ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2011
    DIN: DAMBOVITA
    ÎNSCRIS: 09.08.09
    MAR-2011

Destinatie de neuitat!

Imi face placere sa impartasesc aceasta experienta cu toate ca imi trezeste si o nostalgie... Cred ca in foarte putine cuvinte as putea spune... DE NEUITAT!

Ne doream o destinatie de luna de miere... o destinatie speciala si ne-am indreptat spre ceva mai exotic. Dupa ce anul trecut am fost in Egipt la Marea Rosie, am zis sa mergem sa vedem si Marea Caraibilor...

Dupa lungi cautari concluzia noastra a fost ca se merita sa plecam printr-o agentie din Anglia pentru ca avea o oferta foarte buna. Plecari directe din romania nu aveam si mai era varianta sa plecam din Madrid. Plus de ce sa nu recunosc din mai multe variante... era cea mai buna. Adica am incercat sa ne orientam sa plecam de undeva unde avem prieteni sau familie.

Foarte placut impresionata am fost de la inceput... am citit si cautat tot ce era pe net despre acest hotel si am vazut ca nu exista nici macar un review prost... Sincer si daca exista nu ma putea schimba insa cu atat mai mult am fost increzatoare. Eu am mai spus ca e bine sa nu ai asteptari prea mari niciodata cand alegi destinatii de genul... ca sa nu fii dezamagit. Ei bine de data asta aveam asteptari mari si am fost surprinsa... era mai bine decat citisem!

Agentia cu care am plecat ne-a placut f tare cum s-a comportat. Ni s-a spus ca avem voie cu 15 kg dar erau acceptate 20.

Ce sa spun... drumul e intr-adevar obositor tinanad cont ca am plecat spre aeroport si am facut aprox 1h pana acolo, apoi am stat acolo 3h, zborul 9 ore si de la Aerop Punta Cana pana la hotel alte 2h. Dar atunci cand iti doresti ceva cu adevarat tb facute sacrificii. Zborul a fost foarte ok, cu filme, muzica, mancare...

Am ajuns in aeroport in Rep Dominicana si de acolo ni s-a facut transferul spre Bayahibe. O experienta placuta sa vezi cum traiesc ei dominicanii si sa le privesti casele colorate.

Ajunsi la hotel am fost asteptati cu un minunat cocktail racoritor si cu camerele deja stabilite pe plicuri si explicatiile necesare. Am cerut inainte sa styu o camera cu king size bed si pt ca in plic aveam 2 paturi ne-a schimbat camera cu zambetul pe buze. Prima impresie... super incantati.

Ajunsi in camera am gasit exact ce vazusem pe site-uri acasa doar ca in realitate arata mult mai bine. Eu am observat de-a lungul timpului ca pozele nu pot reda intocmai frumusetile pe care le vedem.

Ce sa va spun... am facut rpd un dus, ne-am schimbat si am fugit spre plaja sa apucam sa vedem ce ne interesa si mai tare... si anume plaja si Marea Caraibilor. AJUNSI PE PLAJA am gasit un nisip alb si o mare in multe culori... deja apusese soarele si se intuneca...

Ce vreau sa mentionez este ca acolo soarele apune in mare si ofera un spectacol deosebit... dar se innopteaza foarte devreme, adica la 6.30. Deja la 7 seara e intuneric si racoare.

Am studiat programul si am mers la masa unde iarasi am gasit o mare diversitate si calitate! Bauturile sunt senzationale... si ma refer in special la cocktailuri. Trebuie sa incercati macar cate unul din fiecare si inca ceva... Beti Mama Juana! (este rom cu niste plante aromatice... deosebit).

O sa incerc sa pun si pozele facute... nu f multe dar sper sa ajute.

Existau mai multe restaurante cu programe diferite incat sa poti manca oricand chiar daca erai trezit mai tarziu sau nu prindeai masa principala. La fel si baruri erau atat in Lobby Bar care era langa receptie cat si la piscina si pe plaja. La restaurant erau chelneri care iti serveau ziua si seara apa, vin rosu, alb imbuteliat; iar la micul dejun aveau cafea sau ceai. F dragutzi si foarte serviabili.

Pe langa acestea cu 24h inainte puteai rezerva la unul din restaurante cu specific si erau 4 la numar (nu se platea separat era inclus in all inclusiv). Sincer noi nu am mers pentru ca am fost f incantati de ceea ce se servea la bufet.

La bufet dimineata aveai 5-6 feluri de cereale si iaurturi de toate felurile, salamuri si branzeturi, rosii castraveti, salata, cascaval pane, sandw calde, produse de dieta, oua fierte moi sau tari, oua ochiuri, omlete facute dupa dorinta fiecaruia, pan cake-uri, dulceturi de toate felurile, lapte cald, lapte cu cacao, frullate din tot felul de fructe, freshuri de portocale si fructul pasiunii, fructe nu mai spun... cel putin 5-6 feluri.

Dupa-amiaza si seara erau pastele, pizzele, legumele si salatele de toate felurile care erau constant iar pe langa toate astea mereu era diversificata carnea si alte produse... peste si fructe de mare de toate felurile si gatite in diverse feluri. Chiar si aici am incercat sa fac cateva poze.

Nu sunt o mancacioasa si nu pentru asta m-am dus doar ca am fost surprinsa sa vad ce calitate si diversitate exista.

Exista o piscina f mare cu bar in ea, cu jacuzzi si atmosfera pe masura. Sincer noi nu am stat deloc acolo. Clar e ca pt o asemenea destinatie tb ales cel putin 10 zile de sejur ca sa te poti bucura pe deplin.

In camera aveam tot timpul curatenie, prosoape aranjate special cu flori... minibar umplut la fiecare 2 zile-bere, cola, sprite, fanta si apa (inclus in all inclusive), filtru de cafea, cafea, ceai. Aveam aer conditionat dar care nu l-am folosit pr ca seara era racoare, fier de calcat si masa de calcat, sampon, gel de dus etc. Aveam cartele pentru prosoape de plaja si le schimbam de cate ori vroiam si cand vroiam.

Animatia din hotel este deosebita si nu te poti plictisi. In fiecare zi era program pe ore cand era volei, lectii de dans, yoga, fotbal, bocha, polo, aqua gym, step etc. Seara erau organizate gale de premiere ale celor care participau pe per zilei la diferite activitati, spectacole cu orchestra, jocuri. De la ora 23 pana la 2 e discoteca. Cei care sunt in animatie sunt foarte haiosi si mereu cu zambetul pe buze. Noi ne-am imprietenit f repede cu ei si ne stiau dupa nume. Stiu pana la 5 limbi straine si deci va va fi f usor sa comunicati cu ei.

Ziua nu este f cald pt ca adie vantul dar sa fiti atenti la soare care parleste serios... e f puternic.

Ca si excursii optionale sunt mai multe variante, noi insa am optat pt insula Saona despre care citisem ca se merita mers. Intr-adevar a fost f frumos. Am mers tot prin agentia din Anglia si am platit 80$ de persoana. Se pleaca cu barcute de viteza si ajungi in zona cu piscine naturale... care de fapt este o zona f placuta in mare si culori superbe. Aici am gasit o stea de mare imensa si f frumoasa. Pana la Ins. Saona cu barcutele am facut 40 de min. Ajunsi acolo am stat aprox 2h unde am si mancat si baut... am facut poze si ne-am minunat de o plaja mai salbatica. De aici am plecat cu fetele din animatie pe cataraman cu care am facut 2h. Ce pot spune e ca se danseaza se bea si toata lumea se simte bine.

Mentionez ca nu exista priza de 220 dar se gasesc adaptoare pe care le puteti cumpara din magazinele hotelui care daca nu ma insel era undva la 8$. Noua ni l-a dat ghida de la agentia englezeasca (f dragutza).

In legatura cu apa nu am avut probleme pt ca nu bem apa de la chiuveta nici in romania d-apoi in asemenea locatii... Doar am folosit-o la spalatul pe dinti si nu am avut probleme.

Despre locatie as mai adauga ca in afara resortului nu ai ce sa vezi si chiar nu este indicat sa iesi. Nu stiu daca cuvintele sau pozele vor putea exprima ceea ce am vazut noi.

De obicei scriu puncte forte si minusuri... va rog sa ma credeti ca am incercat sa vad unde stau rau dar nu am gasit nici un minus.

Am spus ca se merita fara doar si poate! E o locatie mai costisitoare dar 1 data in viata se merita sa vezi aceasta mare si cultura!

Daca mai aveti intrebari va pot raspunde si sper ca v-am fost de folos!

Trimis de RLY22* in 23.03.11 18:24:33
    Validat / Publicat: 23.03.11 19:32:14
    • A fost prima sa vizită/vacanță în CARAIBE

VIZUALIZĂRI: 4448 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RLY22*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Asa am fost intampinati!

[23.03.11 19:55:14]

Iata fondul muzical propus! Se poate schimba!

[23.03.11 20:06:40]

as vrea sa o schimb... am ceva mai specific...

[23.03.11 20:34:39]

http://www.youtube.com/watch? v=cJUngkztcCQ

multumesc!

[23.03.11 21:39:02]

done! Bailar bailar!!!

alinpop
    [26.03.11 08:24:47]

RLY22, imi poti da numele agentiei engleze prin care ati comandat excursia?

Multumesc.

[26.03.11 18:14:13]

cu mare placere. sper sa nu fie o problema. am luat vacanta prin thomas cook dar era de la thomson.

alinpop
    [27.03.11 12:03:47]