ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.03.2011
DIN: Bistrita
ÎNSCRIS: 24.03.11
SEP-2010

Torgir / Okrug Gorni - Vila MASLINA

Croatia - Trogir / Okrug Gorni: doar cuvinte de lauda. Voi puncta cateva recomandari:

1. Am ales Vila Maslina in detrimentul vilei Paula si nu mi-a parut rau. Masa am avut-o asigurata tot la Paula, mancarea a fost mai mult decat suficienta. Dimineata bufetul suedez unde avea ce alege, din pacate in ultimele zile a scazut calitativ (sfarsit de sezon) iar ca cina aveai tot timpul obtiunea de a alege pentru urmatoarea zi unul dintre cele trei meniuri. Internet nu am avut la vila, in schimb am prin wireless la masa la vila Paula (am cerut passkeyul la cineva cazat acolo). Plusurile fata de Paula au fost minifrigiderul in camera si terasa cu scaune (am aprins vedere partiala la mare - eram la parter si era o casa chiar in fata, dar stanga si dreapta era OK), si binenteles o economie de ceva euro.

2. grija mare la romanca de acolo, din prima zi va promova excursile obtionale, nu va grabiti. Noi am facut una singura cu grupul, si anume FishPiknik-ul care intr-un final a fost si cea mai reusita si a meritat sa fie alaturi de un colectiv roman. Pe cont propiu am fost la Parcul Krka (am luat autocarul la Sibenik, si apoi inca un autocar pana la Krka, am vizitat parcul si la final am facut si baie vreo ora de ne-am racorit, a meritat) in detrimentul vizitei la parcul Plitvice (unde toata lumea care a fost a ramas total dezamagita si nemultumita). Am iesit la 30 de euro fata de 65 cat au cerut pentru Plitvice, am fost linistiti, am vizitat parcul in liniste fara graba, si cum spuneam la sfarsit am facut baie aproape de cascada, pe cand la Plitvice am inteles ca totul a fost pe fuga. O alta vizita pe care am facut-o pe cont propiu a fost la Split (am mers cu autocarul si ne-am intors cu feribotul), am iesit la vreo 10 euro amandoi, pe cand obtionalul costa 25 de persoana si era tot pe fuga. N-am fost la Dubrovnik, dar din cate am auzit cei care au fost au ramas impresionati. Si acolo daca va gasiti patru persoane sa mergeti pe cont propiu cu o masina inchiriata si un GPS iesiti mult mai ieftin.

3. Schimbul valutar cel mai bun a fost in Trogir, dar grija mare sa nu schimbati prea mult. In ultima zi cumparaturile le-am platit cu cardul, nu am avut nici o problema.

Per ansamblu am fost foarte multumiti, am prin 6 zile din cele 7 doar vreme buna.

Despre villa ce pot zice, nu puteai cere mai mult. Facea curatenie odata pe zi in baie si lua gunoiul, nu stia engleza (doar germana si croata)

Merita!!!

Trimis de d4dane in 24.03.11 15:42:23
Validat / Publicat: 24.03.11 17:18:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CROAȚIA

VIZUALIZĂRI: 4062 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (d4dane); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Harta Croatia (zona portului din Trogir)
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

romanitzaa
    [24.03.11 18:03:26]

E prima data cand aud ca cei care au fost la Plitvice au fost dezamagiti.

E imposibil acest lucru, pentru ca locul e total aparte si ofera o imagine a naturii cum rar intalnesti.

Si eu am fost la sfarsitul lunii septembrie 2010 in Trogir si n-am simtit sfarsitul de sezon.

Statiunea era aglomerata (nu ca in lunile iulie sau august), terasele pline, lumea facea plaja (pentru ca era cald).

Ai vazut cum arata un sfarsit de sezon pe litoralul romanesc?

Daca nu, crede-ma ca ceea ce ai vazut in Trogir in septembrie, e un varf de sezon la Marea Neagra in Romania!

[24.03.11 18:30:15]

Cred ca m-am exprimat gresit, oamenii au fost dezamagiti de excursia organizata de ghid, de faptul ca a fost obositoare si totul a fost facut pe fuga. Faceam doar o comparatie intre excursile obtionale si cele facute pe cont propiu. Nu contest faptul ca Plitvice este un loc deosebit, chiar mi s-a recomandat sa ajung acolo, si sa stam minim doua zile prin zona pentru al putea vedea tot si toate traselee.

romanitzaa
    [24.03.11 18:42:03]

@d4dane

Am inteles!

E adevarat ca nu se compara o excursie facuta pe cont propriu cu una organizata.

Cand nu depinzi de nimeni poti sa-ti alegi ritmul, opririle... totul!

[26.03.11 17:52:41]

Bun venit in comunitatea AmFostAcolo, @d4dane. Te astept si cu alte review-ri.

Pana atunci, nu te uiti, asta-i vila? Sa-i introducem adresa in casuta tehnica.

Multumesc.

[28.03.11 12:37:51]

Din pacate nu este acea vila, se pare ca sunt doua cu acelasi nume. Voi posta un link cu ceva poze de la o agentie, voi posta si eu zilele urmatoare cateva poze cu vila (sper sa nu fie probleme ca este link catre o agentie, nu am regasit un site oficial al vilei) ***

[28.03.11 12:49:15]

ATENTIE! referirile pozitive la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo.ro - sunt considerate RECLAMA NEAUTORIZATA si sunt INTERZISE

Puteti trimite, in schimb, aceste informatii prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

Linkul de mai sus a fost editat.

[16.04.11 14:59:06]

Buna,

As avea si eu o intrebare. Daca as vrea sa merg in excursie de exemplu si la Krka si la Plitvice, mi-ati recomanda sa nu merg la niciuna prin agentie? Adica si excursia la Plitvice se poate lua tot de acolo? Cat a durat drumul pana in Croatia?

Multumesc mult.

anca_r
    [02.06.11 14:37:15]

Buna,

daca mergi cu masina personala depinde din ce oras din Romania pleci.

De exemplu noi am fost Oradea - Zagreb si de acolo am plecat spre Trogir. Depinde daca aveti copii cu voi, dar e cam obositor sa faci drumul faca o noapte cazare undeva.

Si daca tot faci drumul pe cont propriu in drum va opriti la Plitvice (dar asta ar presupune vreo 2 zile in plus)

Noi nu am facut asa, dar anul asta merge in Muntenegru si cred ca facem un ocol de 2 zile pe la Plitvice.

[02.06.11 16:51:58]

nu mergem cu masina personala si nici nu avem copii, mergem cu agentie, transport cu autocar.

De aceea vroiam sa stiu daca sa ascult de ei sau sa iau excursiile de la agentiile de acolo.

Ms mult.

[02.06.11 17:47:57]

Am raspuns in descriere la aceasta intrebare, acuma depinde de voi daca aveti curajul sa mergeti pe cont propiu .

Dupa cum spuneam am iesit mai bine financiar si am fost mai multumiti decat cei care au mers prin agentie din punct de vedere al timpului petrecut. Dar plecarea a fost facuta prin studierea in prealabil a traseului, a timpilor cand aveti trasport incolo si inapoi si asa mai departe (la intoarcere am prin ultimul autocar de la Krka, daca nu-l prindeam lucrurile se complicau). Ideea e ca nu am mers singuri, ne-am lipit de inca trei persoane venite cu aceasti agentie care planuiau aceasta vizita la Krka, cinci minti au fost mai bune decat doua .

Daca mergeti prin agentie in Croatia si sunteti mai multi romani cazati in aceasi localitate, discutati si intelegetiva intre voi. In nici un caz nu platiti in prima zi excursile, sa nu va para rau dupa.

Repet ca si preturi: excursia la Krka prin agentie costa 35 de euro pe persoana, si noi am iesit pe cont propiu la 30 de euro doua persoane.

La Plitvice nu am mers din cauza distantei mai mari si a faptului ca nu am vrut sa vizitam in fuga acea locatie, acolo merita mers si ramas peste noapte

[03.06.11 20:32:37]

multumes mult, o sa ne orientam acolo.

anca_r, d4dane, romanitzaa, vitza
    Alte impresii din această RUBRICĂVila Maslina: