ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2011
MAR-2011

Carnaval 2011

Dorinta mea ----sa vad toate carnavalurile Europei in ritm de 1/an

sait oficial ---- aici

pret 10e/om/in zona amenajata si 25e/om la tribune.

Unul dintre cele mai frumoase carnavaluri, cu o lunga istorie (atestat de la 1294) care anul acesta a avut loc intre 18.02-8.03.

Traditia spune ca e un festin atat din punct de vedere cultural (ai sansa de a-ti ascunde adevarata identitate in spatele fantasticelor masti si de a te distra liber) cat si culinar (o perioada de bogatie si rasfat inainte de postul mare).

Incepe pe 18.02 cu procesiunea carnavalului in piata Massena, unde defileaza ~ 20 de care plutitoare bazate anul acesta pe tema --REGELE MEDITERANEAN--, marionete gigant si peste 1000de muzicieni, dansatori si artisti de strada din intreaga lume si se termina pe 08.03 cu arderea regelui Carnavalului, muzica si focuri de artificii.

Fata de alte carnavaluri acesta are parada carelor in anumite zile, batai cu flori in altele.

La batalia cu flori ce se tine linga plajele marii Mediterane sunt aruncate in multime peste 100.000 de fire.

---Date centralizate din div materiale ajutatoare despre carnaval citite pe net pt documentare. ---

Durata minivacanta 27.02-03.03.2011

Participare la carnaval 01.03.2011

Parada incepe la ora 14.30 si se termina la ~16.00.

Zona de desfasurare piata Massena, Promenade des Anglais

Cum am simtit eu carnavalul

In data de 01.03 pe la pranz, plecam cu totii in zona pietii Massena, locul pe unde putem intra in zona destinata evenimentului. Vremea pare sa tina cu noi desi pana la final am prins si ceva ploaie.

Cu vreo 20 de minute inainte de inceperea oficiala, cand oamenii se mai adunau si isi cautau un loc cat mai ok, apare un grup de animatori care isi fac incalzirea pe diverse ritmuri muzicale, incearca sa interactioneze cu multimea prin diverse glume, jocuri sau vocalize gen “UUUUURRRAA”

La data si ora programata se face auzita numaratoare inversa care anunta pornirea procesiunii. Incep animatorii, acum in formatie completa ~ 150 daca nu mai bine, totul tine atat cat sa te faca sa treci la starea de bucurie necesara pt a simtii la maxim evenimentul. Am sa incerc sa prind de pe filmare cadre cat mai sugestive pe care sa le urc.

Atmosfera e una de sarbatoare, relaxanta, de la pici care aruncau cu confetii si trageau cu un spray care scotea un fir de gel pana la oameni in toata firea care le raspundeau asisderea Toti se bucurau, toti traiau momentul de parca nimic altceva nu conta in acele momente.

Marea defilare a carelor incepe, ... incet incet trec alunecand usor precum o plutire prin fata noastra, care diferite ca marime si tematica. Sunt si figurine gonflabile gigant ce reprezinta mai ales animale marine.

Am sa las pozele sa vorbeasca si voi completa cu rw daca e cazu.

Ce mi-a placut

Detasarea multimii de orice alte probleme cotidiene, bucuria copiilor, respectul pt restul participantilor, defilarea in sine si carele, muzica, totul. E diferit de cel de la Venetia, aici doar cativa au venit costumati, accentul fiind parada.

Ce nu mi-a placut prea tare

Confetii si acel sprai care erau in cantitati industriale si din toate directiile. Nu ai cum sa te superi, mai ales daca apuci sa vezi fatuca vesela a piciului respectiv.

Trimis de roth in 18.03.11 00:47:19
Validat / Publicat: 18.03.11 05:56:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris

VIZUALIZĂRI: 2804 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 2 ciupercute pasionate de fotografie.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20450 PMA (din 26 voturi)

santana* [18.03.11 07:37:47] »

Ei drăcie, mă tot uit prin pozele tale şi nu te zăresc nicăierea! Ai fost mascată în Rottweiler pînă la urmă?

roth [18.03.11 07:42:35] »

au ramas poze neurcate fiindca la ora la care eu aveam chef de scris saitul avea chef de somn si la un moment dat a refuzat sa mai colaboreze cu mine.

Consider ca nu are rost sa scriu precum un comentator sportiv fiecare car, e mai ok sa vorbeasca pozele mai ales ca sunt destule.

@ santana

asteapta ca ai sa ma recunosti imediat.

liviadavidescu CONS. ONORIFIC AFA / FRANȚA [18.03.11 20:44:43] »

Privind fotografiile si citind aceste randuri, nu pot sa nu oftez cu invidie... se pare ca expresia "joie de vivre" e de-a dreptul intraductibila in limba romana...

Cel putin in aceste vremuri de nesfarsita si impovaratoare iarna...

Felicitari pentru review si pentru inspirstia de a evada catre o primavara europeana.

webmaster13 [19.03.11 12:02:45] »

sper sa placa melodia atasata!

creivean [19.03.11 19:54:37] »

Foarte tare distracţie. Mă bucur nespus pentru tine şi-ţi doresc să-ţi îndeplineşti visul:

Dorinta mea ----sa vad toate carnavalurile Europei in ritm de 1/an

spre bucuria ochilor celor ce-ţi citesc review-urile.

Da, de terasa aia, nu ne spui nimic?

roth [19.03.11 20:17:39] »

Multumesc, acum deja ma gandesc:

Valencia--sau cel din Olanda? mai e timp dupa paste intru in cautari si rezervari.

Scriu si impresii generale dar mai dureaza ceva ...promit nu uit.

webmaster26 [17.02.18 18:34:04] »

Mutat în rubrica "Carnavalul de la Nisa, NISA [NICE]" (nou-creată pe sait)

liviadavidescu, roth, santana*
Alte impresii din această RUBRICĂCarnavalul de la Nisa: