ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.03.2011
ÎNSCRIS: 08.02.11
SEP-2009
2 ADULȚI -- v: 1-8ani

Baden - una din perlele Austriei

James Last - Andante Aus Sinfonia Concertante KV 364 (Mozart)

Pe la inceputul lunii septembrie a anului 2009, in timp ce ma aflam in Austria, am avut ocazia si placerea deosebita de a vizita orasul-statiune Baden.

Se afla foarte aproape de Viena, la circa 20-30 km si pentru a ajunge aici, de la Viena, se trece prin frumoasa si faimoasa Padure Vieneza.

Aceasta statiune m-a uimit prin eleganta, curatenia si linistea ei. Este o statiune relaxanta, linistitoare, tot ceea ce vezi si privesti aici, peisajele, natura, cladirile, dau o imensa bucurie ochilor si sufletului omului.

Eleganta, curatenia si linistea acestei statiuni m-au cucerit total si impresionat in acelasi timp si m-au facut sa ma intreb cand vom avea si in tara noastra o astfel de locatie turistica? Cand va ajunge si turismul noastru la un asa nivel? Cand vom ajunge si noi la gradul lor de civilizatie, cultura si bunastare?

Am vazut cel mai mare complex al lor de bai termale, trebuie sa va spun ca statiunea este renumita pentru apele ei termale, situat in centrul statiunii, ce contine mai multe piscine elegante cu apa termala si mi-a placut foarte mult.

Am vazut apoi Cazinoul, am inteles ca este renumit in Austria si Europa, se afla chiar la intrarea in Parcul statiunii Baden.

Despre parc pot sa va spun ca este imens, foarte elegant, are multa verdeata si flori, statui, dar ceea ce m-a impresionat aici, va voi relata in continuare.

Inaintand in parc am auzit o muzica placuta, era muzica simfonica. Am vazut lume multa asezata pe scaune si banci in parc care ascultau o orchestra simfonica ce se afla pe o scena, in fata lor, in aer liber, aceasta orchestra sustinea un concert de muzica simfonica. Era o liniste deplina, ne-am oprit si noi, eu, sotia si fetita si am ascultat cu mare placere.

Am urcat apoi pe niste trepte care duceau undeva sus, la o inaltime foarte mare, erau flori peste tot, o adevarata corola de flori de toate culorile si speciile pe terasele de pamant care urcau si ele odata cu noi, pe masura ce urcam si noi. O adevarata splendoare si frumusete! Treptele se opreau la diferite nivele (ca si cum ai urca o scara intr-un bloc), pe fiecare nivel se aflau cate un foisor, alei, banci, si multe alte flori, brazi, pini, dar si copaci.

Am ajuns la ultimul nivel, unde deasemenea se afla un foisor, brazi, flor, i banci si alei (de fapt fiecare nivel reprezenta un mini-parc foarte frumos si relaxant sufletului si ochilor).

Aici am vazut superba statuie a celebrului compozitor Mozart.

De aici, de la o foarte mare inaltime se vedea intreaga statiune si imprejurimile. Este o priveliste splendida, fascinanta!

Am uitat sa va spun faptul ca la nivelul 1, undeva in stanga, am vazut o cladire frumoasa, reprezenta sediul teatrului! Am vazut multa lume care astepta sa intre la spectacolul ce urma sa inceapa, barbati in fracuri si alte costume elegante, femei in rochii superbe de seara. M-a impresionat si fascinat totodata aceasta pasiune a austriecilor pentru cultura, pentru teatru si muzica de opera!

Am aflat ca statiunea Baden este statiunea preferata a vienezilor, fiind situata si aproape de Viena si ca este vizitata si frecventata si de alti europeni.

Am inteles faptul ca baile termale prin care statiunea este renumita, dau de fapt numele acestei statiuni. Dupa cum am mai spus, este o statiune eleganta, cocheta, linistita, o oaza de curatenie si eleganta. In aceasta frumoasa statiune exista si trasee turistice, bineinteles ca nu am avut timp pentru asa ceva, nu am avut timp nici pentru o baie in piscinele termale, nu am stat decat vreo 4-5 ore aici, venind din Viena si am incercat sa vad cat mai multe obiective turistice aici.

A, era sa uit, am vizitat si o mini-gradina botanica aici, cu exemplare de flori si plante dintre cele mai frumoase si variate. Parcuri, gradini, flori, piscine cu ape termale, cafenele, restaurante, statui, muzica de opera, teatru, muzee, cazinou, dar si activitati sportive, turistice si recreative, este ceea ce va ofera aceasta superba si fascinanta statiune.

Daca ajungeti in Austria, in Viena, nu pregetati sa o vizitati, nu numai ca nu veti regreata, dar veti pleca profund impresionati si fascinati de aici!

Trimis de sportiv in 15.03.11 20:55:09
Validat / Publicat: 15.03.11 21:55:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA. A mai fost în/la: Prin toata tara!

VIZUALIZĂRI: 8915 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sportiv); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Celebrul cazino din frumoasa statiune Baden.

[16.03.11 08:51:23]

Domnule webmaster, va rog frumos, daca sunteti dragut si amabil, atasati acestui review o melodie, muzica simfonica de Mozart, daca se poate si daca aveti bineinteles! Multumesc anticipat!

webmaster20*
[16.03.11 10:10:11]

Intrucat acesta este un review de calatorie, au fost retrase notele de la capitolele "cazare" si "bucatarie si masa", acestea acordandu-se doar in cazul unei unitati de cazare.

[16.03.11 15:10:45]

Va propun aceasta coloana sonora, nu este muzica simfonica, insa sper sa placa!

[16.03.11 16:21:07]

Foarte frumoasa muzica! Multumesc!

mirmicu
[17.03.11 17:32:07]

Frumos reviewul si zona este minunata. Regret foarte tare ca nu am reusit sa ajungem si noi cand am fost in Viena, timpul a fost foarte scurt. Este o statiune foarte frumoasa si cu traditie, familia habsburgica isi petrecea vacantele la Baden pe la inceputul secolului XIX si a ramas la fel de frumoasa. Am inteles de la niste prieteni ca undeva prin iunie se desfasoara "Zilele trandafirilor in Baden" si sunt spectacole si alte manifestari iar Badenul este un festival de culori si parfumuri, plin de trandafiri de toate soiurile.

Nicu
[17.03.11 18:12:43]

Cam asa trebuie sa arate o statiune.

Tinind cont ca e asa aproape de Viena pare o destinatie de lux.

[18.03.11 16:27:59]

Da, este o statiune superba, eleganta, curata, cum de altfel am mai spus, muzica simfonica chiar in parc, festivaluri de muzica de opereta, teatru, trandafiri, flori peste tot si multa verdeata, cafenele, retaurante, dar si trasee turistice si posibilitati de recreere prin sport, piscine cu ape termale, etc, totul cu adevarat frumos si fascinant! Posibilitati sa mai avem, ca sa mai putem merge acolo, la noi in tara, din punct de vedere economic lucrurile nu merg prea bine din pacate, asta ne afecteaza in mod direct din punct de vedere al posibilitatilor materiale, salarii micsorate, taiate, somaj, se da afara in continuare de peste tot, oamenii sunt pe ultimul loc pentru monstruoasa coalitie care ne guverneaza. Pacat!

dorgo
[18.03.11 22:33:37]

@Web, @sportiv are dreptare, trebuia sa punem de-acum ncolo si un un prim ministru brailean (prin rotatie), ca dl. Boc prea si-a tras pe langa Cluj 3 statiuni balneare (Figa, Toroc-Dej si Cojocna) si o salina ultramoderna la Turda, plus doua lacuri sarate "shic" si un parc salin in valea Durgaului si 42 km de autostrada splus ca au si o gradina botanica... poate se baga astfel vreun leu si-n Balta Alba, Lacul Sarat, Caineni Bai, Movila Miresii, Amara sau Delta sau macar o plaja la Braila, cu nisip, sezlonguri si umbrelute de-a lungul Dunarii ca la Galati...

dorgo, mirmicu, Nicu, sportiv
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Baden: