bine informat decat mine!

aici este si pagina oficiala a parcului - click aici

cine doreste si mai multe informatii; -)

ancamariagadea*
    [26.03.11 15:59:07]

Un review care mi-a redat buna dispozitie

creivean
    [26.03.11 18:38:47]

Ce simfonie de culori!!! Trebuie să fie minunat să vizitezi acest parc. Uite, eu numai de la poze şi m-am umplut de energie pozitivă.

ninaa
    [26.03.11 21:40:52]

Pozele P06 si P13 sunt cele mai frumoase, si-mi trezesc amintiri placute. Colega mea de banca din liceu avea lalele crete (asa le spun eu - nu stiu daca se numesc asa) si primavara ii aducea dirigintei un buchet. In fiecare an imi promitea ca dupa ce se trec imi aduce si mie bulbi sa-mi imbogatesc colectia din gradina dar patru ani au trecut ca vantul si nu am vazut niciodata o astfel de floare crescand la mine in curte. Aveam impresia ca sunt ireale...

Irina1974
    [30.03.11 00:54:40]

Urat din partea ta Pami! Foarte urat! In loc sa ne lasi si pe noi sa petrecem Pastele linistiti acasa, ca tot omul, acum trebuie sa facem bagajele pentru ca in trei saptamani PLECAM in Olanda... pentru Keukenhof!!! Nu aveam nici cea mai mica intentie pana in ziua cand ai postat tu! Insa dupa ce am vazut pozele si am cautat si pe net... m-am imbolnavit! Asa ca, pentru vindecare, trebuie administrata o pastiluta de Keukenhof!

De trei zile scotocesc pe net dupa cazari si trasee, plecam cu masina si deplasarea va dura cam 10 zile! Vezi ce ai facut?

[11.05.12 09:18:24]

Pentru ca s-au adunat mai multe review-uri despre acest obiectiv, review-ul a fost mutat la reorganizare la rubrica "Keukenhof Holland-Paradisul florilor" (nou-creata pe site).

Monaa
    [15.06.14 11:14:35]

Cand am ajuns anul acesta la Keukenhof... am zis ca sunt in RAI; si sincer... nu as fivrut sa mai plec de acolo niciodata. Cuvintele nu mi-ar ajunge sa descriu ce am vazut acolo. Sper sa ma reantorc la Keukenhof... iar... si iar... siii iaaaar...

[15.06.14 11:38:33]

@Monaa: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

Monaa
    [15.06.14 23:11:59]

@webmaster: as avea foarte multe lucruri frumoase de impartasit cu voi pe acest site pentru ca noi facem destul de multe iesiri chiar si numai de 1-2 zile, dar, din pacate nu este timp destul pentru ceea ce ne dorim sa facem. De indata ce ma voi elibera de stresul cotidian... )... sa zic asa, o sa revin cu cateva review-uri .

dorgo, Irina1974, Monaa, ninaa, Pami*, popescu.borsa*
    Alte impresii din această RUBRICĂKeukenhof Holland - Paradisul florilor [Lisse]: