ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.03.2011
SEP-2009

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Casa Riccio - o varianta de cazare in Palermo

Casa Riccio – Palermo se afla pe Via Giacomo Cusmano nr. 28; e o afacere de familie, condusa de Anna Alessandro (vorbitoare de limba engleza), foarte draguta si amabila atata timp cat i-am spus ca suntem turisti si nu in cautarea unui loc de munca.

Stia ca suntem romani pentru ca facusem rezervarea on line. Ne-am dat intalnire la statia de tren de unde a venit si ne-a luat cu masina personala, iar prima intrebare pe care ne-a adresat-o a fost: “sunteti in cautarea unui loc de munca sau sunteti in concediu? ”. Ne-a spus ca nu are nimic cu romanii, insa a avut ceva experiente nu foarte reusite cu angajati romani.

Casa Riccio se afla la etajul 9 a unui bloc, la 10-15 minute (de mers pe jos) de centrul orasului si de teatrul Massimo. Este cam la 10 minute de statia de autobuz Piazza Politeama si la 12- 15 minute de statia de tren Notarbartolo (a treia sau a patra oprire de la Statia Centrala).

Intrarea in bloc se face cu o cheie pe care o primiti de la gazda impreuna cu cheia de la casa (apartament) si cu cheia de la camera.

Apartamentul beneficiaza de un living spatios, unde se poate servi masa daca afara ploua si nu puteti sa stati pe terasa.

Exista si bucatarie (nu am folosit-o) si un frigider la dispozitia turistilor.

Terasa este plina de flori, iar panorama asupra orasului este superba!

Casa Riccio este pe sistemul Bed&Breakfast, insa sa nu credeti ca in afara de o cafea, un corn, un fruct sau un iaurt o sa primiti mai mult la micul dejun!

Gazda chiar s-a minunat cand ne-a vazut ce mancam noi la prima ora: branza, bucatele de pui, dulceata, etc... Ne-a spus ca ei servesc un mic dejun foarte light, iar in intervalul orar 13-15 servesc masa cu produse consistente, dar cu multe legume.

Noi am locuit in cele 4 zile cat am stat in Palermo in camera 2, o camera micuta, cu strictul necesar, inclusiv cu aparat de aer conditionat si internet.

Baia era de-a dreptul minuscula (cred ca a fost initial un apartament normal si care a “suferit” imbunatatiri pentru a se preta la inchiriat), cred ca 1 m2 pe 1.5 m2.

Partenerul meu care este destul de inalt si solid, facea ceva eforturi pentru a intra in dus. Usa de la baie era glisanta, tocmai pentru a face economie de spatiu.

Am avut noroc ca ceilalti turisti cazati in aceiasi perioada cu noi nu erau foarte zgomotosi, pentru ca orice sunet era auzit dintr-o camera in alta.

Daca as mai vizita orasul Palermo, probabil as alege tot Casa Riccio, pentru ca este un loc curat, placut, cu o gazda vorbitoare de engleza (mai rar in Italia) si pentru panorama.

Ca o paranteza, Anna – proprietara, ne spunea ca cei doi copii ai sai (elevi) au invatat la scoala despre Delta Dunarii si Nordul Moldovei si erau foarte incantati incat vroiau ca intr-o vacanta sa viziteze aceste locuri, insa ei (Annei) ii este teama sa nu fie talhariti in Romania.

Se pare ca aceasta este perceptia strainilor despre Romania: o tara cu locuri frumoase, dar unde hotia este la ea acasa!

Trimis de romanitzaa in 07.03.11 14:59:06
    Validat / Publicat: 07.03.11 15:53:40

VIZUALIZĂRI: 3010 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (romanitzaa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Livingul

ancamariagadea* [07.03.11 19:12:56] »

Interesant review-ul tau, @romanitzaa. Este, intr-adevar, un loc demn de luat in calcul, in cazul unei minivacante la Palermo si, spun asta, avand in vedere locatia (aproape de inima orasului: Piata Politeama si Teatrul Massimo), dotarile, pretul si amabilitatea gazdei. Pozele graiesc de la sine.

Eu am fost in octombrie 2009 la Palermo si, asa cum spui si tu, perceptia palermitanilor (in fond, a tuturor italienilor) despre romani este una foarte proasta. Din pacate, multi dintre ei au intalnit pe cine nu trebuie, au fost pacaliti sau dezamagiti si de aici aceasta impresie. Coroborat cu o mandrie nationala exagerata si cu un strop de intoleranta pentru alte nationalitati, a rezultat o repulsie fata de romani. Problema mare a fost ca, la munca afara, au ajuns multe persoane de o calitate morala indoielnica si ne-au facut de ras ca popor.

In Sicilia, pe unde am fost intrebate de unde suntem, atat eu, cat si sora mea, am evitat sa spunem ca suntem romance, tocmai pentru ca, multi comercianti, auzind ca suntem din Romania, ne tratau diferit. Atata vreme cat am vorbit intre noi in engleza (pe care ei nu o stiu) si am purtat aparatele foto la gat, eram clar turiste si tratate ca atare.

Nu stiu daca isi are locul aici dar va povestesc o intamplare. Tatal meu locuieste de zece ani in Palermo. In urma cu trei ani a cunoscut un cuplu de romani, veniti sa munceasca acolo. Nu aveau unde sta, aveau probleme cu banii si cu mancarea asa ca, tatalui meu, fiindu-i mila si amintindu-si cat de greu este un inceput printre straini... i-a gazduit cateva luni, i-a ajutat cu bani, mancare etc. Cand s-au pus pe picioare si au gasit o locuinta si joburi, au plecat de la tata. Insa, odata cu plecarea lor, tatalui meu i-au disparut toate economiile, toate proviziile din frigider, pilotele si pernele. Nu a mai reusit sa dea de ei

Prietenii cei mai buni ai tatalui meu sunt italieni si mereu se amuza pe seama lui, spunandu-i ca nu are cum sa fie roman. Cand au venit in Romania si i-am plimbat pe la Bran, Peles, litoral sau Moldova, au ramas extrem de surprinsi. La fel au fost si cand au venit la noi acasa. Se mirau ce baie mare avem, ca avem laptopuri performante si internet Aveau impresia ca Romania este o tara din lumea a treia, total necivilizata, doar cu oameni de proasta factura si care nu are nimic de oferit.

Din pacate, asta este perceptia lor, a majoritatii.

romanitzaa [07.03.11 19:23:32] »

@ancamariagadea

Ai mare dreptate si din pacate suntem toti tratati la fel pentru simplul fapt ca, sunt multi romani care "au calcat stramb" cand au ajuns acolo si le-au creat probleme italienilor si nu numai.

Si noi am fost de multe ori nevoiti sa vorbim in engleza intre noi, tocmai ca sa nu atragem atentia ca suntem romani.

Ei chiar ne cred din lumea a treia; gazda noastra era surprinsa ca ne-am permis o vacanta de 17 zile in care am cuprins pe langa Sicilia si Malta!

luciaoradea [07.03.11 21:13:14] »

@ancamariagadea

Din pacate si eu am constatat parerea proasta pe care o au italienii despre noi. Si din cate am vazut eu nu se datoreaza neaparat unor experiente neplacute avute cu romanii (nu ma refer la ultimii cativa ani), majoritatea sunt pur si simplu prea aroganti si plini de sine ca sa ii mai considere si pe altii demni de luat in calcul. Cat despre latinitatea noastra noi suntem singurii care ne mandrim cu ea, ei nu se considera a fi "rude" cu noi. Mi se pare tare trist, mie Italia imi place mult, din pacate locuitorii mai au si punctele lor slabe...

celeste [08.03.11 08:33:01] »

E trist dar... adevarat.

celeste, luciaoradea, romanitzaa