ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.03.2011
ÎNSCRIS: 03.03.11
JUN-2009
2 AD. + 2 COPII -- v: 2...17

,,Portul lui Hristos''- oras mallorcan idilic

PORTO CRISTO, este amplasat pe coasta de est a insulei, un oras idilic, care spre deosebire de alte localitati, are o economie care nu depinde numai de turism (pescuit, fabricare de mobilier) si este cel mai aproape de centrul industrial al insulei: Manacor, fabricant de perle artificiale, celebre in toata lumea.

Orasul l-am vizitat print-un program optional de excursii de o zi si mi-a inspirat a fi unul cu o stare de spirit prietenoasa, rustica.

Hotelurile nu sunt inalte, simple, iar pentru vizitatori, exista langa port numeroase baruri, restaurante si bazaruri cu suveniruri-pe gustul tuturor-dar cu preturi usor mai mari fata de celelalte statiuni (negustorii indieni mai negociau cate ceva).

In timpul zilei statiunea este mai agitata datorita numarului mare de autobuze ce se perinda spre cel mai atractiv obiect turistic: ,,Cuevas del Drach''.

Pestera ,,Dragonului'', cu o lungime de 2000 de metri, are 6 lacuri subterane (unul, cel mai mare din Europa), a fost descoperita de speologul francez Martel in 1896. Un alt speolog celebru ce a explorat pestera -cu mandrie o ,,spun''-a fost romanul Emil Racovita.

Are multe similitudini cu Pestera Ursilor de la noi, cu multe formatiuni de stalactite si stalagmite cu galerii aflate in avenul pesterii.

Vizitarea ei se incheie int-un fel de tribuna pentru public, cu un concert de muzica clasica- inregistrat, iar protagonistii erau plimbati cu o barca intr-o lumina obscura ca sa nu deslusesti ca de fapt mimau.

Determinati de acest ,,spectacol'', administratorii pesterii, organizeaza si o mica plimbare cu barca inainte de a parasi pestera.

Ca minusuri, nu pot sa nu remarc, ca poate datorita aglomeratiei de vizitatori, ghizii ne ,,fugareau''prin pestera, iar de surprins cateva instantanee era dificil, deoarece, din 20-30 de metri, se aflau stewardzii care nu te lasau sa filmezi sau sa fotografiezi (nimeni nu ne-a anuntat asta la intrare, caci am fi platit o taxa... ca la noi!), existau discutii aprinse intre ei si vizitatori; totusi, m-am descurcat!

Va urez vacante placute!

Trimis de Marian Preda in 17.03.11 11:08:09
Validat / Publicat: 17.03.11 12:10:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2846 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Marian Preda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Porto Cristo,pe plaja cu vedere spre hoteluri

webmaster20*
[17.03.11 11:58:07]

Retras notele de la "bucatarie si masa", acestea acordandu-se doar in cazul unei unitati de cazare.

Alb
[29.05.11 03:05:19]

super tare, mi-a p0lacut faza cu "fugaritul" prin pesteri. ai dreptate, e agitatie ca toata lumea se inghesuie sa vada mai bine.

Alb
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Mallorca: