ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2011
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 21.11.10
NOV-2010

Calella Palace Hotel

am plecat incantati din aeroportul otopeni cu TAROM -ul, am mers in noiembrie 2010 cu bilete pentru seniori, adica pretul sejurului fiind fix - 365 euro pentru o saptamana, cu all inclusiv, hotel de 3 stele...

Aici am vrut sa ajung, hotelul este foarte mare, la receptie am dat 10 E spaga sa ne cazeze la et. 1, nimic de obiectat dar peretii hotelului sunt fff subtiri, adica auzi tot din vecini, sau nu poti face nimic cu parintii in camera alaturata.

In rest totul este fain, adica bufet suedez de 3 ori pe zi... , are piscina in curte, jacuzzi, sala de fitness si tot ce iti doresti la subsol.

Trimis de melivoicu in 11.03.11 22:17:23
Validat / Publicat: 11.03.11 23:48:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 6980 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (melivoicu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotelul din afara
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 33.76 EUR pe cameră

[11.03.11 22:35:53]

Am si eu o rugaminte. Ne poti spune daca asta este hotelul? Asta, pentru a nota pagina web, in casuta tehnica. Plus ca, daca-i ala, denumirea corecta este H·TOP Caleta Palace ****.

Multumesc.

[11.03.11 22:56:38]

da H·TOP Calella Palace ****. asta este denumirea corecta dar este acelasi hotel, am dat doar 3 stele pentru ca un hotel de 4 stele nu poate sa fie construit interiorul, cred ca numai din placi rigips... poate ma credeti o fitoasa dar va zic ca auzeam tot din vecini. ultima zi am pus sa sune tel mai dimineata, si vecinul a inceput sa cante, adica l-am trezit. In rest a fost minunat, curatenia, restaurantul toate la nivel de 4 stele.

[11.03.11 22:59:17]

H top este o denumire de brand... erau mai multe hoteluri cu H top in fata, si denumirea corecta precum se vede in poza este"CALELLA PALACE''

[11.03.11 23:06:39]

@melivoicu

Nu tin mortis sa te contrazic, dar:

Din pacate, nu acordam noi turistii clasificarile hotelurilor Ca, daca am face-o poate ar avea mai multa grija. Asa, daca-i clasificat oficial la 4*, tre' sa-l luam ca atare...

Perfect de acord cu tine, dar si, de exemplu, Ramada este denumire de brand si cand ne cazam intr-un astfel de hotel, ii pastram denumirea exacta. De ex. , pentru Hotel Ramada Sibiu (click aici) folosim aceasta denumire si nu Hotel Sibiu, nu-i asa?

[11.03.11 23:10:19]

aveti dreptate, va multumesc

radu123
    [12.03.11 13:20:35]

Urmaresc oferte turistice pt acest hotel si altele din zona, de cateva saptamani, si as avea cateva intrebari:

- cum este statiunea?

- are piscina interioara? apa incalzita?

- daca in pachetul turistic era cu transport aeroport - hotel - aeroport, daca nu, cu ce a-ti ajuns?

- cat de departe este de barcelona? (si ca timp)

- ce mijloace de transport a-ti folosit?

- de unde luati acel mijloc de transport?

- pret pe zi saptamana, la abonament sau bilet?

- daca se poate sa detaliati cu ce se afla la subsol;

multumesc anticipat

[12.03.11 15:56:18]

Mutat la rubrica "H-TOP Calella Palace" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

balasa violeta
    [12.03.11 21:07:44]

Draga Meli, am fost in Loret de Mar, tot pe Costa Brava, vezi rw, si intr-adevar hotelul de 4* si tot TOP HOTEL dar STAR. Stau foarte prost la capitolul FONIE. Cand vecinii faceau dus, ziceai ca pica apa pe mine. Iar restaurantul principal, avea aspect de cantina muncitoreasca. Mancarea... o prostie. Saracuti... in toate.

[13.03.11 18:31:26]

buna ziua dl. Radu,

cand mergi turist intr-o calatorie, gradul de satisfactie depinde de ce urmaresti in aceea calatorie, unii urmaresc sa se odihneasca dupa multe luni de munca, altii urmaresc sa vada cate un coltisor din lumea asta mare, sa viziteze. Noi am mers sa vedem Barcelona in principal. Am avut un autocar care ne-a luat de la aeroportul Barcelona si ne-a transferat direct la hotelul din Calella. Am mai avut o excursie inclusa in pret cu acelasi autocar in Barcelona cu ghid roman. Daca vroiai sa vizitezi imprejurimile erau excursii cu ghid roman, dar fiecare excursie costa in jur de 50 Euro/ persoana. Noi am mers cu trenul lor de mare viteza (120/ora), era o oferta 22 sau 25 Euro/persoana cu trenul dus - intors din Calella pana la Barcelona (cam jumatate de ora) si inclus bus turistic prin Barcelona. Plaja in Calella este minunata, poate atasez o poza, oraselul este f. linistit, doar la hotel nu a fost 100% ok, din cauza peretilor ff subtiri. la subsol nu am fost dar am vazut ce au acolo, era un jacuzi imens, incalzit, o camera cu mese de tenis de masa si o camera cu aparate de fitness. piscina hotelului este in aer liber si nu este incalzita.

[13.03.11 18:41:19]

se pare ca tot lantul TOP HOTEL din spania este construit cu peretii subtiri. Restaurantul la noi era destul de primitor, in general mese de 4 persoane si pe mijloc erau trei amenajari de bufet suedez, primul cu supa calda si cu paine de vreo 10 feluri + partea de salate era acoperita cu un soi de geam si tinea mancarea rece.

a doua masa, cea din mijloc avea cam 6-7 feluri de prajituri (desert) partea acoperita era cu feluri de fructe cam 3 sortimente iar a treia masa era cu bacon prajit si sosuri calde iar tot felul de carnite in sos, separat erau cartofi prajiti sau alte feluri de mancare. iar in fata bucatariei la cina in general erau 2 bucatari care iti prajeau carnea in prezenta turistilor.

radu123
    [14.03.11 10:13:09]

buna ziua dna/dl melivoicu!

multumesc pt raspunsuri, sper sa gasesc o oferta buna la unul din hotelurile din zona.

paula mirela
    [09.04.11 14:42:27]

melivoicu, te rog, da-mi daca poti detalii despre legaturile cu bus-ul calella -barcelona; pret, frecventa program, abonamente, durata, in masura in care este posibil! organizatoarea noastra (suntem un grup) nu stie nimic si nici nu se agita!!!

multumesc!

[09.04.11 22:09:56]

in pretul de 22 Euro era inclus:

tren dus-intors +

bus turistic valabil 1 zi

deci cumperi biletul in Calella (in gara) este un singur carton si cu acel bilet mergi toata ziua cu bus turistic prin barcelona si pe urma vii inapoi la Calella cu trenul (acelasi bilet)

trenul merge pana in piata centrala a Barcelonei (piata Cataluniei), dupa ce intra in Barcelona, la un moment dat intra pe sub pamant si in piata Cataluniei coborati, ucati scarile si imediat in fata la Hard Rock cafe stau busurile turistice. Puteti urca, cobora de cate ori vreti pe durata zilei, ti se dau niste casti si un ghid micut cu harta barcelonei. Castile le conectezi la un aparat care are inregistrate punctele de atractie pe unde trece busul (in romaneste nu exista inregistrare - aveti de ales intre engleza, spaniola, germana, japoneza... etc)

Referitor la frecventa, cred ca sunt legaturi la cel mult jumatate de ora nu stiu exact.

paula mirela
    [10.04.11 17:10:53]

multumesc mult si scuze pt. insistenta! ni s-a schimbat destinatia de cateva ori si nimeni nu stie nimic iar timpul trece!

sarbatori fericite si vacante dupa dorinta!!!

[11.04.11 17:58:39]

multumesc,