ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 20.01.10
JUN-2010

Raport calitate/pret foarte bun. Un sejur interesant

Drumul l-am facut cu autocarul. Am plecat la orele 14 din Bucuresti si am ajuns dimineata la 9 in Kusadasi. drumul nu a fost chiar atat de obositor pe cat ne-am fi asteptat, s-au facut mai multe pauze, doua mai mari pt. a putea lua masa altele mai mici doar de tigare, WC, etc. Drumul prin Bulgaria plictisitor exceptand zona Stara Zagora cu peisaje frumoase. Am traversat prin Canakkale cu feriboat-ul in jurul orei 2 dimineata.

De la autocar am fost preluati cu microbuze si dusi catre hoteluri, hotelul nostru a fost ultima destinatie dusi astfel ca pozitiv: am vazut multe hoteluri, negativ: am avut cel mai mult de asteptat.

La receptie dupa predarea actelor am fost invitati sa luam micul dejun (bagajele au ramas in custodia receptiei) si dupa aceea am fost cazati imediat desi nu era inca ora 10. Bagajele duse cu "masinuta" la corpul hotelului, duse sus de personalul hotelului contra unui foarte mic bacsis. Tin sa mentionez ca desi aveam camere landview pe voucher, am primit o camera cu vedere la mare, fara sa ni se ceara si fara sa dam ceva.

Camera spatioasa, era doar pt. 2 persoane astfel incat a trebuit sa solicitam si lenjerie pt. copil lucru care s-a rezolvat in timpul dupa -amiezii. Aerul conditionat foarte functional si eficient, minibar-ul nu m-a interesat, in baie apa calda/rece in permanenta si cu debit normal, uscator de par, sapunuri mici care n-ar fi fost suficiente daca n-am fi avut si noi. Balconul mare cu uscator pt. prosoape. Corpul nostru era aproape se SPA se pare ca avea camere mai mari si era mai nou. Exista si corpuri laterale, spre hotel Ephesia cu camere mai mici. Curatenia Ok, in fiecare zi s-a spalat pe jos, cosuri golite zilnic, prosoape schimbate daca se lasau pe jos. Prersonal nu sunt un fan al lenjeriei schimbate si raschimbate, nici acasa nu se schimba zilnic. Corpul hotelului linistit, totusi se auzea spectacolul de la teatrul de vara care se termina in jurul orelor 23. Pe noi nu ne-a deranjat. In concluzie cazarea super OK. La ceck-in am primit card-uri pt. prosoapele de plaja pe care intr-adevar le-am schimbat zilnic, seara le lasam la spa, dimineata luam altele curate, balsamizate, super.

Capitolul Mancare. Atentie risc mare de ingrasare!!! . Mancarea foarte buna variata.

Micul dejun: Laptecald/rece, ceai multe sortimente, cafea filtru/ibric/cappucino/moccacino/ciocolata/etc. , sucuri pepsi, 7up si alte din gama la dozator, bune, sucuri la dozator gen tec multe culori si arome (nu am avut curiozitatea), cereale diverse, miere, margarina, unt, dulceturi, gemuri, creme de ciocolata branzeturi diverse, mezeluri mai putine ca diversitate, exista o sunca de pui f. buna, oua fierte moi/tari, omlete/oua jumari/ omlete facute pe loc, salate fara numar gata preparate, sau legume taiate pt. a fi amestecate in orice proportie si a se adauga ulterior sos-uri si ele de multe feluri, masline, fructe (acestea erau la toate mesele si nu voi mai reveni asupra lor: mere verzi (golden), prune mari si bune, pere, caise bune des, piersici des, corcoduse dulci des -un soi de-al lor la noi n-am vazut, struguri mai rar, permanent pepene rosu mai rar pepene verde. Niciodata banane/ mandarine/portocale.

Pranzul: Ciorbele sunt supe crema de diverse legume, cate doua sortimente mereu. Zilnic gratar de pui/curcan/peste/vita/oaie. NICIODATA PORC. Preparatele la gratar foarte gustoase, nu sunt facute pe jar, ci pe suprafata fierbinte asa ca nu sunt arse dar bine patrunse. Pestele absolul bestial si acum imi ploua in gura. Nu stiu sa va spun ce soiuri foloseau. Aceeasi multitudine de salate ca si dimineata. Muraturi diverse. Bere, vin alb, rosu marca Altantepe. Garnituri: cartofi fierti/cu ierburi/legume sotate/brocoli/mazare/fasole/bame. Paste diverse fierte/orez fiert de servit cu friptura la tava (pui, curcan, peste, vita) cu sos, cartofi cu branza, minipizza, etc. Constat ca am mai uitat, erau foarte multefeluri , cred ca trebuia sa scriu rev. mai din timp.

Prajituri nu mai spun, cu zecile, multe gen blat insiropat, eu nu ma omor dupa ele, foarte bune cele cu crema si torturile care nu lipseau de la fiecare masa. Am prins ziua Nationala a Turciei acolo si am avut parte de un tort urias si aniversari speciale pt. turcii care-si serbau si ei ziua de nastere.

Turcii atenti, politicosi, in general bauturile ni le luam noi, nu abuzam de ei caci acolo ospatarii munceau la greu, dar ni s-a intamplat sa nu apucam sa ne luam bauturile si sa fim intrebati ce vrem. Deci ca regula generala mancarea se ia individual, bauturile se servesc de catre personal. Foarte atenti cu turcii lor ii serveau extraordinar de pompt si de bine. Dar nu vreau sa se inteleaga ca pe ceilalti nu ii serveau, noi nu am avut de ce ne plange.

Seara: gratar, chiftelute, preparate la tigaie: legume/omlete/cartofi prajiti, aceeasi multitudine de fructe, salate, sucuri si bautur., . Multe feluri de paine/chifle/batoane valabile la fiecare masa. Fusese introdus si un colt cu mancare dietetica. Exista si o sectiune pt. copii dar nu foarte diversificata (cartofi prajiti, paste, salate, nu prea multe chestii).

Piscine: 5, una mare situata frontal, alta cu tobogane (dar cu apa sarata), piscina cu apa termala (aici am stat noi, era mai libera si avea si jacuzi), etc.

Aminatori la piscina centrala, ok. Club de copii, pana la 12 ani, dragut. Inghetata pe plaja intre orele 16-17, parca. Baruri pe plaja cam cu aceleasi bauturi ca si la masa, erau si tarii dar nu le-am incercat.

Parti proaste:

1. Plaja ingusta cu pietre mai mari sau mai mici, portiune de intrare in mare neplacuta, recomand papuci si desi era Blue Flag am plecat cu pacura pe slapi. Allfel cu dusuri, cosuri de gunoi, aproapede baruri. Pacat de calitatea plajei, un mare minus.

2. Restaurantul a-la -carte, teapa, mancare mai sofisticata dar si mai ciudata (ex. pizza cu sos de rosii si mozzarella fara nici un fir de sunca, carne etc) iar bautura ca si la restaurantul principal cu singura diferenta ca nu te ridicai de pe scaun. Programarea se facea la Guest relation. Daca chiar doriti recomand programarea la o asemenea ora asa incat sa ajungeti si la rest. principal in caz ca nu v-a placut nimic.

Tenis gratis ziua, cu plata seara. Sporturi nautice: hidrobiciclete gratis. Exista planul de ALL inclusiv care se primeste la receptie odata cu cazarea si acolo sunt descrise toate posibilitatile si gratuitatile.

Excursii optionale: Efes (Templul lui Artemis, Orasul vechi- foarte intins, obligatoriu ceva pe cap, arde soarele f. puternic-, Casa Maicii Domnului de pe Muntele privighetorilor-al 2-lea loc de pelerinaj din lumea crestina), Pamukkale, seara turceasca la Kervanserai, Insula greceasca Samos care e f. aproape de Kusadasi dar nu se poate cu masina, se traverseaza cu vaporul, etc. Toate sunt excursii de 1 zi cu masa de pranz, transportul si biletul de intrare incluse. Atentie la excursiile asociate adica daca mergeti la Efes veti fi dusi si la "delicii turcesti", gustati din toate dar abtineti-va de la cumparat ca sunt scumpe (rahat, ceaiuri, sapunuri homemade, etc.) La fel excursia de la Pamukalle are asociata vizita la Fabrica de piele unde sunt haine de piele foarte frumoase 800-1500 euro/buc cu "reducere de 70% numai pt.romani si numai atunci!! ". Aceleasi haine de piele se gasesc in Istambul la preturi cu mult mai mici. Pt. excursii de regula se primesc plicuri la receptie sau sub usa sau sunteti contactati de ghizi romani ai diverselor firme. Aceste firme apar si pe voucher-ul de cazare ca firme partenere ale celor din tara. Noi am mers cu LogicTour. Sunt destul de seriosi. Preluarea se face de la hotel dar unii ghizi sunt mai comozi si mai zgarciti cu informatiile.

Interesant si orasul Kusadasi, sunt microbuze care trec prin fata hotelurilor (se numesc Dolmus) si in functie de numere au diverse destinatii. Puteti afla de la receptie ce numar va trbuie pt. a numita destinatie.Pt. amatorii de acva-parcuri exista Adaland. In general tot personalul vorbeste engleza mai putin femeile de serviciu.

Ca sa concluzionez: Cazarea superOK, Mancarea mai mult decat buna si suficienta, Piscinele super, Plaja acceptabila, Serviciile in general f. bune. Pastrez amintiri placute si as reveni oricand caci mi-au ramas multe de vazut si facut. Cu scuze pt. eventualele greseli de scriere si cu speranta ca cele de mai sus vor fi un suport pt. cei ce au ales/vor alege aceasta destinatie, va transmit cele mai sincere urari!

Trimis de anamaria in 07.03.11 17:34:34
Validat / Publicat: 07.03.11 19:26:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3314 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anamaria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina cu apa termala

adryana
    [07.03.11 20:40:10]

retinusem de la cine a mai scris pe aici ca pretul oferit pe optionale la hotel difera (este mai mare) decat pe plaja unde am inteles ca sunt agentii de turism care organizeaza optionale. Sa inteleg ca voi ati optat totusi pentru prima varianta?

anamariaAUTOR REVIEW
    [07.03.11 22:58:13]

Preturi mai mici la excursii sunt la agentiile turce dar nu toate au ghid in lb.romana. Noi am ales intre doua agentii care ne-au contactat la hotel si am ales pe cea mai ieftina si mai comoda varianta si care ne-a inspirat mai multa incredere. Am observat ca turcii sunt mai seriosi si mai flexibili decat romanii care sunt mai interesati sa incaseze banii. Oricum mare economie nu se face. Ca idee: excursia la Efes=105eur/3 persoane cu transport, ghid roman, masa pranz intrare la Efes, Casa Maicii Domnului, Delicii turcesti toate incluse. Excursia la Pamukalle 125 eur/3 pers cu transport, intrare, masa pranz, piscina la un hotel de 4* construit pe o travertina calcaroasa si vizita la Fabrica de piele incluse.

adryana
    [08.03.11 09:28:57]

asa este, decat sa nu ai ghid in limba romana mai bine te lipsesti, caci multi dintre noi vizitam pentru prima data aceasta tara si e important sa ai un ghid, noi chiar ne gandim acum, avand masina, sa mergem totusi cu autocar pentru vizitarea obiectivelor din zona, tocmai pentru a avea ghid.

Valentina69
    [09.03.11 22:38:07]

intr-adevar foarte frumos hotelul, si noi ne-am simtit ok aici

maria55 †
    [15.04.11 19:09:45]

@adryana, doar pt faptul ca ai un ghid care sa te ajute in excursiile optionale, nu merita sa mergi cu autocarul Mai ales ca ai optiunea cealalta= masina personala. Ghidul din autocar face doar oficiile de insotitor de bord daca pot sa-l numesc asa. Se ocupa de formalitatile din vami, de cazare la hotel, eventual i-ti sugereaza de unde esti mai 'avantajat' sa cumperi... Excursiile optionale i-ti sugerez sa le cumperi de la agentiile turcesti din oras 9sunt f corecti), nu de la asa zisa firma partenera din holul hotelului. Chiar si la agentii, negociezi cit poti de mult, la ei acest lucru practicindu-se, nu e nici o rusine! Vacanta placuta!

adryana, anamaria, maria55, Valentina69
    Alte impresii din această RUBRICĂEphesia Holiday Beach Club [Long Beach]: