ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2011
ÎNSCRIS: 06.03.11
JUL-2007

Sub orice critică
Sub orice critică

Experienta nefericita (poate am fost eu ghinionist)

In 2007 am primit un concediu neasteptat, a renuntat un coleg la concediul lui si mi-am luat eu concediu (si) in locului, asa ca am beneficiat de doua concedii la mare. Initial am cautat la hotelul Capitol, tot din Jupiter, dar fiind in scurt nu am gasit locuri disponibile pentru perioada respectiva. Doamna de la agentia de turism, nu spun numele ca nu e voie, dar e o mare agentie de turism la nivel national, mi-a recomandat cu caldura hotelul Cometa. Ca e de 2 stele+, ca e minunat, ca e superb, ca e de vis. Mi-am luat bilete la acest hotel si am inceput sa visez.

De cum am ajuns am stat in receptie si aiurea pe afara vero 3-4 ore ca nu erau camerele gata. De vis, ce mai. Eu am mers cu prietena mea si cu sorea mea cea mica, sub 10 ani. Platisem numai cazare pentru doi adulti, adica o camera dubla. Masa nu am luat in pretul biletului. Cand a vazut-o pe sora-mea doamna aia de la receptie a inceput sa faca --- ca toate visele, ca puiu-n praf, mai avea putin sa-mi traga si vreo doua palme. Ca asta mica ce cauta cu noi? Camera e de doua persoane, noi am platit pentru doua persoane. Ca ori platesc si pentru ea, ori sa o trimit inapoi acasa, ca pe ea nu o intereseaza. I-am spus ca are sub 10 ani si ca platesc loc pentru copil, nu e nici o problema. Cand a auzit ca vreau sa platesc mi-a zis ca nu se poate ca eu sa stau in camera cu 2 fete, cica sa iau o camera pentr ele doua si inca una pentru mine. Mai aveam putin si ma cocotam pe tavan de nervi ce aveam. Pana la urma am platit diferenta pentru sora mea si credeam ca gata, ne da camera. Cand colo, ce sa vezi? Ma cheama din nou ca trebuie sa mai iau un pat in camera, ca nu se poate sa dorm in pat cu doua fete. Eram in pragul parezei, infarctului si apoplexiei. I-am zis ca nu platesc niciun pat, ca eu sunt un mare betiv si noaptea eu ma duc si beau prin baruri si pe urma cad mort de beat in sant si dorm acolo. Asa ca noaptea vor fi in camera doar sora mea si prietena mea, cate un pat de fiecare. A clipit uimita din ochi si a lasat-o asa. Asta a fost inceputul sejurului la hotelul "de vis". Norocul meu ca nu mi-a plesnit vreo vena din prima zi.

Ne da cheia de la camera in sfarsit, camera superba, la etajul doi pe spate (pe laterala dinspre Capitol) cu un mare plop in fata. M-am bucurat enorm, nu mai vazusem plopi in viata mea. Camera - lux categoria I. Parca era usa de la sala de clasa din scoala unde am facut eu clasele 1-8, adica acolo unde fusese yala era acum un gauroi astupat cu un dop de lemn. De asemenea usa era mai scurta jos cam cu 3-4 degete, ca sa va faceti o impresie era cam cum sunt usile de la toaletele publice, care sunt mai scurte ca sa se poata spala pe jos cu galeata. Pe scurt, daca cineva se punea pe burta pe hol putea privi lejer in camera.

Usa de la balcon dintr-o singura foaie, din lemn si cu o foaie A4 lipita pe geam pe care scria ATENTIE LA GEAM. SE FACE CURENT (oare din cauza usii de la intrarea in camera care e mai scurta cu o palma?) DACA SE SPRGE GEAMUL -SE PLATESTE.

Capitolul baie. Ca sa incep cum se cuvine trebuie sa va spun la inceput ca eu aveam pe vremea aia o unghie incarnata la degetul mare de la piciorul drept (cred ca o parte din voi stiti cat e de minunat). Dupa ce m-am lamurit cu balconul zic sa vad baia. Merg vitejeste catre baie, aprind neonul (care se aprindea cu o intarziere de 4-5 secunde) si pana sa se aprinda neonul dau sa intru. Bai fratilor, baia era mai inalta cu 10-15 centimetri decat restul camerei. Fiind dreptaci am pasit cu dreptul inainte (ala cu unghia). Cand i-am tras un sut la pragul ala m-am bufnit rasul. Mi-au dat lacrimile pe loc si borsul din degetel. De vis, nu alta. Baia era de pe vremea lui Decebal, nici nu pot sa o descriu, ca si cum ar fi fost parasita. Rugina, robineti din preistorie, faianta din aia alba, patrata de pe vremea lui nea Nicu. Magnific, exact ce imi doream.

In camera erau aceleasi paturi si scaunele de dinainte de 1989 iar parchetul era numai umflaturi, calcai intr-o parte si se ridica in alta parte.

Despre curatenie pot sa va spun ca s-a facut o data (cred, nu sunt sigur), nu prosoape schimbate, nu aspirator, gunoiul luat o data la doua zile. Cea mai tare faza a fost cand in ziua dinaintea plecarii a venit camerista sa goleasca cosul de gunoi si desi nu mai era hartie igienica aproape de loc nu s-a sinchisit sa puna. Ne-am trezit pe seara ca nu avem hartie. Am coborat pana la market dar nu am gasit decat la set de 10 bucati. Am mers la receptie sa intreb cum facem, sa facem rost de ceva coceni sau sa mototolim un ziar? Se uita femeia aia de la receptie la mine de parca nu intelegea. In cele din urma m-i s-a spus sa merg in camera ca rezolva dansa. Peste vreo ora asa apare o camerista de la alt etaj cu 2 (doua, two) suluri de hartie, in bascalie, cica sa fie sigura ca ne ajunge.

Aceasta a fost experienta mea la hotelul Cometa. Poate intre timp s-a mai schimbat ceva, desi imi vine greu sa cred, insa eu nu voi mai calca niciodata-niciodata in respectivul hotel. Nici macar gratis. Odata ce m-am ars intr-un loc, pe urma pot sa il unga si cu miere ca nu mai dau pe acolo.

In acelasi an am mers si in cel de-al doilea concediu, de data asta la hotelul la care am vrut initial sa iau bilete si nu am gasit. Nici nu se compara. De atunci am invatat o lectie: sa nu ma mai iau dupa vorbele mieroase ale agentilor de turism si sa ma incred in "recomandarile lor". Numai ceea ce vad ochii mei este adevarat. Bunicul meu spunea: " Distanta de la adevar la minciuna este de 4 degete. Pentru ca tot ce auzi cu urechile este minciuna si tot ce vezi cu ochii tai este adevarat". Puteti incerca, puneti o palma pe obraz si veti vedea ca, de obicei, atat este distanta dintre ureche si ochi.

Dupa aceasta experienta am hotarat ca atunci cand merg la mare sa incerc sa fiu atent la hotelurile si locurile din jurul meu, ca sa aflu cat mai multe despre locurile in care merita sa mergi. Si acum cativa ani cand am mers la mare am prins cateva zile de ploaie. Am luat gecile pe noi si am mers din statiune in statiune ca sa vedem care sunt hotelurile intr-adevar intretinute si care merita vizitate si cele care sunt in paragina si trebuiesc evitate. Am o lista cu topul hoteluriler (in care as merge eu) pentru fiecare statiune din sud. Din Olimp, Neptun, Jupiter, Cap Aurora, Venus si Saturn.

In incheire trebuie sa reamintesc ca eu am fost la Cometa in 2007, de atunci au trecut 3 sezoane. Poate s-a schimbat ceva. Poate.

Trimis de florinvsc in 07.03.11 17:58:22
Validat / Publicat: 07.03.11 20:05:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în JUPITER / AURORA. A mai fost în/la: Hotel Capitol, Jupiter Hotel Unirea, Mamaia Hotel Patria, Mamaia Hotel National, Mamaia

VIZUALIZĂRI: 3444 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florinvsc); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

cosminap
    [07.03.11 20:37:08]

Tot ce pot sa-ti spun e ca sezonul 2008 a aratat ca sezonul 2007! Cred ca am primit aceeasi camera. Semnalmentele erau: plop in fata, baia de pe vremea lui Decebal, etc. Lenjeria nu a fost schimbata pe parcursul sejurului, iar pentru hartie igienica am apelat la... market. La receptie ne-au tratat ca si cand am fi venit pe banii lor pentru ca venisem prin "Litoralul pentru toti". La restaurant stateai de-ti trecea foamea. Carcotasii ar zice: "Ce vrei pt 600 lei/2 pers/6 nopti? "Vreau sa-si respecte clientii! Un vot de la mine!

[07.03.11 20:51:29]

Iti multumesc pentru vot si imi pare rau ca ai patit la fel ca mine. Inseamna ca totusi nu s-au schimbat prea multe. De regula patronii sunt aceiasi si personalul cam tot la fel, nu prea se schimba, asa ca si serviciile sunt cam aceleasi. Pana nu vine un patron nou se schimba nimic. Practic nici nu au de ce sa faca imbunatatiri sau modernizari si nici de ce sa angajeze personal calificat si politicos. De ce sa faca asta investind multi bani, cand hoardele de romani navalesc oricum catre litoral si trebuie sa doarma si sa manace undeva.

Eu cea mai mare vina le-o gasesc agentiilor de turism care MINT efectiv clientii. In mod normal un agent de turism ar trebui sa aiba 1-2 statiuni in portofoliu si sa mearga la fata locului. Sa ia hotel cu hotel, sa faca poze si cand vine un turist sa cumpere sa ii prezinte REALITATEA, nu minciunile lor cum ca hotelurile sunt minunate. Daca turistul cumpara niste servicii, le achita, merge in sejur si acolo e altceva decat i s-a spus, atunci sa fie obligat AGENTUL DE TURISM MINCINOS sa ii dea banii inapoi din buzunarul lui personal, nu al firmei.

Daca ii intrebi pe agentii de turism ei spun ca toate hotelurile sunt superbe, mancarea e delicioasa, din belsug si aproape gratis. Cand ajungi acolo platesti 70.000 pe o omleta din doua oua si 20.000 pe un ceai chior.

romanitzaa
    [07.03.11 20:53:39]

Am ras in hohote citind review-ul tau!

Mi-o si imaginam pe tantica de la receptie cum se vaita ca dormi tu cu doua fete in camera.

Probabil asa intelegea ea sa fie amabila si primitoare!

[07.03.11 21:01:46]

Ma bucur ca te-am binedispus si ma bucur ca mi-ai citit mesajul. Trebuie sa mentionez totusi ca nu sunt betiv si nu am dormit in santul respectiv. Am dormit pe salteaua de plaja. Primele seri am lasat-o umflata la maxim si dimineata ma trezeam cu niste dungi pe mine de ziceai ca sunt zebra. Intr-un final m-am prins de smecherie si seara o dezumflam nitel, sa fie mai moale.

romanitzaa
    [07.03.11 21:07:40]

@florinvsc

Chiar ai un simt al umorului foarte dezvoltat!

Mi-a placut partea cu zebra!

[07.03.11 21:11:35]

Si altora le-a placut. Cand mergeam spre plaja in maiou au fost destui care vroiau sa-mi dea iarba sa mananc iar copiii vroiau sa faca poze cu "zebla", ca sa-i citez pe ei. Mai rau era cand treceam prin centru unde erau carutele alea cu cai. Mi-a zis un cal sa nu mai mai dau ciumeg cu dungile mele si cica daca mai dau pe acolo imi rupe picioarele. Cica le era frica sa nu le iau locul de munca. Si eu eram in concediu.

Andox
    [07.03.11 21:13:24]

Super tare review-ul!! Felicitari.

Probabil tanti de la receptie era mai fundamentalista desi cred ca vroia doar o spaga nesimtita.

[07.03.11 21:17:51]

Multumesc pentru aprecieri si pentru timpul alocat pentru a citi mesajul meu, cam lung de altfel. Cat despre tanti de la receptie, daca spaga si-a dorit atunci poti sa fii sigur ca n-a primit. Si nici nu o sa mai aiba vreodata ocazia.

Visan125
    [08.03.11 10:43:33]

Citind acest review voi da 2 voturi, unul "foarte bun" pentru @ florinvsc iar celalalt, un vot de blam pentru Hotelul Cometa.

[08.03.11 12:27:17]

Multumesc pentru vot si pentru rabdarea de a citi cei 2 metri ai mesajului meu.

Alex_Macedo
    [08.03.11 15:23:43]

Bravos, dom'le!!!... m-ai scos dintr-o mofluzitate al acestei zile fade!!... bine face un ras... si cand nu ai nevoie de el, d'apai cand ai!!!

MAI SCRIE!!!... ca de talent nu duci lipsa!!!

[08.03.11 15:32:40]

Multumesc pentru cuvintele frumoase. Cat despre talent, eu sunt mic copil pe langa dumneavoastra. V-am vazut review-urile si numai din titluri imi dau seama de talentul dumneavoastra. Eu sunt nou pe site. Abia de duminica. O sa mai scriu imediat ce voi avea noiimpresii.

Inca odata multumesc.

Alex_Macedo
    [08.03.11 17:47:40]

..... de aici si incurajarea mea!!!... si nu numai ca esti nou pe site!!..... este o chestie..... nici nu stiu cum s-o numesc..... e acolo... undeva, latent printre neuroni... tine de o anumita, hai sa sa-i spunem... atitudine scriptica care, la tine vine ori de la parinti... ori s-a sarit o generatie si vine de la bunici!

Talentul nativ, in schimb nu ajunge!! Antrenamentul de fiecare zi..... glumesc... dar este un sambure de adevar: scrie patru fraze si lasa-le sa se odihneasca!! Revin-o la ele peste 4 zile! Atunci vezi daca trebuie sa sune altfel decat initial!... oricum... SUCCES!!

... si..... hai! Da drumul la scris..... you never know!!!

elit
    [09.03.11 17:57:48]

pt. dl Florin

ce hotel 2-3*din Jupiter mi-ati recomanda pentru concediu, eu sotul si un copil de 6 ani (si alta statiune nu neaparat Jupiter, anul trecut am fost in Eforie Sud)

[09.03.11 18:04:23]

Daca doriti sa va raspund aici mai dati-mi inca odata un mesaj, tot aici (raspundeti-mi la ecoul acesta). Imi este teama ca nu am voie sa spun aici nume de hoteluri si sa nu fie considerata reclama.

Daca doriti ma puteti contacta pe messenger, acolo eu va voi putea raspunde mult mai repede la intrebari si puteti si dumneavostra sa intrebati ce doriti mult mai repede.

Adresa mea de messenger este florinvsc.

Repet, daca nu doriti sa ma contactati pe messenger anuntati-ma acum aici si va voi raspunde imediat.

Nu mai sa ne permita administratorul site-ului sa discutam pe aceasta tema, adica sa nu ne considere discutia drept reclama.

[09.03.11 19:01:19]

Poţi povesti în ecouri despre orice hotel vrei - atât că nu ai voie să scrii impresii dacă nu ai fost acolo (cazat); dar, aşa cum spuneam, în ecouri poţi da orice informaţii doreşti/cunoşti.

[09.03.11 19:15:57]

Receptionat. Over.

roxi-nico
    [21.06.11 13:40:23]

deci, asteptam recomandarile pt jupiter, 2*, pliiz

[21.06.11 19:48:51]

Hoteluri de doua stele in Jupiter:

La hotel Capitol este cel mai recomandat, dar au camere de doua stele doar pe una din cele 4 laterale ale hotelului, in jur de 60 de camere, asa ca... locuri limitate.

Hotelul Cometa are si el camere de doua stele plus (cica), ar fi urmatorul ca preferinte dupa Capitol.

De doua stele mai este hotelul Atlas, primul de langa plaja Jupiter. Verdeata, liniste, clienti selecti (anul trecut s-a aruncat unul de la balcon). Cred ca s-a pastrat in mare parte atmosfera de pe timpul lui Ceausescu la acest hotel.

IN NICI UN CAZ, DAR IN NICI UN CAZ (mai bine dorm in tomberon) nu as merge la hotel Camelia sau Violeta. Vezi doamne au doua stele. Un fel de camine de nefamilisti cu aerisirea de la toalete care da in palierul hotelului, daca ai bafta sa treci pe acolo cand nu trebuie s-ar putea sa fie foarte nasol pentru nasucul tau.

Cam astea sunt hotelurile de doua stele din Jupiter.

roxi-nico
    [23.06.11 17:53:31]

gratie, nu prea ma incanta

[23.06.11 18:14:51]

Con piacere. Daca nu iti place la doua stele mergi la trei stele, diferenta de bani nu este foarte mare.

In ordine:

1. CAPITOL

2. DELTA

3. Complex IRIS-NALBA-MIMOZA

4. Hotel Club TISMANA

5. MAJESTIC

6. SCOICA (asta e cam departe de plaja)

anadragusin
    [28.06.11 23:16:47]

Multumesc @florinvsc ptr. incurajarile din ecourile de la ultimul review de la hotel Capitol. Merg si pe mana ta. Daca ai fost recent, te rog posteaza un review sau macar spune-mi cat de cat preturile din restaurantul hotelului si alte ceva amanunte. Cunosc statiunea, am fost acum 3 ani la Olimpic si faceam plaja la pl. Jupiter sau La steaguri. Banuiesc ca plaja din dreptul hotelului poate fi folosita pt. aerosoli dimineata devreme. Plec pe data de 07.07., voi sta la camerele renovate, de 3 stele, vreme buna sa am. Multumesc!

[29.06.11 00:17:21]

Ana, daca ai citit review-urile mele de pana acum probabil ca ai aflat ca eu nu cumpar niciodata mancarea in pretul biletului. Mancarea la orice restaurant al hotelurilor este mai sumpa cu minimum 30-50% decat la terase sau la Spring time ori alte magazine de acest gen. Daca ai cumparat si mancarea in pretul biletului nu prea mai ai ce face dar nu e cazul sa te ingrijorezi, macar in restaurantul hotelului vei manca la racoare, nu ca la terase in plin soare si caldura. Diferentele de pret ar fi cam asapreturi de anul trecut)

Supe, ciorbe (pui, vita, legume) - 4-6 lei la terase 6-8 lei la restaurantele hotelurilor.

Ciorba de fasole sau ciorba de burta 6-9 lei la terase 9-12 lei la restaurante.

Fripturi, felul doi intre 12-18 lei la terase, 15-25 de lei la restaurante. Cam astea sunt diferentele, nu neaparat majore dar totusi se simte la buzunar. Sunt sigur ca vei avea un sejur minunat si vei reveni sa ne povestesti. Ideea este sa nu te iei dupa toate persoanele care au dat si ele o data in viata printr-o statiune dar au kilometri de pareri negative. Kilometri de pareri poti avea dupa ce mergi 7 ani consecutiv in aceeasi statiune, la acelasi hotel, asa cum am facut eu. Alege singura pe cine sa crezi. Am incredere in instinctele tale. Ai si tu si nu o sa-ti para rau. Mult soare iti doresc in vacanta.

anadragusin
    [29.06.11 00:27:20]

Multumesc mult pt. raspunsul promt! Stiam ca sunt preturi mari la restaurantele hotelurilor de acum 3 ani. Am luat bilet printr-o agentie cu decont prin sindicat la firma unde lucrez, la un pret foarte bun si deci paguba cu preturile la restaurant nu este prea mare. Important este sa fie mancare proaspata si servicii bune. La pizerie ai fost? Este ok? Si tie mult soare in vacantele tale!

[29.06.11 00:38:35]

In legatura cu pizza trebuie sa-ti spun ca este cam subtirica, si nu doar la ei la pizzerie, ci la toate pizzeriile din Jupiter. Mai mult blat, niste cascaval topit si vreo doua felii de rosii si cam aia este. Daca vrei pizza adevarata te duci la terasa lor si stai langa baiatul care face pizza, locul in care o prepara este inconjurat de geamuri transparente. Mai bine platesti niste extra-toppinguri decat sa o iei asa, golasa in camera. Ai mare grija ca pizza consta efectiv in pizza si atat. Nu au ketchup, piper, sare sau orice altceva ai vrea. Asa ca daca vrei o pizza adevarata ia-ti cu tine in bagaje un pliculet de piper macinat, niste sare si un tub mic de ketchup. Altfel vei primi replica pe care am primit-o si eu de la un pizzar (nu de la Capitol, putin mai incolo, spre centru) cand am intrebat de ketchup, adica: "Ketchup are la magazin".

bigu_2006_rapid
    [30.06.13 14:00:40]

@florinvsc: scuze, ai uitat de meteor!

Alex_Macedo, anadragusin, bigu_2006_rapid, cosminap, elit, florinvsc, romanitzaa, roxi-nico, Visan125
    Alte impresii din această RUBRICĂCometa Hotel [Jupiter]: